Werken in de kindercrèche van een supermarkt Meer zomerritten voor stoomtram Ook de zaal is vol verwachting Verkeerspoppenkast in nood Drie avondjes theater op Goese Buys Ballot Connie Palmen pagina 15 t/m 21 Kansen voor nieuwe conducteurs en stokers ■■Ml de bevibMÈher (4^9 D F WOENSDAG 10 MAART 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 10 Door Hans Meijer Theateravonden Boekenweek in Zeeland Donderdag 11 maart, 20.00 uur Literaire lezing van de schrijfster boekenweekgeschenk 1999 boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin Centrum De Veste Goes De leerlingen van het Goese Buys Ballotcollege hebben 't deze week druk. Ze verzorgen drie theateravonden, waarvan de eerste gisteren, dinsdag. Donderdag treden de tweede en derde klassers op en vrijdagavond 12 maart is het aan de hogere klassen om te tonen wat ze op theatergebied presteren. Maatstaven Ooit terug lx. WEKELIJKSRÜTSTAAN HUIS OP NOO^^MWIHHHMM In ons overzichtelijke uitkatern BREED UIT weer heel veel informatie over uit gaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Internationaal denken? Multinationals zijn er al vele jaren mee doende. Maar ook binnen het onderwijs wordt steeds meer over de grenzen gedacht. Leerlingen krijgen de kans stages te lopen in het buitenland. Ook in Zeeland. Saskia Smith uit Goes is net terug van een stage in het noorden van Ierland. Een belevenis, vindt ze. PZC WEEKBLADEN Mogelijkheden 'V bevtela breed UIT Saskia op stage in Ierland (advertentie) Een leuk plaatje "voor later" op de hoogste cliffs Ierland. I Kees Kouw vertelt: „De uitwis seling is mogelijk door een subsidie vanuit Europa in het kader van het Leonardo da Vinciprogramma. Roe Zeeland biedt studenten de mogelijk heid om tijdens hun studie een deel van hun stage in het buitenland te doen. Dat va rieert van een individuele sta- De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Het 6V-cabaret van het Buys Ballotcollege in actie. Hun optreden ziet er zwaarwichtiger uit dan 't is. Foto's van vriendschappen die worden afgesloten aan tafel, van een tochtje langs de hoog ste cliffs van West-Europa, van werken in een crèche in een totaal onbekende Ierse super markt die na enkele weken een stukje van je leven is gewor- worden gehouden. Leerlingen van de eerste klassen hebben een zelf geschreven toneel stukje ingestudeerd. Het BBC- orkest is druk aan de repeti ties. En afgelopen weken zijn zowel docenten als leerlingen aan de slag geweest om deze week de handen van de bezoekers in de zaal tijdens hun optre dens flink op elkaar te krijgen. De antieke stoomtrein Goes-Borsele v.v. gaat komende zomer meer ritten maken. In de vakantieperiode wordt het aantal rit ten vanuit Goes door de Zak van Zuid-Beveland opgevoerd van twee naar drie per dag. Dat betekent ook dat er meer perso neel moet komen in de vorm van vrijwilligers. Stoomtrein Goes-Borsele wil uitbreiden en zoekt daarom mensen die willen worden opgeleid tot conducteur, ma chinist of stoker. Buffetmedewerkers zijn eveneens wel kom. Wie er in zijn jeugd ooit van droomde om conducteur, stoker of machinist op de trein te mogen worden, krijgt dus nu de kans! Zaterdag 20 maart houdt de Stoomtram Goes-Borsele afgekort SGB) open huis. Belangstellenden kunnen dan gaan zien wat er zoal voor nodig is om de oude treinen rijdend te houden. De stoomtrein wil komende zomer meer ritten gaan rijden, omdat vorig jaar gebleken is dat er veel belangstelling is om een over- steekje vanuit Hoedekenskerke naar Terneuzen te maken. De stoomtrein heeft een station in Hoedekenskerke. Passagiers die daar uitstappen, kunnen aan de andere kant van de dijk de veerboot op. Vorig jaar is de historische verbinding tussen Goes en Terneuzen nieuw leven ingeblazen. De veerdienst sluit aan op de dienstregeling van de stoomtram, zoals dat in de ja- ren dertig het geval was. In die jaren werden zowel de markten in Goes als die in Terneuzen druk bezocht en daarbij werd ge bruik gemaakt van dezelfde verbinding die nu weer in het leven wordt geroepen. Nostalgie dus. En vorig jaar waren het niet al leen toeristen die het gecombineerde trein- en bootreisje maak ten, ook veel mensen uit Midden-Zeeland zelf en uit Zeeuws- Vlaanderen wilden mee. Om de aansluiting beter te laten wer ken, moet er komende zomer vaker worden gereden. Zoals gezegd zijn daar mensen voor nodig, met name vrijwilli gers. Daarom zoekt de SGB mensen die op rijdagen mee willen als buffetmedewerker of die willen worden opgeleid tot conduc teur, stoker of machinist. Om te laten zien hoe een en ander in zijn werk gaat, zal de stoomtram zaterdag 20 maart tussen 10.00 en 17.00 uur doorlopend korte ritjes maken tussen het SGB-sta- tion aan de Van Doornestraat en het emplacement aan de Ste- phensonstraat, beide te Goes. Belangstellenden kunnen dan van nabij zien wat voor werk de mensen aan boord en rond de trein doen. Er zijn die dag ook instructeurs aanwezig die infor matie kunnen geven over de opleidingen. Wie de open dag niet kan bezoeken, kan ook telefonisch informatie krijgen en wel via tel. 0113-270705. naar onze maatstaven gigan tisch: 'n pakje shag veertien gulden. We hebben op 't plat teland veel oude autootjes zien rijden. Wat verder veel in druk op ons heeft gemaakt? Een bezoek aan Noord-lerland. We zaten daar niet ver van daan. Hebben er Belfast, Derry en Omagh bezocht. Vooral Omagh maakte indruk. Daar kwamen vorig jaar augustus 29 mensen om 't leven bij een bomaanslag". Terug in Goes, in de kantine van het Ooster- scheldecollege aan de J.P. Coenstraat in Goes, toont Sas kia de foto's die zijn gemaakt tijdens de stage. Saskia Smith uit Goes, een van de acht MBO-ers die kort geleden op stage gingen „ergens" in Ierland. foto Beppy Everaers De leiding van de school sti muleert het omgaan met cul tuur in het algemeen. Vandaar dat zoveel mogelijk leerlingen worden betrokken bij de cultu rele avonden die deze week Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. De theaterweek op het Buys Ballotcollege is een traditie. De leerlingenvereniging Astra kan dan laten zien wat ze op podiumgebied in haar mars heeft. Vorige jaren gebeurde dat in de Goese schouwburg De Prins van Oranje. Maar aange- Hoe maak je kinderen de gevaren in het verkeer duide lijk? Hoe leer je ze spelenderwijs de verkeersregels? Ineke Strackx, Adrie Kleine Piening, Atie Streefkerk en Corrie Prins weten het antwoord: met behulp van de poppenkast. Sinds enkele jaren laten de vier dames Jan Klaassen en Kat rijn schitteren in het verhaal van het verkeersspook. Het idee voor de poppenkastgroep van Veilig Verkeer Neder land ontstond door een ongeluk in Kamperland zo'n veertien jaar geleden. Gelijk kwamen er vragen hoe je ongelukken in het verkeer moest voorkomen. Hoe kon je kinderen bereiken? Na een bezoekje aan een poppenkastvoorstelling werd voor Jan Klaassen gekozen. Ineke, Adrie, Atie en Corrie zijn sinds 1990 de vaste en zeer enthousiaste bezetting van de groep, maar eigenlijk willen ze graag afgelost worden. Na negen jaar vijftien keer per jaar poppenkast te hebben gespeeld voor de jongste kinderen van het basisonderwijs vinden ze het mooi geweest. Adrie: „Het is prachtig om te zien hoe de kinderen reageren. We laten ze zien hoe ze moeten overste ken, hoe ze veilig op straat kunnen spelen en nog veel meer. Alles is verpakt in een spannend verhaal met een verkeers spook. Soms vinden ze het zo spannend dat ze staan te sprin gen en te joelen. We hebben spiekgaatjes in de poppenkast, dus we kunnen af en toe even gluren hoe ze reageren. Prach tig is dat." Om deze unieke vorm van voorlichting niet verlo ren te laten gaan, zijn de vier dames dus op zoek naar net zul ke enthousiaste opvolgers. De nieuwelingen worden goed op weg geholpen en geven een of twee keer per maand een an derhalf uur durende voorstelling aan de groepen een tot en met vier van het basisonderwijs. Wie eens een kijkje wil ne men tijdens een voorstelling kan contact opnemen met Adrie Kleine Piening, tel. 0113-373114. Saskia heeft ook vastgesteld dat de opleiding sociaal peda gogisch werk, zoals ze die in Nederland heeft gekregen, nauwelijks te vergelijken is met die in Ierland. We volgden enkele dagen lessen in 'n oud schooltje. Bij ons is de oplei ding drie jaar, daar twee. Ei- En daar staat ze niet alleen in. Samen met drie andere stu denten van de opleiding soci aal pedagogisch werk van het Oosterscheldecollege, afdeling MBO, én vier sportstudenten van het Cios in Goes, was ze drie weken in Ierland. Om er Ierse medestudenten te' ont moeten, maar ook om er in de praktijk ervaring op te doen. Dergelijke buitenlandse stages worden vanuit Zeeland wel meer georganiseerd. Geen nieuws dus. Vorig jaar waren op uitnodiging van het ROC Zeeland bijvoorbeeld Ierse studenten te gast in Goes en omgeving. Kees Kouw van ROC Zeeland houdt zich vrij intensief bezig met deze uit wisselingen op onderwijsge bied. Zijn functie heeft een naam: 'beleidsmedewerker in ternationalisering'. een supermarkt van Tesco's. We merkten er dat de crèches zelfs een beetje werden ge bruikt om elkaar te beconcur reren. De een wilde nog meer service geven dan de ander. We hoefden maar een deel van de dag te werken. Maar Ierse meisjes die normaal ge sproken de peuteropvang- plaats onder hun hoede had den, stonden er van 's mor gens tien tot 's avonds negen, soms zes dagen per week. Je komt er op zo'n moment ach ter dat we 't hier in Nederland toch nog lang zo slecht niet hebben”. ter zien die al een tijdje dicht is, worden de voorstellingen nu in eigen huis gegeven. Dat wil zeggen: in de aula, de Kom- Buys genaamd, worden diver se podia gebouwd waar kan worden opgetreden. Die optredens zijn heel geva rieerd. Zo is er een docenten cabaret, het 6V-cabaret treedt op, de springgroep en de dansrevue. Verder kunnen leerlingen indi vidueel hun talenten aan een breder publiek tonen. den. „Als ik 't kan betalen, ga ik er binnenkort weer heen. Voordat ik aan de stage begon was ik nooit op 't idee geko men om naar Ierland te gaan. Schotland ja, dat trok me wel. 't Was een heerlijke ervaring, vooral omdat je er zoveel vriendelijkheid tegenkwam". Kees Kouw, beleidsmedewer ker internationalisering, kan tevreden zijn. Voor herhaling vatbaar dus! genlijk is de hele studie daar gericht op de opvang van klei ne kinderen. Hier ligt dat an ders, heb je volop mogelijkhe den om je na je middelbare beroepsopleiding verder te specialiseren. Zelf wil ik graag verder rich ting psychiatrie. Ik studeer dit jaar af in Goes en heb dan ei genlijk plenty mogelijkheden om verder te gaan. Waar weet ik nog niet precies. Ondanks de moeilijke omstandigheden om je in Ierland staande te houden, hebben we er 't er enorm naar ons zin gehad. Er is veel ruimte. Er wonen totaal vijf miljoen mensen, waarvan 'n groot deel in Dublin, een wereldstad. We zijn er met on ze groep van acht enorm gast vrij ontvangen. Hebben veel contacten gelegd, 't Barst er van de pubs, waar iedereen el kaar ontmoet. Je kunt merken dat 't een land is dat een grote economische achterstand heeft in te halen. Voor sommi ge producten zijn de prijzen ge van enkele maanden in bij voorbeeld België en Engeland tot een uitwisseling van grote re groepen. Er zit veel voorbe reidend werk vast aan dit soort uitwisselingen. Maar ze geven ook veel genoegdoe ning". Saskia Smith kan dat beamen. „Ik ben pas 'n week terug, maar ik wil zó terug naar Ierland. We hebben er heel veel aardige mensen ont moet. Naar onze maatstaven is 't er arm. Dat merk je aan al les, vooral op het platteland waar wij zaten. We zaten in het noordwesten in de buurt van Monaghan, dik honderd kilo meter ten noorden van Dublin in een voormalig klooster dat is verbouwd tot een outward boundschool. We werden er dagelijks opgehaald met een busje om te gaan werken in een peuterkindercrèche. Een leuke, maar ook gekke erva ring. Veel van zulke crèches zijn te vinden bij grootwinkel bedrijven. Terwijl moeders boodschappen doen, worden de kinderen tijdelijk gestald. Ikzelf zat in een crèche die was ondergebracht bij Dunnes, een supermarkt. Simone de Loof, die ook was meegegaan naar Ierland voor haar stage, werk te aan de overkant van de straat bij de concurrent, bij Deze week onder meer aandacht voor de verkiezing van de beste bio scoopfilm van 1998 en geprolongeerde topfilms. Verder aandacht voor de voorstelling De Heksen die Duinart, de theatergroep van de Stichting Arduin, zaterdag 13 en zondag 14 maart op de plan ken van de Middel burgse Stads schouwburg brengt. De Beve- landse blues-band The Juke Joints spelen zondag 14 maart samen met blues-held Willie Foster in De Pom pe in Goes. Rick Engelkes en Vera Mann spelen in de Stads schouwburg de voorstelling Twee op de Wip van de Ameri kaanse toneelschrijver William Gibson. De belangstelling voor de theateravonden van het Buys Ballot is ieder jaar groot en ook dit jaar gaat men ervan uit dat het reserveren van kaarten voor de verschillende voor stellingen nodig is. Belangstellenden kunnen daartoe contact opnemen met mevrouw Duynhouwer, tel. 0113-213010. T X,; i 't -2-,

Bevelander | 1999 | | pagina 1