Leden van de Vuurneon zijn er lyrisch over de bev PCE2 n Actief Paasweekendje in de regio poolse-Schipper. leder van hen heeft een kazemat van het fort met eigen werk ingericht. Niet alleen Fort Rammekens is een bezichtiging waard, ook het gebied rondom. Er is een wandelroute uitgezet door het aangrenzende natuurgebied. De route voert via kreken en de Westerschelde. Zoals ge zegd gaat Fort Rammekens ko mend weekend voor het eerst weer open. Het kan worden bezocht van 2 april tot en met 31 oktober van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Opmars vijver niet te stuiten i iW 5 KIEKIERIS VERVROEGDE AFSLUITING s I 4^4444644 6644 £c44 de bevelander f WOENSDAG 31 MAART 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 13 met de Cheeky Blighters. Beide paasdagen geopend vanaf 20.00 uur WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer Door Hans Meijer Directie PZC Alle PZC kantoren zullen op Goede Vrijdag 2 april a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118 48 40 00) bellen. Goes Lange Kerkstraat 44 UNITED COLORS OF BENETTON. PZC WEEKBLADEN Veel vragen Zeeland een waterrijke provincie? Voor toeris ten in ieder geval. Er is een groeiend aantal in woners in onze provincie te vinden dat er nog wel een paar emmertjes bij wil doen. De leden van de aquariumvereniging De Vuurneon bij voorbeeld. Deze vereniging heeft ruim zestig leden in heel Midden-Zeeland. Tweederde van hen heeft de laatste tijd een vijver of vijvertje aangelegd. Extra water dus in de tuin. En ook tuincentra merken dat steeds meer mensen een vijver willen. Een nat verhaal deze keer. 't Wachtlokaal Nostalgie Duinexcursie Kunst in fort Met Pasen liever de natuur in dan het traditio nele dagje Antwerpen? Dat kan. Want op dat gebied zijn er komend weekende in het eigen Zeeland mogelijkheden. U zegt het maar: een excursie naar de Inlaag 1887 te Ellewoutsdijk, een beeldententoonstelling in Fort Ramme- kens, een ritje Stoomtrein Goes-Borsele en met het pontje mee tussen Hoedekenskerke en Ter neuzen. Het kan allemaal. We hebben wat mo gelijkheden voor onze lezers op een rij gezet. Evenwicht c? 5Z Zorg dat je er 1e paasdag bij bent, want er is livemuziek in de tent Vivariastiek 'J J bevel r breed UIT Wmiimjkrant (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) tot een maximum van 250.- Vijvers: belangstelling groeit explosief. TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113-211111 Midden-Zeeland 1 Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 1 april 8.00 uur, advertenties donderdag 1 april 17.00 uur. In verband met Pasen dient kopij voor de editie van woensdag 7 april vervroegd aangeleverd te worden. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. „We zijn begonnen als aquari- umvereniging. In 1953 als ik me niet vergis. Over niet al te lange tijd bestaan we dus vijf tig jaar", aldus secretaris Jef fry Schrijver van De Vuurne on. „Voor veel van onze leden is de laatste jaren een aquari um alléén niet genoeg. Dat is een landelijk verschijnsel. Je kunt wel zeggen dat de vijver sterk in opmars is. Oorspron kelijk was onze aquariumver- eniging gericht op Zuid-Beve- land. De laatste jaren hebben we ook nogal wat leden in overig Zeeland gekregen. In Walcheren onder meer en ook uit West-Brabant. We zijn nog al actief en dat heeft aan die groei meegewerkt", aldus de secretaris van de aquarium- vereniging. Een vereniging die trouwens sinds een jaar of wat over een riant eigen club huis beschikt, centraal gele gen voor de regio, in Kapelle. krijgbaar zijn over het waarde volle cultuurlandschap in de Zak van Zuid-Beveland. Het zal komende zomer geopend zijn op de dagen dat de trein rijdt en de boot vaart. Overigens zijn er plannen om de moge lijkheden voor mensen die een fiets willen huren in dit deel van Zuid-Beveland uit te brei den. Het plan gaat enigszins in de richting van het witte fiet- senplan dat ooit in Amster dam door de provo-beweging werd opgezet. Het wordt na der uitgewerkt. Het worden spt Konmar. Want hele kassabon* een lekkere paa 7RST 83 215160 DISCOUNT DE COMPUTER KOOPJES BEURS ZATERDAG 3APRIL 10-16 uur ZEELANDHALLEN-GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD Het goed opzetten van een ei gen vijver is vooral een kwes tie van het vinden van een goede balans. Daar is wel eni ge kennis voor nodig. Vandaar dat De Vuurneon deze week Dit Paasweekend kan er weer worden gevaren tussen Hoedekenskerke en Terneuzen met het veerbootje. Op de foto het driemanschap dat vorig jaar nauw betrokken was bij de opzet van de verbinding, vlnr Rinus de Bart, Rinus Rentmeester en Alexander de Vries. Wie in Hoedekenskerke een stop maakt op het havenplein, zal daar naast café De Steiger het oude wachtlokaal zien. Dat was tot op heden in gebruik bij de watersportvereniging. Een deel van het interieur van dit oude wachtlokaal-is geres taureerd door Rinus Rent meester van De Steiger. Ko mend weekend wordt dat wachtlokaal in ere hersteld. Passagiers voor de veerboot kunnen er hun kaartje kopen. Verder is er een leuke winkel ingericht in de vorm van een kiosk waar allerlei snuisterijen te koop zijn, zoals ansichtkaar ten, linnen tassen, fimo pop pen, enz. Ze zijn gemaakt door de bewo ners van Arduin. In het wacht lokaal zal ook informatie ver- Schrijver van De Vuurneon heeft de laatste tijd gemerkt dat vijvers ook steeds meer de plaats zijn geworden waar lief hebbers er een nieuw huisdier op na zijn gaan houden. Hij vertelt: „Goudvissen zijn na tuurlijk erg leuk en je komt ze nog steeds veel tegen. Maar ik ken ook steeds meer vijver- freaks die een of meer koj-kar- pers in hun vijver hebben. Prachtige vissen met hun bij zondere kleur. Maar vooral ook vanwege hun karakter. Ze kunnen oud worden, net zo oud als mensen en als je ze goed verzorgt kun je er een re latie mee opbouwen zoals dat men andere huisdieren het geval is". Belangstelling ge kregen voor een vijver of vij vertje? Dan kunt u vrijdag avond terecht in Kapelle, waar vijverspecialist Oranje ant woord geeft op vele vragen. Bellen naar de secretaris van De Vuurneon kan eveneens: tel. 0113-562759. Vorig jaar was het voor het eerst mogelijk om met de opent deze week trouwens een vergrote vijverafdeling. De leden van De Vuurneon zijn zich de laatste jaren mas saal gaan bezighouden met vijvers. „Vivariastiek". Die term heeft binnen de vereni ging intussen een bekende klank gekregen. Stefan Oreel uit 's-Heer Hendrikskinderen, actief lid van De Vuurneon, verwacht dat komende jaren het aantal mensen dat zich ac tief met een vijver wil gaan bezighouden, nog explosief zal groeien. Juist in deze tijd van het jaar, als de zon weer aan kracht wint, worden veel vijverbezitters haast lyrisch als ze 't over hun hobby heb ben. Stefan: „Bij de mensen die al een stukje waterpracht in hun tuin hebben, gaan de radertjes in hun bovenkamer nu flink tekeer. Er is veel te zien, veel te doen ook. De kik kers en salamanders komen tevoorschijn. De lelie begint nieuwe bladeren te vormen, de goudwinde komt uit het diepere gedeelte ineens weer naar boven om voedsel te zoeken". avond worden beantwoord. Stefan Oreel: „Je zult in de praktijk zien dat na de aanleg van een nieuwe vijver er in eens allerlei leven aanwezig is: de schaatsenrijder, de dui- kerwants en de muggenlarve zullen de eerste bewoners zijn. Welke dieren kunnen de tuinvijver bevolken en welke vis kan ik erin uitzetten? En welke eisen stellen zij aan hun nieuwe natte onderkomen?" Wie met Pasen nog een ande re wandeling wil maken, kan op Schouwen terecht. Natuur monumenten houdt er zondag 4 april een voorjaarsexcursie, waarbij het Slotbos rondom Slot Haamstede en het aan grenzende duingebied Het Zeepe kan worden bezocht. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Een uitgelezen kans om het Slotbos te bezoeken. Het is alleen onder leiding van een gids toegankelijk. De his torische aanleg van het bos is nog herkenbaar met zijn lange lanen en vele rhododendrons. Er broeden ruim dertig soor ten vogels. In de bunkers over winteren vleermuizen en in deze tijd staan de narcissen en de eerste bodembedekkers in bloei. Tijdens de wandeling door de Zeepeduinen kan de kudde van 95 Shetlanders worden te gengekomen. Wie mee wil wandelen moet vooraf een kaartje kopen bij de VVV Schouwen-Duiveland, Noord- straat 45a te Haamstede. Niet- leden van Natuurmonumenten betalen 5,-, kinderen tot en met twaalf jaar 1,-. Leden gratis. De excursie start om 13.00 uur bij het toegangshek van Slot Haamstede aan de Noordstraat, vlak bij de kerk van Haamstede. Vrijdag voor Pasen, op 2 april a.s. dus, zal ook Fort Ramme- kens onder Ritthem weer open gaan. Het in 1547 gebouwde fort aan de Westerschelde is het oudste fort in zijn soort in West-Europa en werd eeuwen lang gezien als „de sleutel" van de Nederlanden. Het fort zal dit seizoen in het teken staan van het 100-jarig be staan van Staatsbosheer. In dat kader wordt er van 2 april tot en met 16 mei a.s. een ex positie gehouden. Vier Zeeuw se beeldhouwers stellen er hun werk tentoon. Dat zijn Gertjan Evenhuis, Frida van Overbeeke-Verschuur, Jack Willemsen en Anneke Cop- stoomtrein vanuit Goes een ritje te maken richting Hoede kenskerke en daar met de boot over te steken naar Terneuzen. Een historische verbinding. Er werd veel gebruik van ge maakt. Dit jaar zal de verbin ding worden geïntensiveerd. Komend Paasweekend gaat voor de stoomtrein en de pont het nieuwe seizoen van start. De stoomtrein rijdt dit week end drie ritten per dag van Goes naar Hoedekenskerke vi ce versa en wel op zondag 4 en maandag 5 april. Vertrek vanaf het SGB-station Goes beide dagen om 11.00, 14.00 en 16.00 uur. De treinen van 11.00 en 16.00 uur geven in Zaterdag 3 april kunnen belang stellenden mee op vogelexcur- sie. Op deze Paaszaterdag dient men dan om 10.00 uur bij Fort Ellewoutsdijk aan de boorden van de Westerschelde te staan. De vogelexcursie gaat naar de nabijgelegen Inlaag 1887. Het gaat om een fraai natuurgebied aan de binnenkant van de zee dijk. Een nat gebied ook, waar in deze tijd van het jaar veel vo gels zitten. Visdiefjes, kluten, tu reluurs, scholeksters en meer soorten steltlopers zijn er mo menteel te vinden om te balt sen en te broeden. Maar ook zien we er berg- en tafeleenden en smienten. De inlaag fun geert als rustplaats voor deze vogels bij hoog water. Aange zien de eerste vogels zijn gaan broeden, zal men de inlaag zelf niet kunnen betreden. Maar on der leiding van de opzichter van Natuurmonumenten zal er vanaf de dijk heel wat te zien zijn. De tocht voert rond de in laag en duurt ongeveer ander half uur. Wie mee wil hoeft zich tevoren niet te melden. Leden van Natuurmonumenten kun nen gratis mee, anderen beta len 5,-, kinderen t/m twaalf jaar 1,-. Overigens wordt de deelnemers aan de vogelexcur sie ook een en ander getoond over de aanleg van de Wester- scheldeverbinding, waarvan de eerste werken zijn gestart. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: zondag 12.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. kan aanleggen. Wie op eigen gelegenheid met de boot mee wil, kan om 09.15, 12.00 en 17.00 uur met de boot vanuit Hoedekenskerke mee. Fietsers wordt aangeraden niet al te laat te vertrekken. Evenals voorgaande jaren zal in Hoe dekenskerke met Pasen het kleinste museum van Zeeland worden bezocht: 't Wienkeltje van Wullempje. Kortom een nostalgisch dagje uit. In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zee land en natuurlijk handige ladders met films, podi umkunsten en exposities. Deze week onder meer aandacht voor de nieuwe speelfilms Patch Adams met in de hoofdrol Robin Williams en Holy Man met Eddie Murphy. In Wissenkerke treedt Ernst Daniel Smid op met Apollo en in Middelburg wordt het komende weekend de jaarlijkse bluesroute gehouden. In het Vlissing- se podiumcafé De Piek treden vrijdag jonge bands op onder het motto 'the Kids are Allright'. Zaterdag is het de beurt aan de Haagse crossover band Parlour. In de Grote Kerk in Veere is een tentoonstelling te zien van achttien beeldende kunstenaars uit binnen- en buitenland. Kortom: om een vijver goed op te zetten en in stand te houden is een biologisch evenwicht nodig. De tuincen tra kunnen daar tegenwoordig aardig bij helpen. Want ze le veren biologische filters. Er zijn gespecialiseerde tuincen tra die watermonsters kunnen analyseren en kunnen aange ven waarom een bepaalde alg, die er vorig jaar was, nu ineens is verdwenen. Jeffry ||NTEREXPO MEDIA 070-358«929| We realiseren ons dat 't maar een kleine greep is uit de vele mogelijkheden die er zijn om het komend Paasweekend een beetje actief door te brengen. We hebben alleen maar even willen aangeven, dat de schoonste slaapster die Zee land heet, met de komst van de nieuwe lente aan 't ontwa ken is. Deze week in de Woningkrant: woningcorporatie Basco uit Vlissingen gaat zich sterk maken om het KWH-label in de wacht te slepen. Het label geldt als hèt k waliteitsmerk op het gebied van woningverhuurders. In Middelburg is onlangs de eerste paal van de nieuwe wijk. Veersche Poort geslagen. Ook de houw van achtenveertig appartmenten, veertien eengezins woningen en een parkeergarage op het Molenwater in Middel burg is begonnen. In Vlissingen zijn vier woningen in de wijk Paauwenburg opgeleverd. Verder: het aanbod aan huurwonin gen op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Fort Rammekens: vanaf vrijdag open. Dit voorjaar is er een expositie van vier Zeeuwse beeldende kunstenaars. vrijdag, 2 april a.s., een voor lichtingsavond houdt in het clubhuis aan de Biezeling- sestraat 63 te Kapelle. Aan vang 20.00 uur, zaal open van af 19.30 uur. Volgens het be stuur van De Vuurneon een leerzame avond. Een avond ook die onderdeel uitmaakt van de vijvermaand, zoals die door deze Zeeuwse vereni ging is uitgeroepen. Er zal veelzijdige informatie worden gegeven. Vijverplanten zijn er in vele soorten, kleuren en maten. Maar op welke diepte doen bepaalde planten 't het best? Hoe staat de plant er na een aantal jaren bij? Welke plant kan tegen de uitstroom van de beekloop of tegen het opspattende water van een fontein in de vijver? De een kiest voor een goed gevulde vijver, een ander wil graag een wat soberder aangeklede vijver. Met welke factoren heb je dan rekening te houden? Dit soort vragen zullen op de Hoedekenskerke aansluiting op de boot. Afgelopen week is het ponton weer geplaatst, waar de veerboot tussen Ter neuzen en Hoedekenskerke Mensen in onze provincie hebben in het verleden al va ker aangetoond gevoel te heb ben voor vijvers. Kees Nouse, directeur-eigenaar van Euro- patuin te Goes is er zo een. Dik tien jaar geleden won hij een landelijke architectuur prijs met een ontwerp voor een tuin, waarin een fraaie waterpartij een grote rol speelde. Zijn tuincentrum I k ■- W. \r''

Bevelander | 1999 | | pagina 1