KIEKIERIS breed UIT de bev Expositie Ashot Safian UITVERKOOP Lange vliegreizen niet nodig f^iwiNoiorZOOO Middelburgse belicht geschiedenis Zeeuwse psychiatrie Bdmmskijki NIEUWJMRSBAl ft met gratis lot Euro Disney ft voor 2 personen DIRECTIE EN MEDEWERKERS VAN WENSEN U EEN VOORSPOEDIG EN GELUKKIG 2000 DELSCHER L 3255 C GRAVEREN DOEN WIJ GRATIS WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 52 door Ellen de Dreu Directie PZC HUIS-AAN-HUIS KRANTEN Zie pagina 7 Binnenkort zijn wij ook op internet te vinden!!! I’IU PARI O) Cü U) (V N O) Alle PZC kantoren zullen op vrijdag 31 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118- 48 40 00 bellen en volgens de instructies van het antwoord apparaat handelen. Tuin en Vee al in vroege voorjaar in Zeelandhallen te Goes Koenckepotfanfare Yerseke luidt luidruchtig oudejaar uit Mijlpaal voor Goese Hypotheker goed voor dierenasiel Goese groenstudenten starten mini-onderneming Crea Graan Lekker voordelig naar de film op oudejaarsdag. Dat kan in Cine City, waar zeven films voor ƒ7,50 vertoond worden. ft) 1 13) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes 21 13 \/oor bewoners van Goes en omgeving is de V televisietoren een baken. In de laatste week van het millennium worden op en vanaf de te levisietoren activiteiten met licht en geluid ge programmeerd. Waarneembaar voor iedereen in Goes, zonder dat daarvoor een entreebewijs gekocht hoeft te worden of dat men genodigd hoeft te zijn. FXe Middelburgse historicus Hannie Kool-Blok- Lxland heeft in het boek 'Emergis: Zorg in Stel ling' een mooi overzicht weten te geven van de geschiedenis van de psychiatrische gezondheids zorg in Zeeland. Het boek is bij wijze van af scheidscadeau geschonken aan scheidend voor zitter van de Raad van Toezicht Jan Balkenende. Live-uitzending zaterdag 1 en zondag 2 januari Zeeuws Instituut Emergis ill! Wie mag er mee naar Parijs Nobelweg 2-38 (naast de Zeelandhallen) 4462 GK Goes Tel. (0113) 221 792 - Fax (0113) 270 695 BEW. EX-XX. toDELB^S^ - de bev r Millennium rond de Goese TV-toren De Televisietoren van Goes: al vele jaren baken in Zeeland. Rond de eeuwwisseling voorzien van licht en geluid. t-. (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Lezers van de Bevelander kunnen met fikse korting genieten van warm water en tropische temperaturen in de zwemparadijzen De Roompot in Kamperland en De Parel in Domburg. Ervaar zelfde snelstromende rivier, pelikaanduik (zie foto), superglijbaan en de jetstream. fietsvlaggen tenue's enz. enz. is vanaf ongeveer 21.00 uur aanwezig. Wie zelf ideeën heeft om iets te doen dat van af de tv-toren te zien is, kan zich uitleven. Het programma ziet er in gro te lijnen als volgt uit: woensdag 29 december 19.30 uur -20.30 uur Engelengeduld Compositie 'Engelen-Angels', normaal alleen te horen tus sen Enkhuizen en Lelystad, beeldend kunstenaar Moniek Toebosch vrijdag 31 december 15.00 uur- 17.00 uur De kassa gaat dicht Radioprogramma (niet vanaf tv-toren), presentatie: Edmond Snoeck 23.45 uur -01.30 uur White Noise Geluidscompilatie. O.a. compositie Ruis-White Noise van Peter Wessel, uitzending van de aansteke lijkste lach van Zeeland. Wilt u hieraan meedoen, bel Bert van Leerdam van Omroep Zeeland Radio. Licht: tot en met 2 januari 2000 Verlichting TV-toren Geluid: vanaf de TV-toren en via Radio Goes. donderdag 30 december 19.30 uur -20.30 uur Of het wat zachter kan Geluidssculptuur Peter Feng- ler Beeld: vrijdag 31 december om 00.00 uur worden witte ballonnen opgelaten Van 21 december tot en met 14 januari exposeert Ashot Safian in de hal van het gemeentehuis te Kapelle. Ashot Safian is in 1963 in Yerevan, de hoofdstad van Armenië ge boren. Van 1980 tot 1985 studeerde hij af aan het Polytechnisch Instituut van Yerevan aan de faculteit voor bouwkunde met als specialisatie Architectuur. Tegelijkertijd studeerde hij af als beel dend kunstenaar aan de kunstacademie. In deze periode werkte hij als illustrator mee aan het tot stand komen van meer dan 20 boeken, brochures en kaarten. In de jaren 1988-1990 vond hij zijn weg als professioneel kunstschilder en ontwikkelde een eigen stijl in de wereld van kunst. Van 1990 exposeert hij in het buitenland, waaronder tentoonstellingen in Rusland, Zwitserland, en Frank rijk. Sinds december 1993 woont Ashot Safian in Nederland. Sinds dat moment heeft hij al vele tentoonstellingen gehad in ve le steden zoals Amsterdam, Tilburg, Goes, Middelburg, Vlissin gen, Haarlem en Leiden. Tijdens deze exposities kreeg hij altijd veel belangstelling van de lokale pers en radio en ontving hij goe de kritieken. Openingstijden van de expositie in de hal van het Ka- pelse gemeentehuis op werkdagen van 08.30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. Entree vrij. Hieronder de namen van de genen die de de Millennium- actie rond de Goese TV-toren „Anderen hebben een insti tuut of begeleiding nodig. In Vlissingen begon een pinkster gemeente met opvanghuizen voor mensen die in de war waren en begeleiding nodig hadden. Die organisatie is la ter opgegaan in Beschermd Wonen", los van de pinkster gemeente". De derde en mis schien wel meest bekende loot van Emergisis het PZZ: het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee pag- pag- pag. 7 heel Nederland Riagg's verre zen, betekende dat voor Zee land geen grote verandering. Hannie Kool: „Het Zeeuws In stituut, zoals het instituut kort weg genoemd werd, had al de structuur van het huidige Riagg, dat één van de drie lo ten van Emergis is". De tweede loot is Beschermd Wonen. „Sommige mensen kunnen goed op zichzelf wo nen", legt Hannie Kool uit. Het evenement rond de Goese TV-toren wordt gesponsord Cardiologen Goes, H. Houg, Café Baarends, Control Light, Omroep Zeeland en Radio Goes.Informatie over het op merkelijke project bij de stich ting VhDVV (0113) 270285. www.zeelandnet.nl/vhdvv NOS televisie komt de activi teiten rond de tv-toren op 31 december in Goes filmen. Tij dens de live-uitzending 'NOS Laat' worden deze uitgezon den.De NOS maakt opnamen van en vanaf de televisietoren en misschien op meer plaat sen in Goes. De cameraploeg beeldjes schalen rozetten door een gevarieerd gezel schap: van bedrijven en instel lingen tot gemeente en Goes promotie. Willy van Meegen vertelt na mens de organisatie: „Men hoeft er niet voor van huis, kan het bijzondere tijdstip van de millenniumwisseling door brengen met wie men wil en naar keuze genieten van rond de televisietoren. De waterto ren in Zuid sluit zich hierbij aan.Vanaf maandag 27 de cember is de toren wit ver licht. De volgende avonden tot en met oudejaarsnacht is er ook geluid vanaf de toren te horen. Op de toren worden geluids boxen geplaatst (zoals dat ook met Koninginnedag de laatste twee jaren gebeurde, en het Wilhelmus vanaf de toren ge speeld werd). Het geluid wordt tevens via Radio Goes versterkt. Het mooiste is als het geluid nog meer versterkt wordt. Dat kan heel eenvoudig: stem uw radio af op Radio Goes en zet uw boxen in een open raam of deuropening. Een beetje fris zal dat misschien wel zijn. De autoradio aanzetten kan natuurlijk ook." Kool. „Eigenlijk heel modern, want in de rest van Nederland hield men zich nog helemaal niet zo bezig met het thuis front". In 1967 fuseerden de diensten die in Midden- en Zuid-Zee- land functioneerden. Het Zeeuws Instituut voor Geeste lijke Gezondheidszorg zag het levenslicht. Toen in 1981 in Lange Vorststraat 12 Goes Het dieptepunt in de Zeeuwse psychiatrie is volgens Kool de periode tussen 1850 en 1909, toen de Zeeuwse instellingen op last van de dienst Staats toezicht op de Krankzinnigen- zorg werden gesloten en er geen opvolger was. „Alhoe wel het op zich natuurlijk heel goed was dat die instellingen gesloten werden, want het ging er echt erbarmelijk aan toe". Hoogtepunt noemt ze de fusie van de drie takken tot Emergis. „Geïntegreerde zorg, alweer heel modern van Zee land. Andere regio's zijn nog volop bezig om zorgtakken te verenigen, maar wij zijn echt koploper in geïntegreerde zorg". den, veelal in Delft. Dat veran derde pas op 5 mei 1909, toen het Vrederust geopend werd: een Zeeuws tehuis op Bra bantse bodem. „Een groepje predikanten wilde dat ook Zee land een eigen tehuis zou krij gen. Drie dingen vonden zij belangrijk aan de vestigingslo catie. Boslucht, zodat mensen in een natuurlijke omgeving de kans zouden krijgen om uit te rusten. Zoet water, omdat een tehuis met Veel mensen altijd veel drinkwater nodig heeft. Bovendien was toen net een therapie in zwang geko men die voorschreef dat pa tiënten langdurig in lauwwar me baden moesten blijven. En tenslotte goede verbindingen voor het openbaar vervoer". Die drie voorwaarden konden in Zeeland niet gevonden wor den. „En ze waren in het Bra bantse Halsteren ruimschoots voorhanden. Vandaar dat naar die plaats werd uitgeweken". Een kleine vijfentwintig jaar na de stichting van Vrederust be gon men het belang van na- en thuiszorg in te zien. „Zo ontwikkelde zich rond 1920 een buitendienst, die patiën ten hielp met de terugkeer naar huis. Na de Tweede We reldoorlog ontstaat hieruit de Dienst Geestelijke Gezond heidszorg", verhaalt Hannie Hannie Kool-Blokland: Van erbarmelijke toestanden tot koploper in geïntegreerde zorg". foto Jaap Wolterbeek bekers medailles vaantjes Hannie Kool begint haar boek met een schets van krankzin- nigenzorg in de Middeleeu wen. „Ik doe dat in grote lij nen. In die tijd had men eigen lijk nog geen aparte voorzie ningen voor 'dollen', zoals geesteszieken destijds ge noemd werden. In feite wer den ze aan de rand van de sa menleving weggesloten, zo dat niemand ze echt hoefde te zien". Zo worden in Middel burg de 'dollen' in 1475 in de toren van de Noorddampoort opgesloten. Zeeland was - in vergelijking met andere pro vincies - achtergebleven ge bied als het ging om psychia trische gezondheidszorg. „Echt aparte voorzieningen voor krankzinnigen zien we ei genlijk pas in de achttiende en negentiende eeuw. Dan lees je ook dat mensen weer naar huis kunnen als ze genezen zijn", vertelt Hannie Kool. Toch worden krankzinnigen in die tijd nog met criminelen in één voorziening geplaatst. 'Het simpel, tucht en verbete- ringshuis', heette het toen nog. Er zaten ook mensen die epilepsie hadden. Er was nog niet veel medische kennis, alle vormen van krankzinnigheid werden op één hoop gegooid. Eigenlijk maakten ze alleen onderscheid tussen mannen en vrouwen. Heel triest". In 1850 werd een Staatstoezicht op de Krankzinnigenzorg in het leven geroepen. „En die maakte gelukkig een eind aan de wantoestanden die hier in Zeeland nog steeds plaats vonden". Nu moesten krank zinnigen die opgenomen moesten worden buiten Zee land een plaatsje zien te vin- land. „Zeeland had op Vrede rust na nog steeds geen eigen tehuis. Terwijl dat vanuit Den Haag toch als verplicht was gesteld. Rond 1970 gingen de ontwikkelingen op psychia trisch gebied ineens razend snel. Zeeland had eigenlijk net besloten dat er een tehuis moest komen, toen bekend werd dat grootschalige tehui zen eigenlijk niet wenselijk waren" vertelt Hannie Kool. Met de bouw was al begon nen op een gunstig gesitueerd terrein in Goes, maar een bouwstop maakte een eind aan de werkzaamheden. „Kleinschalige tehuizen, dat was het devies. Een hele om slag in denken. Het ziekenhuis werd aanmerkelijk kleiner dan gepland, maar dat bleek ach teraf een voordeel". Zo kreeg het PZZ de toezegging om uit te breiden op andere locaties, zodat in Middelburg en Ter- neuzen hostels verschenen. „Dichter bij het woongebied van de patiënten, ook weer heel modern". steunden: Gemeente Goes, Stichting Goes Promotie, Stichting VhDVV, KPN, Praxis, Van Gar- deren Dekker Projectontwik keling, Frantzen Van Sisse- ren notarissen, ABN.AMRO, I

Bevelander | 1999 | | pagina 1