7 16 7 Sp/'erpiene? Kapelse Dag in aantocht weer slachtoffer doseennstallatie 16 16 Kopetsedatj 50% korting! De Bel, altijd prijs! J V aü9usWS PREMIERES TIJDENS FILM BIJ THE SEA 32Ss G Minder passagiers attractiepontjes E o Frans en Spaans in Goes Dronken in 'n kart DRommelmarkt voetbal Noord-Bevelander mishandeld Trekker trek in diverse klassen woensdag 21 augustus 2002 jaargang 53 nummer 34 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 uitgebreid colofon: zie pagina 7 www.geijtenbeek.com Gemeente Noord Bevelander Gemeente Goes «B «B A U) MIDDELBURG - Bij de Zeeuwse filmstichting Juister wordt de laatste hand gelegd aan het zomerproject: drie korte films van twintig minuten. Regie, productie en alles wat daarom heen hangt is handen van jonge ren. Het is stressen: de laatste opnamen zijn net achter de rug, het geluid moet geregeld worden en er steekt veel werk in de montage. Ook Dirk de Kam, die namens de stichting als coach optreedt, zit tot zijn nek in het werk. Ik ben Fabia. ...ik weet niet of ik goed genoeg ben... Warm onthaal voor nieuwe Noord - Bevelanders ...lastig dat zo'n film niet chronologisch wordt opgenomen... Austin Powers opnieuw in Cine City tf <u GOES - Opnieuw is er trammelant rondom de doseer installatie bij De Poel in Goes. Donderdag raakte een auto beschadigd omdat de bestuurder dacht dat de verkeersremmende drempel buiten dienst was. KAPELLE - Voor de Kapelse Dag, die traditiegetrouw op de laatste zaterdag van augustus plaatsvindt heb ben zich dit jaar maar liefst rond de 120 markt kooplieden aangemeld. Zeeland nazomer festival blukt terug Graveren doen wij GRATIS! (0113) 230 230 1 1 L/vvIY verhuizers Geschiedenis Geerteskerk gaat terug naar de middel eeuwen Breeduit EUROCAR COES B.V. Nobelweg 2 - 38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel. 0113 221 792 1 w w**" door Mark Kivit Zeeuwse jongeren maken hun eigen film. FOTO KOEN MULDER (advertentie) (advertentie) (advertentie) ■A X De nieuwe klasse van Skoda. doelwit van kogels en andere aanvallen van agressie. Afgelopen donderdagochtend reed een 46-jarige Belg in zijn auto naar de doseerinstallatie aan de A. Fokkerstraat. De be- GOES - De Zeeuwse pontjes, een attractie voor onder ande ren toeristen, telden tot op heden minder passagiers dan vorig jaar. Niettemin hopen de schippers op de attractielijnen op een positief resultaat. Tot vorig week voeren 25.000 passagiers mee, dat is minder dan in de verge lijkbare periode vorig jaar. De meeste pontjes varen tot eind augustus, enkele tot 6 of 12 september, tussen Goes en Kamperland wordt doorgevaren tot eind september. stuurder zag dat de auto’s in de tegenovergestelde richting ge woon door konden rijden en maakte daaruit op dat de tijde lijke drempel buiten werking was. Op het moment dat hij over de installatie heenreed kwam deze naar boven. De onderzijde en de motor van het voertuig raakten zwaar beschadigd. veelzijdig artiest Rene Vroom zet menigeen op het verkeerde been met onder andere zijn pantomime- en robotacts. Vaste prik op de Kapelse Dag zijn de demonstraties van oude am bachten, het ringrijden en de po pulaire Solexraces. Voor de kleintjes zijn er springkussens en pony’s. Diverse verenigingen uit de regio geven demonstraties en Jongeren koor en -combo Nova Melodica verzorgt een concert in de Neder lands Hervormde Kerk. •w 3 •u 0? <u k. ca Godfather genoemd. Over hun eigen toekomstplannen zijn ze terughou dend. Alleen Toine geeft ronduit toe een carrière als regisseur na te streven. Vincent wil ‘iets’ gaan doen met reclamefilmpjes en Tüur durft nog niks te zeggen want „ik weet niet of ik goed genoeg ben. Dit project is een goede gelegenheid om erachter te komen want verder gebeurt in Zee land vrij weinig op het gebied van amateurfilm”. De première van de korte films is op 14septemberopFilm byTheSea. GOES - Adri de Schipper begint vrijdag 13 september weer met cursussen Frans en Spaans op diverse locaties in Goes. De Schipper doceert zowel voor beginners als gevorderden. Ook zijn er conversatielessen. Voor informatie: 0113-551980. KRABBENDIJKE - Een 30-jarige man uit Reimerswaal kreeg zondagavond een proces-verbaal aan zijn broek. De politie zag hem zo rond half negen in een kart rijden door de Dorpsstraat in Krabbendijke. Toen ook nog bleek dat hij iets te diep in het glaasje had gekeken, kreeg de wegpiraat een rijverbod van vier uur (ook voor de kart). /k ben te zien en te berijden bij: J. Weyermanweg 9 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 beschikbaar. De organisatie van dit soort zaken is terrein van productieleider Bram Braat. Niet alleen het vinden van geschikte locaties behoort tot zijn verant woordelijkheid maar ook zorgen dat de catering erop tijd komt. „Ik heb dit werk al eerder gedaan. Het zwaar want je hebt veel aan je hoofd maar als alles lukt geeft het ook veel voldoening. Bij dit project was iedereen enorm gemotiveerd. Ook als we de hele nacht doorgin gen bleef iedereen gewoon zijn is de macht om je eigen verhaal te mogen vertellen. Niet dat ik als een dictator op de set aanwezig ben maar voor een groot aantal zaken moet ik toch de beslissing nemen”, merkt Tuur op. De regelmatige scriptbesprekingen met elkaar en de begeleiders van de Stichting Juister moesten voorkomen dat de scènes al te ambitieus zouden wor den. Vincent: „We hebben alle vrij heid gekregen maar door er met el kaar naar te kijken kom je erachter dat sommige scènes gewoon niet haalbaar zijn of niet goed uitdruk ken wat je bedoelt”. De drie films zijn serieus, soms absurdistisch maar hebben zeker niks te maken met het ook onder jongeren zo populaire soapgenre. Alleen Toine heeft met een vertelling van oude sagen een echt Zeeuws thema. „Ik kreeg een boek in handen met verhalen uit de re gio en dat heeft me nieuwsgierig gemaakt. Na wat onderzoek bleek dat Zeeland een zeer rijke geschie denis heeft op dat gebied. Ik vond het een goed onderwerp voor mijn film".Aan spektakel heeft het niet ontbroken op de set. Voor de op namen van een auto ongeluk werd de weg afgezet en toonde de poli tie zich bereid tot een bijrol. Ook het authentieke 9 mm pistool, dat Vincent voor zijn film nodig had, kwam na de nodige vergunningen Op het tijdelijk kantoor in Middel burg rinkelen de telefoon onop houdelijk terwijl hij de opnames nakijkt op technische onvolko menheden. De afspraak voor een interview met de drie regisseurs is er helemaal doorheen geglipt. Geen nood. Na een paar telefoon tjes blijken regisseurs Tuur Verdonk (21), Vincent van Willegen (17) en Toine Otto (24) alledrie wel een uurtje te kunnen vrijmaken. Ook acteur Robert Meerhof (20) en productieleider Bram Braat (17) schuiven aan tafel. Het project biedt jongeren de kans om kennis te maken met de film wereld. De drie regisseurs kunnen bogen op de nodige ervaring. Vin cent heeft een aantal kleinere producties op zijn naam staan en deed mee aan een video- wedstrijd voor scholieren. Tuur werkte als regieassistent bij de stichting en Toine volgde media kunst aan academie en studeert nu film- en televisiewetenschappen in Utrecht. Voor de rest van de drie crews was de filmset minder be kend terrein. „Mijn cameraman had nog helemaal geen ervaring maar heeft desondanks goed werk geleverd”, vertelt Toine. Het drietal is al maanden bezig met het project, mede omdat ze hun eigen script hebben geschreven. „Het mooie aan de rol van regisseur Hun verschillende kramen met koopwaar van zeer uiteenlopende aard staan verspreid door het hele centrum van Kapelle. De festivitei ten rondom de braderie beginnen donderdag 29 augustus met de openingvan de jaarlijkse kermis. Er is gezorgd voor een levendig aan bod aan entertainment op straat en in de horecagelegenheden. Donderdag 29 augustus start om 16 uur de kermis en op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond is er volop levende muziek in de horecagelegenheden. Een greep uit het programma: Hard to Handle, Dirk Drost, Allround Dansorkest Survive en de Amstel Nederpop Band. Zaterdagochtend om 10 uur is de officiële opening, opgeluisterd door Showband Jonge Kracht uit Biezelinge en Volksdansvereniging Scaldis uit Hansweert. Laatstge noemden verzorgen tijdens de Kapelse Dag meerdere optredens in prachtige Zeeuwse klederdrach ten uit verschillende regio’s. De or ganisatie heeft veel aandacht be steed aan entertainment op straat. De zeer professionele clown en entertainer Biselo verrast groot en klein met zijn (ballonnen)acts en lastig is dat de film niet chronologisch wordt opgenomen. Je begint bij einde en eindigt bij het begin, bij wijze van spreken. Ik vond het heel leuk, ook omdat de sfeer heel goed was. We hebben echt veel lol gehad. Toch geeft ik de voorkeur aan het toneel. Ik mis het directe contact met het publiek en de gezonde spanning voor een uit voering”. Gevraagd naar favoriete films worden Fight Club en The Noeaoanzedochternaèscholegaet.proatzesteedsminderZeêuws. Dat vinne me jammer. Want daèmie gaet er een stiksje van oanze I eigen cultuur verlore wir a me best hroós op bin. Me probere eur en d’r broertje toch nog zovee meugelijk Zeêuws te leren, zodat ‘r toch nog een klein bitje van bewaerd bluuft. Gelukkig is de Bevelander ok hroós op'tBevelans. Om d'n are weke I mag ik nog steeds mien belevenissen mie ut Zeeuws van noe op schrieve. Datdoék in ‘tZeêuwszoasaikdatproate: in 'tWestZuud Bevelans, opeschreve mie een eigen systeem dat a van de Zeeuwse I Schriefwiezer* ofeleid is. kennisse an een leuke knul. Toet laet in de aevond wazze ze tegaere. De’n aeren ochend vertel den ze ‘t tegen de vrouwe. Die was nie zo blië: “dat is ‘t er toch één mie een stieven erm” zei ze. Mien over-opoe begreep d’r niks van, dat was ze mie ‘t dan sen glad nie gewaere eworre! ‘t oa dan ok niks mie spierpiene te maeken: een protestant kan gin kruusje slae, en dirrom zegge ze dan da die “geboren is mie een stieven erm”. bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenues relatiegeschenken enz. 1 Qerkende l-V zZl Iz' verhuizers werkdoen’’.Robbert Meerhofiséén van de acteurs (20). Hij volgt de lerarenopleiding en is actief in het amateurtoneel. „Film is heel an ders", conclu deert hij na zes opnamedagen. „Soms heb je maar twee re gels tekst waarmee je de emoties van het personage tot uitdrukking moet brengen. Dan moet zo’n shot ook nog eens een paar keer overnieuw. Ook Zonnestraaltjes vers uit eigen bakkerij per 4 stuks g* Ji ‘t is niks eworre tussen mien over-opoe en die knul. Ze is mie een Romsen etrouwd. In de fermielje ze d’r wèe van eleerd. A een misje goeng verkêêre wier d’r geliek evroge: “kan ‘n een kruusje maeke?” An mien vroege ze dat ók, mè gelukkig maèkt ‘t noe nie mi uut. Want ók a is mien vent 'eel ‘andig en gaè dikkels naè ‘fitness’, ie is wè gebore mie een j stieven erm! De installatie haalde de krant veelvuldig sinds de ingebruikname in april. Zo lanceerde het apparaat eerder een bejaarde vrouw die het Siysteem niet snapte en was het Ik oa de léste tied piene an m’n schoere, dus goeng ik naè de ‘fysio’. Daè zeie ze da’k ‘t beste an ‘fitness’ kon gae doë, om m’n spie ren sterker te maeken. En ik mó zegge: ‘t ‘elpt wè, dat getrok an die appara ten. Gelukkig èkk nooit een stieven erm daèvan ekrege, want as gebore Romse kan dat natuurlijk nie.... ExpresZo (dirrom zó) Reagere? Schriefnaè expreszo@zeelandnet.nl volgens de "Schriefwiezer” wor ‘t Nederlandse "naar" en ‘tBevelandse “ni”, bevoorbeeld as "naè” eschreve. Toch pas ik‘tafen toe een bitje an om t leesboer te ouwen. voe de historici onder oans: datzelfde verhaal wor ók verteld over Mechelen (België). ts HEER ARENDSKERKE - De voetbalvereniging ‘s Heer Arendskerke houdt zaterdag 24 augustus een rommelmarkt aan de Oude Rijksweg 116. Het begint om 09 uur en is tegen twaalf uur afgelopen. Ook wordt er (vanaf 9.45 uur) bij opbod worden verkocht. Elke twee jaar wordt een dergelijke rommel markt gehouden. WISSENKERKE - Een 43-jarige man uit de gemeente Noord- Beveland heeft aangifte gedaan van mishandeling, nadat hij door een nog onbekende man in elkaar was geslagen. Het handgemeen ontstond na een meningsverschil over een par keerplaats. De onbekende deelde rake klappen uit. Nadat de Noord-Bevelander enkele minuten bewusteloos op de grond had gelegen is hij op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis gegaan. Daar werd vastgesteld dat het slachtoffer een blauw oog, een flinke bult op zijn achterhoofd en een gebroken pink had. Zalmfilet per 500 gram Jongeren stappen in filmwereld Ze was nog mè een jonk misje, mien over-opoe, toen a ze op ‘Answèst dien’n. Natuurlijk bie een Roms ‘uusouwn, aers oa de fermielje dat nie goed evonde. Ze most ‘ard werke, mè op een dag oa ze vrie: ‘t was feêst op ‘Answest. Ze dee d’r mooiste doek en beuk an, d’r zondagse schorte over d’r keuzen en ze goeng naè ‘t durp. ‘t was een pront wuufje. A gauw oa ze ‘s HEER ABTSKERKE - Vorig jaar was het een succes, dus prolongatie verzekerd. Vandaar dat zaterdag 31 augustus in ‘s Heer Abtskerke weer een boeren trekker trek is georganiseerd aan de Sinoutskerksezandweg. Gestreden wordt in diverse klassen, vanaf 2,5 ton. 1 k

Bevelander | 2002 | | pagina 1