Festijn en boekje rond Zeeuws product Scouts zeilen om het hardst Dors- en stoppeldag in Heinkenszand I Open dag Radioclub I breed UIT t ft 20« W* ,7Vi Borsele voert eerste idee uit I 4 Baarland viert Berenfeest ment begint om 12 uur en de start van de zeil wedstrijd is om 13.30 uur. De prijsuitreiking volgt om ongeveer 17 uur bij clubgebouw 't Wachtschip aan de Bu- renpolderweg in Yerse ke. i Volksfeest Wolphaartsdijk Midzomeravondopenstelling Heinkenszand Q.s. io«’do9 1-uur fotoservice i 1 C- WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 34 r Deze week POE, WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Ad Hanneman 21 17 7 r FOTO VERSCHOORE T^eeuwen moeten een beetje toeristen wor- £*den en toeristen een beetje Zeeuwen. Zo hoopt projectmanager Gerard van Keken van het BTZ (Bureau voor Toerisme) in Zeeland dat de bezoekers aan het tweedaags festijn 'de Smaek van Zeeland' zich zullen voelen. Het evenement wordt gehouden op zaterdag 16 en zondag 17 september op het Middelburgse Ab dijplein. Streekeigen producten zoals ze wor den verbouwd en hoe ze bereid kunnen wor den, staan er centraal. Die producten zijn im mers niet bij iedere Zeeuw bekend, oordeelt Van Keken. Niettemin serveren Zeeuwse res taurateurs uitgekiende hoogstandjes met ty pisch Zeeuwse producten waar echte Bourgon diërs likkebaardend van nagenieten, zonder dat het etiket 'made in Zeeland' er op staat. /orige week is in Ovezande het eerste idee V van de 'idee in actie'-campagne die de ge meente Borsele in april is begonnen uitge voerd. Aan de Mauritsstraat in Ovezande heeft burgemeester ir. J.L.M. Mandos een bankje in gebruik genomen. In mei hebben de inwoners van deze straat een handtekeningenactie ge houden voor het plaatsen van het bankje. IJ et perceel van M. Zuidweg in de Noord- Izak in Heinkenszand vormt zaterdag 26 augustus het decor voor de dors- en stop peldag van de Oldtimer Trekker- en Moto renvereniging Midden-Zeeland. Het perceel is langs twee kanten te bereiken: via de Boerendijk of via de Schouwersweg. frijdag 1 en zaterdag 2 september wordt in V Baarland voor de tiende keer het jaarlijkse Berenfeest gehouden. Net als andere jaren wordt op het Dorpsplein een grote feesttent ge plaatst en in en om van alles te beleven is. Het Berenfeest staat dit jaar in het teken van piraten. Ut Zeeuwse noemer Rondvertellen Culinaire Gilde Oadioclub de Bevelanden houdt zaterdag 26 Tsaugustus haar jaarlijkse open dag. Tijdens de open dag demonstreren gelicenseerde ra diozendamateurs de verschillende facetten van hun hobby. De open dag duurt van 10 tot 18 uur. De radioclub is gevestigd aan de Lange- weg in Wilhelminadorp. Kussengevecht G de Oosterschelde v/bij Yerseke zeilen zaterdag 26 augustus zo'n vijftig lelievletten van scoutinggroepen uit heel Zeeland om het hardst tijdens de jaarlijkse zeilwedstrijd. De hardzeilerij is geor ganiseerd door de Rid der Boudewijn Groep r uit Yerseke. Het evene- beve Zie pagina 24 Zie pagina 9 (advertentie) Eric Rotte laat regelmatig op Omroep Zeeland zien hoe met Zeeuwse producten kan worden omgegaan. Foto Jaap Wolterbeek Ook de Scat Cats zijn van de partij op Jazz by the Sea. Zeeuwse zeeverkenners zeilen om het hardst op de Oosterschelde. (advertentie) Gezelligheid op het Berenfeest in Baarland. i - Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Zeeuwse keuken in restau rants alom wordt geprezen. Met het boekje Het Zeeuws Menu wordt dus feitelijk in gegaan op wat alom wordt rondverteld. „Menige regio is jaloers op wat hier uit de zee of van het land komt", zegt Van Keken. Mosselen en de Zeeuwse bo- Tennisser Harald Schipper is de nieuwe eigenaar van Racketcentrum Kapelie. De Leeuw Schoenmodes uit Middelburg heeft ook een zaak in Goes geopend. 's-Heerenhoek vormt zondag 27 augustus het decor voor het Nederlands Wielerkampioenschap dat dit jaar een grote en vooral sterke bezetting heeft. Bij Cine City gaan deze week de films Hollow Man, Romeo Must Die en Keeping the Faith in première. Het festival Jazz by the Sea beleeft dit jaar haar tiende editie en de nominaties voor de Elektra, de Zeeuwse amateurtoneelprijzen, zijn bekend. (01 I 3) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag- pag. Abdijplein. In de filmzaal van de Abdij staat trugkieke van Omroep Zeeland geprogram meerd met films over land bouw en visserij in het verle den. ZLTO (Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie) en het ZJAK (Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt) staan borg voor de agrarische entourage van het evenement alsook de creatie van een landschaps schilden} van tien bij twee meter. Voor beide organisa ties kwam 'de Smaek van Zeeland' goed uit, want het evenement valt precies in de Week van het Platteland. Onder het motto 'Maak werk van je idee! De gemeente helpt je een handje' is de ge meente Borsele in april be gonnen met een actie waarbij de bewoners van de dorpen in de gelegenheid worden ge steld hun wensen erf plannen voor verbetering van de direc te woonomgeving uit te voe ren. De bewoners van de Maurits- straat in Ovezande hebben het verzoek voor een bankje inge diend met als motivatie ver sterking van de saamhorig- land tal van adressen zijn waar die producten te koop zijn. De gids helpt keukenprinsen en -prinsessen op weg om de juiste elementen voor hun culinaire hobby te vinden. Ook voor wie echt Zeeuws buitenshuis wil eten is de gids een leidraad. Het boek is TERNEUZEN HULST Tijdens de dors- en stoppel dag is er een compleet rij dend museum te zien op het perceel van Zuidweg. Bezienswaardig zijn de zelf- binder - die graan maait tot schoven - het vervoer van graan naar verschillende antieke dorsmachines, ge- nder Het evenement in festijn moet een traditie worden, meent Van Keken. Het is ze ker geen afgeleide van de Stadhoudersfeesten zoals die tot voor een aantal jaren wer den gehouden op de Middel burgse Markt. Daar immers presenteerde de hoofdstede lijke horeca zijn kunnen. „Het gaat om de Zeeuwse cultuur. En daar hoort eten en drinken bij, maar ook podiumactivi- teiten". Van Keken bekent dat daar mee een aantal factoren on der de Zeeuwse noemer zijn gebracht. Maar dat past in het tijdsbeeld. „Zeeuwen en toeristen zijn steeds meer op zoek naar de regionale wor tels, de streekeigen kenmer ken van deze provincie". Tijdens 'de Smaek van Zee land' wordt flink uitgepakt als het gaat om de Zeeuwse cul tuur. Een keur aan muzikan ten en verhalen vertellers komt op het podium op het Hoewel Zeeuwen zich niet per definitie op de borst klop pen als het gaat om hun kwa liteit is het opmerkelijk dat bij navraag onder toeristen de Baarland. Daarnaast zijn er spelletjes als spijkerslaan, het klompenspel en het Rad van Avontuur met mooie prijzen. Om 14 uur is er speciaal voor de kleintjes een poppenkast waarna om 14.45 uur de dorpsfanfare Prinses Juliana optreedt. Een speciale verras sing in het programma, die de organisatie van het Baarlands Berenfeest nog niet prijs wil geven, staat voor 15.30 uur gepland. Waaghalzen kunnen zich om 16 uur uitleven met het kus sengevecht boven een water bak. Voor de jongste bezoe kers is er een springkussen. Het Berenfeest wordt 's avonds van 21 tot 1 uur afge sloten met een feestavond waaraan de Sway Band haar medewerking verleend. Tus sendoor speelt dweilband De Pinkpanters een vrolijke noot om 21.30 uur. te koop (f. 14,95) bij de VVV's en de boekhandel. Van Keken beaamt tot slot dat met het boekje wordt beoogd om het platteland, streekpro ducten en restaurants die ko ken met streekproducten een impuls te geven die de regio nale economie ten goede komt. In de aanwezige restaurants kan 'in stijl' worden genoten van echte Zeeuwse menu's. Zeeuwse koks vertonen er en public hun culinaire kunsten. Leden van het Culinaire Gilde assisteren daarbij. Gerechten die zeker op de menukaart staan zijn gepocheerde pa ling gegarneerd met vlierbes- sencompot, zwarte bessen mousse, geitenkaas bavarois met Zierikzeese Bijenhong- saus en een proeverije van Zeeuwse mosselen. Een Zeeuwse productenmarkt die wordt gebouwd rond een aantal thema zoals de hroen- tentuun, de visviever, de Zeeuwse wien- en bierplekke en beuter, kaes en eiers, moet de aandacht nog meer rich ten op de streekproducten. burgemeester van de ge meente Reimerswaal Verbree om 13.30 uur het startschot lost bij de Prins Willem Alexanderhaven. Zon vijftig lelievletten bemand door drie honderd scouts gaan dan het water op. De deelnemende groepen zijn de Lutemgroep en de Paul Krugergroep uit in vier categorieën: zeeverken ners tot en met 15 jaar, zee verkenners vanaf 16 jaar, wil de vaart en een categorie wel ke niet aan alle voorwaarden voldoet, ofwel buitenmede- dingen. Na de openingscere monie bij het clubhuis van de Ridder Boudewijn Groep schepen de scouts in waarna lus, of het palingbroodje in Zierikzee kennen de meesten wel. Maar wie heeft ooit ge hoord van mesheften, vlier- bloesemwijn, zeekool, kreu kels, zeeboontjes, poon of Zeeuwse eierdrank? Te veel mensen kennen dat niet. Daarnaast weten niet veel mensen dat er op het platte- De apparatuur die door Radio- club de Bevelanden gebruikt wordt is zeer gevarieerd. Met de meest moderne communi catie- en data-apparatuur, maar ook met hele oude en zelfgemaakte zend-ontvangers en antennes, worden verbin dingen gemaakt met radio zendamateurs van over de he le wereld. De apparatuur die tijdens de open dag door de radiozend amateurs wordt gedemon- heid en voorkoming van over last vanwege het hangen op heggen en/of schuttingen. De doelstelling van 'Idee in actie' is het leefbaar maken van de directe woonomgeving met inschakeling van de be woners. De gemeente helpt vervol gens een handje door een dergelijke actie een financieel steuntje in de rug te geven of door materiaal beschikbaar te stellen. Overigens zijn goede ideeën nog steeds welkom bij de gemeente Borsele. streerd kan tijdens de open dag in alle rust bekeken wor den en er zijn leden van de ra dioclub aanwezig voor het ge ven van verdere uitleg. Het gebouw van de radioclub is te vinden aan de Langeweg in Wilhelminadorp, via de N 256 Goes-Zierikzee bij de verkeer- lichten rechtsaf, na tweehon derd meter links. Komende vanuit Zierikzee bij de ver-1 keerslichten na de Zandkreek- brug linksaf. Min of meer parallel aan het tweedaagse festijn geeft BTZ een culinaire reisgids uit on der de titel Het Zeeuws Menu. In dat boekje presente ren horecagelegenheden zich die op de een of andere ma nier Zeeuwse lekkernijen op het menu hebben staan. Ge deputeerde G. van Zwieten kreeg afgelopen maandag het boekje officieel overhandigd. Beide initiatieven, het boekje en het festijn, passen precies in de toekomstvisie van het BTZ, namelijk invulling geven aan de strategische visie 'Bouwen aan Zeeuwse sfe ren', een notitie die eind vo rig jaar werd gelanceerd. tftï" 7 De opening van het tiende Be renfeest is vrijdag 1 septem ber om 19 uur. Kapitein Piet neemt dan afscheid en wordt bovendien geridderd. Verder zijn er vrijdagavond activitei ten als 21-en, spijkerslaan, en een schiettent. Óveral zijn prij zen te winnen en deelname is mogelijk met munten die bij de muntenkraam kunnen wor den gekocht. Om 20 uur wordt er een quiz gehouden over het wel en wee van Baarland en omstre ken. Aan de quiz nemen diver se verenigingen deel. Na de quiz is het tijd voor de grote feestavond die muzikaal wordt opgeluisterd door Sound Service The Jukebox. Zaterdag 2 september wordt er van 10 tot 13 uur een grote rommelmarkt gehouden in o<?' NU bil ontwikkelen en afdrukken GRATIS VLIEGER www.fotoverschoore.nl GDEE Klokstraat 7 0113-216159 ZIERIKZEE ETTEN-LEUR VLISSINGEN MIDDELBURG Middelburg, de Zandkreek- groep uit Kamperland, de Ka rei Doormangroep uit Bergen op Zoom, de Heenetrecht groep uit Tholen, de Jacob Valckegroep en de Frans Nae- reboutgroep uit Goes, de Scheldezwervers uit Vlissin- gen en de Ridder Boudewijn Groep uit Yerseke. De zeilwedstrijden worden speciaal gehouden voor zee- verkennersgroepen die deel uit maken van de Admiraliteit 'Zeeuwse Stromen', een over koepelende organisatie voor Zeeuwse waterscouts. De wedstrijd wordt geheel vol gens de traditie elk jaar ge houden. En niet zomaar een traditie, de zeilwedstrijd op de Oosterschelde is de op één na oudste zeilwedstrijd van Scouting Nederland. Er wordt zaterdag 26 augustus gevaren De Schouwse onderwatersportvereniging Scaldis duikt in de zomermaanden wekelijks in de Grevelingen en de Oosterschelde. De vereniging telt ook veel leden uit Noord- en Zuid-Beveland. BEW. EX. trokken en zelfrijdende maaidorsers, het persen van het stro, een eekelma- chine met schooninrichting en een aantal antieke trac toren die ploegen en stop pels bewerken. Het dors- en stoppeldag begint om 10 uur. ruus Goes 'Partner in wonen' heeft haar bezoektijden verruimd! Nu van maandag t/m donderdag ook tussen de middag en tot 18.00 uur geopend! Op vrijdag na 12.00 uur gesloten ©Tel.: 0113-23 16 74 VMM «HBS? ‘SW

Bevelander | 2000 | | pagina 1