Kunst van gehandicapten de grens over i Oranjeliefde in 'Eeuw van de Zeeuw PCE GOES Mss ci STEÜTEL E de bevélstnder KORTING r ^/ODELB^S I fiiVff ZEELANDHALLEN B. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 JAARGANG 51 - NUMMER 5 j. EX. WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer The Siege. Rose vliegtuigen: gemaakt door Lisette Koppejan. PZC WEEKBLADEN Hét adres voor KRAAMVERHUUR 0164-257521 Bi Het is tientallen jaren geleden vastgesteld bij de opsomming van de goede eigenschappen van de ingezetenen van deze provincie: als er iets is dat het Zeeuwse hart in beroering kan brengen, dan is het wel de Oranje-liefde, de verering van het Koninklijk Huis. Sporen daar van zijn duidelijk terug te vinden in deel I van de uitgave 'De eeuw van de Zeeuw'. In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige lad ders met films, podiumkunsten en exposi ties. TIJDELIJKE ENTREE AAN DE KREUKELMARKT ZIE PAGINA 3 Excursies Als Vincent van Gogh nu had geleefd, dan had hij geen wanhoopsdaden te hoeven stellen om zijn werk aan de man te brengen. Hij had zelfs met beide oren kunnen horen hoe er over z'n werk wordt gedacht. En armoede? Ach, hij zou niet hebbën geweten wat dat was. Het enige wat hem te doen zou staan was zich aan te sluiten bij Galerie-Atelier 'De Kaai' in Goes, het project van kunstenaars met een verstandelijke handicap. Poëzie Oudste Zeeuwse februari j. j DE gezelligst* rommelmarkt van nederlanp februari Artotheek I Over de grens f lINTEREXPO MEDIA 070-35889291 Koffieconcert Aan 't water Onwelvoeglijk vloerbedekking tapijten laminaat vinyl tapijttegels raamdecoratie TOT bevelan De kunstenaars van De Kaai 1 i (advertentie) (advertentie) ZONDAG 4 •*.!M «ijl*» "5 jLixJ uur Deze week in de Woningkrant: in Kapelle is men van plan om een plaquette te plaatsen op de gevel van het geboorte huis van schrijfster Annie M.G. Schmidt. Projectontwikke laar Prisma Vastgoed is bezig met de herinrichting van de kern van Kapelle. Adrie Raas, de directeur van woning corporatie Bqsco uit Vlissingen, neemt afscheid als direc teur en krijgt de leiding over Basco/Opus: een dochter onderneming van de Basco. En verder een ruim aanbod aan huurwoningen op Beveland en Walcheren. Dat galerie-atelier De Kaai niet alleen een centrum is om zo maar een beetje lekker crea tief bezig te zijn, wordt wel be- Blauwe Man, een schilderij dat is gemaakt door een van de trouwe bezoekers van de Kaai in Goes: Els de Ruiter. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Ook op poëtisch gebied zijn de deelnemers van De Kaai Het is gebruikelijk provincie bestuurder of burgemeesters vergetelheid, de sfeerbeelden geven ook een indruk hoe er vroeger werd gedacht en ge leefd. Auteur Jacques Cats leest in zijn boek met de 106-jarige mevrouw C. Schijve-Eekhout uit Terneuzen. foto Charles Strijd ansicht- plaats beleven in drie eeuwen te le ven. Op de eerste pagina van het boekje worden de gehei men van het bereiken van een uitzonderlijk hoge ouderdom ontsluierd. Het rijk geïllustreerde magazi ne, op luxe papier gedrukte deel I van De Eeuw van de Zeeuw is voor vijftien gulden in de Zeeuwse boekhandel te koop. Deel II komt deze zomer uit. 10.00 TOT 17.00 uur DISCOUNT DE COMPUTER-KOOPJES-BEURS IT! ZATERDAG 6 FEBR 10-16 ZEELANDHALLEN-GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur Galerie-Atelier 'De Kaai' is niet zó maar galerie. Mensen met een verstandelijke handicap tonen er hun kunstwerken op het gebied van tekenen en schilderen. In het atelier wordt ook gewerkt. En hard ook. Niet alleen praktisch, maar ook tijdens de lessen kunstbe schouwing. Ze worden onder het niet-aflatende enthousias me van docente Phia Verstrae- te verzorgd. Al ruim tien jaar werkt zij met deze mensen. Ze is bovendien de stuwende kracht achter de vele kunst projecten waar de mensen van De Kaai aan meedoen. En dat zijn er niet weinig. Afge zien van de exposities in de eigen galerie, werden onder andere ook werken tentoonge steld tijdens de Kunstmanifes tatie in Breda, in Heerenplaats te Rotterdam, gemeentehuis in Kapelle, enz. Ook waren ze van de partij op de Goese Ka- defeesten, waar samen met Vlaamse deelnemers gewerkt werd aan een gezamenlijk schilderij. Het werk werd de laatste dag van de feesten ge veild én verkocht. actief. Zo werd vorig jaar een middag in Amsterdam bijge woond van "zonder bril kan ik niet zien", waar Bart Hofstra een gedichtenbundel in ont vangst mocht nemen. Tevens was dat het startsein van een landelijke gedichtenwedstrijd voor mensen met een verstan delijke handicap. Galerie-Ate- lier De Kaai deed daar on middellijk aan mee. Drie deel nemers vielen daarbij in de prijzen: Nelleke Harinck, Rob Bakker en Bart Hofstra. De ge dichten van deze drie deelne mers zullen worden opgeno men in een landelijke gedich tenbundel. Op 29 januari gin gen alle drie de prijswinnaars met begeleiders, ouders en Telefoon +31 (0)113-228 079 ben, ook heel veel uitgelee nd." Galerie-Atelier De Kaai heeft inmiddels ook een eigen Arto theek. Deze biedt mensen de mogelijkheid tegen betaling één of meerdere kunstwerken in huis of bedrijf te hebben. Het lidmaatschap van de Arto theek duurt een jaar en wordt automatisch verlengd. Per werkstuk kost dit 50,-; groot werk 75,- per jaar. Bij even tuele aankoop na een jaar, wordt 50,- in mindering ge bracht. De openingstijden zijn van maandag tot en met za terdag van 9.00 tot 17.30 uur, in de zomer ook op donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. In de galerie is verder een uitgebreide collectie ansicht kaarten te koop van de kunst werken. Onder de noemer "Mille-Art", een term uit de kunstwereld van de zestiger jaren, vindt er een kaarten-uitwisseling met galerie Het Molenhuis te Avelgem in België. vrienden naar Utrecht, waar in muziekcentrum Vredenburg de prijsuitreiking was. Ook de landelijke pers, radio en t.v. waren daar aanwezig. Tot gro te verrassing werd bekend ge maakt dat Nelleke Harinck met haar gedicht 'Afscheid' de lan delijke vijfde prijs had gewon nen. Ook voor Rob Bakker was er een grote verrassing: zijn ge dicht was op muziek gezet en werd die middag gezongen door niemand minder dan Ro bert Long. Na de prijsuitrei king was er een persconferen tie waarbij ook Nelleke, Rob en Bart aanwezig waren. Het winnende gedicht van Nelleke Harinck met als titel 'Af- scheid', klonk als volgt: 'Van binnen doet pijn - afscheid ne men - Pijn doet het van binnen - En het gebak - is ook niet lekker.' Hoewel al eerder uitwisse- lingsexposities hebben plaats gevonden met Artotheek Fe- nix in het Belgische Avelgem heeft Galerie-Atelier De Kaai vorig jaar subsidie aange vraagd bij de provincie om te komen tot een grensover schrijdend project met Het Molenhuis in Vlaanderen. Als de uitslag daarvan bekend is, zal dit project tot en met juni 2000 lopen. Het programma zal onder andere bestaan uit gezamenlijke exposities, werk weken, de uitleen van beide artotheken en het organiseren van een symposium. Het beel dend werk en de ervaringen van dit grensoverschrijdend project zal worden uitgegeven in een catalogus of boek. In middels zijn er al enige af spraken gemaakt. Phia Ver- straete vertelt: „We gaan met een aantal deelnemers van De Kaai naar het Belgische lepe- ren. Van een tot en met vier maart krijgen ze daar onder andere les in grafiek. Ook brengen ze onder begeleiding van twee mensen van de kunstacademie een bezoek aan een circus. Daar mogen ze alles bekijken wat er achter de schermen gebeurt. De op bouw, de dieren, de manier van leven van circusmensen, kortom, ze mogen overal ko men. Ik ben benieuwd welke kunstzinnige resultaten dit al les zal opleveren." uit te nodigen om eerste exemplaren van nieuwe uitga ven in ontvangst te nemen. Auteur Cats heeft gekozen voor een uitreiking aan de oudste Zeeuwse, de bijna 106- jarige mevrouw C. Schijve- Eekhout uit Terneuzen. Daarmee heeft hij een eresa luut willen brengen aan de allersterksten, die, als ze nog even volhouden, straks het bijzondere genoegen mogen wezen door de educatieve kant van het project. Het ver der ontwikkelen van metho dieken op het gebied van kunstbeschouwing, geschie denis en technieken, staat hoog in het vaandel geschre ven. Zo wordt er op dinsdag avond cursus gegeven door docent-begeleider llona Naay- kens. Vorig jaar werden er dan ook educatieve excursies ge organiseerd, o.a. naar het Zeeuws museum, het Blikken museum in Renesse en het Rijksmuseum in Amsterdam. Phia Verstraete: „Als we op excursie gaan krijgen de deel nemers altijd een dummy mee waarin ze hun reacties kunnen noteren op wat ze zien. Daar zitten soms heel gevoelige stukjes in. Niet alleen tekst, m.aar ook schetsen. Je staat versteld van hun opmerkings gave. Wij hebben het allemaal zo vreselijk druk en doen per dag zo ontzettend veel indruk ken op, dat we vaak aan din gen voorbij gaan. Maar zij be leven alles heel geconcen treerd en emotioneel. Die emotie zie je ook altijd terug in hun schilderijen en gedich ten. Dat is wellicht de reden dat deze kunst zo aanslaat bij de bezoekers van de galerie. De kunstwerken worden na melijk goed verkocht en sinds we een uitleencentrum heb- Lanqe Kerkstraat 41 4461 JG Goes Tel.: 0113-270025 ^^- (advertentie) «o Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (Verkoopleider) (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Zondag is het tweede koffieconcert van dit sei zoen in Goes en wel in de Zeeuwse Muziekschool aan de Van de Spiegel straat, aanvang 12.00 uur. Het wordt verzorgd door het Marimba-duo „Per Due", bestaande uit Paul van der Heyden en Rob Haertel. Entree zes gul den, pashouders en leer lingen muziekschool vier gulden. twintig wel vier dagen voor uittrekt om in dit gewest rond te kijken. De koninklijke trein doet dienst als logeeradres. En het volk raakt helemaal week om het hart als prinses Juliana, zij is dan nog een bakvis, zich voor de gelegen heid de Zuid-Bevelandse boe rendracht laat aanmeten. Tegen de achtergrond van die warme gevoelens wekt het geen verbazing dat er hevig protest klinkt wanneer de waarnemend burgemeester van Krabbendijke om principi ële redenen een Oranjefeest afgelast. Ontroering voert de boventoon als koningin Wil helmina op 13 maart 1945 in Eede voor het eerst na vijf jaar weer Nederlands grondgebied betreedt. De confrontatie zou ook een beetje een tegenvaller worden voor de Rode Kruis vrijwillig ster die bij die gelegenheid aan de vorstin werd voorge steld: „Een koningin. Dan ver wacht je toch minstens een kroontje. Maar nee, ze was so ber, vierkant en droeg laar zen". De journalistieke terug blik op Zeeuwse zaken haalt niet alleen een aantal gebeur tenissen uit het stof van de breed Journalist-publicist Jacques Cats zet daarin een groot aan tal feiten en spraakmakende gebeurtenissen sinds 1900 op een rijtje. Bij elke heuglijke gebeurtenis in de koninklijke familie troe ven Zeeuwse steden en dor pen elkaar af in het bouwen van erepoorten, het uithangen van guirlandes en het verlich ten van openbare gebouwen met vetpotjes. De aanhankelijkheid van de Zeeuwe bevolking wordt zelfs zeer vorstelijk beloond als het koninklijk gezin er in de jaren Galerie-Atelier De Kaai was een project van Huize Den Berg en de stichting Dagver blijven Oosterschelde. In het kader van beide fusies is De Kaai overgegaan naar stich ting Het Gors. „Momenteel hebben we nu ongeveer 25 deelnemers, in leeftijd varië rend tussen de 20 en 50 jaar. Een aantal van deze mensen volgt tevens de avondcursus. Dat is best een grote groep, maar gelukkig beschikken we over voldoende vrijwilligers om alles in goede banen te leiden. In dit pand aan de ka de zitten we nu zo'n twee jaar. Het is een fantastische locatie voor de deelnemers. Niet al leen vanwege de toegankelijk heid voor bezoekers van de galerie, maar ook voor de mensen zelf. Als ze even geen zin hebben om te werken, dan kunnen ze gewoon lekker bui ten zitten aan het water. Vaak ook maken voorbijgangers dan een praatje met ze, vooral de mensen van de jachtjes die in de haven liggen. Die ken nen ze heel goed. Ik hoop maar dat we deze locatie nog lang mogen houden", aldus Phia Verstraete. Rika Gijsen, de latere samen stelster van het woordenboek der Zeeuwse dialecten heeft in het begin van deze eeuw nog meegemaakt dat de meis jes een paar minuten eerder dan de jongens op school moesten zijn. 'Gemengd binnentreden' werd in die tijd onwelvoeglijk geacht. Veel artikelen en berichten in 'De Eeuw van de Zeeuw' heb ben, nog los van de informa tie over de twee Wereldoorlo gen, een hoog rampgehalte; woedende stormen, zorgwek kende watervloeden, felle branden. Een van de cala miteiten legt genadeloos bloot dat de weinig hartelijke verhoudingen tussen Vlissin gen en Middelburg niet alleen van vandaag maar ook van gisteren zijn. Ten tijde van de grote brand van Middelburg, in 1929, wil de burgemeester aanvankelijk geen hulp van elders en zeker niet van Vlis singen. „Dat kunnen we zelf wel aan". De beschrijvingen in De eeuw van de Zeeuw laten, Cats eigen, ook ruimte voor amusante details, zoals bij de introductie van de radio, de historische eindstand bij een voetbalwedstrijd (59-0) en enig krakeel vanwege de heer sende badmode. Nelleke Harinck die afgelopen vrijdag in Utrecht een prijs won in de landelijke gedich tenwedstrijd. fcloi* Grote Kade 40,4461 BE Goes, NL IBI Deze week on der meer aan dacht voor The Siege, een ex plosieve thriller en een must voor iedereen die Armaged don nog op het netvlies heeft staan. In Cine City in Vlissin gen gaat de film Star Trek: Insurrection in première. Op de diverse po dia op Walche ren en Zuid-Be- veland is dit weekend weer heel veel te doen. Zo speelt het Middelburgs Muziek Korps in de Concert- en Geho- rzaal, Ambras speelt oude liedjes tijdens de Ze- uwse Avond in Rilland en jeugdtheater Het Filiaal speelt de voorstelling Blauw Bloed in de Stads schouwburg in Middelburg. -Jj

Bevelander | 1999 | | pagina 1