breed Van Vollenhoven opent archief Expositie merklappen in Veere UITVERKOOP DE BEL JA J- Zomermarkt ’s-Heerenhoek Snelheid centraal in Ronde van Ovezande i.v.m. verhuizing ©DMGJgKItlM ZLM^e(.e™9e„ s w Wrljg ■SI f co 4 BSHHBBSSBHSHEBSI biblio^ I JAARGANG 51 - NUMMER 24 WOENSDAG 14 JUNI 2000 BEW. EX. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND door Hans Kops LU fl- Ir Museum de Schotse Huizen in Veere is de I reizende tentoonstelling geopend. De ten toonstelling 'Door mijn gedaen' is onderdeel van de Zeeuwse recordpoging om de grootste merklap ter wereld te maken. Voorzitter Gert de Kok van het comité van aanbeveling van 'Door ons gedaen' opende de tentoonstelling net het borduren van een stukje van het wa pen van Zeeland. In 's-Heerenhoek wordt zondag 18 juni weer Ide jaarlijkse Zomermarkt gehouden. Het eve nement, ooit bescheiden begonnen, is in de loop der jaren uitgegroeid tot één van de grootste markten van Zeeland. Zo worden ook dit jaar weer meer dan tienduizend bezoekers verwacht. Leven 19 13 9 Graveren doen wij GRATIS! fan de straat af zeker niet uitbundig de aan- V dacht trekkend maar eerder bescheiden oogt sinds de opening op 15 april 'Irenes Kleine Gale rie' in Colijnsplaat. Te vinden in de Havenstraat op huisnummer 18, achter de haven. De Irene waarnaar de galerie is vernoemd is de Duitse beeldend kunstenaresse Irene Jahn (61) geboren in Königsberg in het noorden van Duitsland. f^e solexrace - traditiegetrouw het hoogte- Lxpunt van de Ronde van Ovezande - staat dit jaar voor het eerst in het teken van een thema. Aan alle deelnemers is gevraagd om in te spe len op het motto 'U rijdt te hard'. Het wielerco- mité dat de Ronde van Ovezande organiseert, wil hiermee naar eigen zeggen een ludieke bij drage leveren aan de discussies over de snel heidscontroles in Zeeland. let Zeeuws Archief in Middelburg wordt 1 vandaag, woensdag 14 juni, officieel geo pend door mr. Pieter van Vollenhoven. Het Zeeuws Archief herbergt de archieven van het voormalige Rijksarchief in Zeeland en de ge meentearchieven van Middelburg en Veere. Het nieuwe onderkomen van het archief bestaat deels uit nieuwbouw en het monumentale achttiende eeuwse Van de Perrehuis aan het Hofplein in Middelburg. Aansluitend aan de opening houdt het Zeeuws Archief zaterdag 17 juni een open dag. Rustig 0p slag verliefd A de bev r Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen) Tel 0113 221 792 Irene’s Kleine Galerie in Colijnsplaat Irene Jahn. foto Anton Dingemanse Gedeputeerde Gert de Kok zet zijn 'kruisje' in het wapen van Zeeland. Foto Eefde Jonge-Everaert (advertentie) (advertentie) (advertentie) OFHEFFINGS IOP UITVE Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Een team, bestaande uit vier Zeeuwse koks, maakt zich op voor de Regional Flavours of Europe Cup, een internationale kookwedstrijd voor streekge- rechten. ren. Maar sinds ze naar Colijns plaat kwam is weer volop be zig. Ze heeft haar atelier boven in haar gezellige huis. Irene: „Daar is het heel rustig. Nie mand stoort me en ik kan zo in het groen kijken. Dat is wel wat anders dan de grote stad". Als ze eenmaal bezig is kan ze bijna niet meer stoppen, ver telt ze. Want dan zit ze boor devol inspiratie en groeit het kunstwerk onder haar handen, komt het doek als het ware tot leven. En het is net alsof in Colijnsplaat de kleuren van de olieverf helderder zijn dan el- Sommige deelnemers zijn echte snelheidsduivels. Anderen gaat het meer om de presentatie. Banenbed afm. 70x190 cm kleur: blauw met bloem Van 1990 tot vorig jaar had ze in Duitsland een fulltime baan en kwam er niets van schilde- (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag- pag. pag. Lange Vorststraat 12 Goes _L AnneMareL oprh mote markt n cots J De Bel, altijd prijs! bekers medailles vaantjes rozetten beeldjes schalen fietsvlaggen sporttenue's» relatiegeschenken enz. In Vlissingen spelen zaterdag twintig drumkorpsen tijdens het Nationaal Showfestival 2000 dat op het Stadhuisplein wordt gehouden. Het Middelburgs Kamerkoor geeft een zomerconcert in de Koorkerk in Middelburg en bij Cine City in Vlissingen gaan de films Find Destination en Three to Tango in première. voelen". Vorig jaar maakte ze -ook een kinderboek, over een Jkleine tovenaar. Telkens een pagina tekst, met de hand ge schreven, met daarnaast een tekening. Een tweede boek is in de maak. In 1979 exposeerde ze voor de eerste keer, in een Keulse gale rie. Daarna elk jaar opnieuw, soms wel meermalen per jaar. Vaak in Keulen, maar ook in andere Duitse steden en een paar keer in Frankrijk en Brus sel. Zeventien jaar geleden nam ze in Hamburg voor de tweede keer deel aan de wed- trimmers zullen deelnemen. Voor de jeugd is er verder een Dikke Banden Race en soos De Klomp houdt op het bui- EDING GELDIG VAN 16T/M 25 JUNI ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Eenmaal met het penseel in haar hand schildert ze acht, soms wel twaalf uur per dag. Meestal een paar weken ach ter elkaar. Langer dan een paar dagen pauzeren is er vervolgens niet bij. Want dan moet ze, zoals ze zegt „door weer te gaan schilderen de vrolijkheid binnen in zichzelf naar buiten laten om zich weer rustig en gelukkig te tenplein een middagconcert met Zeeuwse bands. De Ron de van Ovezande valt samen met de jaarlijkse kermis. De solexrace wordt vanaf 16.45 uur gereden in twee manches. Aan de start ver schijnen vijftig deelnemers, waaronder echte snelheids duivels. Voor andere Solex-fa- natiekelingen speelt snelheid juist totaal geen rol, maar is het de presentatie waar het om draait. Gehuld in lange le ren jassen met vooroorlogse vliegeniershelmen, vemomd als 'Miene van 't Oefje' of ver pakt in een pinguïn-pak: alles kan. Het programma begint om 13 uur wanneer de Dikke Banden Race van de jeugd gereden wordt. Belangrijk onderdeel van de Zomermarkt zijn natuurlijk de kraampjes van waaruit de meest uiteenlopende zaken worden aangeboden. Maar wat de jaarmarkt vooral zo aantrekkelijk maakt is dat er nog méér te beleven is. Zo is er een 'sport-en-spelshow' met optreden van de band Back to the Sixties. Verder zijn er optredens van majorette corps The Showgirls en de ders. Komt misschien wel door de zee en de frisse lucht.. Vraag die voor de hand ligt: hoe kwam ze terecht in Co lijnsplaat? Irene: „Als kind woonde ik lange tijd in Ost- Friesland, ook in een klein dorp. Dat heeft een onuitwis baar stempel op me gedrukt en dat is duidelijk aan mijn schilderijen te zien. Toen mijn zoon en mijn dochter nog klein waren - ik ben intussen al oma - brachten we vakan ties altijd door aan zee in Ne derland, in Katwijk en Noord- wijk en in Domburg of West- kapelle. Ik voelde me daar al tijd erg op m'n gemak". Met de officiële opening is de fusie tussen de gemeentear chieven van Middelburg en Veere definitief een feit. Vijf tien strekkende kilometer Zeeuwse historie kan in het Zeeuws Archief gratis door ie dere geïnteresseerde geraad pleegd worden. De depots waar de documenten, foto's, tekeningen, kaarten, audio- en videobanden liggen zijn speci aal ingericht om deze infor matie onder optimale omstan digheden voor de huidige en komende generaties te bewa ren. Architecten Cor Boonstra strijd 'Hoe mooi is toch Euro pa' en won toen de tweede prijs.. Een dik boek met veel foto's vertelt van alle exposities die ze hield of waaraan ze deel nam. Ze schat dat ze in de loop der jaren wel zo'n vijf honderd schilderijen maakte. Die vonden gretig aftrek, sommige kunstliefhebbers zou je zelfs haar vaste klanten kunnen noemen. Haar motto is en blijft: via schilderen de innerlijke vreugde die het le ven haar biedt naar buiten brengen. en Jan Benthem, laatstge noemde is bekend van het ontwerp van de ontvangsthal van Schiphol en de renovatie van het Anne Frankhuis, te kenden voor de restauratie van het oude Van de Perre huis en de nieuwbouw van het Zeeuws Archief. De feestelijke opening begint met de overdracht van het ge bouw van de Rijksgebouwen- dienst aan representanten van de gebruikers: de burgemees ters van Middelburg en Veere en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen. Boudewijn Büch, geïnspi reerd door de kunstopdrach- ten die overal in- en rond het Zeeuws Archief verwerkt zijn, zal de genodigden toespre ken. Na de openingshandeling door mr. Pieter van Vollenho ven sluit popgroep Raccoon de happening af. Aansluitend aan de opening houdt het Zeeuws Archief za terdag 17 juni open dag. Ie dereen die de studiezaal van het archief wil bekijken, alge mene informatie over de in houd van de archieven zoekt of een rondleiding wil in het in originele stijl gerestaureer de Van de Perrehuis kan van 10 tot 16 uur in het archief te recht. Naast de rondleidingen worden er ook historische films vertoond in het auditori um, de expositieruimte is ge wijd aan het Van de Perrehuis en zijn omgeving waarvan de geschiedenis teruggaat tot ver in de Middeleeuwen. In ver band met de opening en de open dag is de studiezaal van het Zeeuws Archief woensdag 14 en zaterdag 17 juni geslo ten. plaatselijke dweilband. In dorpshuis De Jeugdhoeve is traditiegetrouw een ten toonstelling. Kunstenaars uit de omgeving laten er iets van hun kunnen zien. In de Hee- renstraat worden terrassen opgesteld en kan even uitge rust worden. De Borselse bur gemeester J.L.M. Mandos opent de Zomermarkt om 11 uur. Het programma duurt tot 17 uur. De solex-race en de demon stratie met minimotoren zijn de omlijsting van de wieler ronde, waarin A-, B- en C- strijken. Ze heeft er ook veel minder last van vroeger vaak optredende hoofdpijn. Irene: „Als ik er nog wel eens last van heb ga ik meteen de dijk op". In 1977 ging ze, haar innerlijke drang volgend, schilderen met olieverf. Als autodidact, dus zonder ooit les te hebben gehad. Ze schildert vooral naïeven. Sprookjesachtige dieren- en mensenfiguurtjes in uiteenlopende landschap pen tussen groeit en bloemen, kleurrijke zee- en dorpsgezich ten, strand en zee. Maar bijv, ook markt- en jachttaferelen, trouwerijen, en heel graag bontgekleurde clowns. Irene: „Als kind beschilderde ik al elk stuk papier dat ik te genkwam in veelal bonte kleu ren. Latere slenterde ik uren lang door musea en vereen zelvigde me zodanig met schilderijen dat ik er het liefst in wilde kruipen". Overigens maakte ze haar eerste grote werkstuk niet met het penseel maar met de borduurnaald: een soort drieluik van land schappen waar ze anderhalf jaar mee bezig was en dat ze nog steeds koestert. De tentoonstelling is onder verdeeld in verschillende the ma's, die elk een bepaald as pect van de merklap belich ten. Veel aandacht gaat uit naar het cultuurhistorische as pect van de merk- en stoflap- pen. De geschiedenis komt uitge breid aan de orde en vooral: wie maakten de lappen? Met originele voorbeelden, veel foto's en ondersteunende do cumentatie wordt het verhaal van de merklappen en hun maaksters verteld. Interessant en deels nog onverklaard zijn de verschillende motieven en symbolen die werden gebor duurd. Waarom pronken de pauwen op Zeeuwse lappen zo zelden, en waar komt het poortgebouw vandaan dat op veel Middelburgse merklap pen is te zien? De tentoonstelling laat ook zien dat de merklap, gemaakt van linnen, zijde, katoen en wol, kwetsbaar is. Insekten, vocht, licht, temperatuur, een goedbedoelde wasbeurt kun nen allemaal desastreuze ge volgen voor de lap hebben. Dat de merklap geen afgeslo ten hoofdstuk is blijkt uit de feit dat er nog steeds merklap pen worden gemaakt. Ook hiervan worden voorbeelden gegeven. Tot slot biedt de ten toonstelling ook actuele infor matie over het project 'Door ons gedaen', de grootste merklap ter wereld die wordt gemaakt door meer dan twee honderd Zeeuwen. Begin vorig jaar kwam ze voor het eerst in Colijnsplaat, zag een huis aan de Havenstraat achter de dijk te koop staan en werd er zoals ze zelf zegt 'op slag verliefd op'. „Aan zee, precies de plek om mijn schil derijen te maken". Ze kocht het huis. Van meet af aan had ze prima contact met omwo nenden. Irene: „Ik hoorde er direct bij. Nu is de straat weer compleet, zeiden ze. Op de dag van mijn verhuizing kwam meteen de buurvrouw, ze had soep gemaakt". Ieder een uit haar eigen naaste om geving, haar kinderen, familie leden, vrienden en kennissen, vond dat ze er goed aan had gedaan in Colijnsplaat neer te Eigenlijk sta je er liever niet bij stil en denkt "het gebeurt altijd een ander”. Toch kan het iedereen overkomen en dan is het goed dat je een verzekering hebt waar je altijd op kunt rekenen! Een verzekering waarvoor je bovendien honderden guldens per jaar minder premie betaalt. Een autoverzekering van ZLM dus! Vraag snel een offerte bel (0113) 238 880. gewoon goed geregeld (advertentie) NU S De Zeeuwse consument kan zich sinds kort bij een groot aantal groentespecialisten abonneren op het Odin groente- en fruitabonnement. Verder is er een nieuwe zaak in boortoestellen in Goes en het horecagedeelte van dorpshuis Amicitia in Kloetin- ge wordt binnenkort overgenomen door een nieu we exploitant. 7^,

Bevelander | 2000 | | pagina 1