Folkloristische dansgroep bekend tot in Japan Traditionele ontmoeting Zeeuwen en Vlamingen STERTEL Dertig jaar dansante vorming in Goes NU NOG LAGERE PRIJZEN \ARBELL\ Zondag in de Stenge te Heinkenszand J&r de bevelander JAARGANG 51 - NUMMER 4 ZUID-BEVELAND WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NO door Anita Hoekman PZC WEEKBLADEN Hét adres voor en Beveland. Lange Kerkstraat 44 Goes DONDERDAG - VRIJDAG - ZATERDAG ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT ser heel veel informatie over uitgaan in dden-Zeeland en natuurlijk handige lad- rs met films, podiumkunsten en exposi- UNITED COLOURS OF BENETTON. Lessen r aandacht het nieuwe jdium in g '013' en rlijk veel dens op de TOT A I KORTING e week onder meer aandacht voor Meet Joe :k, een film met in de hoofdrollen Anthony ikins en Brad Pitt. De film is een must voor lebbers van Hopkins, de acteur kondigde iers aan te willen stoppen met acteren. 3 City in Vlis- ien heeft een panel in het :n geroepen. I van dit pa is het bekriti- m en becom- itariëren van In De Stenge te Heinkenszand kunnen Vlamin gen en Zeeuwen samen genieten van de pro ducten die beide streken elkaar te bieden heb ben. Voor de vierde maal wordt het festival Zeeuws Vlaamse ontmoetingen gehouden. Mu ziek en culinaire genoegens staan daarbij cen traal. Perfecte sfeer Luchtfietsers, patrouilles, troepen, peace bad ges, Bororos, Tiahuanaco. De vier Bevelandse deelnemers van de negentiende World jambo ree in Chili zitten nog steeds helemaal in de Jambpree-sfeer. Pedro Jansen uit Kapelle en Nellie Kloosterman, Martijn van Maldegem en Alwin van Ombergen uit 's-Gravenpolder heb ben er drie mooie weken Chili opzitten waar een complete stad voor de vierendertigduizend deelnemers uit de grond werd gestampt. 'Een ervaring om nooit te vergeten.' Chileens nieuwjaar In dialect Jong en oud Grote verschillen vloerbedekking tapijten laminaat vinyl tapijttegels raamdecoratie Dit jaar is het dertig jaar geleden dat in Goes gestart werd met het verzorgen van internatio nale danslessen voor jongeren en ouderen. De belangstelling voor internationale dans is de laatste jaren sterk toegenomen en de Goese Volksdansvereniging Vodago die anno 1999 de dansante vorming verzorgt, geniet bekendheid tot in Japan aan toe. WOENSDAG 27 JANUARL1999 'k3EW. EX J/xl d ev r breed UIT I (advertentie) (advertentie) (advertentie) n br De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 165.775 ex. Overigens kwamen de succes sen niet vanzelf. Er werd hard i af- „van GOES, MIDDELBURG VLISSINGEN me vertelt: „Voor de jongste groep jeugdleden is er tijdens de lessen veel aandacht voor spel en dans. Op een eenvou dige manier leren ze kennis maken met sociale, multicul turele, muzikale en lichame lijke ontwikkelingen, die regel- kaar samen te leren werken. Anderhalf jaar van te voren moeten de Jamboree-gangers al verschillende keren op kamp met anderen zodat ze leren samen te werken met vreemden. De Jamboree zelf duurde tien dagen. De rest van de tijd hebben de Lucht fietsers, zoals de groep van de Zeeuwen zich noemde, door Chili zelf getrokken. zoeken elkaar op en kinderen mogen lang opblijven." Oud en nieuw werd op de Jambo ree gevierd. Elk land moest zijn eigen specialiteit klaarma ken waar anderen dan van konden proeven. De oliebollen van de Nederlanders waren redelijk goed in trek. „Het was één groot eetfestijn. Iedereen was aan het bakken, koken en eten. Wij hebben ook hier en daar wat geproeft. Sommige gerechten waren best lekker, maar er waren ook dingen die niet te eten waren!" Nellie was vooral onder de in druk van een bezoekje aan de woestijn in het Noorden van Chili. „Ik wist niet dat die zo mooi kon zijn." En van de sfeer op de Jamboree. „Lan den die normaal in oorlog met elkaar zijn, gingen gewoon bij elkaar buurten. Even op visite. Ik heb nog met Colombianen gewerkt om de 'Peace Badge' De Zeeuwen zitten allevier al een kleine tien jaar op de Scouting. Pedro in Kapelle en de rest in 's-Gravenpolder. Vanaf hun achtste hebben ze leren kamperen, leren knopen en vooral leren samen te wer ken. Nu zijn ze meer dan een groep 'padvinders'. Ze zijn een hechte vriendenclub ge worden. De laatste anderhalf jaar hebben ze slechts aan één ding gedacht: de voorbe reiding voor de Wereld Jam boree. Eens in de vier jaar wordt er ergens ter wereld een complete stad gebouwd om scouting uit alle landen te ontvangen. Vier jaar geleden was Nederland gastland. Dit jaar was het Chili. De Jamboree is er om men sen van alle landen en alle culturen bij elkaar te brengen, van elkaar te leren en met el- matig worden ondersteund door taalverwerving en oriën tatie in ruimte en tijd. Voor veel jongeren is actief bewe gen in deze tijd vaak heel be langrijk". Belangstellende ou ders met kinderen kunnen al tijd nader kennis komen ma naar Bergen op Zoom. Daar word je vanzelf moe van." Ze hebben nog last van jet lag. Vinden het in Nederland maar koud en nat en hebben behoorlijk wat moeite om na het kampleven weer te wen nen aan school en het levens ritme hier. Alwin: „Maar het was de moeite waard. Santia go bijvoorbeeld, de hoofdstad van Chili was erg mooi. Het is alleen vreemd dat je door een prachtige wijk kan lopen met regeringsgebouwen en om de hoek beginnen de krottenwij ken. Heel raar." Het gezel schap moet lachen als de woorden 'ijsverkoper' en 'bus' vallen. Deuren van bussen kunnen niet dicht en de passa giers worden als ingeblikte sardientjes door de stad gere den. Vlak voor de halte springt er dan ineens een ijsverkoper de bus in. „Iets wat je je hier helemaal niet voor kan stel len", lacht Martijn. „Als er nie mand ijs wilde sprong hij weer naar buiten. De bus chauffeur werd omgekocht met een ijsje." Kerst werd door de Luóhtfiet- sers doorgebracht in gastge zinnen. Nellie: „In Chili vieren ze kerst al 24 December. Ze geven elkaar cadeaus en het gehele huis is versierd. In mijn gastgezin was zelfs de wc in kerstsfeer gebracht. Ver der lijkt het een beetje op ons oud en nieuw. De familieleden Via de wijkvereniging Goes- Zuid werden de lessen destijds verzorgd in de kanti ne van de veiling aan de Fruit- laan. Eerst voor tieners en eni ge tijd later ook voor kinderen en volwassenen. Door de enorme belangstelling voor internationale danslessen, die destijds gewoon volksdans- lessen werden genoemd, werd in 1973 de Goese Volks dansvereniging Vodago opge richt. Een vereniging die in de loop der jaren, zowel nationaal als internationaal bijzonder actief is geweest. Vooral het folklore-ensemble kwam vaak in het nieuws met haar vele buitenlandse trips, waarmee de vereniging enor me succes boekte. Een aantal jaren geleden werd zelfs een reis gemaakt naar Japan, waar de folkloristische dans groep uit Goes veel publiciteit kreeg. krentebrood, papkoeken, bo lussen, Zeeuwse babbelaars, zwarte bessen-bonbons en bessenjenever. De laatste zijn specifieke producten uit de Zak van Zuid-Beveland. Ver der staan op de culinaire markt 't Wienkeltje van Wul- lempje, Boonmans Wijnmake rij, vleesveedrijf Goud uit Ba- rland en De Zeeuwse Vlegel. Ook de Vlamingen komen met streekeigen producten naar de Stenge. Er kan worden ge proefd van ovenkoeken met boter en potsuiker, Diksmuid- se boterlukken, pudding met rozijnen en Oerbier. Zoals gezegd kunnen bezoe kers ook genieten van muziek en zang uit beide streken. Het muzikale gedeelte van het festival begint om 13.45 uur. Het wordt gepresenteerd door Eddy Bogaert. Als eerste groep treedt het Vlaamse ko- perensemble Discamuda op. Het zes man tellende gezel schap speelt lichtklassieke muziek. Óm 14.15 uur komt het Westkappels Kwartet op het podium. Dansgroep 't Vieruurtje uit Diksmuide geeft om 14.45 uur een voor stelling van volksdansen. Van af 15.45 uur treedt de Grupo musical Mo op. Een aan Portugal ontleende naam waar echter enkele Ze- uwse musici achter schuil gaan. Om 16.15 uur wordt muziek en zang gebracht door een achttal jonge talenten uit de Vlaamse Westhoek, alle lid van de Stedelijke Muziek Aca demie. De muzikale afsluiting is in de vertrouwde handen van Peter Dieleman uit 's-Gra- venpolder. Deze Zeeuwse troubadour brengt een wisselend programma liedjes en praotjes". Entree tot het festival 7,50. Kinderen tot vier jaar gratis, kinderen tot 12 jaar 5,00. Kaarten kunnen worden gere serveerd bij de Stenge via tel. 0113-561865. ken met de lessen "dansante vorming". Voor nadere infor matie kan men telefonisch contact opnemen met me vrouw Lonny Verwei, tel: 0113-216606 of elke dinsdag avond in de zaal, Klein Frank rijk 2 in Goes. Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. voor geoefend. Afgelopen ja ren werd dan ook veel aan dacht besteed aan het verzor gen van de lessen. Gerard van Damme, een van de belangrij ke gangmakers van Vodago en van internationale folklore in het algemeen, vertelt: „Hoewel in de beginjaren veelal cursussen werden ge volgd via de nationale dans- vereniging, konden we dankzij de internationale contacten, ons steeds meer gaan toeleg gen op het volgen van cursus sen buiten Nederland. Op die ’manier werd de vereniging in de gelegenheid gesteld om zich steeds weer aan te pas sen aan de ontwikkelingen in de internationale danscultuur. Op dit moment kent elke leef tijdsgroep binnen de vereni ging zijn eigen dansprogram- ma". Voor jong en oud zijn er mo gelijkheden om wekelijks ac tief deel te nemen aan het be oefenen van dansen uit diver se culturen. De heer Van Dam- Het festival begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 17.30 uur. Een middag lang dus, waarop artiesten uit Zee land en uit de Vlaamse West hoek de bezoekers tracteren op zang en muziek. Daartoe zijn twee podia opgesteld. Voor wie méér wil zijn er ook marktkramen waar producten van de streek worden aange boden. In voorgaande edities van het festival werd al bewezen dat zowel Zeeland als West-Vlaan- deren culinair wel wat te bie den hebben. Van Zeeuwse zijde kan wor den geproefd van mosseb soep, poskop, kruukels mie Lange Kerkstraat 41 4461 JG Goes Tel.: 01 1 3-270025 {V «SM I X <jp De vier Luchtfietsers zijn al weer een paar dagen thuis, maar ze hebben Chili nog steeds in de benen zitten. Pe dro heeft een paar dagen vrij van school genomen om bij te komen. Martijn moest maan dag gewoon weer plaatsne men in de schoolbanken net als Alwin en Nellie. „Ik heb volgende week tentamens", zucht Nellie. „Ik kon dus niet wegblijven." „We zijn vrijdag in Nederland geland en ik ben zaterdag weer begonnen met het maken van een schoolop dracht", aldus Alwin. Martijn had geen tentamens of be langrijke opdrachten, maar kon geen vrij krijgen. Martijn: „Ik heb het best zwaar gehad hoor." Nellie: „Ik heb er nog steeds last van. Tweeëntwin tig dagen zijn we wegge weest. We hebben vijftien uur gevlogen en toen moesten we nog met de bus van Frankfurt Grote Kade 40,4461 BE Goes, NL Telefoon +31 (0)113-228 079 Zeeland en West-Vlaanderen ontmoeten elkaar zondag cultureel in De Stenge te Heinkenszand. Er kan ook wor den geproefd van Zeeuwse specialiteiten. Zo is het Wien keltje van Wullempje met een kraam aanwezig. Dertig jaar dansante vorming in Goes. Bij de lessen voor de jongere deelnemers ligt het accent vooral op spel en dans. Op de foto een groepje jongelui van vijf tot tien aan het werk. te halen. Later bleek dat er in Colombia mensen dood wa ren geschoten. Tijdens zo'n Jamboree staat de politiek vreselijk ver van je af." De drie mannen knikken. „Dat zag je ook bij landen als Servië. Niets aan de hand. Ja, je zit met 34.000 man op een paar vierkante kilometer. Natuurlijk hebben mensen wel eens een woordenwisseling, maar daar bleef het dan ook bij." Cm aan de Jamboree deel te mogen nemen moet je tussen Tfë’veertien en de achttien jaar oud zijn. Voor de vier Lucht fietsers zit het avontuur er dus op. Vlartijn: „We kunnen nog wel mee als leiding, maar niet meer als deelnemer." „Maar we hebben nog een paar avonturiers in de familie hoor", vult zijn moeder hem aan. Over vier jaar wordt het in Thailand gehouden, daar kan Martijn zijn zus naar toe en over acht jaar kan de jong ste telg naar Engeland. Ze zul len er hard voor moeten wer ken, want de voobereiding vergt veel tijd en energie. Maar het is ook iets wat ze hun leven lang niet meer zul len vergeten. Spijt zullen ze er dus nooit van hebben." Pedro: „Het is dan wel te hopen dat de organisatie het er beter vanaf brengt dan in Chili. „Soms ontbraken er materia len en alle activiteiten begon nen later dan aangegeven. Vier dagen voor de sluiting wisten ze niet eens wat ze zouden doen. De enige af knapper van de reis." P F I V-7

Bevelander | 1999 | | pagina 1