KIEKIERIS ft 1 h Ips Sjezenrijden in Goes i Fs I I 1 Bi Twaalf uur lang Kaden Klassiek Ö'.ïjl. al lil ï|i ■p Super You’s Outlet Excelsior Kloet in ge loo jaar S M HB.ilElll E Goes monumentaal groen I?al ©OMMBMQK] 7 H? BI vrijdag 17 september Bier fris HALVE PRIJS! cy4V’56 *2 Beoordelingsdag trekpaarden 1 Uitgaan steeds duurder? Niet bij ons! i* MERKKLEDING tot 80% korting! S’ ii WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 36 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Capac regelt flexwerkers in Yerseke door Hans Meijer Dag lang Kade Klassiek in Goes 1 Zilveren tennisclub in Ovezande Twintig jaar Ruilbeurs Zeeland c S! 1 Zie pagina 15 t/m 20 w t is [Wl!J H Zaterdag 11 september 10.00-17.00 uur UNITED COLORS OF BENETTON. F vraagt: PARTTIME VERKOOPSTER 18 jaar, niet op zaterdag. Grote Kade 42a (naast de vernieuwde winkel) Iedere zaterdag tussen 22.00 en 23.00 uur: .MM Tijdens de Nationale Monumentendag is in I Goes de eeuwenoude sport sjezenrijden te zien. Op 11 september wordt er van 12.00 tot 17.00 uur gereden over de Keizersdijk, de Dam, de J. Valckestraat en de Oude Veste. Dit par cours zal 's morgens vroeg al worden afgeslo ten. Parkeren op dit traject is dus niet mogelijk. II Monumentendag 1999 staat in het teken van IVIMonumentaal Groen. Ook in Goes. En de Ganzestad heeft op gebied van groen wel 't een en ander in huis. Er worden zaterdag 11 september dan ook onder meer wandelingen gehouden op en rond de Oostwal, waar voor kleuters zelfs een speciaal kabouterpad is aan gelegd. c 'l Programma an de Gerbenesseweg 21a te Nisse is Stoe- AAterij en hengstenhouderij 'Dandelion' ge vestigd. Daar wordt zaterdag 11 september een beoordelingsdag voor trekpaarden gehou den. Belangstellenden zijn er welkom vanaf 13.30 uur. SE’ ihlh i' PZC WEEKBLADEN de bevifetóher ..i pén van Zeelands mooiste kerken wordt be- ELdreigd door een taai klein beest: de bonte knaagkever. De knager zit in de balken van de kap van de monumentale Nederlands Hervorm de Kerk van Kapelle en heeft zich inmiddels ook een weg geknaagd richting betimmering, hoog in de gewelven. Toals we eerder uitvoerig berichtten staat £.Goes zaterdag 11 september in het teken van Kaden Klassiek. Het muziekevenement is een vervolg op de Kadefeesten die vijfentwin tig jaar lang in zomers Goes werden gehouden. y^ ljl| e bev r Kapelle contra bonte knaagkever breed UIT IV- b r De Goese Kaden: zaterdag in het teken van klassiek. (advertentie) (advertentie) Binnenkort starten we weer met ons winterprogramma Kaden Klassiek begint zater dagochtend oen 10.00 uur met een eerste muzikaal optreden. De hele dag door, twaalf uur lang, zal men op drie verschil lende podia bij de Goese Ka den musici en vocalisten kun nen beluisteren. Om 10.30 uur begint een uur durend concert door het saxofooncombo, om 11.30 uur gevolgd door een De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. steekt wint de wedstrijd. Ho pelijk zal het publiek niet al- ieen de monumentale panden bezoeken, maar ook de sjezen, paarden en deelnemers bekij ken en aanmoedigen. Trekpaard en veulen in keuringstenue tijdens een trekpaarden- fokdag in Nisse. 3$ Schriftelijke sollicitaties: Lange Kerkstraat 44, Goes Tel. 0113-215359 organiseert h de in Goes. Atletiekvereniging Goes Zeeland komen, ook onderling verschilt. Gedurende de wed strijd ment de heer het paard en de dame probeert met een kleine lans ringen te steken. Het paar dat de meeste ringen (advertentie) Op zaterdag 11 september viert Brassband Excel sior Kloetinge haar 100-jarig bestaaan met een ju bileumconcert om 16.00 uur in de tot concertzaal omgebouwde schuur aan het Noordeinde 5 te Kloetinge. Hieraan voorafgaande zal in vereni gingsgebouw Amicitia een ontvangst zijn van ge nodigden. Naast vertegenwoordigers van diverse instanties, verwacht men ook veel ereleden en oud-leden. Gedurende het concert zal de recent opgenomen cd 'Jubilee' ten doop worden gehou den, die ter plaatse te koop is. Na het concert is in Amicitia gelegenheid om kennis te maken of te hernieuwen met mensen uit de vorige periode van Excelsior. Een expositie van krantenknipsels en oude foto's zal een handje helpen om de herinne ringen weer boven te brengen. ff! In ons overzich telijke uitkatern veel over optreden door het Scaldis Kwartet. Het middagprogram- Een mooi stuk groen in Goes: zicht op de Oostwal bij de Stenen Brug. tionale Monumentendag een bijzonder concert in de Kapel- se kerk. De befaamde violist Christian Bor geeft samen met het Mendelssohn Kameror kest een concert. Het wordt een vervolg op het geslaagde jubileumconcert dat vorig jaar werd gegeven bij het 750-jarig bestaan van de kerk. Uitge voerd worden werken van Mendelssohn, Barber, Bach en Dvorak. Dominee Luuk Deven ter daarover: „Bijzonder ook, omdat de kerk van Kapelle be kend staat om zijn mooie akoestiek. Er zijn de laatste ja- ren veel concerten gegeven. Dat kan ook goed, aangezien en Muziek plaatsvindt. Het avondprogramma wordt ver zorgd door de Politiekapel. Deze geeft twee concerten van elk een uur en wel om 19.30 en om 21.00 uur. Het Scheldeloodsenkoor uit Vlis- singen treedt tweemaal een half uur op: om 19.00 en om 20.30 uur. Rondom Goes is een aantal fraaie tuinen te bezichtigen. En dat is interessant voor wie er op de fiets op uit wil. Zoals elders is te lezen, wordt zater dag in Goes ook Kaden Klas siek gehouden. Aan de Goese Kaden zullen verscheidene monumentale huizen en ande re gebouwen zijn openge steld. Op het Museumplein zullen handboogschutters van het Sint Sebastiaangilde uit Yerse ke aan het werk zijn. Dit als ondersteuning van de exposi tie in het streekmuseum over de Goese gilden in de acht tiende en zeventiende eeuw. Verder diverse dansvoorstel lingen, concerten, exposities, molenbezichtiging, enz. Het is slechts een greep uit het tota le programma, waarbij ook de Grote Kerk een grote rol speelt. Daar zijn de hele dag door demonstraties van res tauratietechnieken. De kerk wordt namelijk gerestaureerd en al degenen die daarbij be trokken zijn laten zien hoe dat binnen hun vakgebied in zijn werk gaat. Alles bijeen tientallen activi- oen, in Am hernit Excel: oude ringer het gebouw er heel geschikt voor is. Afgezien van de pro blemen die er nu zijn met de kap, kun je zien dat de men sen van Kapelle het gebouw steeds erg goed hebben on derhouden. Je merkt dat het om een kerkgebouw gaat dat velen aan 't hart gaat. Vandaar ook dat we goede hoop heb ben dat we het karwei met z'n allen wel geklaard krijgen, 't Kan zijn dat we straks, als de kap wordt aangepakt, tijdelijk even in de problemen komen te zitten. Van de andere kant is de kerk dermate groot, dat je ook makkelijk een gedeelte er van tijdelijk kunt missen wan- ma vermeldt optredens door Jeugd en Muziek en enkele Harpconcerten. Om 15.00 uur treedt het Sa- lonorkest op, een half uur la ter gevolgd door Zeeuws Slagwerk. Verder om 17.00 uur een optreden door bar- bershopkoor, waarna om 18.00 uur de finale van Jeugd In de tijd dat auto's nog niet bestonden verplaatste men zich onder andere met paard en wagen. Voor plezier en luxe ritjes werd vaak de sjees gebruikt, een klein wagentje met twee grote houten spaak- wielen. Sommige sjezen zijn goed bewaard gebleven en opgeknapt. Voor de sjezen- wedstrijd in Goes komen rij ders uit diverse dorpen van Zuid-Beveland en Walcheren. De wagentjes worden getrok ken door Belgische trekpaar den, Friezen en Haflingers. De rijders trekken hun mooiste klederdracht aan, die, omdat de rijders uit alle delen van van de kerk op verschillende plaatsen opengemaakt en werd de dakconstructie beke ken. De kosten van dit onder zoek bedragen 20.000,- Het in december uitgevoerde on derzoek heeft uitgewezen dat de knaagkever moet worden aangepakt en dat de aange- richte schade zo snel mogelijk moet worden hersteld." En, zoals gezegd, is daarmee anderhalf miljoen gulden ge moeid, waarvan kerk en ge meente zelf ongeveer een half miljoen zullen moeten op brengen. Om daartoe een eer ste aanzet te geven is er zater dag 11 september tijdens Na- Restauratie van houtwerk en toren zijn opgenomen in het provinciaal restauratiepro- gramma voor de jaren 1999- 2004. De heer A.C. van Spijk voorzitter van de kerkvoogdij hervormde gemeente vertelt: „Voor het verkrijgen van een betrouwbaar beeld is het dak De dag is georganiseerd door de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers. Er worden neer er gerestaureerd moet worden." Komende zaterdag kan de kerk tussen 10.00 en 16.00 uur worden bekeken, er is regel matig orgelspel en om 15.15 uur wordt de eerste CD uitge reikt waarvan de muziek eind mei in de kerk werd opgeno men. Het restauratieconcert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 25,- en zijn in voor verkoop bij de fam. A. Dek, Vroonlandseweg 70 te Kapel le, tel. 341772 en bij de fam. H. Grevink, Kerkplein 35, tel. 342760. Verder, voorzover nog voorradig, aan de kerk bij aan vang van het concert. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113)273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. s I ■L ■h Dominee Luuk Deventer: samen de schouders onder restauratie zetten. feiten op Monumentendag 1999 in Goes. Een en ander begint om 10.00 uur en duurt tot circa 17.00 uur. Binnen de gemeente Goes wordt huis- aan-huis een folder verspreid waarin het gedetailleerde pro gramma is vermeld. j •%- Alle reden voor stichting Her vormde Kerk Kapelle om de noodklok te luiden. Er wordt rekening mee gehouden dat herstel anderhalf miljoen gul den gaat kosten en de men sen die begaan zijn met de fraaie middeleeuwse kerk, wil len liever nog vandaag dan morgen ten strijde trekken te gen de bonte knaagkever. Eén hunner is dominee Luuk Deventer. Hij kwam zeven jaar geleden van Vlieland naar Ka pelle en was heel enthousiast over de fraaie en verzorgde kerk die hij er aantrof. Dat en thousiasme is er nog. Hij is er van overtuigd dat, als ieder een z'n steentje wil bijdragen, de bonte knaagkever snel uit de kerk verdreven zal zijn. Maar dat brengt wel een in grijpende operatie met zich mee. De dominee vertelt: Vorig jaar vierden we het 750-jarig bestaan van de kerk. We wis ten toen nog niet wat er zich in het houtwerk afspeelde. Daar kwamen we afgelopen winter plotseling achter. De balken bleken te zijn aange tast, maar ook de rest van de kap. De knaagkever moet er al een hele tijd bezig zijn ge weest. Vermoedelijk al een jaar of zeven. Op 't moment dat je hem aan de buitenkant signaleert is-ie al een hele tijd bezig om het hout aan de bin nenkant aan te tasten." De kerk in hart Kapelle is om BREEDUIT informatie uitgaan in Mid- den-Zeeland en handige van dag tot dag overzich ten met het uit- gaansaanbod op het gebied van film, muziek, theater en expo sities. Deze week natuur lijk aandacht voor het filmfestival Film by the Sea, dat dit jaar voor het eerst wordt gehou den in Cine City in Vlissingen en 't Schuttershoftheater in Middelburg. Verder het nieuwe seizoen van poppen theater Sim Bolus, die de voorstelling Joris en de Reuzen neus brengt en de expositie Weer naar School in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Deze uit foto's van het Zeeuws Documentatiecentrum samengestelde ten toonstelling geeft een mooi beeld van het Zeeuwse schoolwezen vanaf het eind van de vorige eeuw. meerdere redenen een bijzon der monument. De torenspits is in baksteen opgemetseld. Het is een gebouw waarin veel symboliek is te vinden. Een goed onderhouden kerk ook, al moet er komende tijd veel geld in worden gestoken. Binnen afzienbare tijd zullen de buitenmuren van de kerk moeten worden gerestau reerd. Het voegwerk is slecht. En dat betekent nog eens een extra post van twee en een half miljoen. Driekwart daar van is weliswaar subsidiabel, van de andere kant moet er flink wat geld door de mensen van Kapelle zelf worden opge bracht. Dominee Deventer: „Gelukkig staan we er als kerkgemeente niet alleen voor. Zo is de toren eigendom van de gemeente Kapelle. Ka- pels burgemeester G. De Groot zegt erover „Samen met de kerkvoogdij willen we alles in 't werk stellen om naast de restauratie van de to ren, ook de bonte keverplaag aan te pakken". circa vijftien trekpaarden ver wacht: van veulens tot vol wassen paarden. Ze worden op verschillende punten be oordeeld door een jury. Geke ken wordt naar lichaams bouw, type, beenstanden en bewegingen. De dag wordt georganiseerd, omdat de jury bij keuringen vaak te weinig gelegenheid heeft om de beoordeling toe de lichten. De paardenfokkers op Zuid-Beveland willen daar om graag op deze kleinschali ge beoordelingsdag van ge dachten wisselen met de jury leden. De laatste jaren is het trekpaard, waarvan er ook in Zeeland veel zijn te vinden, in ere hersteld. Tegenwoordig worden de paarden weer ingezet bij ou derwetse oogstdemonstraties en in de ringrijderij. Nadere informatie over de beoorde lingsdag bij H. Maurice, secre taris van de BVZP, tel. 0113- 649781. x i i

Bevelander | 1999 | | pagina 1