KIEKIERIS breed U IT Geen bouwvergunning Zeelandbrug p Landarbeider verdient standbeeld Zeeuwse ringrijders vieren vijftigjarig bestaan Lx/ "HEINEKEN GELUKSVILT" Geboren: schrikkelbaby Zaksim XrujiN) Zaken Dolle restpartijenverkoop tuinbestrating. Nieuwe ideeën en volop voordeel. Profiteer ervan. KOOPZONDAG VLISSINGEN a.s. zondag 26 maart C [IJ n StoEEKNIOEWWS EUROPA U1N Vele prijzen FF ‘h ssi® WOENSDAG 22 MAART 2000 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Joep Bremmers -x i i 9 9 WELKOM Deze week extra bestratingsvoordeel bij opening nieuwe Garden Gallery voor sierbestrating en tuinhout. Kom a.s. zaterdag uw geluk beproeven met het Goes Lange Kerkstraat 44 UNITED COLORS OF BENETTON. (0113) 273 000 (01 13) 273 020 (0800) 023 1231 15 7 9 Aquarest Waterbeddenshow Expo Heinkenszand 2000 25 en 26 maart Sporthal "De Stenge" Heinkenszand Standbeeld re?*! M s W M h Entertainment Straórijden IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! andarbeiders en boerenmeiden verdienen Leen standbeeld. Cees Slager, auteur van een spraakmakend boek over het harde leven op de boerderij, pleitte bij de opening van de ten toonstelling 'Baas, bazinne, knecht en meid' in Streeklandbouwmuseum Agrimuda in St. Anna ter Muiden voor de oprichting van een beeld als eerbetoon aan deze vergeten, maar eertijds zo belangrijke beroepsgroep. f^P Schouwen is het al eeuwenlang een le- VXvendige traditie: de straófeesten. In het pril le voorjaar worden de paarden van stal gehaald en worden ze voorzien van kleurige versierin gen naar het strand gereden alwaar hun voeten in de zee worden gewassen. De legende ver meldt dat het wassen niet alleen is bedoeld om de hoeven eens flink te kuisen, ook de 'stal- geesten' zouden bij de reiniging worden ver jaagd. Zaterdag 25 maart wordt het straórijden voor het eerst op Walcheren gehouden, georga niseerd door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert. Theorie Liet dagelijks bestuur van de gemeente iSchouwen-Duiveland heeft besloten dat de renovatie van de Zeelandbrug mag worden uit gevoerd zonder bouwvergunning. Eerder na men burgemeester en wethouders het stand punt in dat de provincie wel vergunning moest aanvragen voor het vervangen van de vangrails op de brug door betonbarriers. MIs.. JAARGANG 51 - NUMMER 12 jl hr-, f^e race om de eerste 'millennium-baby' was Lx nog maar net voorbij toen zich alweer een ongewone datum in de westerse kalender aan diende. 29 februari 2000; een bijzonder schrik keljaar. En daar hoort natuurlijk ook een 'schrikkelbaby' bij. ev r li -a- Peter Cijsouw, bestuurslid van de jubilerende Zeeuwse Ringrijders Vereniging. foto Jaap Wolterbeek (advertentie) aanzienlijk volgende Imke Gabriels werd op schrikkeldag geboren. (advertentie) KÖ3 (advertentie) (advertentie) (advertentie) GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395 1 ■4 .«Ml X. o foto Anton Dingemanse Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: in de toekomst misschien wel vaker doen, maar dat is nog even afwachten". kruiwagen of fiets met ovale wielen. De viering van het vijf tigjarig bestaan wordt 17 sep tember afgesloten met een feestavond in het Arsenaal- theater in Vlissingen. De Zeeuwse dierenasielen breken een lans voor de elec- tronische identificatiechip voor huisdieren. Het chipje heeft vele voordelen ten opzichte van de 'ouderwetse' ta- touage in het oor bij hond en kat. Het beroemde kinderduo Bassie en Ardiaan komt woensdag 29 maart naar dorpshuis De Zaete in Yer- seke. zie pagina zoekertjes pag- pag. pag. te hebt waar je altijd op kunt rekenen! Een verzekering waarvoor je bovendien honderden guldens per jaar minder premie betaalt. Een autoverzekering van ZLM dus! Vraag snel een offerte bel (0113) 238 880. ,,,nJZ«JLl^|t*ferzeAer/ngen (advertentie) &€-’ - Ter afsluiting van het straórij- den houden de deelnemers aan het evenement (s avonds nog een boerenbuffet in Strandpaviljoen Kaapduin in Dishoek. Bezwaar- en Beroepschriften. Die adviseerde het college van burgemeester en wethou ders om de werkzaamheden niet vergunningplichtig te ver klaren. Onder meer omdat dit een langdurige procedure be treft die het begin van de werkzaamheden kan ophouden. Het college besloot dit advies over te nemen vanwege het grote algemene belang om snel te kunnen beginnen met de renovatie en op die manier de Zeelandbrug veiliger te In Cine City gaat deze week de film The Cider House Rules in première. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van John Irving. De Juke Joints spelen zon dag 26 maart in café De Pompe in Goes en in de Stadsschouwburg in Mid delburg speelt Theater groep Hollandia de voor stelling De Bitterzoet. Het straórijden is niet de eni ge activiteit die de Zeeuwse ringrijders ter gelegenheid van het jubileum houden. Zo is er in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg al enige te voren bij stil gestaan. Bo vendien was ze ook helemaal niet uitgerekend op 29 febru ari, maar negen dagen eerder. Maar toch wel leuk dat ze op zo'n bijzondere dag is gebo ren". Imke Gabriels is het tweede kind van Carin en Pe ter Gabriels, die beiden in het onderwijs werken. Oudste dochter Aukje, nu twee jaar en drie maanden oud, vindt het geweldig om een klein zusje te hebben. Carin Gabriels: „Ze doet met alles mee. Als ik de baby in bad doe, doet zij dat met haar pop. Ze ontpopt zich echt vol trots als een tweede moedertje". ook de bereden politie mee. Op verschillende plaatsen gaan we met de paarden de branding in. Bij de Strandpa viljoen De Branding en de Zeeuwse Rivièra stoppen we nog even voor een versnape ring. Voor het publiek zijn er verschillende plaatsen in de rit waar het schouwspel prima te zien is. Bijvoorbeeld vanaf de boulevard van Zoutelan- de". Of het straórijden ook op Walcheren een traditie wordt kan Peter Cijsouw nog niet zeggen. „We hebben nu al heel wat aanmeldingen dus lijkt het aan te slaan. Als het een succes wordt gaan we het trouwe adverteerders. Imke Gabriels, bij het verschijnen van deze krant inmiddels drie weken oud, was niet 'gepland' op een schrikkeldag. Haar moeder, Carin Gabriels: „Nee, daar hebben we echt niet van maken. Hiermee kwam de aanvraag voor een bouwver gunning die de provincie voor de zekerheid indiende te ver vallen. De renovatiewerk- zaamheden aan de Zeeland brug beginnen in de nacht van 31 maart op 1 april. Van middernacht tot 05.00 uur is de route tussen Zierikzee en Goes dan afgesloten voor alle verkeer. Dat is tot en met zaterdag 8 april iedere nacht op dat tijd stip het geval. Overdag is de brug ook geslo ten voor fietsverkeer, maar wel berijdbaar voor voertui gen. Dit slechts met een snel heid van vijftig kilometer per uur. De volgende nachtelijke stremmingen zijn van 12 tot en met 14 april en 26 tot en met 29 april. Van 18 septem ber tot en met 9 oktober is de Zeelandbrug dag en nacht ge sloten voor alle verkeer. Eigenlijk sta je er liever niet bij stil en denkt “het gebeurt altijd een ander”. Toch kan het iedereen overkomen en dan is het goed dat je een verzekering 1001 z De Stenge Heinkenszand zaterdag 25 maart van IO13O 22.00 uur zondag 26 tnaat t xan 11.00^17.00 ttiif - Hoewel van origine een Schouwse traditie organiseert de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan zater dag 25 maart straórijden op het strand van Walcheren. „We organiseren dit jaar wat extra activiteiten om het jubi leum te vieren", legt Cijsouw uit. „Het straórijden is er daar één van. We vertrekken zater dag 25 maart om 10 uur vanaf de parkeerplaats aan de Joos- jesweg in Westkapelle. Daar gaan we het strand op en ma ken een tocht van zo'n acht ki lometer naar Dishoek. Het be looft een mooie tocht te wor den met versierde paarden, inmiddels hebben zich al zo'n tachtig deelnemers aange meld. Om het één en ander in goede banen te leiden doet tijd een fototentoonstelling over een halve eeuw Zeeuwse Ringrijders Vereniging te zien. „De tentoonstelling wordt daar één dezer dagen afge broken en is dan de rest van het seizoen te zien in de Imke rij in Poppendamme". Actieve ringrijders van vijftig jaar en ouder strijden 25 au gustus om de ereplaatsen in een speciale seniorenwed strijd die in Middelburg wordt gehouden. De jeugd staat 7 augustus centraal in Grijps- kerke. Er worden dan diverse activiteiten voor jeugdigen ge organiseerd zoals het ringste ken met behulp van een pony, leen ten doel om het ringrij- den te promoten maar vindt ook het folkloristische aspect erg belangrijk. Vandaar dat we op de folkloristische dagen al tijd in originele dracht rijden". De eerste folkloristische dag wordt dit jaar op donderdag 13 juli gehouden. Het pleidooi van de historisch publicist en oud-radiomaker viel in goede aarde. Op initia tief van het college van burge- Lang en zwaar werk, onderbe taald, ondergeschikt aan de boer en boerin, slechf gehuis vest, onzekerheid over de dag van morgen, dat alles zal af leesbaar moeten zijn van het beeld. Niet zozeer door de houding, maar door de uit straling van de twee lijven, die naar lang en zwaar werken staan. De vrouw die door blijft schuren, terwijl de paarden knecht in het voorbijkomen even een praatje maakt. Men sen die met een hard en ar moedig leven betaald hebben voor de welvaart van ande ren." De Stichting Landarbeid Ver beeld gaat nu de nodige fi nanciële middelen bij elkaar proberen te 'sprokkelen'. „En dan zijn we nog bezig met een standbeeld van een ring- rijder", vertelt Cijsouw tot be sluit. „We willen dat beeld on deraan de Lange Jan in Mid delburg plaatsen. Een beeld op ware grote in brons, we zijn nu nog bezig met het geld bij elkaar te krij gen maar we hopen het beeld in augustus te kunnen onthul len". De Zeeuwse Ringrijders Ver eniging is de overkoepelende organisatie van ringrijvereni- ging op Walcheren en Beve- land. „De bij ons aangesloten vereniging komen voorname lijk van Walcheren", verduide lijkt Peter Cijsouw van de jubi lerende vereniging. „Maar ook in Kapelle zit een vereni ging die bij ons is aangeslo- tenü. Ringrijden is een eeu wenoude Zeeuwse traditie die sinds jaar en dag als volksver maak bij kermissen en jaar markten wordt gehouden. „Het stamt eigenlijk uit de tijd van de ridders, toen moesten tegenstanders elkaar van het paard stoten. Wij doen eigen lijk hetzelfde maar dan met een ringetje". De ringrijwed- strijden die nog steeds in de dorpen worden gehouden worden georganiseerd door de plaatselijke ringrijvereni- ging. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging houdt elk jaar eve nementen waaraan deelne mers van de plaatselijke ver eniging aan meedoen. Cij souw: '„Op de folkloristische dag in Middelburg houden we altijd ringrijden en sjeesjesrij- den in Walcherse dracht. Onze vereniging stelt zich niet al- De theorie rond het fenomeen 'schrikkeldag' lijkt ingewikkel der dan hij in werkelijkheid is. Een jaartal wordt opgeschre ven met vier cijfers. Een schrikkeljaar valt altijd in een jaar dat eindigt op twee cijfers die deelbaar zijn door vier. Zo was 1996 een schrikkeljaar en zal ook 2004 een schrikkeljaar zijn. Uitzondering op de regel zijn de jaren die eindigen op '00'. Zo kenden de jaren 1800 en 1900 geen schrikkeldag in februari. Maar er zijn natuur lijk altijd uitzonderingen op de uitzondering. En dat is dit jaar aan de hand: als de laatste drie cijfers al leen uit nullen bestaan, is er juist wèl een schrikkeldag op komst. En dat geldt voor het jaar 2000 - zodat er dit jaar, ondanks de eeuwwisseling, toch een schrikkeldag was. meester en wethouders van Sluis-Aardenburg werd de werkgroep 'Landarbeid ver- beeld'opgericht, waarin onder meer wethouder J. Bogaard van cultuur en de conservator van het Streeklandbouwmu seum drs. A. Bauwens zitting namen. De werkgroep nodig de een groot aantal beeldende kunstenaars uit om een ont werp in te leveren. Uit deze ontwerpen is recentelijk een keuze gemaakt. Men koos voor het ontwerp van de Vlis- singse kunstenaar Jan Haas. Hij maakte een herkenbaar beeld van een boerenknecht en een boerenmeid. Jan Haas: „Het uitgangspunt was twee mensen, vergroeid door het Het ouderwetse gegalvaniseerde siersmeedwerk is terug van weggeweest. Bij siersmederij Waldor aan de A. Ples- manweg in Goes weten ze er alles van. Verder mag de drogisterij van de Agrimarkt in Goes zich sinds kort ge certificeerd noemen. werken. De paardenknecht met een halster op z'n schou der en een meid die een em mer schuurt. Op klein formaat komt het beeld een beetje te vriendelijk over. Op ware grootte zal het tanige, het staan naar werk, van de man en vrouw meer tot uitdrukking komen. Zij waren die mening toege daan omdat het een ingrijpen de verandering betreft. De le ges die zijn verbonden aan een bouwvergunning voor zo'n omvangrijk werk zijn aan zienlijk. Het provinciaal be stuur vroeg in november 1999 echter bij de gemeente een verklaring dat de werkzaam heden aan de brug niet ver gunningplichtig zijn. Toen de gemeente een andere mening toegedaan bleek te zijn, dien de de provincie daartegen be zwaar aan bij de commissie alle seizoenen groen Imke Gabriels was de eerste baby die 29 februari (om half drie 's nachts) op Beveland werd geboren. Zij en haar ou ders werden daarom in het zonnetje gezet door De Beve lander en een aantal van onze

Bevelander | 2000 | | pagina 1