breed UIT Jubileumconcert ZWN Mannenkoor Collectie blik in fruitmuseum 199.: OUTLET GUESS Nu ook elke Belangrijk nieuws! i 1 I Gezelschap van de Zee maakt balans op 11 a Het wordt steeds leuker bij Jan in’ F* I I U 5255 Super You c 4 4 4 4 WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 48 BEW- EX. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Joep Bremmers Brugklasshow 'Tussen hemel en hel' Grote drukte in Tussenhaven Heel veel sportnieuws Waxkleding Westwal 13, Goes Nanaanaw aiviNQiO)| fü Mfc Beukenhof 1, Goes (Zuid) Magdalenastraat 13 - Goes Nieuwe partij merkkleding extreem geprijsd. Zaterdag a.s. van 10.00 tot 17.00 uur. Opnieuw zet Pierce Brosnan een uiterst Engelse geheim agent neer in een spetterende productie. The World is not Enough, heet de nieuwste James Bondfilm. Voorlezen Eigen CD 9/31 Lange Kerkstraat 22a, Goes 27 Watches OP NAAR ’T MILLENNIUM IV I adat afgelopen vrijdag het ZWN Mannen- I Alkoor tijdens een feestelijke bijeenkomst zijn CD presenteerde, worden de feestelijkhe den rond het tweede lustrum op vrijag 17 de cember voortgezet. Dan wordt het jaarlijkse concert gegeven door het koor van zingende buschauffeurs. Dat concert heeft dit jaar een extra feestelijk karakter vanwege het tienjarig bestaan van het koor. In Kats wordt van donderdag 16 tot en met Izondag 19 december De Balans van de twin tigste eeuw opgemaakt. Het theatergezelschap Het Gezelschap van de Zee verzorgt een aantal voorstellingen in de kerk van Kats waarin spraakmakende gebeurtenissen uit de voorbije eeuw aan bod komen. Het Gezelschap van de Zee is een theatergezelschap rondom toneel schrijver Jan Schuurman Hess uit Kats. Met De Balans wil de Katsenaar de deur openen voor professioneel theater in de provincie Zeeland. Oorlog Subsidie GRAVEREN DOEN WIJ GRATIS Nobelweg 2-38 (naast de Zeelandhallen) 4462 GK Goes Tel. (0113) 221 792 - Fax (0113) 270 695 iefhebbers van nostalgie Lkunnen terecht in het Fruit teeltmuseum te Kapelle. Daar wordt niet alleen een indruk gegeven hoe vroeger fruit werd gekweekt, ook over de verwer king is er een en ander te zien. In dat kader loopt er nu een tij delijke expositie van appel- stroopblikken. M. J. Sinke is helemaal verbouwd Feestelijke show IJsseldijk Modes Zakelijk kort met heel veel regionale informatie m u mee Banketstaaf of rmium Sekt van een paar schoenen ter waarde van 99.- ||A' lifft lÉsil de bev r vastbera- (advertentie) GUESS i Het ZWN Mannenkoor. (advertentie) (advertentie) S3HIOSSaOOVNOOAA (advertentie) van 08.00 tot 21.00 uur j van 08.00 tot 20.00 uur (advertentie) JAN BRUUNS Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: beeldjes schalen rozetten Doublé dameshorloge. fietsvlaggen tenue's enz. enz. De Balans wordt donderdag 16 december geopend met drie eenakters van de hand van Herman Heijermans. Jan Het Muziekcentrum te Middel burg. Kaarten kosten 17,50, kinderen tot en met eif jaar 12.50. Aanvang concert 20.00 uur. Openings tijden: maandag en dinsdag van 08.00 tot 20.00 uur woensdag t/m vrijdag r zaterdag Vrijdagavond kwam bij de presentatie van de eigen CD Kolveniershof 13, Goes Telefoon: 0113-25 15 62 (0113) 273 000 (0113) 273 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes f pag. Deze aanbieding geldt t/m 11 december 1999. pag. 20% MWMHHHHHaBWUWHBUMUHBUBWHWMBMUIHWUBHWHBMHHWaHBnMaWIBHHWI zaterdagavond tot 20.00 uur ■■■■■■■MHBHUWUHHUaUBUMaWBBBHBHWHBaeUIHHaMIHBWawaaBHHWHHaWUHBMaHi geopend! van het ZWN Mannenkoor die veelzijdigheid tot uitdrukking. Enkele liederen op de schijf zijn het bekende Wolgalied, Sanctus Benedictus en ook lichtere nummers zoals 'Home on the Range' en 'Softly as I leave you'. De directie van de busmaatschappij was bij de presentatie van de CD aanwe zig. De vervoersmaatschappij Con- nexxion heeft trouwens flink in de beurs getast, want het bedrijf heeft al bij voorbaat drieduizend CD's van de zin gende buschauffeurs en ande re medewerkers besteld. ken van het lachen", beaamt Maar het was natuurlijk ook niet echt een vrolijke eeuw. Oorlog loopt als een rode draad door de tijd heen". Evenals voorgaande activitei ten van Het Gezelschap van de Zee werken alle spelers en medewerkers van De Balans gratis aan de voorstellingen mee. „Ik hoop in de toekomst subsidie uit Den Haag te krij gen zodat het gezelschap kan uitgroeien tot een professio neel theatergezelschap in Zee land. Als je bedenkt dat een toneelgroep als Trust in Am sterdam miljoenen subsidie krijgt en jaarlijks zo'n elfdui zend toeschouwers trekt en je bekers medailles vaantjes Jan Schuurman Hess voor de kerk van Kats waar De Balans wordt opgemaakt. Foto Anton Dingemanse Nostalgisch blikwerk op expositie in Kapels fruitteelt- museum. Vrijdag 17 december geeft het ZWN Mannenkoor extra kleur aan zijn jaarlijkse concert. Het wordt een jubileumconcert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het koor zelf treedt er op onder leiding van de nieuwe dirigent Jos Vogel, maar ook anderen. Het Haags Kinderkoor komt de zingende buschauffeurs die avond versterken. Verder treden op de harpiste Jolanda Davids, sopraan Nel van de Broeke uit Serooskerke, pia nist Ronald Baljeu uit Goes, Rien Balkenende aan het Compton-theaterorgel en de eigen solisten, Dat zijn tenor openbaar gesprek gehouden tussen schrijvers en toneel- Schuurman Hess, makers. Aan het woord ko men onder meer Willem Jan Otten, Kester Freriks en Hans Croiset. Ook zondag is er weer een premiere. Zo wordt om 16 uur het stuk Hotel Europa van Hubert Fermin voor het eerst voor publiek gelezen. „Dat stuk gaat over een Nederland se VN militair die terug komt uit voormalige Joegoslavië. Daarmee maken we de cirkel eigenlijk rond. Het stuk sluit precies aan op de thema's die in de monologen van Herman Heijermans worden aange sneden". Al met al schetst De Balans geen vrolijk beeld van de bijna voorbije eeuw. „Het is niet allemaal schuddebui vergelijkt dat met ons dan is het idioot dat we geen cent uit Den Haag krijgen. Vorig jaar hebben we dertien keer De Dijk gespeeld, in totaal kwa men daar zesenzestigduizend mensen op af. Dan moet er voor ons toch ook wel wat meer in zitten". Jan Schuur man Hess hoopt op een struc turele subsidie van 1,2 mil joen om professioneel theater voor Zeeland te kunnen reali seren. Schuurman: „Ik ga er helemaal voor, het is alles of niets. Anders houdt het Gezel schap van de Zee op te be staan. Maar ze krijgen mij al leen over mijn lijk van de tafel af. Schrijf dat maar in die krant van je", besluit Jan Schuurman Hess den. Overigens weet Piet Tramper te vertellen dat er voor andere belangstellenden nog vol doende CD's over zijn. Ze kun nen worden besteld bij A. Bom te Vlissingen, tel. 0118- 478685. Ze kosten 25,- per stuk. Zoals gezegd is er op vrijdag 17 december het grote con cert in Middelburg. Kaarten daarvoor zijn in voorverkoop bij Piet Tramper, Perzikstraat 14 in Goes, bij John's Man nenmode in Oost-Souburg en Edo Zijl en bariton Piet Tram per. De laatste vertelt: „Dat we zo'n succes hebben gehad de laatste jaren is vooral ook de verdienste van Riet Wester- weele. Onder haar bezielende leiding werden de mannen stemmen flink geschaafd, ge schuurd en gepolijst. Elke woensdagavond wordt er hard gewerkt om het peil om hoog te krijgen. Dat alles met veel zangplezier. Ons repertoi re is veelzijdig: van klassiek tot populair en in verschillen de talen." Zaterdag staat de opkomst van de Nazi's centraal. Na een inleiding over 'cultuur en ge meenschap' door niemand minder dan Felix Rottenberg wordt het stuk Vaderland van Abel Herzberg op het pro gramma. „Dat is een zeer aangrijpend stuk dat is ge schreven in 1934. Herzberg voorspelt in het stuk wat er gaat gebeuren als de Nazi's in Duitsland de macht krijgen. Bijzonder aan het stuk is dat Herzberg tot in detail be schrijft wat later inderdaad met het Joodse volk is ge beurd. We hebben ook plannen om dat stuk elk jaar bij de herden kingen in mei of bij de her denking van de Kristalnacht te presenteren". Na Vader land wordt Suiker van Hugo Claus gelezen. Het stuk ligt aanzienlijk minder zwaar op de hand en ook hier heeft het Gezelschap van de Zee meer plannen mee. „Suiker zouden we graag eens in de oude sui kerfabriek in Sas van Gent willen spelen", verklaart Schuurman Hess. De moder ne tijd komt zaterdag 18 de cember aan bod in het stuk Door het Dal van Kester Fre riks. Schuurman: „Dat wordt later op de avond gelezen en het leuke is dat het stuk zich ook laat op de avond afspeelt maar dan in de grote stad". De collectie is tijdelijk aan het museum af gestaan door de heer Schipper uit Kapelle. Hij verzamelt al dertig jaar dergelijke blik ken en heeft intussen een collectie van ne gentig stuks. Zelf was hij werkzaam in een fruitorganisatie en daarom lag het voor de hand dat hij vrij makkelijk beslag kon leg gen op appelstroop- en jamblikken. In de jaren zestig zijn er veel fusies geweest van kleinere conservenfabrieken, die alle hun eigen appelstroop en ook de blikken daar voor maakten. De verzameling in het fruitteeltmuseum is gevarieerd: van oude emmertjes tot kleine blikjes. Het blikwerk staat opgesteld in de nieuwe vitrinekast van het museum aan de Biezelingseweg 10. Naast de blikken zijn eveneens souvenirs van Flipje te zien, alsmede een verzameling oude jam-etiket- ten. Het fruitteeltmuseum is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De wisselexpositie is er te zien tot eind januari. Schuurman Hess vertelt over de eenakters: „Ik kwam jaren geleden een klein boekje met de eenakters van Heijermans tegen in de Jordaan. Hij be schrijft drie brandhaarden ten tijde van de Eerste Wereldoor log. Als je de stukken leest is het eigenlijk net alsof je nu naar het nieuws luistert. De conflicten in bijvoorbeeld de Balkan vinden hun oorsprong in die tijd". De monologen van Heijermans worden gele zen door Petra Laseur en Felix Jan Kuypers. „De voorstellin gen worden niet gespeeld", legt Schuurman Hess uit. „Al le voorstellingen in De Balans worden gelezen door de ac teurs met het tekstboek in de hand. Dat werkt voor ons pri ma. Suggestie speelt altijd een grote rol in het toneel en op deze manier weten we dat nog extra te benadrukken. De spelers spelen gewoon maar kennen de tekst niet uit het hoofd". Vrijdag 17 december beleeft Kats de wereldpremière van 'Onrust der Verwanten', een stuk dat is geschreven door Geertrui Daem en wordt gele zen door onder meer Maarten Wansink, Jan van Dijk en Mo nique de Beun. Schuurman: „Onrust der Verwanten vertelt Zondagmorgen om 11 uur vervolgt De Balans met het jubileumconcert van het Noord-Bevelands |KERSTBALLËÏ^^ iets over deze tijd. Het stuk is nog nooit eerder opgevoerd en wordt hier eigenlijk een beetje uitgetest". van Mannen koor dat veertig jaar bestaat. Om 12 uur wordt er een Het Gezelschap van de Zee bestaat uit zo'n zestig tot tach tig theatermakers en schrij vers uit Nederland en België. Door het rondsturen van nieuwsbrieven blijven de le den op de hoogte van de pro jecten van het theatergezel schap. „En wie kan die doet mee", verklaart Schuurman Hess. „Vorig jaar hebben we De Dijk gedaan over het vier- honderdjarig bestaan van Kats, dat was een groot suc ces". Dit jaar vinden de voorstellin gen van het Gezelschap van de Zee wederom in Kats plaats. In het kleine kerkje wordt van donderdag 16 de cember tot en met zondag 19 december de balans van de voorbije eeuw opgemaakt. De serie voorstellingen onder de naam De Balans worden om ringd door concerten, lezin gen en openbare gesprekken. Zo'n twintig professionele ac teurs komen naar het Noord- Bevelandse plaatsje om de voorstellingen te spelen. (advertentie) iddelburg - Vlissingen 99 01192 .UP» NJ O w 1500 Watt A 5-Voudig luchtfilter Elektronische zuigkrachtregeling met draaiknop Chromen buizen Snoeroprolautomaat z

Bevelander | 1999 | | pagina 1