Rekeningrijden: Zeeland blijft niet buiten schot Subsidie voor sportbeleid Goes Avondmarkt op Grote Markt Meer duinen op Neeltje Jans Finale uitverkoop £tos Alcoholcampagne langs de kust *11 Handje helpen hooien IBS Goes 'Partner in wonen' beft haar bezoektijden verruimd! B breed UIT t/m za 29 juli GRATIS LIPPENSTIFT X-- '"'i- - en 4 Etos trakteert! v TT -J W' AS Q WOENSDAG 26 JULI 2000 JAARGANG 51 - NUMMER 30 ^SEBIBLIQy-^ WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Georges van den Berg MMi LU LU Tolpoorten Spitstarief Olievlek Etos Kolveniershof 34 4461 DB Goes /■\p de Grote Markt vxin Goes wordt donderdag 27 en vrij dag 28 juli weer een traditionele avond markt gehouden. Tus sen 18 en 24 uur zul len opgewekte koop lieden hun waren aan de man proberen te brengen. In Zeeland zelf zal het allemaal zo'n vaart niet I lopen, maar in de aangrenzende provincies ziet men de bui al hangen: rekeningrijden. Toch komt het voor de meeste Zeeuwen dichterbij dan ze denken. Zo zal het straks vrijwel niet meer mogelijk zijn om Zeeland uit te komen zonder te betalen, voorspelt Goesenaar Olav Dijkstra, woordvoerder van de Motorrijders Ac tie Groep (MAG), afdeling Zeeland. Liet ,s volgens het Zeeuws Consultatiebureau Ivoor Alcohol en Drugs (ZCAD) géén anti-al- coholcampagne die tot en met 3 augustus wordt gehouden langs de Zeeuwse kust. „Het doel is jongeren bewust te maken van de ge volgen van excessief alcoholgebruik". groep vrijwilligers van de Stichting Land- EZschapsbeheer Zeeland gaat dinsdag 1 augus tus aan het werk op de Vlaandertsedijk onder Heinkenszand. De vrijwilligers hooien de dijk, ten behoeve van zeldzame planten. Door het jaarlijks maaien van de dijk en het afvoeren van het maai- sel gaan de vrijwilligers van SLZ verruiging te gen en krijgen de zeldzame planten een kans. LJet ministerie van Volksgezondheid, Welzijn len Sport heeft de door de gemeente Goes ingediende plannen voor stimulering van de zogenaamde 'breedtesport' beloond met een subsidie van zevenhonderdduizend gulden. Door dit bedrag kan het project Sport Allianties Goes in 20001 van start gaan. Voor de eerste 200 klanten hebben we een gratis Etos Energie CD klaarliggen BEW. EX^ an weg e de landschappelijke inrichting van V het voormalige werkeiland, wordt het aan tal duinen op Neeltje Jans uitgebreid. Dat meldt Rijkswaterstaat in haar Nieuwsbrief Voordelta. 13 7 11 I de bev r Olav Dijkstra: „Onze provincie verdient er niets aan, maar we zullen toch moeten betalen". foto Anton Dingemanse woordvoerster VERVOLG: ZIE PAGINA 7 (advertentie) (advertentie) (advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Nu van maandag t/m donderdag ook tussen de middag en tot 18.00 uur geopend! Op vrijdag na 12.00 uur gesloten ■s- Tel.: 0113-23 16 74 De Stichting Landschapsbe heer Zeeland is overigens nog op zoek naar mensen die een handje willen helpen. Ook is het mogelijk te gaan kijken hoe de dijken gemaaid wor- strand ontstaat. Ook is het zand bestemd voor aanpas sing van de oevers op Neeltje Jans en het creëren van een vogeleiland. Sport Allianties Goes is een zesjarig plan dat is opgesteld door de gemeente, in overleg met verschillende organisa ties. Met name het CIOS Goes en de Goese Sportraad heb- door er, als het eenmaal in de auto is ingebouwd, 'slechts' vijf gulden per keer betaald hoeft te worden. Dit kastje bevat namelijk ge gevens over de automobilist, welke direct gelezen kunnen worden en waardoor het mo gelijk is om het te betalen be drag meteen van de bankreke ning van de eigenaar af te schrijven. Zonder zo'n apparaatje aan Donderdag 27/7 Visagiste van Bourjois geeft persoonlijk make- up advies tot 21.00 uur Vrijdag 28/7 Nutricia geeft adviezen over babyvoeding! Zaterdag 29/7 Bij aankoop van 30 Marbert producten GRATIS strandtas en aftersun 100 ml) „In de provincie Zeeland ko men files niet zo vaak voor. Er ligt in Zeeland voor zo'n 60 ki- Volgens een dijk aangekomen kunnen de deelnemers, indien zij dit wil len, de handen zelf ook uit de mouwen steken. Verder zijn er demonstraties 'maaien met de zeis'. Ter plaatse is een informatie stand waar van alles over de werkzaamheden van de SLZ - met name in Zuid-Beveland - te vernemen is. Na een pauze van een half uurtje vervolgt de huifkar zijn tocht. Begin- en eindpunt van de route is het Informatiecentrum van de Ka merse Kooi (schaapskudde) in Nisse. Het betaalde geld gaat naar de steden waar het geld in re kening is gebracht. Volgens Olav Dijkstra wordt het daar om voor kleinere regio's fi- (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Op woensdag 26 juli openen we om 09.00 uur de deuren van onze vernieuwde grotere winkel en dat willen we vieren! Daarom krijg je tegen inlevering van deze advertentie een GOES Klokstraat 7 ZIEWKZEE ETTEN-LEUR VI licht ook andere gemeenten. Zo gaat Goes sport inzetten als gezondheidsbevordering bij ouderen, zinvolle vrijetijds besteding voor jongeren en als middel voor het leggen van contacten en het creëren van sociale samenhang in wij ken en dorpen. Een bestaand sportstimule- ringsproject - Jeugd in Bewe ging Goes - gericht op kwali teitsverbetering van het bewe gingsonderwijs, krijgt ook een plaats binnen Sport Allianties Goes. den. Daartoe houdt SLZ twee huifkartochten naar de Vlaan dertsedijk. Tijdens de tocht vertelt een gids over de ge schiedenis en de natuur van de dijken. Op de Vlaandertse- alleen Etos eigen merk lippenstiften uit de speciale display van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Marjan van den Akker, zal het rekeningrij den, ook wel spitstarief ge noemd, alleen gelden voor de ochtendspits, van zeven tot negen uur. Iedereen die in die tijd een tolpoortje passeert, wordt op de foto gezet en moet betalen. Een passage kost zeven gulden, maar te gen die tijd zal er een appa raatje op de markt zijn waar- nancieel erg aantrekkelijk om het rekeningrijden in te voe ren. Daar komt nog bij dat het Mi nisterie van Verkeer en Water staat met geld over de brug komt voor gemeenten die in hun regio met rekeningrijden willen beginnen, maar die geen geld hebben om het op te starten. lometer snelweg en alleen als het in de zomer mooi weer is komen er files voor. Maar in de provincies die grenzen aan Zeeland, namelijk Zuid Hol land en Noord-Brabant, is het moeilijk om in de spits aan de files te ontkomen", gaat Olav verder. „Door de plannen van de overheid zullen alle toe gangswegen naar de Rand stad worden voorzien van tol poorten, zoals bijvoorbeeld op de A29 tussen Rotterdam en het Haringvliet. Maar ook voor een aantal snelwegen in Noord-Brabant zal straks be taald moeten worden. In som mige gevallen zal het mogelijk zijn om te kiezen of men be taalt of niet. Zo is er een plan om op de A 16, bij de Moer- dijkbrug, een betaalstrook aan te leggen, waartegen betaling gebruik van kan worden ge maakt. Een ander plan van de overheid is het aanleggen van de A4 van Dinteloord naar Bergen op Zoom, wat een tol weg moet gaan worden. Daar naast heeft de gemeente Bre da ook interesse getoond in het rekeningrijden. Wie in de toekomst de provincie Zee land verlaat ontkomt er niet aan: hij moet betalen", voor spelt Olav Dijkstra. De Grote Markt wordt vol gens organisator Peter Moens gevuld met een kleine hon derd kramen met de meest uiteenlopende kooplieden er achter. Naast gebruikelijke waren worden ook bekende Zeeuwse producten als de Zeeuwse babbelaar, bessen wijn, appeldrank, bolussen et Die taak ligt in handen van acht studenten die speciaal voor dat doel zijn aangetrok ken en opgeleid. Zij bezoeken campings, strand en andere plaatsen waar veel jongeren samen zijn en gaan met hen een gesprek aan over alcohol en alcoholmisbruik. De cam pagne wordt ondersteund met posters, ansichtkaarten, T- shirts, een campagnekrant en een speciaal geproduceerde CD-single met een remix van het nummer 'I'll never drink again'. Het materiaal beeldt de direc te en negatieve gevolgen uit van overmatig alcoholgebruik, zoals kotsen in het openbaar, er onaantrekkelijk uitzien en schaamte omdat je te ver bent gegaan met een partner. Zeeuwse horecaondernemers verrassen tijdens de campag ne jongeren die te veel alco hol drinken met een lolly. Dit onder het motto 'Doe me een LOLly: Take a break'. Uit onderzoek langs de Zeeuwse kust in 1999 blijkt dat jongens per vakantiedag gemiddeld 21 glazen bier drin ken en meisjes ongeveer ne- boord betaalt men twee gul den meer omdat in dat geval een acceptgirokaart wordt verstuurd waardoor er admi nistratiekosten bijkomen. cetera verkocht. Voor de kleintjes is er een draaimolen en Zuid-Amerikaanse muziek groepen zorgen voor een vro lijke muzikale noot. Overigens De MAG is een landelijke be langenvereniging voor motor rijders, die zich inzet voor het behartigen van de wensen van haar leden en voor motor rijders in het algemeen. De laatste maanden richt de ver eniging een groot deel van haar aandacht tegen de plan nen van het kabinet om het zogenaamde 'rekeningrijden' in te voeren. De MAG is niet tegen het rekeningrijden op zich, maar vindt wel dat mo torrijders vrijgesteld zouden moeten worden van betaling. Een groep vrijwilligers gaat op pad om bijzondere planten die op de Bevelandse bloemdijken groeien, een betere kans te geven. foto Anton Dingemanse kening gehouden met het toe ristenseizoen en de broedtijd van vogels. Daarom wordt momenteel niet gewerkt aan het creëren van extra duinen. Naar ver wachting gaan de werkzaam heden in september verder. Wanneer de extra duinen zijn aangelegd is het zanddepot nog niet leeg. Het resterende deel wordt vol gens Rijkswaterstaat te zijner tijd gebruikt voor aanpassing van de binnenhaven op Neel tje Jans zodat daarbij een ben daaraan belangrijke bij dragen geleverd. Het project richt zich op samenwerking met sportverenigingen, scho len, wijk- en dorpsverenigin- gen, ouderenbonden en wel- gen. Op een gemiddelde va kantie van negen dagen is dat per persoon al gauw 190 gla zen, ofwel vijf kratten bier. Uit het onderzoek blijkt ook dat de vakantiecampagne, die voor het vierde jaar wordt ge houden, aantoonbare invloed heeft. Veel jongeren gingen door de informatie nadenken over hun eigen alcoholgebruik en daar door minder drinken, ook wan neer zij gingen stappen na hun vakantie. De campagne van het ZCAD wordt ondersteund door de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Veere, hore cabedrijven, Zeeuwse jonge rencampings, VVV-Zeeland, re- creatiewerk, politie, super markten en de Zeeuwse 3VO. In Zeeuws-Vlaanderen werken jongerencamping De Wildhof en discotheken De Ploeg en Joy mee aan het initiatief. Voor Olav Dijkstra is het erg duidelijk: motorrijders zijn eerder een oplossing voor het probleem dan een oorzaak er van. „De automobilisten zijn in feite de oorzaak van het fi leprobleem in Nederland. Een motorrijder kan bij een file ge woon door blijven rijden en daarom vinden wij dat we niet met de automobilisten over één kam geschoren moeten worden. Integendeel, als er meer mensen met de motor naar hun werk zouden gaan, zou het fileprobleem waar schijnlijk kleiner worden", legt Olav Dijkstra uit. Opnieuw een traditionele avondmarkt in Goes. moet het shoppen tijdens de schemering als het sfeervolst worden aangemerkt: alle kooplieden verlichten dan hun kramen. Eerder dit jaar werden reeds duintjes aangelegd bij het Wa- terpaviljoen. De komende tijd gebeurt dat ook door zand te storten in de vakken die wor den gevormd door de ver- keerslussen van de afslagen naar Waterland Neeltje Jans en het Topshuis. Voor dat doel wordt ongeveer 250.000 kuub zand verzet, afkomstig uit het zanddepot van Rijkswater staat. Het totale project kost een a 1,5 miljoen gulden en moet in 2004 gereed zijn. Bij de werkzaamheden wordt re- A pag- pag. Verder aandacht voor het Russisch Staatscircus dat binnenkort een bezoek aan Zeeland brengt en de Nederlandse Wielerkampioenschappen voor Vrije Renners, dat Z1 augustus gehouden wordt in Heinkenszand. In de Sint Jacobskerk in Vlissingen geeft dinsdag 1 augustus het Zomer Orkest Nederland een concert. In Colijnsplaat wordt vrijdag Pee-Rock gehouden met als hoofdact The Whisky Priests. Als eerste Zeeuwse drogisterij is Etos Goes onlangs overgegaan op de nieuwe huisstijl van de keten. Van der Have Juweliers heeft een zaak geopend in het centrum van Goes en Femke de Vos de Wael opent haar tweede kunstzinnige bloematelier in Zeeland. Vier Zeeuwse wijnboeren promoten hun sector met eeq Zeeuwse Wijnroute. Bij Cine City in Vlissingen gaan deze week The Patriot met Mel Gibson en de ijzingwekkende thriller Stir of Echoes in première. pag- ■f- -s - dl r*' GRATIS VLIEGER MIDDELBURG TERNEUZEN HULST NU bij ontwikkelen en afdrukken

Bevelander | 2000 | | pagina 1