Actieve natuurvakantie voor jongeren in Ellewoutsdijk Diny en Jan van 't Veen vieren tweede lustrum trein 27 28 februari o.oo1700 uur Chippen in de bieb Rob van der Meule wordt dirigent nieuw Zeeuws koor Weekje zwoegen in en rond 't fort Zeeuwse ruilbeurs loopt als 'n 1 UW BELASTINGAANGIFTE EEN PROBLEEMTAK de bevelander fel een Zeeland landelijk koploper t oplossing op pagina 18 ZEELANDHALLEN GOES Ki j k vo o r JAARGANG 51 - NUMMER 8 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer door Joep Bremmers Hét adres voor Door Hans Meijer PZC WEEKBLADEN L Goes Lange Kerkstraat 44 Diny en Jan van 't Veen uit Goes hebben begin maart een feestje te vieren. Hun Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs bestaat tien jaar. De eerste Zeeuwse beurs voor liefhebbers van model- spoorbouw werd gehouden in maart 1989 in 's- Heer Hendrikskinderen bij Goes. De beurs is na tien jaar uitgegroeid tot een begip in heel Zuid westelijk Nederland. Alleen dit jaar al zijn er vijf beurzen, drie in Kapelle en twee in Roosendaal. Dirigent NIEUWE COLLECTIES DAMES- EN KINDERKLEDING! februari Nog niet genoeg gezwoegd op school of in de disco? Dan krijgen jongeren komende zomer de kans om zich uit te leven in de natuur. On der meer in Ellewoutsdijk. De IVN vereniging heeft daar het anderhalve eeuw oude Fort Elle woutsdijk voor een weekje beschikbaar als werkkamp voor actieve jongeren die graag be zig zijn in de natuur. Gegroeid Testbaan Inlaag 1887 Jong en oud Mogelijkheden In de natuur vloerbedekking tapijten laminaat vinyl tapijttegels raamdecoratie WOENSDAG 24 FEBRUAR11999 d (advertentie) (advertentie) (advertentie) KRAANVERHUUR 0164-257521 BEW. EK, Treinmodelbouw: hobby voor alle leeftijden. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. met het hooien van de Inlaag en de dijken in de Zak van Zuid-Beveland. De grillig ge vormde dijken worden gere kend tot de mooiste van Ne derland en kregen dan ook de naam bloemdijken, vanwege de grote gevarieerdheid aan planten die men er aantreft. Door te hooien blijft de bo dem voedselarm en kunnen er bijzondere bloemen blijven groeien. Nadat de eerste plannen wa ren gesmeed moest er een di rigent voor het nieuwe koor worden gevonden. „Dat viel nog niet zo mee", weet Boen- heb je dat niet. Bij het nieuwe koor kan echt iedereen die kan zingen terecht". zonder zippo of lucifers. Wer ken met natuurlijke technie ken. Een beetje strandjutten langs de Westerschelde of zwerven door het verdronken land van Saefthinge. 's Nachts slapen achter de metersdikke muren van het fort of, als 't weer het toelaat, op de bin nenplaats onder de sterrenhe- komen model- en handige ders Deze week onder meer aandacht voor de Zeeuwse popgroep Bl0f. De band geeft binnenkort een eenma lig concert in de Piek. Dit keer spelen de muzikanten niet hun eigen hits, maar die van de roemruchte band Doe Maar. Shakespeare in Love is een geestige en sexy ver filming van Romeo en Julia. De film gaat deze week in première in Cine City. In de Stadsschouwburg in Middelburg wordt zaterdag 27 februari de Zeeuwse Jazzdag gehouden en in het Vlissingse Arsenaal- theater geeft Stef Bos een voorstelling. UNITED COLORS OF BENETTON. informa- over in ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur evelander vinden. Altijd leuk om een mo delbaan mee aan te kleden. En dat geldt natuurlijk ook voor de andere schaalmodellen, zoals huisjes, boompjes, beestjes. De organisatie zorgt verder op ie dere beurs voor interessante vi deo's voor spoorliefhebbers. Ook is er steeds een testtafel aanwezig. Daarop kunnen wa gons en locomotieven gratis worden getest. Want stel je voor dat je een leuke loc ziet die niet wil lopen. Dan zou ruilen tóch nog huilen worden. Voor bezoekers van de komende Isu- trumruilbeurs in Kapelle heeft de stichting Zeeuwse Treinmo- del Ruilbeurs een leuke attentie achter de hand. Wat precies, willen Diny en Jan van 't Veen nog niet kwijt. „Een aardigheid je dat bij de hobby goed van pas komt". De beurs van a.s. zaterdag is geopend van 10.00 tot 15.30 uur. Entree volwasse nen 3,-, kinderen 1,-. Zaterdag 27 februari is er weer een ruilbeurs in Kapelle. De stichting Treinmodelruilbeurzen huurt daar al jarenlang centrum de Vroone af. ,,'n Goeie loca? tie", aldus Jan van 't Veen. Want er is makkelijk te komen met de auto en bovendien niet al te ver van het NS-station". De ruilbeurzen van Diny en Jan van 't Veen lopen als 'n trein. Diny: „We hebben in De Vroone ruimte voor 84 tafels. Die zijn zaterdag aanstaande ook alle maal bezet. Als je weet dat er worden er stemtesten gehou den. „Het gaat er niet om of iemand koorervaring heeft", legt De Swart uit. „Rob van der Meule kijkt niet naar erva ring maar naar potentie. Als een stem kwalitatief goed is gaat hij er verder mee aan de slag, want hij is van huis uit zang-pedagoog". Het repertoire van het nieuwe koor is nog niet bekend. „Dat hangt af van de samenstelling van het koor", weet Boender. Maar ambities zijn er al wel: het koor wil gaan repeteren in periodes van een half jaar. „We gaan steeds in een half jaar een repertoire instuderen en dan een aantal optredens doen. Dus de eerste optre dens zouden in principe zo rond kerst 1999 kunnen wor den gegeven. We willen ook mee gaan doen aan festivals zoals in Tilburg". Zangers en zangeressen die interesse hebben in het nieuwe koor kunnen zich aanmelden bij Leendert Boender, tel. 0113- 232543, of Bernard de Swart, tel. 0118-628504. „Natuur is kicken". Onder dat motto kunnen jongelui in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar in de eerste week van au gustus deelnemen aan het werkkamp. Zo heeft het IVN over het hele land gespreid dertien plaatsen waar jonge ren kunnen deelnemen aan 'een actieve natuurvakantie'. mei. Aldus de organisatie die jaarlijks probeert om meer jongelui voor werk en leven in de natuur te interesseren. Er is goed nieuws voor de liefhebbers van koorzang in Zeeland. Binnenkort wordt er een heel nieuw koor opgericht onder lei ding van niemand minder dan Rob van der Meule, de musical ster uit Oost-Souburg die onder meer furore maakte in de mu sical Les Miserable. Het nieuwe koor gaat zich richten op popu laire muziek. Naar verwachting wordt 19 mei de eerste repeti tie gehouden in Rilland. Jan van 't Veen, zelf model- treinfanaat, kondigde tien jaar geleden op bescheiden wijze zijn eerste ruilbeurs aan. Hij dacht dat er in Zeeland wel eens behoefte kon zijn aan een beurs, waar modeltreinliefheb- bers materiaal konden ruilen. De eerste beurs werd een suc ces. Na enkele jaren moest worden uitgezien naar een gro tere zaal en die werd gevonden in Kapelle. Diny van 't Veen: „Op een gegeven ogenblik merkten we dat er ook veel be zoekers uit Brabant op af kwa men. Zoveel zelfs, dat we in 1992 besloten om ook daar halfjaarlijks een beurs te gaan houden. We vonden een ge schikte ruimte aan de Kade, in zaal De Distel, net als in Kapelle op loopafstand van 't station". De beurzen van de afgelopen jaren hebben totaal duizenden bezoekers getrokken. Jan van 't Veen schat het aantal per beurs op vijfhonderd. „Al weet je dat nooit precies. Iedere beurs is ei genlijk verrassend. Je zou den ken dat onze ruilbeurzen in 't najaar de meeste bezoekers trekken. Maar in de praktijk krij gen we juist in het voorjaar de meeste mensen". Overigens is de beurs ook ontmoetings plaats voor degenen die infor matie willen uitwisselen over hun treinhobby. En de laatste tijd kunnen de liefhebbers er tussen de vele treinen ook mo delauto's in de schaal 1 op 87 Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273Ö00 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. uitgegeven, waarin de moge lijkheden voor actieve jonge renvakanties in eigen land worden gepresenteerd. Totaal komende zomer dertien actie ve natuurvakanties voor deel nemers in de leeftijd tussen twaalf en dertig jaar. Het IVN hefeft in Nederland 180 afde lingen. Daaronder ook in Zee- i ZONDAG PE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEPERLANP V—-- 5WWKL Vanaf heden kan elektro nisch worden betaald in de Zeeuwse openbare bibliot heken. Munten hoeven niet meer. Men kan terecht met chipknip en chipper. Het nieuwe koor is een initia tief van Bernard de Swart, An ton Schuit en Leendert Boen der. De drie zangers zongen voorheen bij het Vlissingse koor Coastline Chorus. „Dat was ooit één van de beste barbershop-koren van Neder land", vertelt Leendert Boen der. „Maar we kwamen met een tekort aan leden te zitten en zijn uiteindelijk opgehe ven". Het idee voor een nieuw koor kreeg Boender toen hij in no vember van het vorig jaar het Vocal Group Festival in Til burg bezocht. „Daar traden koren op die populaire muziek en close-harmony zongen. Ik heb er enorm van genoten en Fort Ellewoutsdijk werd ruim 150 jaar geleden gebouwd langs de Westerschelde om de havens van Zeeland en Antwerpen te beschermen te gen vijandige schepen en smokkelaars die de Wester schelde opvoeren. Het com plex is nu in handen van Na tuurmonumenten. Het fort grenst aan een uniek natuur gebied: de Inlaag 1887. IVN, die de werkvakantie organi seert, wil in de week van 2 tot en met 7 augustus Natuurmo numenten een handje helpen Volgens fabrikanten speelgoedtreinen en bouw weer flink in de belang stelling. Veel vaders en opa's die in de jaren vijftig een mo delbaan op zolder hadden staan, hebben hun jeugdliefde weer van stal gehaald. Een jeugdliefde die je eindeloos kan laten doorgroeien. Maar ook de jeugd van 1999 wil graag op HO-schaal „sporen". Diny van 't Veen vertelt: „Ik zit vaak aan de kassa wanneer we een beurs hebben. Je ziet dan ook veel jeugd binnenkomen. Je staat er versteld van met hoe veel materiaal jongelui soms vertrekken. Wat dat allemaal kost? Dat valt soms reuze mee. Op onze beurzen is 't nog mo gelijk om voor een tientje een hele aardige modelloc op de kop te tikken. Dat is ook de kracht van de beurs. Want je hoeft niet per se veel geld te hebben om leuke aankopen te doen. Van de andere kant is er vaak een grote keuze, waardoor verzamelaars er goed kunnen slagen en juist dat model vin den, waar ze al lang naar zoch ten". De speciale boekenleg ger, ontworpen door Joep Bertams, voor klan ten van de bibliotheek die gebruik maken van de nieuwe betaalmoge lijkheid. Dezer dagen heeft IVN, ofwel de vereniging voor natuur- en milieu-educatie een brochure „We leven een week lang on dersteboven". Dat is de bood schap die het IVN meegeeft aan de jongeren die wel wat voelen voor het weekje vakan tie op Fort Ellewoutsdijk. Waarom? Omdat jezelf kunt ontdekken hoe de natuur voor lastige vragen vaak simpele oplossingen heeft. Zelf je voedsel verzamelen en brood jes of pizza's bakken boven een houtvuur. Vuur maken Door de komst van de elektroni sche portemonnee kunnen leen gelden, reserveringen, boetes en andere betalingen door een druk op de knop worden geregeld. Volgens de Zeeuwse Bibliotheek een unieke situatie. Vrijwel nergens in Nederland heeft men ervaring met de kop peling van elektronische betaal systemen met bibliotheeksyste men. Aangezien bovendien alle bibli otheken in onze provincie mee doen, bestaat er landelijk veel in teresse voor het project. Daar naast bestaat in de openbare bi bliotheek te Vlissingen de moge lijkheid de chipper ook als biblio theekkaart te gebruiken. Voor de chipknip geldt dat nog niet. Dit bijzondere project in Vlissin gen ging vorige zomer van start en inmiddels hebben ruim 300 klanten van de bibliotheek daar hun giropas met chipper als bi bliotheekkaart laten registreren. Voor klanten van de Zeeuwse bi bliotheken, die de komende tijd gebruik maken van de nieuwe betaalmogelijkheid, ligt als atten tie een speciale boekenlegger klaar. Deze is gemaakt door de bekende illustrator Joep Ber tams. De oplage is beperkt en het is ongetwijfeld een collectors-item. ben toen op zoek gegaan naar zo'n koor, om me bij aan te sluiten", vertelt Boender. „Maar in heel Zeeland is niet zo'n koor te vinden". Boender vond in Bernard de Swart en Anton Schuit meteen twee medestanders en het idee was gauw geboren: een populair koor voor Zeeland en West- Brabant. „We hebben al me teen besloten dat het een koor voor populaire muziek moest worden", doet Bernard de Swart uit de doeken. „Bar bershop is een soort Ameri kaanse folklore met een vaste stijl en vaste regels. Daar moet je ook in de samenstel ling van je koor rekening mee houden. Bij populaire muziek Bernard de Swart (links) en Leendert Boender. foto Jaap Wolterbeek der. „We zijn een Belgische di rigent met ervaring op het spoor gekomen maar die woont in Brussel. Logistiek gezien bleek het niet echt haalbaar". Een goede kandi daat werd bij toeval ontdekt. Boender: „Ik was in Antwer pen naar een voorstelling van Les Miserable geweest en probeerde daar Rob van der Fort Ellewoutsdijk: één van de locaties waar het IVN komende zomer actieve vakanties voor jongeren houdt. Het fort is gelegen aan de rand van het natuurgebied Inlaag 1887 In ons over zichtelijke uit- katern BREED UIT weer heel veel tie over uit gaan in Mid- den-Zeeland natuurlijk lad- met films, podiumkunsten en exposities. Grote Kade 40,4461 BE Goes, NL j Telefoon +31 (0)113-228079 5 Meule te spreken te krijgen. Ik wilde gewoon eens een praat je met hem maken, gewoon als zangliefhebbers onder el kaar. Maar het is me niet ge- luKt hem daar te spreken dus heb ik hem later nog eens op gebeld. Toen raakten we aan de praat en ik vertelde van het plan dat wij hadden. Tot mijn stomme verbazing bleek hij eenzelfde idee te hebben. Bin nenkort stopt Les Miserable en komt hij terug naar Oost- Souburg". De twee ideeën bleken zoveel overeenkom sten te hebben dat Rob van der Meule dirigent van het koor wil worden. „Dus nu zijn we druk bezig met het werven van leden", vervolgt Bernard de Swart. „We hebben inmiddels al hon derd aanmeldingen en kun nen er nog meer gebruiken. Er zullen er nog wel wat van af vallen maar een hoge drem pel hebben we niet. In princi pe moet iedereen die kan zin gen met ons mee kunnen doen". In mei gaat het koor voor het eerst repeteren en land. Veel van de 17.000 leden zetten zich regelmatig in voor natuur en milieu. Dat gebeurt bijvoorbeeld in onze omge ving door het 's winters knot ten en snoeien van bomen. Maar ook gaat men op stap om vogeltellingen te doen. Wat de IVN zomerkampen be treft, daaraan kan in principe iedereen tussen de twaalf en dertig jaar deelnemen. Overi gens zijn er kampen die speci aal zijn afgestemd op jongere leeftijd, zoals dat in Fort Elle woutsdijk. In de meeste va kantiekampen is plaats voor 25 deelnemers. Deelname aan de vakantie in Fort Ellewouts dijk kost 150 gulden. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze dagelijks een halve dag in de natuur meehelpen. An dere vakantiemogelijkheden die IVN aan actieve jongeren komende zomer biedt zijn een weekje Holterberg, verblijf in een biologische tuinderij in Oost-Brabant, een ontdek kingstocht per huifkar door de Achterhoek, hooien langs de Drentse Aa of bij Fort Kijkuit onder Kortenhoef, enz. De zo mervakanties van IVN-jonge- ren duren in het algemeen een week en de kosten varië ren van 60,00 tot 220,00 al naargelang de locatie. Een team van deskundige begelei ders is aanwezig, ook in Elle woutsdijk. Inschrijvingsformu lieren voor de IVN-jongeren- vakanties zijn verkrijgbaar via tel. 020-6228115. breed UIT op één zo'n tafel tientallen wa gons en locs uitgestald kunnen worden, kun je nagaan hoe groot 't totale aanbod is". HF U f Ür \f

Bevelander | 1999 | | pagina 1