25 15 7 Zomerjaarmarkt te 's-Heerenhoek ZAT n 17 Veertigduizend naaldjes en pleisters 11 FEESTCAFÉ KIEKIERIS f «v Li XX XT -XXX VAN B KING EN THE SOLAGANG HEAR WEAVING Open dag basisschool Brugklassers naar Six Flags zomerbingo De Zonnebloem Weidse vergezichten in Borssele cü o c <D 8 Voorleesuurtje bieb Goes vervalt <u k. co F Belastinghulp voor senioren The very special SALES of Benetton 30% TUINMEUBELEN, TUINDECORATIES en TUINORNAMENTEN L S x|| ik woensdag 5 juni 2002 jaargang 53 nummer 23 Tel.: 0113 214291 of 06 10730321 zondag 15 juni: zaterdag 22 juni: door Marja Minnaert Kr De prijsuitreiking in Goes. R ING KkVAL/TE/T EN EETAAL3AAR Jaarmarkt s-Heerenhoek' Breeduit info gemeente Goes Personeel I t A r I FD, I GOES - Kinderboerderijen moeten sinds kort een bord bij de ingang hebben hangen waarop de daar geldende regels duidelijk staan afgebeeld. De ministe ries van Volksgezondheid en Landbouw wijzen zo op de gevaren van (besmettelijke) ziekten of bacteriën. Zeeuws slavernijverleden ter discussie ’L Transferium weer open GOES LANGE KERKSTRAAT 44 Première: About A Boy Bezoek onze showroom en kijk op onze website www.bersmachines.nl '■5 O) VAN DEN BERG MACHINES V/H GROENLEER 1 I ft** I 'Wi GOES - Alle Zeeuwse gezinnen met kinderen in de leef tijd van 1 tot en met 5 jaar en/of 15 tot en met 18 jaar ontvangen vanaf vandaag een uitnodiging voor een vaccinatie tegen meningokokken C. Voor de zomerva kantie zullen alle kinderen in deze leeftijdsgroep wor den ingeënt. In september volgt de groep 6- tot en met 14-jarigen. De meningokokken C vaccinatie campagne is de grootste entcampagne sinds tijden. Een hele klus voor de GGD Zeeland, de drie Thuiszorgorganisaties in Zeeland en de Provinciale Entadministratie. A Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie: (0113) 274 020 Bezorgklachten: (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 7 Het altijd gezellige Zuid-Bevelandse dorp ‘s Heerenhoek is er weer helemaal klaar voor. De traditio nele Zomerjaarmarkt vindt aanstaande zondag weder om plaats. Inmiddels is deze markt uitgegroeid tot een van de grootste in zijn soort in Zeeland. Een reputatie die ook dit jaar weer gehandhaafd zal worden. 1 ’t Molenhof, woon- en tuindecoratie Zandweg 3, 4416 NA Kruiningen, tel. 0113-383485 Jaarlijks bezoeken 20 miljoen mensen een van de vijfhonderd Nederlandse kinderboerderijen. SE BlBljQ XEiEl/v. EX Uitvaartverzorging Alexandra )t(arku<Me Piet Eversdijk heeft heimwee naar radio BEKEND VAN FOLLOW THE LEADER Marktstraat 16 's-Heerenhoek - 0113-351717 T r zaterdag 8 juni: DO-LIVE TOP ACT BEKEND VAN HEAVEN M- XX x;- X-; Strakkere regels kinderboerderijen FOTO G. VAN DAMME (advertentie) (Advertentie) M k L (advertentie) I» Meer informatie: zie verderop in deze krant. Voor kinderen die thuis geen dieren hebben, zijn kinderboer derijen ideale plekken om in contact met dieren te komen. Je ziet ze tussen hun soortgeno ten, je mag ze aaien en soms zelfs met ze spelen. En boven dien is een kinderboerderij een plek waar je vrij bent om de stallen in te gaan en vies te wor den. Kortom, een feest om naar toe te gaan. Maar het contact met dieren heeft een keerzijde: kans op besmettingen Dit voorjaar is door minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport het besluit genomen om te gaan inenten tegen meningokok- ken C. Gebleken is dat meningok- okken C infecties steeds vaker voorkomen in Nederland dan vroeger. Sinds vorig jaar zijn er vac cins beschikbaar die werken tegen meningokokken C bij alle leeftijds groepen, ook bij heel jonge kinde ren. Het ministerie heeft besloten om alle kinderen en jongeren de vaccinatie gratis aan te bieden. Vanaf september zal de vaccinatie tegen meningokokken C opgeno men worden in het Rijksvaccina- tieprogramma. Meningokokken- ziekte is een ernstige ziekte die wordt veroorzaakt door een bacte rie: de meningokok. Er zijn twee vormen van meningokokkenziek- te: hersenvliesontsteking (nek kramp) en bloedvergiftiging (sep sis). Meningokokkenziekte komt in alle landen van de wereld voor, ook in Nederland. Er zijn veel mensen die de meningokokkenbacterie bij zich dragen in de neus of de keel zonder dat ze er iets van merken. In ons land worden per jaar ongeveer 800 mensen ziek na een besmet ting met meningokokken, soms met ernstige gevolgen. Zo’n 80 mensen overlijden hieraan. Het is niet bekend waarom sommige mensen wel ziek worden en ande re niet. De ziekte kan zich op alle leeftijden voordoen, maar komt voornamelijk voor bij kinderen en jongeren. Van de meningokokken bacterie bestaan verschillende groepen. Groep C was in 2001 ver antwoordelijk voor 30 procent van de ziektegevallen. Tegen deze kinderboerderijen die overigens vaak door vrijwilligers gerund worden. Leveringsprogramma: trimmers bosmaaiers kettingzagers heggenscharen hakselaars verticuteermachines accu maaiers elektra maaiers motor maaiers zitmaaiers tractoren frezen overigens ook nog volop vragen gesteld worden. „Op iedere locatie zijn naast de prikkers en EHBO-ers een arts, mensen van de entregis- tratie en gemeente aanwezig.” Naast alle drukte brengt de cam pagne ook een heleboel plezier voor de medewerkers met zich mee. „Zo'n grote campagne eist dat je heel nauw samenwerkt en met z’n allen de schouders eronder zet", vertelt Els Cok die de drie Zeeuwse Thuiszorgorganisaties vertegen woordigt. „We hebben zelfs de vakanties van de medewerkers aan moeten passen, maar er was nie mand die daar moeilijk over deed. We ervaren deze campagne als heel leerzaam en als het allemaal soepel verloopt dan geeft dat heel veel voldoening. Om 40.000 kinde ren te kunnen inenten zijn heel wat prikkers nodig, maar eigenlijk had den we vrij snel voldoende prik kers. Iedereen vindt het hartstikke leuk om te doen.” Verbazing alom trof de werkgroep toen zij na een intensieve speurtocht ontdekte dat er helemaal geen leuke pleisters bestaan. „Wij wilden graag leuke pleisters voor de kinderen, maar die zijn er niet in grootverpakkin- gen”, vertelt communicatiemede werker Corry Brand. „Ik had eigen lijk wel verwacht dat er een fabri kant op het idee was gekomen om in het kader van deze grote cam pagne leuke kinderpleisters te ont wikkelen, maar dat is gek genoeg niet zo. De pleisters die nu gebruikt worden zijn uiteraard prima in orde, maar een leuke pleister ver zacht natuurlijk sneller dan zo’n gewone saaie.” Grootste gevaar is de e-colibac- terie, een normale darmbewo- ner van alle zoogdieren, die bij grote besmetting ernstige infec ties kan veroorzaken. Ook para sieten of virussen zijn berucht. GEHELE KOLLEKTIE Open dag van AIM WB-Rijopleidingen, CBR en Dek Ver keer «opleidingen. De kinderboerderij bij de Hollandse Hoeve heeft al lange re tijd een A4-tje op de staldeur hangen Waar ongeveer dezelfde regels voorschriften op staan als nu uitgevaardigd zijn, vertelt de beheerder. ,Dat wordt voor alsnog afdoende geacht, hoe wel veel mensen dat in de prak tijk misschien niet lezen, maar mocht een bord bij de ingang verplicht worden, dan doen we dat.” Een wasbak is vooralsnog echter nog niet voorhanden. I I UNITED COLORS OF BENETTON. ELLEWOUTSDIJK - Openbare basisschool De Linden uit Ellewoutsdijk houdt zaterdag (8 juni) een open dag. Ouders en aspirant-leerlingen zijn tussen tien en twaalf welkom om eens een kijkje in gebouw en klassen te nemen. GOES/KRABBENDIJKE - Brugklasleerlingen van klas IA van de Pontes Scholengroep Groot Stelle in Goes en Calvijncollege in Krabbendijke gaan zaterdag lekker samen naar Six Flags. Het dagje uit werd gewonnen in een wedstrijd van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs die zich richtte tegen het gebruik van nicotine. De landelijke actie was speciaal opgezet voor leerlingen in de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Op die leeftijd namelijk beginnen de meeste jongeren met roken. GOES - De Zonnebloem afdeling Goes houdt zaterdag 15 juni een Zomerbingo in Wijkcentrum De Spinne in de Goese Polder. Het spel begint om 14 uur. Van de toegangsprijs 5,-) wordt, naast de charitatieve bestemming, ook koffie met cake en twee consumpties geserveerd. Opgeven is mogelijk (voor 13 juni) bij onder andere PC. Priem, 0113-342770. BORSSELE - De Sportvereniging Borssele houdt zaterdag (8 juni) de Borssele-tocht. Net als in vorige edities kan er naar hartelust gewandeld of gefietst worden. Deelnemers kiezen uit afstanden van 5, 10, 15 en 25 km door een afwisselend landschap. Vooral degenen die meedoen aan de langere ritten en wandelingen zul len genieten van het weidse zicht geven op de omgeving. Geleidelijk aan gaan de rechte wegen daarna over in kronkelende groene dijken langs oude boerderijen en stille weeltjes. Starten kan tussen 9 en 13 uur bij het clubgebouw aan de Troyeweg. Dag en nacht bereikbaar zowel voor begraven als cremeren op Walcheren en de Bevelanden www.uitvaartinzeeland.nl info@uitvaartinzeeland.nl A. Plesmanweg 5, De Poel 1, Goes, tel. 0113-212820 GOES - Het gebruikelijke voorleesuurtje in de Goese bibliotheek vervalt van 5 juni t/m 25 september. Ervaring leert dat de belangstelling in de zomermaanden drastisch terugloopt, omdat kinderen meer buiten spelen. Daarbij staat de zomervakantie voor de deur en zijn veel kinderen uiteraard niet aanwezig. De voorleeszolder in de bibliotheek blijft gesloten tot 2 oktober, het begin van de landelijke kinderboekenweek. Tijdens deze week heeft de bibliotheek in Goes een bijzonder activiteitenplan voor haar jeugdlezers geprogrammeerd. Als start wordt op woensdag 2 oktober de voorleeszolder weer feestelijk in gebruik genomen en kunnen kinderen van 4 t/m 8 jaar weer elke woensdagmiddag van een spannend, ontroerend of zielig verhaal genieten. «M 3 ■c GOES - Ook senioren in Goes kunnen hulp krijgen bij het terug vragen van belasting gelden. De Vraagbaak Ouderen voor Ouderen besteedt dit kwartaal aandacht aan het invullen van een T-biljet. De Stichting Welzijn Ouderen in Goes en Noord- Beveland helpt eveneens. Invulhulp is onder meer te krijgen via het telefoonnummer 0113-223723. i I 10.00 TOT 16.00 uur ■v ting.” Mocht de opkomst lager lig gen dan 85 procent dan wordt in het najaar alsnog een poging gedaan om de groep die niet ingeënt is alsnog te bereiken. Slenter verwacht echter niet dat dit nodig is. „Ik denk dat deze campagne zo goed in elkaar zit dat we zeker 90 procent moeten kunnen halen. Onvoorziene omstandigheden heb ben we zoveel mogelijk uitgesloten, maar je weet natuurlijk nooit Ik heb het jaren geleden eens meegemaakt dat we een entcampagne hadden waar niemand naar toekwam. Later bleek dat ook niet zo verwonderlijk want er was iets misgegaan met de oproepen. De PTT had de zending niet verzonden. Zo'n ervaring blijft toch altijd wel een beetje door je hoofd spoken”, merkt Slenter op die nu, jaren later, wel kan lachen om het voorval. Een groot deel van de uitgebreide voorlichting komt voor rekening van Coby Vrij, manager Gezond heidsbevordering. Onder haar lei ding is er een speciaal callcenter ingericht waar mensen vanaf van daag terechtkunnen met vragen over de oproep. „We hebben spe ciale telefoonlijnen ter beschikking met getrainde mensen die ant woord kunnen geven op vragen omtrent de uitnodiging. Wat moet je bijvoorbeeld doen als je in de periode van het enten op vakantie bent of als je kind al eens ingeënt is. Het is niet de bedoeling dat de mensen van het callcenter in gaan op medische vragen. Voor die vra gen verwijzen wij naar de huisarts.” Het telefoonnummer is 0113- 249480. In de prikcentra kunnen Een bezoeker kan nu eenmaal niet zien of een dier ziek is en vooral kleine kinderen steken snel iets in hun mond. Bacteriën kunnen overal zitten, niet alleen in mest maar ook in speeksel of in de vacht. De afgelopen jaren trok de Zomerjaarmarkt al meer dan tienduizend bezoekers. Niet zo verwonderlijk want in ‘s-Hee- renhoek is voor iedereen wel iets van zijn of haar gading te vinden. Over een lengte van zevenhonderd meter staan kraampjes met de meest uit eenlopende spullen opgesteld. Honderdentwintig handelaren uit alle windstreken bieden hun koopwaar aan. Ook de ambu lante handel, waar velen op af komen, is weer van de partij. Ideaal bijvoorbeeld om eens te kijken of de missende stukken van uw oude servies toch nog te koop zijn. Ook is er plaats ingeruimd voor optredens, zoals die van majo- rettencorps de Showgirls en de sixtiesband Of Course. De band Bulldoze zal bij de cafés in de Heerenstraat haar klanken ten gehore brengen en een dweil- bandje beweegt zich al spelen de door de snuffelende menigte om de stemming er goed in te houden. En mocht u nog niet genoeg vermaak hebben, dan kan altijd een bezoek gebracht worden aan de Jeugdhoeve waar tentoonstellingen te zien zijn over de Westerschelde Oever Verbinding, foto’s van bedrijven van vroeger uit het dorp en oude kermisfoto’s die ook te koop zijn. De kinderen kunnen zich vermaken op het reuze springkussen en met de mini-motortrikes. Voor de wat oudere jeugd is er een compu tershow. De Zomerjaarmarkt opent haar poorten voor het publiek om elf uur ‘s ochtends. Parkeren is mogelijk rondom het dorp en is gratis. Tot ziens op de Zomerjaarmarkt! Je handen met zeep wassen nadat je dieren geaaid hebt, niet eten bij de dieren en zeker geen eten van de grond oprapen en je schoenen voor het naar huis gaan afborstelen, zijn de belangrijkste adviezen. Let wel verplicht is er niets, het is niet controleerbaar want dat zou onwerkbaar zijn voor de meeste geborgenheid. Een jong leven in je handen houden of aaien is een natuurlijke drang. Ook de Keuringsdienst van Waren (KvW) beseft dit en heeft een advies uitgebracht. In samen werking met de Ministeries van Volksgezondheid en Landbouw zijn een aantal regels opgesteld, die op een bord nabij de ingang van de boerderij dienen te han gen. Zeker nu de zon weer begint door te breken, voelen veel kin deren maar ook ouders de drang om de pasgeboren gei tjes, schaapjes of konijntjes te gaan bekijken. Dieren en dat geldt vooral voor pasgeborenen geven kinderen een gevoel van MULTIMAAIER -•mulchenen maaien met elektrische k of benzinemotor De beheerder van de Schaapskooi in Nisse, waar een nauw contact met de dieren enkel in de winter- en lammer- tijd mogelijk is, was nog niet op de hoogte van de nieuwe voor schriften, maar liet weten er ‘niet onwelwillend’ tegenover te staan. groep bestaat nu een vaccin dat langdurige bescherming biedt. Tegen meningokokken van groep B, dat ongeveer 70 procent van de ziektegevallen veroorzaakte, bestaat geen vaccin. Victor Slenter, directeur van GGD Zeeland is belast met de algemene coördinatie van de grootscheepse entcampagne in Zeeland. „Het opzetten van zo’n grote entcam pagne is een hele klus, maar we zijn erg blij dat er nu geënt mag wor den”, vertelt Slenter. „We hebben de afgelopen weken met man en macht gewerkt aan de voorberei dingen en zijn er nu helemaal klaar voor. Het is jammer dat we de cam pagne in twee fases moeten uitvoe ren, maar dat heeft te maken met de beschikbaarheid van het vaccin. Er is op dit moment niet voldoende beschikbaar om alle kinderen in te enten. Er is bewust gekozen om de hele kleintjes alvast te beschermen voor ze naar school of de crèche gaan. De grotere kinderen volgen na de schoolvakantie.” De direc teur verwacht een hoge opkomst. „Er is veel bekendheid gegeven aan de entcampagne en de meeste mensen zijn erg blij dat hun kinde ren nu beschermd kunnen worden tegen meningokokken C.” De inen ting is niet verplicht, mensen met principiële bezwaren kunnen de oproep dus negeren. „Dat vinden wij wel heel erg jammer, maar we gaan geen groepen pushen. Het is een ieders verantwoordelijkheid om zijn kind wel of niet te laten inenten. Het enige wat wij kunnen doen is zoveel mogelijk informatie geven over de gevaren van de ziek te en de voordelen van de inen- FOTO TANNIE DE JONGE CompleteS^Zc^iJg |ijg X - bezoek ons ook eens op internet: www.kiekieris.nl Kotn met de stapperstaxi (advertentie) >--.1 - - X.-“'

Bevelander | 2002 | | pagina 1