breed UI DE BELJ& HZ boert prima Museum zoekt ‘verborgen* merklappen Mosselen weer volop verkrijgbaar Varen met mosselkotters Manhuistuinconcert Goes ZOMER IN ZEELAND De Bel, altijd prijs! i i JAARGANG 51 - NUMMER 28 WOENSDAG 12 JULI 2000 BEW. EX. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELANE VAKANTIEBIJLAGE NOORD-BEVELAND zie pagina 20, 21 en 22 M 18 15 7, 23 8 Graveren doen wij GRATIS! Sportprijzen^T1 foor het tweede achtereenvolgende jaar wor- V den tussen zaterdag 29 juli en zaterdag 5 au gustus de Zeeuwse Dijkendagen gehouden in de Zak van Zuid- Beveland. Bij alle activiteiten is het informatiecentrum van schaapskooi de Kamerse Kooi, thuishaven van de schaapskudde die tus sen maart en november dagelijks de Zuid-Beve- landse dijken begraast, het middelpunt. r\e HZ (Hogeschool Zeeland) heeft het finan- Lxciele boekjaar afgesloten met een positief resultaat van ruim twee miljoen gulden. Dat is één miljoen gulden meer dan was begroot. Pen puzzelrit voor fietsers, gecombineerd Cmet een stukje varen op een echte mossel- kotter. Dat is in het kort het programma voor de fiets- en vaartocht die de Stichting Woord en Daad zaterdag 15 juli houdt. Er wordt met twee mosselkotters gevaren. Expositie Imkerij Heggenlandschap In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland I wordt volgend jaar een tentoonstelling over merklappen gehouden. Het hoofdbestanddeel van deze tentoonstelling is de reizende exposi tie 'Door Mijn Gedaen', maar daarnaast toont het Goese museum ook merklappen uit de ei gen collectie. Èn is er het vermoeden dat er in menig Bevelandse linnenkast nog wel eens he le mooie oude en nieuwe merklappen zouden kunnen liggen. Ook die zouden een plaatsje kunnen krijgen in de tentoonstelling van 8 ja nuari tot en met 8 maart 2001. door Hans Kops - w,,, k foor het tweede achtereenvolgende jaar wor- osselliefhebbers IVIkunnen hun hart weer ophalen; het nieuwe seizoen is van daag, woensdag 12 ju li, begonnen. En al hoewel er iets minder vlees aan de zee vrucht te vinden is dan vorig jaar, moet de kwaliteit van het Zeeuwse schelpdier ook dit jaar weer uit muntend zijn. S 1 de bev r Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel 0113 221 792 foto Anton Dingemanse Verder alle informatie over de nieuwste films. trum bij de schaapskooi. Liefhebbers kunnen zich weer tegoed doen aan vers gekookte mosselen. foto Peter Verdurmen (advertentie) L 1 Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: den. Omdat vee daar minder intensief graasde kregen strui ken als meidoorn, hondsroos, koebraam en vlier de kans zich te ontwjkkelen. De heggen die zo ontstonden zijn rijk aan broedvogels en, in het najaar, vruchteneters. Het heggenlandschap strekt zich uit aan de voet van de Valdijk en wie over de dijk loopt komt ook langs een stoplap. De Zeeuwse meisjes en vrouwen die ze maakten nemen een belangrijke plaats in. Ook is er speciale aandacht voor de motieven op de merk lappen, waarbij sommige mo tieven zelfs typisch Zeeuws te noemen zijn. Bij het skaten gebeurt nogal eens een ongelukje. Toch heb je veilig skaten zelf in de hand, vindt skate-instruc- teur Marco Bobeldijk uit Goes. Wie een merklap heeft liggen en deze (permanent of tijde lijk) wil afstaan aan het muse um kan contact opnemen met Koen van Rooijen: 0113 - 228 883. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. pag. pag. bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenue's» relatiegeschenken enz. De zomerse concertserie in de Manhuistuin in Goes wordt woensdag 19 juli voortgezet met een optre den van het Seniorenorkest Zeeland. Het blaasor- kest werd 19 september 1980 opgericht en bestaat uit leden tussen 60 en 85 jaar. De leden wonen ver spreid over heel Zeeland en geven concerten in be jaarden- en verzorgingstehuizen. Daarnaast wordt medewerking verleend aan culturele uitwisselingen met België. Het concert begint om 14.30 uur. Een merklap is een lap die vroeger elk meisje moest bor duren, voorzien van letters en tekens om zo te oefenen voor het merken van het linnen goed voor de uitzet. Het mu seum, dat de geschiedenis van cte beide Bevelanden ver telt, is vooral geïnteresseerd in oudere merklappen maar wil ook nieuwere lappen le nen voor de tentoonstelling, zo laat Koen van Rooijen, be heerder textiel in het Museum laatste kudde, afkomstig uit 's- Heer Arendskerke, was ver dwenen. Daarmee verdween ook een belangrijk deel van de bloemenpracht in het voorjaar op de bloemdijken. Want bloemzaden aan hun vacht werden door de grazende schapeh verspreid. Doordat 20 jaar terug weer een schaaps kudde verscheen is de bloe menpracht weer opgeleefd. Het gunstige resultaat is te danken aan de gestegen in komsten uit cursussen, trai ningen en consultancy, de verhoging van de rijksbijdrage en de groei van het aantal stu denten. De groei van de studenten was - zo meldt de HZ - groter dan verwacht. Verder is de li- quiditeitspositie van de hoge school sterk verbeterd. Die steeg in 1999 van 5,3 naar 8,4 miljoen. Ook de vermogens positie van de HZ steeg. Als gevolg van deze positieve re- De mosselkotters varen weer af en aan in Yerseke. Van daag is immers het mosselseizoen weer begonnen. Ver der aandacht voor Alexis, een nieuw helder bier uit Noord-Beveland. Dat er de laatste tijd nogal wat stremmingen geweest zijn rond de Zeelandbrug, zal niemand zijn ontgaan. Dat heeft ook gevolgen gehad voor het gelijknamige restau- voor Noord- en Zuid-Beve- land, weten. Wie besluit zijn of haar merklap te schenken aan het museum, kan er van uit gaan dat het stukje stof voor toekomstige generaties wordt bewaard. Het wordt dan grondig opge knapt en geconserveerd. Het museum beschikt namelijk al vanaf 1997 over een groep en thousiaste vrijwilligers die alle merklappen van het museum 'volgens de regelen der kunst' de Dregweg in Yerseke, waar ook een film wordt vertoond over de groei en verwerking van de zeevruchten. Ook de projecten van de stichting Woord en Daad komen aan de orde. De kotters varen vanaf 13.30 uur en er zijn vervol gens elk half uur afvaarten. De laatste boot vertrekt om 16.30 uur. Tijdens de komende Dijkenda gen is er een doorlopende ex positie in het informatiecen trum van de Kamerse Kooi. Want de Dijkendagen zijn ge koppeld aan een wedstrijd waarvoor iedereen van tevo ren schilderijen, tekeningen, verhalen en gedichten kon in zenden met 'dijken' als thema. Alle inzendingen worden daags voor de officiële ope ning, dus vrijdag 28 juli, be oordeeld door een jury met wethouder Tollenaar van Bor- sele als voorzitter. Deelnemers aan deze wed strijd zijn verdeeld in drie groepen: kinderen van 4 tot 7 jaar, van 7 tot 13 jaar en als De Zuid-Bevelandse bloemdij ken hebben bij elkaar een lengte van zo'n dertig kilome ter en de schaapskudde van 200 ooien begraast per dag ongeveer vijf kilometer. Dat begrazen is van groot belang voor het instandhouden van de uiterst gevarieerde vegeta tie op en langs de dijken. Vorig jaar waren de Dijkenda gen volgens Hans Pot van het informatiecentrum van de schaapskooi aan de Nieuwe Kamerseweg al succesvol. Ze trokken ruw geschat zo'n 500 deelnemers. Hij verwacht dat er dit jaar nog meer mensen op af zullen komen. Het pro gramma ligt ook ter inzage bij campings en VVV-kantoren en is bovendien te vinden op In ternet. Hans Pot: „We zijn na tuurlijk wel afhankelijk van het weer. Vorig jaar begonnen we eind juli met mooi warm zo merweer, maar toen halverwe ge een 'Ontdek de dijkenroute' aan de beurt was regende het de hele dag en was het voor het gevoel ijzig koud. En daar na stonden nog twee excur sies op het programma". zelf, kaarsen van bijenwas, honingkoek en snoepgoed met honing". Inschrijving voor de fietspuz- zeltocht kan tussen 13.30 en 14.30 uur bij de parkeerplaats van de Petrakerk in Kapelle, de parkeerplaats tegenover de gereformeerde kerk in Krab- bendijke, de muziektent in Waarde of het busstation van Connexxion in Kruiningen. Vaarkaarten zijn vervolgens te koop bij de mosselveiling aan In Yerseke werden bij de aller eerste mosselveiling door de handelaren flinke prijzen be taald voor de eerste mosse len. De gemiddelde prijs per mosselton (honderd kilo) be droeg 365 gulden. De prijzen waren het dubbele van vorig jaar. Of daarmee een trend ge zet is, moet nog afgewacht worden. De kwaliteit van de eerste mosselen is in elk geval goed. Het vleesgewicht be draagt ongeveer dertig pro cent. Verwacht wordt dat er komend seizoen minder mos selen zullen worden aange voerd dan in 1999. In de Waddenzee zijn namelijk nogal wat mosselen verloren gegaan. sultaten zal de school het be leid dat in 1998 werd ingezet en waarbij kostenreductie, omzetverhoging en contract activiteiten en uitbreiding van de internationale activiteiten worden voortgezet. Met deze positieve resultaten is het beleid van doeltreffen der werken nog niet afgerond. Er zal nog verdere samenwer king worden gezocht, onder meer met het ROC Zeeland, door gebruik te maken van ei kaars faciliteiten zoals labora toria. De laatste dag van de Dijken dagen is vanaf 's ochtends half elf 'Dag van de Imkerij'. Omdat er in de Zak van Zuid- Beveland veel fruit en bloe men worden geteeld zijn bijen erg belangrijk voor de be vruchting. Maar voor de imke rij loopt de belangstelling de laatste jaren meer en meer te rug, het aantal imkers neemt gestadig af. Hans Pot: „Imkerij is met name een professione le hobby en zeer tijdrovend. Je kunt er je brood niet mee verdienen en er zijn ook be paalde investeringen nodig. Er bestaat grote behoefte aan jonge, beginnende imkers, die het niet op de eerste plaats om geld te doen is. We probe ren mensen enthousiast te maken, onder meer door een 'Dag van de Imkerij' in ons programma op te nemen". Zelf vindt hij de Imkerijdag een heel leuke dag met een ontspannen sfeer, die altijd geïnteresseerde liefhebbers aantrekt. Pot: „Imkerij is een activiteit die past in het Zuid- Bevelandse landschap. Deel nemers aan de dag kunnen bij imkers open bijenkasten bekij ken en demonstraties ho- ningslingeren bijwonen. Hier in het informatiecentrum heb ben we bloemen uit Zuid-Be- veland en fruitbomenhoning. Je kunt diverse producten hier dan ook kopen; de honing Het heggenlandschap dat ook als programma onderdeel in de Dijkendagen 2000 is opge nomen is al eeuwenoud en ooit spontaan ontstaan op per- ceelsgrenzen tussen weilan- Hans Pot: „Imkerij is een activiteit die past in het Zuid-Bevelandse landschap". ‘weel, een kolkgat ontstaan als gevolg van een dijkdoorbraak. Nu is sprake van een verstilde waterplas met weelderig be groeide oevers, domein van bijv, rietgors, karakiet en ande ré moerasbewoners. De schaapskudde uit de Ka merse Kooi begraast ook de Valdijk. Het rondtrekken van en schaapskudde is in 1980 in ere hersteld nadat in 1964 de De Amsterdamse kunstenaar Rien Verschuur heeft op dit moment een expositie van schilderijen en pentekenin gen in het ROC-gebouw aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. Tegelijk is er in diverse horecabedrijven langs de Boulevards werk van hem te zien. De boule vards met hun weidse uitzicht zijn niet toevallig geko- zen, want (Zeeuws)licht speelt een essentiële rol in het werk van Verschuur. de 13 jaar. Tijdens de opening van de Dijkendagen 2000 op zaterdag 29 juli (om 13 uur) worden de prijswinnaars be kend gemaakt en de prijzen uitgereikt. De prijsuitreiking gaat gepaard met 'iets leuks'. Wat dat zal zijn, te denken valt bijv, aan een muzikaal inter mezzo, was vorige week nog niet bekend. Na het officiële gedeelte be gint om 14 uur een wandelex- cursie van ongeveer twee uur langs de bloemdijken en door het beschermde natuurgebied van het heggenlandschap langs de Valdijk. In dat prach tige heggengebied wordt twee dagen later, op maandag 31 juli, een nachtvlinderexcur- sie gehouden onder leiding van Henk Wagenaar van de Vlinderwerkgroep Midden- Zeeland. Hans Pot: „In het algemeen gesproken ziet nooit iemand nachtvlinders, want 's nachts gaat vrijwel niemand wande len. Met name in het heggen gebied komen veel nachtvlin ders voor. Die kunnen de deel nemers aan de excursie goed bekijken, want er worden gro te witte lakens gespannen die van achteren worden belicht. Daar komen de nachtvlinders dan op af". Nachtvlinders die het heggengebied bewonen zijn bijv, de bruingrijze popu- lierpijlstraat, de snuitvlinder, de brandvlerkvlinder en het rood weeskind. Dinsdag 1 au gustus is de volgende excur sie 'Hooien en maaien op de Bevelandse bloemdijken in de kijker1 rant. „Het lijkt wel of de mensen denken dat wij gesloten zijn omdat aan de brug wordt gewerkt", aldus Anja Scheermeijer-Kouijzer, die het restaurant samen met man Piet runt. dijken' die 's morgens om 10 uur begint. Deelnemers gaan per huifkar op weg en kunnen daarna meehelpen aan het onderhoud van de dijken, krij gen uitleg en mogen desge wenst zelf de zeis hanteren. Aanvullend volgt nog een plantenexcursie. Dezelfde dinsdag, 's avonds om 20 uur, is er in het informatiecentrum van de schaapskooi een lezing over de ontstaansgeschiede nis van de dijken. Woensdag 2 augustus begint bij het infocentrum om 10 uur een schapenroute voor kinde ren tot een jaar of acht en hun begeleiders. Hier is sprake van een speelse ontdekkings tocht rond de schaapskooi met demonstraties spinnen en kaarden (opruwen van wol na het breien). De kinderen krij gen uiteenlopende opdrach ten en kunnen leuke prijsjes winnen. Eveneens van 10 tot 15 uur is donderdag 3 augustus een ontdekkingstocht 'Ontdek de dijken', een wandeltocht met diverse opdrachten. Zoals het aan de hand van op een vel papier getekende bladeren herkennen van struiken en dijkplanten, het eveneens aan de hand van afbeeldingen herkennen van waterdiertjes, bodemdiertjes, bloemen en bloembezoekers en vruchten van planten en struiken. Een boeiende excursie voor ieder een die de dijken beter wil le ren kennen. 's Avonds vanaf 22.00 uur vrij dag 4 augustus volgt een vleermuizenexcursie, die af hankelijk van het enthousias me van de deelnemers onge veer twee uur gaat duren. Za terdag 5 augustus, de laatste dag van de Dijkendagen 2000, is er nog een fietsexcursie over de bloemdijken die om 10 uur 's morgens begint. Be gin en eindpunt van alle ex- laatste groep iedereen boven cursies is het informatiecen- schoonmaken, opnaaien en inlijsten. De tentoonstelling zoals die in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland te zien zal zijn is gebaseerd op het boekje 'Door Mijn Gedaen' van E. de Jonge-Everaert. In dat razend populaire boekje - dat enkele weken na verschijning al toe was aan een tweede druk - wordt in sfeerbeelden, foto's en scènes een uiterst boeiend overzicht gegeven van de ge schiedenis van de mftrk- en TERN EU ZEN EDE5 Klokstraat 7 0113-216159 Z1ERIKZEE ETTEN-LEUR VLISSINGEN

Bevelander | 2000 | | pagina 1