Fietsend door bessenparadijs Zuid-Beveland C breed UIT Molentocht met oldtimerbeurs 58% de bev 3uip Motocrossen op hemelvaartsdag Stimuleringsprijs NUmi VERVROEGDE AFSLUITING Mannendag in Lewedorp ER ZIJN VAN DIE MOMENTEN Snuffelmarkt op Grote Markt Goes Zaken Puzzel mee met De Bevelander en win twee vrijkaartjes voor een film naar keuze! KEN I 79.- JAARGANG 51 - NUMMER 22 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Ellen de Dreu in y korting op alle keukenmeubelen Tulp Keukens is op Hemelvaartsdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur Blader snel door naar pagina 17 Tulp Keukens Goes Nobelweg 2-26 Telefoon (0113) 21 62 30 www.tulpkeukens.nl 15 17 r^e Grote Markt in LzGoes is vrijdag (2 juni) weer het decor van een groots opge zette snuffelmarkt. BEW. EX./ IW/lotorsportvereniging De Uitlaat houdt net IVIals vorig jaar een districtsmotocross op He melvaartsdag. Het Sloehavencircuit - uitgezet rond een dijktalud in Vlissingen-Oost - biedt plaats aan alle soloklassen, van supermini's tot veteranen en van 50 cc tot en met 5000 cc. stichting De Zeeuwse Streekdrachten L7 kreeg dit jaar de Stimuleringsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland. Lekker |\/|eer dan vijfenzeventig procent van de Ne- IVIderlandse zwarte bessenoogst is afkom stig uit de gemeente Borsele. Toen Jan Geijs, ondernemer uit Heinkenszand, daarachter kwam, is hij aan het denken geslagen. WOENSDAG-3XJMEI 2000 LJet Pinksterweek- lend biedt de lief hebbers van oldtimers en klassiekers weer volop de gelegenheid om aan de trekken te komen. Van 10 tot en met 12 juni is er een oldtimerbeurs in de Zeelandhallen in Goes. Zondag 11 juni (eerste Pinksterdag) is er bovendien de tradi tionele internationale Zeeuwse Oldtimer- tocht, die misschien beter bekend is onder de naam Molentocht. Oogst è-J CS L I bev -'ll r pag. Deze week gaat bij Cine City de sience fiction film Battle- (advertentie) Spectaculaire beelden uit de race van vorig jaar. (advertentie) Oldtimers verzamelen zich op de Grote Markt in Goes. (advertentie) ooen Grote Kade 15-19 Breskens Telefoon 0117-381665 Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: In verband met Pinksteren dient kopij voor de editie van woensdag 14 juni vervroegd aangeleverd te worden. Behalve een tennistoernooi is er dit jaar een jeu des boules toernooi, een aantal kinderac- tiviteiten en een barbecue met feestavond met verloting, ka raoke en huldigingen. De Le- wedorpse Mannendag begint om 9.45 uur. rood". Nadat algemeen bekend werd Picknick tal ingeklapt 38x38x9 cm" kinderenstraat en de Ring baan naar de Kattendijkse- dijk. Via de Oostmolenweg wordt gereden naar de sier- tuin en vlinderkas Berkenhof aan het Langeweegje in Kwa- dendamme, alwaar de deel nemers stoppen bij een stem pelpost. De stoet trekt na het stempe len verder naar het havenpla- le manier. Dat is leuk, want nu kan iedereen een echt Borselse Kir maken. Met wijn uit de om geving en likeur uit de regio". Zeeland-kenner en historicus Jan Zwemer schreef on langs een boek over de geschiedenis van Zeeland. De Marskramer-vestiging in Goes viel onlangs in de prij zen. Het team van het Goese filiaal werd derde tijdens een landelijke wedstrijd van de winkelketen. (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag- Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is woensdag 7 juni 17.00 uur, advertenties donderdag 8 juni 17.00 uur. -F- pag. De Mannendag begon tien jaar geleden als kleinschalig toernooi. Initiatiefnemer Ger ard Walhout nodigde enkele mannen van buiten de club uit, kreeg van het bestuur van de tennisvereniging de hele dag banen tot zijn beschikking en onder het genot van een hapje en een drankje werd een toernooitje afgewerkt. Nu, tien jaar later, is de man nendag uitgegroeid tot een groot evenement. Voor het tennistoernooi komen spelers uit alle hoeken van Zeeland en dit jaar slaat een groep tennis sers voor het eerst zelfs al de dag van tevoren hun tent op in Lewedorp. uitgeklapt 130x83, 68 cm hoog J kleur^lauw De districtsmotocrosscompe- titie is door de Koninklijke Nederlandse Motorsport Ver eniging en de clubs opge start om rijders een opstapje te bieden naar landelijke competities. De laatste jaren De markt zal bezet zijn met een kleine tachtig kramen van waaruit particuliere kooplieden hun koopwa ren aan het publiek probe ren te slijten. De snuffel markt is voor iedereen tus sen 10 en 17 uur vrij toe gankelijk. Overigens is de zwarte bes te genwoordig ook goed om zó te eten. Jan Geijs: „Vroeger deed je dat niet, zwarte bes sen hadden altijd een beetje wrange, bittere smaak. Maar er is tegenwoordig zoveel be kend over rassen en procedu res, dat dat echt verleden tijd is. De zwarte bes van nu is ge woon lekker zoet". Geijs durft zelfs te stellen dat de Bevelandse zwarte bes lek- wisten Zeeuwse rijders een prominente rol te spelen. Vo rig jaar sleepten Freddy Blaas uit Oostkapelle en Kees den Hollander uit Aag- tekerke de districtstitel in de wacht te slepen. Dit jaar is Eigenlijk sta je er liever niet bij stil en denkt “het gebeurt altijd een ander’. Toch kan het iedereen overkomen en dan is het goed dat je een verzekering hebt waar je altijd op kunt rekenen! Een verzekering waarvoor je bovendien honderden guldens per jaar minder premie betaalt. Een autoverzekering van ZLM dus! Vraag snel een offerte bel (0113) 238 880. ZtWIWze/reringen gewoon goed geregeld De prijs, bestaande uit 20.000 gulden en een kunst werk, werd in de Nederland se Hervormde kerk in Drei- schor uitgereikt door com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Behalve de Zeeuwse streekdrachten werden ook de jongeren van Het Zeeuws Landschap in Het tenniscomplex aan de Korenweg in Lewedorp is zaterdag 3 juni helemaal gevuld met mannen. Daar houdt de Lewedorpse Tennis Vereniging dan alweer voor de tiende keer de 'Mannen dag'. Inmiddels is de dag uitgegroeid tot een groot evenement met behalve een tennistoernooi ook activiteiten voor jong en oud. dat Borsele de thuishaven van veel van Nederlands zwarte bessen was, nam de bekend heid van streekeigen produc ten uit de regio toe. „Niet al leen omdat er steeds meer mensen hier zich mee bezig gingen houden, maar ook om dat de belangstelling voor streekproducten overal hand over hand toeneemt", weet Geijs. Inmiddels zijn er vrouwen die jams en chutneys maken van de zwarte bes. Een bierbrouwerij maakt bier, dat een beetje weg heeft van Kriekenbier. „En on- de wijn in zijn favoriete kleur langs is er hier bijvoorbeeld een boerderij zelf appelwijn gaan maken, op een heel professione- De Molentocht werd een trad titie en oldtimerbezitters uit Nederland, België en Frankrijk sloten zich aan. Overigens zijn de Engelse Austins Zeeland nog niet vergeten. Ook dit jaar verschijnen vijfentwintig En gelse oldtimers aan de start van de Molenroute - vanaf 10 uur op de Grote Markt in Goes. Het merendeel van deze auto's bestaat uit genoemde Austin Sevens en zowel de gesloten als de open uitvoe ring is pinksterzondag in Goes te bewonderen. De toertocht zelf begint om 11.30 uur, wanneer de eerste wagens in de richting van de Opril Grote Markt trekken. Vervolgens gaat de stoet door naar de Bierkade, Turf- kade en de 's-Heer Hendriks- field Earth in première. De film heeft onder meer John Travolta in de hoofdrol. In de Stadsschouwburg in Mid delburg is vrijdag 2 juni de zomerkomedie 'Omhoog die Stok!' te zien. Het theaterstuk is de opvolger van de suc cesvolle productie De Gidsen en gaat over een majoret- tevereniging. Naast zestien topacteurs verleent ook het Middelburgse Julianakorps haar medewerking aan de voorstelling. In het Zierikzeese podium Brogum wordt van 1 tot en met 3 juni het jaarlijkse Anywave festival gehouden. Dit jaar heeft de organisatie grote namen naar Zierikzee weten te halen. Zo treden onder meer Skik, de Heideroosjes en Krezip op. Aan de start in Vlissingen- Oost worden meer dan hon- derdvijftig motorrijders ver wacht. De trainingen begin nen om 10.30 uur, de wed strijden om 12.30 uur. Het Sloehavencircuit is gelegen aan de Engelandweg in Vliss- ingen (nabij havennummer 1200). De Molentocht is een jaarlijks terugkerende toertocht voor oldtimers en hun berijders. Bindend elementen in de rou te zijn de vele molens die Midden-Zeeland rijk is. De eerste Molentocht werd in 1989 gehouden. Aanleiding daarvan was een bezoek in Goes van vijfentwintig voor oorlogse Austin Sevens uit Engeland. Zij maakten de oversteek naar Zeeland ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de Engelse 750 Motor Club. Het bleef niet bij die ene keer. kerder is dan de concurrent uit Frankrijk. „De smaak en kleur is beter. Dat komt omdat de nachten hier gewoon een stuk beter zijn voor de bes. Kouder, waardoor de bes langzamer en beter rijpt". Geijs is niet te stoppen wan neer hij het eenmaal heeft over zijn favoriete streek en de producten die er thuis ho ren. Regelmatig staat hij op beurzen, in zijn Zeeuwse kle derdracht pak. „Nee", lacht hij. „Ik heb nooit klederdracht gedragen vroeger. Ik heb dat pak pas sinds een paar jaar. Maar ik voel me er prima in en ben er trots op het te dra gen". het zonnetje gezet vanwege de 'Middeleeuwse dag' die zij organiseerden in bezoe kerscentrum Saeftinge en het Zierikzeese popkoor Blaat dat een muziektheaterproject op poten zette dat het fonds bijzonder wist te waarderen. Zij kregen een waarderings- subsidie. Het resultaat: een Zwarte Bes sendag, een Zwarte Bessen fietsroute èn een enorme toe name in het assortiment streekeigen producten afkom stig uit het waardevolle cul tuurlandschap dat bekend staat als De Zak van Zuid-Be- veland. Zaterdag 3 juni wordt de Zwarte Bessendag alweer voor de zesde keer gehouden. Geijs heeft een slijterij annex kaasspecialiteitenzaak in Hein kenszand - de grpotste van de vijftien kernen waaruit de ge meente Borsele bestaat. Om dat hij in zijn zaak menig streekproduct verkoopt, heeft hij regelmatig contact met le veranciers uit de regio. „Een bessenboer hier uit de regio vertelde me dat driekwart van de Nederlandse zwarte bes sen hier uit de gemeente Bor sele kwam", herinnert Geijs zich. „Ik dacht gelijk: daar moeten we iets mee doen. Na een gesprek met burgemees ter Mandos, die zijn gemeente ook wel eens op een andere manier in het nieuws wilde zien dan alleen door de kern centrale, zijn we begonnen met het organiseren van een Zwarte Bessendag. Die wordt dit jaar al voor de zesde keer gehouden". De Zwarte Bessendag is niets meer of minder dan een fiets route met extra's. Jan Geijs: „De route is het hele jaar te fietsen, maar 't leukst op de dag zelf. Dan zijn namelijk een aantal boerenbedrijven en verwerkende zaken geopend voor publiek. Dat krijgt dan Na een aantal testen, waaruit de beste bessensoort Ben Al der - voor het maken van li keur werd bepaald, kwam het product op de markt". De zwarte bessenlikeur wordt vooral in combinatie met wit te wijn of champagne gedron ken en heet dan kir of kir roy al. Geijs kent een leuke anec dote over het ontstaan van de kir: „Een burgemeester van Dijon was socialist en sprak de woorden: 'alle wijn zal rood zijn', om vervolgens bij witte wijn een scheutje bes senlikeur te doen. Zo kleurde uitleg over de gang van zaken rond de zwarte bes. Er is een zwarte bessenlunch met streekproducten onderweg waar mensen een hapje kun nen eten". Gloedjenieuw is dit jaar de introductie van een echte zwartebessenbonbon. (advertentie) De Zwarte Bessendag wordt altijd de eerste zaterdag na hemelvaart gehouden. Dit jaar is dat op 3 juni. „Vlak voor de oogst", weet Geijs. „Zodat de boeren nog tijd hebben om zaken uit te leg gen aan de bezoekers. Daar is tijdens de hectische oogstda gen natuurlijk weinig ruimte voor". Maar er is nog een re den waarom de dag begin ju ni wordt gehouden. „Want dan staat het fluitekruid in bloei. En al die bloeiende bloemen geven het fietsen over de toch al mooie Zak van Zuid-Beveland nog een extra dimensie". In de meeste slijterijen van Nederland wordt de zwarte bessenlikeur van Florijn ver kocht. Dat product is óók een initiatief van Geijs. „Je had al langer de crème de cassis uit Frankrijk, waar ook wel zwarte bessen worden geteeld. Maar een Nederlandse likeur be stond er nog niet. Omdat ik als slijter contacten had met Florijn, ben ik naar de fabriek in Schiedam gereden. Mèt een doosje zwarte bessen in mijn auto". Florijn had wel oren naar het idee van Geijs. de inzet echter nog wat ho ger: aan het eind van de competitie wacht een lande lijke finalewedstrijd in Utrecht. •tar:-».-*.’:-. - teau Hoedekenskerke, Elle- woutsdijk, Borssele en Nieuwdorp, waar gestempeld wordt bij Boonmans Wijnma kerij. Na een korte stop ver volgt de route in de richting van 's Heerenhoek, het trek- kermuseum en Sinoutskerke. De finish is in de Zeelandhal len in Goes. Daar worden de deelnemers vanaf 17 uur op gesteld. E- -

Bevelander | 2000 | | pagina 1