breed ll IT Opnieuw fancyfair in Hoedekenskerke Festival 2001 ÏW KOP’'5’ Kermis met Kabouter Plop in Goes 16 t/m 19 aug «o Streeknieuws i Zaken Zijn Zaken I j f f f S g augustus SMa|L|L SAlk 1b 1 0 1 1 BlININlEiNIIINI NLIGHT CRUISES NIEUWE COLLECTIES HERFST VB Seven Days Proficiat, met de nieuwe fritesbakoven AUG. Maritiem Vlissingen [herlleeft! VAN DER HARST JAARGANG 52 - NUMMER 32 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 2001 door Peter Verdurmen BB J r-TER Goes Lange Kerkstraat 44 Duikboten-expo Openingsspektakel Seaking Helikopters Zondag: De Maritieme Dag Muziek De Koninklijke Marine en het drama op het Veerse Meer id-vaartochten op de 'lady Madeleine' Deze nieuwe Tornado is geproduceerd door Hegro bv en geplaatst door Van der Harst Team Tholen. met ©.a. Jtody' Beimall,. Gibsom E&ntaiihers. 12 anigwslusi ®*tma UNITED COLORS OF BENETTON. 24 15 11 7 Z^ostkapelle, Goes, Kapelle, RCS, Zierikzee en VrKloetinge. Zowat alle Zeeuwse topclubs zijn deze week actief op de voetbalvelden van Nieuwdorp. Ze meten hun krachten in de Bor sele Sloepoort Cup 2001. De prijsuitreiking wordt gedaan door voetbaljournalist Hans Kraay jr. braderie bij Paviljoen De Steiger in Hoede- ^Zkenskerke is terug van weggeweest. Exploi tanten Carla van der Schraaf en Kees Coomans zagen het zo kort na de overname vorig jaar nog niet zitten om ook nog eens een miniker mis met fancyfair te organiseren. Maar dit jaar gaat het duo er vol tegenaan. Fr was ooit een tijd dat nog alles kon. Visquo- EZta moesten nog worden uitgevonden. Met de rijkscontroleur dronk je als visser gezellig een borreltje. „Een mooie, wilde tijd", verzucht Guust Sijnesael (65) uit het buurtschap Num mer Een bij Breskens. Smaakvolle en Krokante frites! BRADERIE. W UZI EK BEW. EX. -- A^p de Grote Markt in Goes barst vrijdag (10 vxaugustus) de kermis los. Voor jong en oud zijn attracties voorhanden. Spectaculair is de Ejection Seat, waarbij mensen in een kogel tus sen twee elastieken ongeveer veertig meter omhoog worden geschoten. T fj*' .JUT BBWSB B' Zeeuwse topclubs meten zich Bij CineCity deze week de film: Heartbreakers. In Domburg wordt morgen de Caribische dag gevierd. (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) Guust Sijneseael op z'n geliefde plekje op de dijk bij Nummer Een. foto: Peter Verdurmen Zaterdag 11 tel. 0118-419367 Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Het Goese restaurant Bellevue krijgt binnenkort nieuwe eigenaren. Restauranthouder Bert Ooijen kookt er zijn laatste potje. Het Small Sail festival Vlissingen laat van donderdag 16 tot en zondag 19 augustus Maritiem Vlissingen herleven. Het terrein rond Paviljoen De Steiger in Hoedekenskerke staat zaterdag en zondag helemaal in het teken van een fancy fair met minikermis. „Twintig kramen met de meest uiteenlopende spullen, overal vandaan", zo beschrijft Carla Voor de winnende clubs is er een bescheiden prijzengeld. De eerste prijs is verder een wisselbeker. Maar dat is niet de reden waarom de meeste clubs meedoen. „Eigenlijk is de eer veel belangrijken Een stukje bekendheid voor de verenigingen en de prestige die de wedstrijd uitstraalt, dat is veel eerder van belang", vindt Nieuwenbroek. met walmende fabriekspijpen als statussymbool. De vissers- knecht uit Nummer Een zag de natuur zienderogen achter uit gaan. Een zeehond was een zeldzaamheid, wie wilde mosselen van de stenen krab de of 'aontjes en oentjes' ging rapen langs de vloedlijn speel de Russische roulette met z'n gezondheid. „Gelukkig is het tij weer aah het keren", zegt Guust Sijne- sael, die drie tot vier keer per dag tot aan de dijk wandelt. De kermisattracties staan op gesteld in de Singelstraat, de Grote Markt en een deel van de Zusterstraat. Burgemeester D. van der Zaag verricht vrij dag om 14 uur de opening van de kermis. Daarna kan het feest beginnen: elke dag van 11 tot 24 uur zullen de kermis- klanken door de binnenstad schallen. Op zaterdagavond is de kermis langer open, maar het geluid gaat wel om 24 uur uit. Op zondag draait de ker mis van 14 tot 24 uur. De binnenstad van Goes is ge durende de kermis beperkt bereikbaar en zijn parkeer plaatsen beperkt. Het transfe rium, de gratis busverbinding tussen de parkeerplaats op de Zeelandhailen en het centrum van Goes, draait wel gewoon door. De weekmarkten van zaterdag 11 en dinsdag 14 augustus zijn verplaatst naar de Oost- wal. Hierdoor zijn ook de par keerterreinen Oostwal en Ag- nietenhof beperkt bereikbaar. Het Russisch folkloreensemble dat vorige week door Zeeland trok oogstte enorm veel succes. (0113) 274 000 (0113) 274 020 (0118) 484 216 zie pagina zaken pag- pag. pag. De Verdieping en zaterdag 18 augustus Prijs 67,50 Reserveer nu en bel: Rederij Dijkhuizen van der Schraaf de braderie met minikermis die 11 en 12 augustus bij de horecazaak gehouden wordt. „Op de mini kermis is vooral veel te doen voor kinderen. Er komt bij voorbeeld een grote race baan". Van der Schraaf en Coomans hielden eerder dit jaar al een truckshow. De be doeling is het rijtje van activi teiten in de toekomst verder uit te breiden. „Dit is een start. We zijn ook nog wel van plan om 's avonds bandjes te laten optreden. Maar dat is weer een volgende stap", aldus Car la van der Schraaf. De wisselbeker wordt bezit zodra hij drie keer achter el kaar gewonnen is. „Gelukkig is dat nog niet gebeurd", lacht Martijn Nieuwenbroek. „Alhoewel, Hoek zat er dicht bij". De Zeeuws-Vlaamse top per doet al een paar jaar niet meer mee in de Borsele Sloe- poort Cup. „Er is onenigheid ontstaan nadat Hoek tot twee keer toe als winnaar uit de bus kwam. Wij kennen namelijk de regel dat de winnaar van een be paald jaar het jaar daarna ge garandeerd doorgaat naar de finale. Maar dan is het wel gebruikelijk dat de ploeg ge woon de voorronden speelt. Hoek wilde wel meedoen, maar dan uitsluitend de fina lewedstrijden spelen. Ook dit jaar hebben we ze weer net jes gevraagd, maar ze geven precies dezelfde reden aan om niet te komen. Wij vinden dat gewoon niet eerlijk tegen over de andere clubs". De wedstrijden in de Borsele Sloepoort Cup zijn spannend. Er komt dan ook veel publiek op af. „Op de doordeweekse dagen zit er vier, vijfhonderd man op de tribune. Maar op de zaterdag is het echt een komen en gaan. Verspreid over de dag heb je dan zo duizend tot vijftienhonderd mensen binnen". Op z'n 15e, in het rampjaar 1953, ging hij naar zee. Vier jaar, tot z'n diensttijd, werkte hij als knecht aan boord van de Breskens 7, een garnalen- kotter; vanaf '60 voer hij op de Breskens 46. Sijnesael leerde het vak in de praktijk. „Tegen woordig moet je eerst vijf jaar naar school voordat je aan boord mag. Onze opleiding was heel wat korter, ha, ha." Het was weliswaar hard wer ken, vaak bij nacht en ontij, maar de verdiensten waren er dan ook naar. De landbouw bood volgens Guust in die jaren al nauwe lijks perspectief meer. „Veel jongens gingen naar de fa briek, maar dat trok me niet." Z'n vader, Guust senior, die la ter bij het ophogen van de Scheldedijk bij een tragisch ongeval om het leven zou ko men, zat ook in de vis. Hij maakte deel uit van een ploeg haringlossers. „Bijna iedereen op Nummer Een werkte in de haring. Daarin was goud geld te verdienen." Chemische fabrieken en kern centrales bepaalden nog niet de skyline van de Scheldeoe- vers. Zeehonden had je nog in overvloed. Guust Sijnesael herinnert het zich nog als de dag van gisteren dat Belgen jacht maakten op de troetel dieren van de milieubewe ging. Ze verdwenen in Hoofd plaat in een grote pot ('Voor het spek'). De jaren vijftig lijken meer dan een eeuw geleden, zo snel zijn de veranderingen gegaan in de laatste decennia van de vo rige eeuw. „We hebben zelfs nog in het Sloegebied gevist", herinnert Guust zich. Vanaf begin jaren zestig werd de Delta een Gouden Delta ploeg in de vismijn in Bres kens te komen, pakte hij dan ook met beide handen aan. Voor vislossers is het hollen of stilstaan. Als een vissersschip aanmeert, is er werk aan de winkel. „De laatste jaren is er veel veranderd. De visvangsten zijn gequoteerd. In mijn tijd, in ben gestopt in '91, waren we nog met z'n achten, nu loopt er nog vier man rond in de vismijn." Plop een kijkje op de kermis nemen. Het is er dan kinder- middag. Donderdag is er de traditionele afsluiting met vuurwerk tussen het Groene Weidje en de Oostwal. Het Zeeuwse voetbalgeweld is afgelopen dinsdag begon nen met voorronden. Die re sulteren zaterdag (11 augus tus) in de strijd om de finale plaatsen. De finale zelf wordt om 20 uur gespeeld, tegelijk met de wedstrijd die uit zal maken wie zich derde en vier de mogen noemen. Aanslui tend is de prijsuitreiking door bekende 'voetbal-zoon' Hans Kraay jr. De Borsele Sloepoort Cup is traditiegetrouw de plaats voor Zeeuwse clubs om hun krachten nu eens provinciaal te meten. Martijn Nieuwen broek, één van de motoren achter de organisatie: „De clubs komen elkaar door gaans niet tegen in de com petitie, omdat een deel aan zaterdag- en een deel zon- dagvoetbal doet. Hier kan er nu eens lekker tegen elkaar gevoetbald worden". "'■'clitinne'' de bevelander Aan het begin van deze week werd nog hard gewerkt om de Nieuwdorpse voetbalvelden tiptop in orde te maken voor de Borsele Sloepoort Cup. foto Anton Dingemanse Bijna alles kon en mocht „Sinds een paar jaar groeien er weer klakkers onder aan de dijk. De zeehonden zijn terug. Als er jonge herders (een vis soort, red.) zijn, wagen ze zich tot vlak onder de kust." Toen z'n moeder verzorging nodig had, besloot Guust het ongeregelde vissersbestaan vaarwel te zeggen. Tien jaar lang hield hij het uit bij Philips in Terneuzen. Dat geregelde bestaan was niks voor hem. Het aanbod om bij de peek- Tijdens de kermis zijn er nog een aantal extraatjes voor het publiek. Zo is er op maandag - voor genodigden - een gehan dicaptenmiddag. Dinsdag komt de bekende Kabouter 5

Bevelander | 2001 | | pagina 1