KOOPZONDAG VLISSINGEN breed Pit-bubbels voor ZeelandNet Telepree Zeeuwse poppenmaaksters in Ahoy Anneke en Ronny Ruime keus -c a.s. zondag 31 oktober Les Grecs kfuibeW PW i i I of meer dagen naar Londen •rV 32SS C Griekse LIVE MUZIEK zondag 7 november met Gratis grenzeloos Internet Vanaf 1 november: (0113) 37 77 78 ■Hit ii L i JAARGANG 51 - NUMMER 43 ,V\NSE BIBLIOT) WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer 02 I I i Iedere laatste zondag van de maand. Meer dan 80 winkels geopend I Zeeuwse deelname 18/29 31 27 telcfree@zeelandnel.nl http://teletree.zeelandnet.nl noppen- en berenmaken is in Zeeland kenne- lijk een geliefde bezigheid. Dat mag worden afgeleid uit het aantal deelneemsters aan de grote internationale poppen- en berenbeurs die van 5 tot en met 6 november in Ahoy Rotter dam wordt gehouden. Niet minder dan tien Zeeuwse deelnemers hebben zich voor de beurs aangemeld. WOENSDAG 27 OKTOBER 1999, L|oe zag een boerenerf er vroeger uit? Aan 1 welke voorwaarden moest een erf voldoen en hoe kun je anno 1999 een erf bij boerderij of buitenhuis opnieuw en authentiek inrichten? Op die en andere vragen kunnen boeren en buitenlui een antwoord krijgen tijdens een bij zondere cursus in Goes. „Streekeigen erven in Zeeland" is de naam van de cursus die wordt gegeven door de stichting Landschapsbeheer Zeeland. Op 29 oktober openen de Kerstman en St. Nicolaas samen onze grandioze Kerstshow. Wij nodigen u van harte uit daarbij aanwezig te zijn. Workshops Voor iedereen lAort geleden hebben IXAnneke de Dreu en Ronny Menheere el kaar het ja-woord ge geven op het stadhuis in Goes. Velen waren naar het stadhuis ge komen om hiervan getuige te zijn. bij: SALONIKI -V - J Ik s Leefgebiedjes I K2 ral E5 aas Zie pagina XX t 4 7** W BEW. EX. de bev r Cursus voor boeren en buitenlui pag. Boomblaster van de bank voor Lizette Vrouwen hoeven niet alles te slikken i Een stukje streekeigen erf in de Zak van Zuid-Beveland onder Kwadendamme. foto Beppy Everaers Anneke en Ronny door bellen omgeven foto:Co Coppoolse (advertentie) Reserveren gewenst (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) Goft Nieuwe Rijksweg 20 tel. 01 1 3 2 1 5395 I Een initiatief van ZeelandNet ZLM verzekeringen Zeeuwse Rabobanken NV DELTA Nutsbedrijven Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: Gehandicapten op Beveland rolstoelracend op hun doel af den. En er wordt een inrich tingsplan voor het eigen erf gemaakt. waarden staat in onze cursus voorop." Zeeuwse deelnemers aan de beurs zijn Alie Mol uit Nieu- werkerk, Jossy de Roode uit Burgh-Haamstede, Coby de Lange-Dalebout uit Oost-Sou- burg, Atelier Kathy uit Koude- kerke, Tonny Commijs uit 's-Gravenpolder, Agnes van den Berge uit Kapelle, Francis Osephius uit Zierikzee, Paula Brandts uit Middelburg, G. Biehl-Heyser uit Middelburg en Will Fierloos uit Hoede- kenskerke. Twee van hen zullen op de beurs een nieuw boek presen teren. Jossy de Roode komt met het boekje 'Creatief met geluk'. Zij houdt zich bezig met Feng-Shui, een eeuwen oude Chinese levenswijze. Zij reikt in haar boekje mogelijk heden aan om huis en tuin volgens Feng-Shui in te rich ten en om allerlei attributen zelf te boetseren. Agnes van den Berge uit Kapelle heeft een boekje gemaakt over het maken van kransen en derge lijke. Zij speelt daarmee in op de trend om in en rond het huis te decoreren. De beurs in Ahoy is geopend op vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 november tussen 10.00 en 17.00 uur. Wij verwachten de Kerstman en St. Nicolaas vrijdagavond om 19.30 uur. FEEST VOOR DE KIDS! Daar zij beiden heel aktief be trokken zijn bij het kindervakan tiewerk in De Pit in Goes-Zuid - Anneke doet dit werk al 20 jaar - werd er door de leiding van de kindervakantieweek een ere haag gevormd waaruit bellen vrolijk de lucht in werden ge blazen. Ronny en Anneke heb ben elkaar in 1997 leren ken nen in De Pit tijdens de voorbe reiding van het 25-jarig jubi leum van Mattie de Dreu. Er moest een Oostenrijks buffet worden bereid. Via de voorzit ter van de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid werd Ronny ge vraagd om te willen helpen bij de bereiding van de gerechten. Ronny is namelijk kok in Motel Goes. Van en het een kwam het ander: Anneke en Ronny zagen elkaar wel zitten en dit resul teerde in een huwelijk met een feestelijke omlijsting door on der meer de mensen van het kindervakantiewerk. zijn die toch liever meer uitgeven voor dezelfde artikelen. Je hoeft maar even de krant open te slaan en de advertenties te vergelijken om te weten dat je hier het voordeligst uit bent", legt dhr. Voogd uit. Als het om het maken van de foto gaat, zijn Alyssa en Kevin een en al oor. Op de foto, dat willen ze wel, samen met vader, want mevr. Voogd is elders in de winkel druk doende de nodige groenten af te wegen. "Naar de meneer kijken en lachen", zegt vader Voogd, "dan sta je straks heel mooi in de krant en wordt Jan Bruijns niet boos...!" De Koperen Tuin Goes opent boekenweek met Zeeuws boek over paarden In Cine City gaat deze week de werkelijk angstaanjagende thriller Deep Blue Sea in première. Verder aandacht voor ex-Dubliner Jim McCanm, die 11 november optreedt in De Parel in Domburg. (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes pag. pag. pag- Opus Civiatus, een dochteronderneming van de Basco, heeft de voormalige Willem 3-kazerne in Vlissingen grondig aangepakt. Na de renovatie heeft het bureau best trek in iets nieuws. Bestuurder Adrie Raas: „We zouden best wel iets met de oude Zeevaartschool kunnen". Op zaterdag 30 oktober zijn er tal van leuke activiteiten voor de kinderen. Onder meer een fantastisch springkussen. X X tc tt es EUROPaTuIN dag. Verder worden op de beurs achttien nieuwe boeken over poppen en beren gepre senteerd. Een aantal auteurs zal ter plaatse aanwezig zijn. De boeken zijn een goed hulpmiddel om zelf thuis pop pen en beren te maken. Cursussen volgen kan ook. "Ik kan me niet herinneren dat we ooit ergens anders bood schappen doen. Mijn vrouw zegt altijd: het gaat niet alleen om de prijs, ook de kwaliteit moet goed zijn en dat vind je hier in één winkel verenigd. Daarom halen we ook zoveel mogelijk alles hier. Je hebt een ruime keus en of je het nu hebt over vlees, melk, vleeswaar, groente, frisdrank en ga zo Dhr. C. Voogd: "...ook de kwa liteit moet goed zijn... maar door, bij alles wat je pakt ben je automatisch aan het be sparen. Ik kan er dan ook met m'n petje niet bij dat er mensen Den Soeten Inval Goes heropend met vooroorlogse prijzenactie heid door de bloemrijke tuin. Onder de brede heg rond de hoogstamboom gaard schar relt tussen de bladeren en tak ken een egel. Kikkers kwaken vanuit de poel in het weitje. En salamanders schuilen on der de takkenhoop bij de bak- keet." Veel van de kennis van onze voorouders dreigt verlo ren te gaan. Vandaar dat ge noemde stichting in Goes de ze cursus heeft opgezet. De cursus gaat op maandag avond 1 november van start en omvat drie maandagavon- tuur die er mee samenhangt. Dikwijls was een boerenerf in het verleden een oase van groen in een overigens vaak kaal polderland. Winant Half- werk: „Op een 'groen' erf vin den bijvoorbeeld veel dieren een geschikt leefgebied. Boe renzwaluwen en kerkuilen broeden in de schuur, huis- zwaluwen onder de rand van het dak. In een knotwilg, die wat verder van het huis staat, heeft de steenuil zijn nest. Veel vlinders vliegen in de zo mer in groten verscheiden- Op de beurs in het Rotter damse Ahoy zal men ook pro minenten uit de wereld van poppen en beren kunnen zien. Zoals de beroemde be- renmaakster Kathleen Wal lace uit de Verenigde Staten. Zij zal op zaterdag aanwezig zijn. Samen met haar man promoot ze teddyberen over de hele wereld. Verder drie dagen lang veel demonstraties en workshops, waaraan ook bezoekers kun nen meedoen. De beren- worpkshop is alleen op vrij- Hoewel Landschapsbeheer Zeeland op de eerste plaats met zijn cursus mikt op men sen die zelf een erf aan bui tenhuis of boerderij hebben, zijn ook andere belangstellen den welkom. Er zijn immers ook in de stad mensen te vin den die meer willen weten over het Zeeuwse erf, de cul tuurhistorie ervan en de na- „Bere-gezellige dagen in de Ahoy": aldus kondigt Niesje Wolters van Bemmel de beurs aan. Niet alleen een gezellige beurs. Volgens de organisatie ook de grootste in zijn soort in Europa. Er zijn dit jaar ruim driehonderd deelnemers, waaronder dus de genoemde Zeeuwse. Niesje Wolters, die ook regelmatig beurzen in Zeeland organiseert, vertelt: „leder jaar komen er in Ahoy zo'n twintigduizend bezoekers op af. Het is ongelofelijk dat zoveel mensen van poppen en beren houden. Al dertig jaar zijn het ijzersterke hobby's gebleven. Zelfs in een periode waarin we toch steeds minder tijd hebben voor creativiteit. Naast de grote groep 'zelf doeners' is er een grote groep verzamelaars van oude pop pen en speelgoed. Maar er is ook een groep ontstaan die hedendaagse poppen en be ren verzamelt. Niet alleen om in vitrines te plaatsen, maar ook als aan vulling in het interieur. Het geeft net het stukje warmte dat soms ontbreekt. Of het huis nu klassiek of high tech is ingericht." Als we dhr. Voogd aanschieten blijkt hij plotseling niet alleen te zijn. Ook zijn dochter Alyssa (4) en zoon Kelvin (8) zijn van de partij en helpen vader waar mogelijk mee het winkelwagentje te vullen. Boodschappen doen bij Jan Bruijns, zeker waar het artikelen als snoepjes, koekjes en chips betreft, is voor de jonge 'Voogden' feest! Magdalenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 De serie van vier bijeenkom sten is op de eerste plaats be doeld voor de mensen die ei genaar zijn van een erf. Maar ook anderen zijn welkom. De deelnemers kunnen tijdens de cursus inzicht krijgen in de ge schiedenis van streekeigen Zeeuwse erf, hoe het op na tuurvriendelijke wijze kan worden ingericht. Ook aanleg en onderhoud van beplanting komen aan de or de. De bijeenkomsten vinden plaats in het informatiecen trum van de Schaapskooi tus sen Nisse en Heinkenszand. Er worden aan verschillende facetten van het (boeren)erf aandacht besteed. De karakte ristieke elementen komen aan bod. Wat is een erf? Welke functies had het en heeft het? Ook aanleg en onderhoud worden behandeld. Daarbij wordt aan dacht besteed aan de planten die op en rond een erf thuis horen en de dieren. Bij de in richting kan worden gedacht aan hoogstamfruitbomen, knotbomen, heggen, drinkput ten, solitaire bomen en laan- bomen. De deelnemers aan de cursus krijgen verder op de slot- avond informatie over de kos ten en subsidiemogelijkhe- Poppen en beren op de grootste internationale beurs van Euro pa in Ahoy Rotterdam, waar ook tien Zeeuwse deelnemers van de partij zijn. Wij zitten alweer 9 jaar in Goes den en een zaterdag. Op zater dag 13 november wordt een excursie vanuit Goes opgezet en worden erven in de streek bezocht. Daarbij wordt dan bekeken welke elementen er nog zijn te vinden, hoe een streekeigen erf verder zou kunnen worden aangelegd en hoe het onderhoud kan wor den gedaan. Wie belangstel ling heeft voor de cursus dient zich snel aan te melden. Dat kan bij de stichting Land schapsbeheer Zeeland te Goes, tel. 0113-230936. Waarom een dergelijke cur sus? Winant Halfwerk van Landschapsbeheer Zeeland aan Ravelijn de Groene Jager te Goes vertelt: „Veel elemen ten hebben in de loop der tij den hun oude gebruiksfunctie verloren. Daarom werden veedrinkput- ten, hoogstam-fruitbomen, huisweides en bijgebouwtjes vaak opgeruimd. Ook schuren en woningen veranderden drastisch van uiterlijk. Jam mer. Want daarmee verdwe nen veel leefgebiedjes van dieren. Tevens verdwenen en kele typische karaktertrekken van het Zeeuwse landschap. Veel Zeeuwse erven zien er te genwoordig hetzelfde uit als erven elders in Nederland. We willen met de cursus laten zien dat een flink aantal ele menten van het traditionele erf in feite prima kunnen sa mengaan met de wensen en eisen die mensen tegenwoor dig aan een erf stellen. Zelfs in combinatie met moderne bedrijfsvoorwaarden. Aandacht voor de natuur- Tegen sterk gereduceerd tarief in samenwerking tussen Thames Travel en de PZC Huis-aan-Huis Kranten. -I 4..

Bevelander | 1999 | | pagina 1