DAKO WONEN Abdij m vuur en vlam Tienjarenplan voor Geerteskerk lxN lgvi’s I Nieuwe manier van zorg I I I ©DMKISKIfllKI van 19.00 tot 22.00 uur parkeren Grand Foulard beu? 0, 0 vrij I a i c WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 39 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Ellen de Dreu De Drvkkery in Middelburg gepresenteerd. Deze week in de Woningkrant: o zaterdag 2 oktober 1 MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES cLb KQnMar RWS blikt vooruit in de samenvatting van het be leidsplan tot 2003 dat onlangs werd gepresenteerd. Verder aandacht voor de hypotheekadviseur die op grotere postkantoren aanwezig is. In Goes is het nieuwe pand geopend van De Bel. In de elfhonderd vierkante meter grote winkel is een ruime sortering aan keukens, sanitair en sportprijzen te vinden. Bakker Jan Vasse is al jaren een begrip op Lewedorp. Sinds kort is de bakker ook in Goes te vinden. Ouders van drugsverslaafden vormen samen een praatgroep en geven elkaar op. die manier steun. Het het voormalige AKF-gebouw in Goes is een vestiging van de Hondeschool van tv-persoonlijkheid Martin Gaus geopend. Nu 200,- korting op een nieuwe bank bij inlevering van uw oude Grand Foulard Let op! Aléén geldig in de maand oktober Keizersdijk 4 Goes Tel. 0113-227174 I -s i 1 L yy I jaren spaarde hij papiertjes met daarop ^Aflarden van Zeeuwse woorden en uitdruk kingen. De 'krabbeltjes', zoals Marco Evenhuis ze zelf noemt, zijn gebundeld in het boekje Zeeuwse Wijsheden. Dat werd vorige week bij Pr staan nogal wat kerken in Zeeland in de EZ steigers. Ook de Geerteskerk in Kloetinge is aan een opknapbeurt toe. Met name aan de binnenkant van het monumentale gebouw zijn er problemen en die hebben vooral met vocht te maken. Vandaar dat er gewerkt wordt aan een tienjarenplan om de problemen onder con trole te houden. A\p het Middelburgse Abdijplein en in het Zeeuws Museum wordt deze week de in ternationale beeldententoonstelling Het Beto verde Plein afgesloten. De laatste tentoonstel- lingsdagen worden opgeluisterd met een fees telijk programma. s Zorgenkindje 'Zorgcontinuum' is de titel van een project waarin zorgcentra en thuis zorg in de Oosterschelde-regio sa menwerken. Het gaat om zorg aan mensen die in aanleunwoningen wo nen of in andere huizen nabij zorg centra. WÉ l l 7 de bev r Van krabbeltje tot Zeeuwse wijsheid (advertentie) (advertentie) 10% kennismakingS'korting op alle artikelen* in Konmar Goes tijdens de openingsweken van 15 september t/m 2 oktober 1999. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreide colofon: Deze week uiteraard aandacht voor de allernieuwste Star Wars film - Episode I, The Phantom Menace. Het verhaal over de vader van Luke Skywalker, Anakin Sky walker. Ook hij wordt opgeleid tot Jedi Master. Maar of het ooit zover zal komen? Verder aandacht voor de Zeeuwse Unplugged Competitie, 3 oktober in het Vlissingse Arsenaaltheater. En dan natuurlijk het Ci- ne-opera concert van het Zeeuws Orkest in de St. Ja- cobskerk. In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en handige van dag tot dag overzichten met het uitgaansaanbod op het gebied van film, mu ziek, theater en exposities. den. Het eerste jaar zal de aandacht zich vooral richten op het onder controle krijgen van het vochtprobleem. Ra men worden gerepareerd, de verf wordt verwijderd omdat deze de muur afsluit Buiten zal de kerk worden voorzien van nieuwe voegen. Een flinke klus die veel geld kost. „Zonder de financiële steun van de kerkbezoekers zou de- De laatste weken is gewerkt aan reparatie van het glas in lood van de kerk in Kloetinge. Komende tien jaren zal vooral het ac cent liggen op renovatie van de muren. ze onderhoudsbeurt niet mo gelijk zijn geweest. We heb ben natuurlijk wel gespaard omdat je altijd onderhoud moet plegen. Maar dit ge spaarde geld is lang niet ge noeg om dit te kunnen finan cieren. We zijn dan ook heel dankbaar voor de financiële steun van de kerkbezoekers", aldus de heer van Bochoven. Flup en Ju spelen elke avond met vuur ter afsluiting van de in ternationale beeldententoonstelling Het Betoverd Plein. Foto Pieter Honhoff (01 13) 237 000 (0113) 237 020 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Ouderen in deze 'eerste cir- cel' kunnen gebruik maken van het reguliere aanbod van de thuiszorg en zorg die vanuit het zorgcentrum wordt gegeven. Op deze manier probeert men zorg te bieden die precies is afgestemd op de behoefte van de betreffen de ouderen. Het project duurt anderhalf jaar. In die periode hoopt men Verder zijn er vijf zorgcen tra bij betrokken op de Be- velanden en Tholen en Oosterschelde Thuiszorg. Zo kan de tentoonstelling de ze laatste week (zaterdag 2 ok tober voor het laatst) ook 's avonds worden bezocht. Het Abdijplein en de daar ge plaatste beelden en objecten worden dan met echte vuren heel sprookjesachtig verlicht. te weten te komen hoe de zorg in de 'eerste circel' het beste kan worden georga niseerd. Op Schouwen- Duiveland doen zorgcentra In 't Opper in Bruinisse en Borrendamme in Zierikzee mee aan het project. De kerk is een Rijksmonument en kan daarom gebruik maken van een speciale subsidiere geling om te voorzien in het grote onderhoud. Dit onder het motto; voorkomen is beter dan genezen. De kerk wordt dan ook fors aangepakt. Des kundigen hebben de staat van onderhoud van de kerk nauw keurig onder de loep geno men. Na deze inventarisatie is er een plan opgesteld voor de werkzaamheden die over tien jaar zullen worden uitge spreid. Ook de kosten en be nodigde materialen zijn hierin opgenomen. Het Rijk neemt vijftig procent van de kosten op zich. De andere helft zal door de kerk bijeen moeten worden gebracht. Het hele plan kost bijna een half mil joen. „Het is een prachtige kerk, maar het is ook een zorgen kindje", vertelt de heer J. van Bochoven, voorzitter van het foto Jaap Wolterbeek met Drenthse teksten, dat slaat aan. Dat kan ook in het Zeeuws, het publiek is er klaar voor. Maar ik voel me niet ge roepen om dat te gaan doen, die vertaalslag moeten ande ren maken. Ik hoop dat een jonge band gewoon eens be sluit om eenmalig iets in het Zeeuws te doen. Zoals je ook kunt besluiten om eens iets in het Engels te wagen. En dat het dan zo goed bevalt dat ze het nog eens doen. Wie weet wat er van komt". Belangrijk ste is echter dat het Zeeuws spreken wel gewoon leuk blijft, vindt Evenhuis. ,,'t Is hier geen Baskenland. Geluk kig niet". college van kerkvoogden. Als college van kerkvoogden zijn we verantwoordelijk voor het beheer van de kerk, het za kelijke gedeelte. En het is een kerk uit eind 1300, dus ja.". Wie de buitenkant van de Her vormde kerk bekijkt zal niet veel schokkend achterstallig onderhoud kunnen ontdek ken. nig toehoorder dan ook verba zen te horen dat zijn oor sprong niet aan de kust, maar in het Noord-Hollandse Naar den ligt. „Na de verhuizing van Naarden naar Zeeland be vond ik me opeens in een dorpsschooltje in West-Sou- burg. Daar zat ik dan met mijn Noord-Hollandse 'r'. Dat heeft in het begin wel eens wat spraakverwarring opgele verd", herinnert hij zich over zijn lagere schooltijd. Al gauw nam Evenhuis tongval en dia lect van zijn klasgenootjes over. „En als ik nu ergens in het openbaar Zeeuws spreek, zijn er nog maar weinig men sen die horen dat er iets 'vreemds' in zit. In feite is het zo dat hoe verder ik van Sou burg af ga, hoe beter ik de mensen op het verkeerde been kan zetten. Een Soubur- ger zal misschien af en toe iets horen waarvan hij denkt: 'Oh?', maar iemand van Beve- land of Zeeuws-Vlaanderen hoort alleen mijn Walcherse accent", weet Evenhuis. Zijn interesse voor het dialect bestond altijd al, maar hij ging er voor het eerst écht mee aan de slag toen hij aan de Hoge school Zeeland Marketing en Communicatie studeerde. „We moesten op een gegeven moment een enquête opstel len en uitwerken. De meeste studenten deden iets dat be trekking had op producten. Ken je deze shampoo, hoe gesproken. „Ik ben geen pu rist", zegt hij. „Ik probeer juist altijd een vertaalslag naar nu te maken. Kijk, natuurlijk be heersen steeds minder men sen het Zeeuws. Maar het aantal sprekers loopt nu min der hard terug dan tien jaar geleden. En er is nu een groep mensen die hun kinderen be wust tweetalig opvoed, omdat ze het belangrijk vinden dat er 'geswitcht' kan worden. Zeeuws moet niet, maar het is wel leuk als je het wel kunt". Dat kan ook andere voordelen opleveren. „Wat dat betreft lo pen we hier een beetje achter op de rest van Nederland. Ik weet dat er in Drenthe bij tocht door de Kloostergangen en over het Abdijplein. Met behulp van muziek, fantasti sche objecten en spectaculai re vuureffecten herbeleven de deelnemers aan deze rondlei ding op een fascinerende ma nier de historie van dit stukje Middelburg. De theatrale rondleidingen beginnen elke avond om 20, 20.45 en 21.30 uur en duren pakweg dertig minuten. vaak gebruik je hem, wan neer: dat soort dingen. Ik dacht: 'Kom laat ik eens iets anders doen' en ben een on derzoekje gaan houden naar het spreken van Zeeuws". Zo kwam hij in contact met de Zeeuwse Vereniging van Dia lectonderzoek. „Een clubje ou dere mensen die oude woor den verzamelen. Maar toen ze hoorden van mijn enquête, vlogen ze daarop af. Ik liet me strikken voor meer en dat was het begin". Alhoewel Marco Evenhuis het dialect probeert te versprei den waar hij kan, vindt hij niet dat er maar altijd te pas en te onpas Zeeuws moet worden Marco Evenhuis: „Zeeuws spreken moet wel leuk blijven, 't Is hier gelukkig geen Baskenland". voorbeeld al verpleeghuizen zijn waar het verplegend per soneel bij voorkeur de streek taal beheerst. En als je er even over nadenkt, is dat ook wel logisch. Dementerende men sen Jceren terug naar vroeger en spreken de taal die ze toen ook spraken. Dan is het wel fijn als je verpleegster je ook verstaat". Evenhuis zou graag zien dat jongeren die het Zeeuws be heersen daarmee ook naar buiten kwamen. „Het aanbod van Zeeuwse liedjes en verha len is al twintig jaar hetzelfde. Het wordt tijd dat daar iets in verandert. Kijk eens naar Skik, uit Drenthe. Serieuze muziek Binnen is dit anders. De verf bladert op meerdere plaatsen van de muren af. Vocht lijkt het probleem, maar zo simpel ligt het niet. De kerk heeft niet onder water gestaan tijdens de watersnood. Maar in 1969 is de kerk gron dig gerestaureerd. Waar schijnlijk zijn er toen stenen gebruikt die wel in het zout water hebben gestaan. Ten jaar zal er voor nodig zijn om dit probleem de baas te wor- Het Bedrijf v/h (Flup en Ju) leidt de avondbezoekers on der de noemer 'Verborgen Stappen' door een theatrale Marco Evenhuis (27) is één van de grootste voorvechters van het Zeeuws dialect die de provincie telt. Zo is hij oprich ter voor het Zeeuwstalige tijd schrift Noe en zit hij in de re dactie van het Zeeuws woor denboek. In het 144 pagina's tellende Zeeuwse Wijsheden zijn meer dan honderd oude Zeeuwse uitdrukkingen opgenomen. „Alle dialecten van de Zeeuw se streektaal zijn vertegen woordigd", schrijft Marco Evenhuis in zijn voorwoord. „Van Ouddorp tot Nieuwvliet en van Achthuizen tot Num mer Een". Het boekje maakt deel uit van een reeks van Uit geverij Verba, waarin naast Zeeuwse eerder al (onder an dere) Oosterse, Boeddistische, Russische en Friese Wijshe den verschenen. Marco Even huis verzamelde al langer spreuken en gezegden uit Zeeland. „Je kunt uit spreu ken iets aflezen van de bele vingswereld die mensen voor de tweede wereldoorlog had den. Dat maakt ze leuk". Hij heeft geen favoriete spreuk, maar kan er wel één opnoe men die hij grappig vond: 'Al les begin mee God', zei de beên'ouwer en ie sloeg z'n wuuf mee 't crucifix (Alles be gint met God, zei de slager en hij sloeg zijn vrouw met het kruisbeeld). Uiteraard spreekt Evenhuis zelf ook een aardig mondje Zeeuws. Het zal me- breed U (advertentie) z •V

Bevelander | 1999 | | pagina 1