Nooit meer haasten op uw vrije zaterdag. .7/ .50% korting op de gehele collectie II ZOMER IN ZEELAND STEÜTEL SHIRTS K -4, F i -l.ra' WOENSD UGUSTUS1999 JAARGANG 51 - NUMMER 31 VAKANTIEBIJLAGE NOORD-BEVELAND zie pagina 18 19 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND door Hans Meijer 4 Albert Heijn, Kolveniershof 44, Goes. PZC WEEKBLADEN v- r Voor veel van onze klanten Is zaterdag dé dag voor de boodschappen. Daarom hebben we uw zaterdag wat langer gemaakt U kunt op zaterdagavond tot 20.00 uur bij ons winkelen. In alle rust Zo hebt u de tijd om ideeën op te doen voor een lekker en gemakkelijk weekend. Maandag - vrijdag: 8.00 - 21.00 uur. Zaterdag: 8.00 - 20.00 uur. In Japan zijn er mensen die er hun huis voor hebben verkocht. We hebben 't dan niet over een dure boot, cruise of wereldreis, maar over een koi. Deze Japanse karper is de laatste jaren ook in Europa aan een zegetocht bezig. Hoewel er in het Verre Oosten voor sommige exempla ren door de liefhebbers tonnen worden be taald, valt die gekte in ons land nog wel mee. „Gelukkig maar", aldus Dick Zweedijk uit Drie wegen. Want voor hem hoeft de hobby om kois in de vijver te houden lang niet zó ver te gaan. Hij kweekt ze al meer dan tien jaar en le vert jaarlijks honderden gezonde kois af aan liefhebbers in heel Nederland, België en Duits land die via mond-op-mondreclame hebben ge hoord dat hij een kenner is van de gewilde kleurige karper. de bevbkhMler BEW. EX/Sj e bev In de keuken Puur natuur ^oet^da^' Kleinschalig Kleuren In ons overzichte lijke uitkatern BREEDUIT veel in formatie over uit gaan in Midden- Zeeland en handi ge van dag tot dag overzichten met het uitgaans- aanbod op het ge bied van film, mu ziek, theater en exposities. Deze week aandacht voor de films In stinct (met Anthony Hopkins en Cuba Gooding Jr.), Jungle Jack II en Never been Kissed. Verder aan dacht voor een optreden van de Continen tal Singers in Goes en een optreden van The Whiskey Priests in Vlissingen. Voor veel Zeeuwen en toeris ten is een Rondje Veerse Meer een traditie geworden. Het gaat om de ongeveer zestig ki lometer lange fietstocht die voor een groot deel direct langs de oevers van het Veerse Meer voert. ft dfcJl - I 7 «S 0 S Sü a 0 i 1 in ill sa SK s I w I I -r r Een kleurige koi als huisdier Never been kissed 1 Dick Zweed ijk: Japanse kois: een verslaving (advertentie) (advertentie) v.a. (advertentie) V- De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Dezer dagen is de route door waterschap Zeeuwse Eilanden voorzien van nieuwe richtingbordjes. De volledig rondgaande route kan overal starten en eindigen. Te vens is er een nieuwe folder verschenen, waarin de gedetailleerde route staat be schreven. De fietser - of wandelaar - kan trouwens dit jaar over de Veerse Dam rij den in plaats van onderlangs, zoals voor heen in de folder stond aangegeven. En dat is weer een extra attractie, want daar door heeft men op de dam naar weerszij den een riant uitzicht. De 'hogere' route werd trouwens in het verleden al door veel mensen genomen, vanwege de frisse wind die er dan door je haren waait en vanwege het riante uitzicht over zee en meer. De nieuwe, herziene folder, is bo vendien in drie talen uitgegeven: Neder lands, Duits en Engels. Hij kost 2,95 en is verkrijgbaar bij de Zeeuwse VVV's en bij een aantal recreatiebedrijven. Tegen de klok Wie de route volgens 't boekje wil rijden of wandelen, dient tegen de klok in te gaan. Dit in verband met de wijze waarop de nieuwe richtingbordjes staan geplaatst. Attractief vertrekpunt vanaf Zuid-Beveland is bijvoorbeeld de Zandkreekdam juist bo ven Goes. Vandaar kan men direct over de Zandkreeksluis links het fietspad richting Kortgene indraaien. Na Kortgene wordt een stukje via de polder gereden, waarna dieren groot worden, wat ze niet eten en wat ze daarna niet achterlaten in een beperk te ruimte, dan kun je nagaan dat goeie zuivering belangrijk is". Lange Kerkstraat 41 Goes Telefoon 0113-270025 wordt, de vissen niet gedijen, er ziektes komen en teneinde raad bij mij komen om advies. Dat advies had ik ze ook voor af kunnen geven. Met plezier zelfs. Want zelf ben ik ook door schade en schande wijs noiA/nrrlnn 1»-» <-!/-» - - «-«'i.md Dick Zweedijk verwacht dat de komende jaren de belangstel ling voor vissen en kois in 't bijzonder nog zal toenemen: „Je ziet overal veel belang stelling voor Japanse tuinen. Ook in Nederland, 't Is logisch dat veel mensen daar een vij ver bij willen. Het leuke is bo vendien dat je 't meeste ple zier aan een koi beleeft als je hem van bovenaf ziet. Daar heeft-ie zijn kleuren. Wat dat betreft horen ze, vind ik, niet in een aquarium thuis. Wist je dat ze in Japan in veel gezin nen gewoon mee-eten? Ze krijgen daar de restjes uit de keuken. Mooi toch? Dan kun je écht spreken van een huis dier". Goede waterbeheersing volgens de Driewegenaar Enkele kleurige kois in de kweekbakken van De Bioloog aan de Schoondijksedijk te Driewegen. Deze week in de Woningkrant: De Vlissingse woningcorporatie Basco gaat honderdnegentig wo ningen in de Oost-Souburgse wijk Schoonenburg-Oost verkopen. De gemeente Goes gaat op meer plaatsen in de binnenstad parkeer- geld vragen. De seniorenwoningen in het Goese appartementencomplex De Stadshoek naderen het moment van oplevering. Senioren kunnen zich vanaf deze week voor een woning inschrijven bij woningbouw vereniging RWS. Wie geluk heeft, kan bij de Landbouwhaven te Wolphaartsdijk dit schilderachtige plaatje van netten, die te drogen hangen, aantreffen. foto Beppy Everaers De Driewegenaar heeft een moeilijke tijd achter de rug. Dick Zweedijk importeert zijn vissen zelf. Hij vertelt: „Uiter aard komen die uit kwekerij en. Maar bij mij gaan ze niet rr/Teen in de verkoopbak. Ik heb een speciale bak waarin ze eerst 'n tijdje in quarantai ne worden gehouden. Ze ra ken dan hun parasieten kwijt en zijn dan ook geen besmet tingsbron meer voor de ande re vissen". We zeiden 't al: de Japanse koi is in Nederland in opmars. Zweedijk: „In Japan en trou wens in 't hele Verre Oosten, wordt hij al honderden jaren lang als een heel bijzondere vis beschouwd. In oorsprong is de koi een wilde karper. Aanvankelijk werd hij in hoofdzaak gekweekt om op te eten. Maar met doorkweken, met onder meer de uit Duits land geïmporteerde Spiegel- karper, zijn bijzondere twee- en driekleurige varianten ont staan. Er zijn voorbeelden be kend van mensen in Japan die hun hele hebben en houden hebben verkocht om aan een of enkele bijzondere kois te kunnen komen. Er wordt in Arrow, Melka, Le Dub, John Miller Maten 37 - 48 L is van 't grootste belang om succes vol kois en andere vissen te kunnen houden. „Daarbij moet je dan van de natuur zelf uitgaan. Je moet proberen een biologisch evenwicht te krijgen in je vijver. Is er een waterfilter voor de vijver no dig, dan maak ik die 't liefst zelf. Ze werken hetzelfde als in de natuur. Veel van de pompen en filters die duur worden ver kocht zijn helemaal niet bere kend op het doel waarvoor ze worden aangeschaft. Hebben meestal een te kleine capaci teit. Vooral voor kois is dat fu nest. Als je ziet hoe snel die breed UIT Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: Zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. woelers. Als je ze wilt gaan houden moet je wel je vijver er op inrichten. Doe je dat goed, dan heb je een vriend- voor't-leven. Want het is be kend dat kois, als ze goed worden verzorgd, oud kunnen worden. In sommige gevallen negentig of honderd. Dus een mensenleven. Ze kunnen bo vendien snel groeien. Bij goe de verzorging en wanneer je ze de ruimte geeft, kunnen ze in in een jaar of vier tijd een meter lang worden". Wat Dick Zweedijk - en met hem dui zenden andere liefhebbers - echter 't meest aanspreekt, is het feit dat de kleurige Japan se karpers heel snel tam kun nen worden. „Eten ze een maal uit je hand, dan kun je ze zelfs aaien. Maar pas op: als je er aan begint, is er geen hou den meer aan. Ik heb dat zelf ondervonden. Zo mooi en boeiend is 't om die prachtige vissen te houden. En ik weet waarover ik praat. Want bij mij en m'n vrouw begon de liefde voor de koi een jaar of twaalf geleden, 't Is nooit meer overgegaan". Japan heel geheimzinnig ge daan over bepaalde kleurstel lingen. Daar is het kweken echt tot een kunst verheven. In Amerika, Engeland en ook wel Duitsland wordt er soms ook veel werk van gemaakt. Je hebt naar mijn mening mo menteel ook heel mooie 'Eu- rokois', misschien wat minder bijzonder dan de Japanse, maar toch ook heel kleurig, 'n Lust voor 't oog, zeker als je er meerdere hebt. Van de andere kant heb je ook de wat don kerder gekleurde kois. Die hebben ook veel aantrekke lijks, zijn heel mak". Dick Zweedijk, 43 jaar, is koi- kenner bij uitstek. Hij vertelt; „Japanse kois zijn zo'n beetje de nieuwe huisdieren van Ne derland aan het worden. Een trend die nauwelijks meer is te stuiten. Maar wat veel men sen niet weten: het zijn echte Een half jaar geleden stierf Bea, zijn vrouw, aan 'n onge neeslijke ziekte. Hij vertelt: „De kwekerij die ik heb, heeft me er overheen geholpen. Ei genlijk is zij 't geweest die destijds de aanzet heeft gege ven om ons met kois en ande re vissen te gaan bezighou den. We hadden nooit kunnen bedenken, dat 't zo'n belang rijk deel van je leven zou gaan worden. Koi- en vijverspecia- list De Bioloog: dat is de naam van de kwekerij aan de Schoondijksedijk onder Drie wegen. Een dijkje dat zijn naam eer aandoet. Want het is een van die vele mooie dijkjes die je in dit deel van Zuid-Be veland hebt. Veel gevarieerde bermbegroeiing, her en der een boerderij en daartussen wat kleinere dijkhuisjes. Dick Zweedijk: „Hier zijn we des tijds begonnen. Via een vriend kwam ik in Engeland in con tact met iemand die kois hield. Toen we terug waren, zagen we 't helemaal zitten om kois te gaan houden als hobby. Ik heb een gat van veertig kubieke meter naast óns huis gegraven en dat was 't begin. In de loop der jaren hebben we de kwekerij steeds verder uitgebouwd. Niet in oppervlakte, maar wel steeds meer verfijnd. Bijvoorbeeld goede zuivering gebouwd en dan volgens een systeem dat op zo natuurlijk mogelijke wij ze werkt". Dat laatste past in de filosofie van Dick Zweedijk. Hij zweert bij kleinschaligheid en is zich in de loop der tijden steeds meer gaan afzetten te gen de grote tuincentra die de klanten dure vissen én vaak onnodig dure filter- en pomp- installaties hebben aange praat. Na tien jaar intensief zoek beschikt Zweed menteel over een koi-l waar liefhebbers van en verre op afkomen. Zeit: „Je staat er soms verbaasd van hoe mensen je hier weten te vinden. Ik krijg Duitsers op be zoek die aan de kust zitten. Mensen die een huisje op de camping hebben en daar een vijver bij hebben gegraven en er kois of andere vissen in wil len. Ze weten kennelijk dat ze bij me terecht kunnen. Vooral ook, denk ik, omdat ik weet waar ik over praat. En omdat ik mooie kois heb die betaal baar zijn, 't Is soms niet nor maal meer wat er voor be paalde Japanse kois moet worden betaald. Daar houd ik me dan ook niet mee bezig. Sommige tuincentra zijn op dat punt veel te commercieel: geen kwaliteit maar kwanti teit. Ik krijg hier heel vaak mensen die met kois begon nen zijn, een vijver hebben la ten aanleggen, een dure pomp- en filter hebben ge kocht, dure vissen en na een tijdje tot hun teleurstelling zien dat het water groen men het enkele jaren geleden geopende fietspad richting Kamperland, vlak langs het Veerse Meer, weer kan volgen. Vanaf Kamperland gaat het langs de Ruiterplaat en Schotsman richting Veerse Dam. Over de dam gaat het vervolgens via het fiets pad richting Veere, daarna de sluis over richting Oranjeplaat. In het verleden liepen fietsers op dit laatste stuk nogal eens het risico 'plat' te rijden, omdat een gedeelte van het fietspad langs het Veerse Meer met schelpen was afgedekt. De laatste ja ren is het rijwielpad verbeterd. Na Oranje plaat leidt de route richting vliegveld Mid- den-Zeeland en Wolphaartsdijk. Vanaf Wolphaartsdijk kan ten slotte via Aarde- bollenweg en een stukje fietspad langs het Veerse Meer de ronde worden voltooid. Overigens zijn er onderweg voldoende mogelijkheden om een stop te maken.In Kortgene en Kamperland staat de plaatse lijke horeca daarbij graag ten dienste. En uiteraard zijn er ook mogelijkheden voor een natte of droge stop te Vrouwenpolder, Veere, Oranjeplaat en bij de haven van Wolphaartsdijk, waar de route lang voert. Ook is er onderweg voor picnictafels ge zorgd. Aangezien de route deels door be bossing gaat, is het rondje Veerse Meer ook op warmere zomerdagen goed te fiet sen. En bovendien zijn er tal van mogelijk heden om onderweg de voeten - of meer - in het water te steken. Bij de Veerse Dam kan eveneens een leuke stop worden ge maakt om op het strand op adem te ko men. Overigens zijn er de laatste jaren ook mogelijkheden gekomen voor wie een kor tere route wil nemen. Er varen immers en kele fietspontjes. De ene veerboot ver bindt Kamperland met Veere, de andere Wolphaartsdijk met Kortgene en dat scheelt een slok op een borrel, wanneer men aan de westelijke of oostelijke zijde van het Veerse Meer de route van zestig kilometer een stukje wil bekorten. Pittig rondje op de fiets ben in contact gekomen met een dierenarts die kan worden ingeschakeld en ben er nu achter wat je wel en niet moet doen om gezonde vissen te krijgen en te houden". Kabob.iitk U.tl> bi f* n /mkI Sti< hlbii; ittan I’ioHixlit tiu-t nb li-Mtigen \l I KI»M. 14 \l (.1 s I I S visM-rijdag in <li vismijn GR VI |S IS l’ROI I «5 «ft 00

Bevelander | 1999 | | pagina 1