De terugkeer van 't Wat 'n schat door Sim Bolus De rentree van GOESE WINTERKOOPJESMARKT op donderdag 14 januari Fina de Regt ^Sl^UITVERKOOPI korti l'P A o STEÜTELl -I van Fraassen Al 69 jaar onderweg voor de kwaliteit van uw vakantie! aanvang 8.00 uur de bevetótóer ito— w Op o.a. Simmer, Oxbow, DSL, Zembla en vele andere topmerken TOT 60% PZC WEEKBLADEN JAARGANG 51 - NUMMER 2 WOENSDAG 13 JANUARI 1999 KORTINGEN Ml WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-I Door Hans Meijer Hét adres voor f Mariska van Noorden (de chef van het kantoor) en haar medewerkers zullen u zeer vriendelijk en des kundig informeren over vakantie en Zakenreizen. GOES - KREUKELMARKT 2 en 2a TEL. 231131 Al verscheidene jaren is in Zeeland het poppen theater Sim Bolus actief. Vanaf woensdag 13 januari, heden, geeft het in Goes gevestigde theater wekelijks weer een voorstelling in het eigen mini-theater in het Goese Ambachtscen- trum. In ons overzichtelijke uitkatern BREED UIT weer heel veel informatie over uit gaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Deze week onder meer aandacht voor Ro nin, de nieuwe film van regisseur John Frankenheimer met in de hoofdrol Robert de Niro. In het Vlissingse Vestzaktheater gaat zaterdag het stuk 'Zonder Gekheid' van de Zeeuwse Komedie in première. Het is het laatste stuk dat het toneelgezelschap in het theatertje aan het Bellamypark op voert. Een ander Vlissings podium, de Piek, gaat zaterdag weer open met een concert van saxofonist Hans Dulfer. In de gemeente Borsele is de komende drie maanden kin dertheater te zien en cabaretier Victor Bijlo speelt donderdag zijn nieuwe voorstelling 'Scheve Bomen' in de Stadsschouwburg in Middelburg. Grote Kade 42a - 4461 BE Goes telefoon 0113 -228821 Jarenlang woonde Fina de Regt op Zuid-Beve- land. Daarna vertrok ze naar Friesland, vervol gens naar het zonnige Malta om daarna neer te strijken in de Bollenstreek. UITVERKOOP HOIMND INTERNXTIOhML Reisburo Wij heten de Van Fraassen en de nieuwe AMZ-Reis- bureau-relaties van harte welkom op ons kantoor in Goes. J. Als 't een beetje meezit hebben we over een tijdje in Zeeland weer volop kurkeduutjes. Kur- keduutjes op Walcheren ook bekend als kor- peduutjes) zijn appeltjes met 'n korte steel. Ze groeien daarentegen aan bomen met 'n hoge stam. Hoogstamfruitbomen dus. Op alle Zeeuwse boerenerven waren ze vroeger te vin den. Als 't aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland ligt, komen ze terug. Niet om met het fruit ervan de schappen van de supermarkt te vullen. Wél als aankleding van landschap, erf en tuin. In Kapelle start binnenkort een serie bijeenkomsten in het fruitteeltmuseum, waar verteld wordt hoe hoogstambomen moeten worden aangeplant en onderhouden en welke rassen het goed in Zeeland doen. h J l, I I F J Genetische waarde Hoewel de fruitkwekers in Zeeland al lang geen brood meer zien in hoogstammen, hebben de oude rassen een grote genetische waarde. „Je kunt zeggen dat de nieuwe rassen ontwikkeld zijn uit de oude", aldus Winant Halfwerk. In specifieke oude fruitgebie- den elders in Nederland is men daar ook al jaren geleden achter gekomen. In Limburg bijvoorbeeld, waar de hoog stamfruitbomen van oudsher het gezicht van het landschap hebben bepaald. En dat op sommige plaatsen nog doen. Maar ook in het noorden van ons land. Daar werd tien jaar geleden de Noordelijke Polo- mologische Vereniging opge richt. Leden van die vereni ging reisden 't hele land af om enthout van de laatste hoog stammen te verzamelen. Ze hebben daarmee nu een col lectie opgebouwd van bijna duizend oude fruitrassen. Voor het merendeel appels, peren en pruimen. Ze zijn ver zameld in een acht hectaren grote tuin: De Fruithof in Fre- deriksoord. 5 vloerbedekking tapijten laminaat vinyl tapijttegels raamdecoratie NIKE -LEVI S - TRIPPEt ADIDAS - WRANGLE^ HELLY-HANSSEN - Dichterbij Onderhoud Meedoen Veel zorg ■L Y' bev IC (advertentie) (advertentie) (advertentie) (advertentie) (óp (advertentie) l AAIDDELBURC - VLI Wekelijks poppentheater in Goes door Sim Bolus. Fina de Regt-Verschrage: terug met een expositie van schilderijen in haar geboortestreek. De Bevelander naakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland Totale oplage: 165.775 ex. Nu is ze terug naar de basis. Tot en met 30 januari exposeert Fi na in het Lunchcafé Stadhuis op de hoek Grote Markt-Lange Kerkstraat te Goes. Het is de eerste keer dat ze werk toont in haar geboortestreek en daar is ze best een beetje trots op. Fina de Regt, in 1944 geboren in 's-Heer Arendskerke en jarenlang werkzaam in de Goese boekhandel Van Klaveren in de Lange Kerkstraat, heeft in de Randstad meerdere exposities gehad. Ze schildert veelal in acryl en het werk dat ze in Goes toont is heel kleurrijk. De expositie is vrij te bezichtigen van dinsdag tot en met zater dag, openingstijden dagelijks van 09.00 tot 18.00 uur en op donderdagavond tot 21.30 uur.. Maak nu gebruik van onze Grootste Schat op Aarde", of tewel een schat van goud en geld... Een verhaal vol humor en muziek. Het wordt ge speeld door Hans van der Haar. De voorstelling is ge schikt voor volwassenen en kinderen vanaf vijf jaar. Reser veren voor de voorstellingen is gewenst. Dat kan via tel. 0113-212031. Het stuk wordt wekelijks gespeeld tot en met woensdag 28 april a.s. Het minitheater in het Ambachts- centrum ligt in de Holland- sche Hoeve nabij Sportpunt Zeeland. PD of gerooid. Er werden op veel boerenerven grote nieuwe schuren gebouwd. De bomen moesten daarvoor wijken. Op Walcheren hadden we nog met een heel ander verhaal te maken. Daar verdwenen veel van de hoogstamfruitbomen toen Walcheren onder water 't Kurkeduutje zal vermoede lijk weinig last hebben van het millenniumprobleem waar mee onze digitale cultuur be dreigd wordt. Er wordt wel verondersteld dat het ras in de Romeinse tijd al bekend was. Het kloeke appeltje heeft de tands des tijds goed door staan en wordt beschouwd als één van de oudste appelras- sen die we kennen. Buiten Zeeland dan weliswaar onder een andere naam: Court Pendu. 'n Franse naam, die als je 'm uitspreekt koer- pendu wordt. Korpeduutje dus. Het is een van de vruch werd gezet. Op Beveland kwam men er al vrij snel ach ter dat het veel efficiënter was om laagstamfruit te planten en werden de hoogstammen dus gerooid of zó verwaar loosd dat ze vanzelf verdwe nen. Ook vaak onder het mot to: „Fruit, ach dat kun je toch heer, honderden aangeplant op tal van Zeeuwse erven". Oplage: 41.000 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vltssingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: tnaandag 17.00 uur. LD C\J O CM CO 3 z o o LL LU I UJ 0 LU O 0 cc H 0 CC Grote Kade 40,4461 BE Goes, HL Telefoon +31 (0)113-228079 Cursisten krijgen te zien hoe je een jonge hoogstam snoeit. De vorm speelt een grote rol. Binnenkort start een nieuwe cursus hoogstamfruitbomen in Kapelle. Maar ook dichterbij, in Zee land, krijgt de hoogstam steeds meer waardering. In Kapelle heeft kweker Leen van Liere met zijn bedrijf aan de Wemeldingse Zandweg zich de laatste jaren gespeciali seerd in het leveren van oude fruitboomrassen. Hij werkt in dat verband bijvoorbeeld sa men met de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Sa men hebben ze een lijst opge steld van de oude rassen die anno 1999 leverbaar zijn en die 't bovendien van oudsher goed doen op Zeeuwse bo dem. Keuze volop. Bij de handappels alleen al zo'n vijf tien rassen, vaak met wellui dende namen, zoals Benoni, Notarisappel, Groninger Kroon en Franse Bellefleur. Verder een tiental zoete appel- rassen, te beginnen met Dijk- manszoet tot Zoete Paradijs en Kaneelzoet. Bij de peren kan worden gekozen uit even eens een 25-tal verschillende hoogstamrassen, waaronder zes verschillende soorten stoofperen. We zeiden 't al: hoogstamfruit bomen vragen veel onder houd. Om goed te floreren moeten ze om de twee tot drie jaar worden gesnoeid. Anders kan er onvoldoende licht en lucht in de kroon komen en blijft het aantal bloeiende scheuten beperkt. En dat zou jammer zijn, want de volle bloei is nu juist de charme van zo'n statige hoogstam langs de akker, op erf of in de tuin. Goed snoeien bevordert bo vendien de levensduur van de boom. Winant Halfwerk daar over: „Wist je trouwens dat een goed onderhouden hoog- stampeer tussen de tachtig en negentig jaar kan worden? Ap pels tot een jaar of zestig. Om ze te onderhouden is enige kennis nodig. Nu steeds meer mensen in Zeeland hoogstam men zijn gaan aanplanten, is er ook behoefte aan een cur sus waarin je vertelt hoe die mooie bomen 't best kunnen worden onderhouden. Op de cursus in Kapelle wordt iets verteld over de geschiedenis van de cultuur van hoogstam men. De landschappelijke en natuurwaarden komen aan bod. En natuurlijk het onder houd zelf, zoals het wegwer ken van achterstallig onder houd, bestuiving, wondverzor ging, pluk en verwerking van het fruit. We hebben bij onze stichting twee mensen die er veel van afweten: Peter Maas en Jan Traas, die beiden uit Zeeuws-Vlaanderen komen. Zij verzorgen de cursus". De cursus „Hoogstammen" omvat twee informatie-avon- den: de dinsdagen 26 januari en 2 februari. Zaterdag 6 fe bruari gaan cursisten een dag het veld in tijdens een praktijk- dag snoeien en aanplant. Tot 20 januari is aanmelding mo gelijk bij de stichting Land schapsbeheer Zeeland te Goes, tel. 0113-230936. Na afloop zullen de deelne mers ongetwijfeld nog met meer plezier dan voorheen te gen hun eigen of andermans hoge stammen aankijken. En dat niet alle appels en peren van hun hoogstam even blo zend en groot zijn als die in de supermarkt zal nauwelijks een probleem zijn. Immers: de hoogstam heeft méér te bie den dan fruit alleen. In het sfeervolle theater wordt komende maanden „Wat 'n schat!" gebracht. Het gaat om een voorstelling op basis van een vrije bewerking van het boek „Vooruit we gaan schat graven" van Janosch. Iets over de inhoud: twee vrien den, Tos en Peer, eten elke dag bloemkool. Hun tuin staat er namelijk vol van. Op een dag is Tos het beu. Hij wil wel eens wat anders eten. Maar daar heb je geld voor nodig en dat hebben ze niet. Daar om besluiten ze rijk te worden en gaan op zoek naar De ten die onze oude hoogstam bomen voortbrachten. Veel van die oude hoogstammen zijn in de jaren veertig en vijf tig verdwenen. Waarom? Wi nant Halfwerk van Land schapsbeheer Zeeland doet dat uit de doeken. Hij vertelt: „Op ieder Zeeuws erf stonden vroeger minstens 'n paar hoogstamfruitbomen. Wat hoogstam is? Je moet dan uit gaan van fruitbomen die 'n stam hebben van twee tot tweeëneenhalve meter. Waar je dus zo onder door kunt lo pen. Na de oorlog zijn veel van die hoogstammen geveld Hoogstammen: een lust voor het oog. net zo goed in de winkel krij gen". De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat de oude hoogstam men nogal wat zorg nodig hebben. Ze moeten op tijd en vooral ook goed worden ge snoeid. 't Duurt na aan plant jaren voordat ze appels, peren en prui men geven. En ‘t pluk ken van dat fruit is een verhaal apart, want daarvoor moet je hoog de boom in. Winant Halfwerk: „Ondanks dat zijn er steeds meer mensen die graag ‘n paar hoogstammen op hun erf hebben. Wie een grotere tuin heeft kan er enkele planten en je ziet links en rechts ook wel weer wat boomgaardjes met hoogstammen. Daar zijn meerdere redenen voor. De hoogstammen zijn een lust voor 't oog wanneer ze bloeien. Je kunt er in de zomer on der gaan zitten. In de winter zijn ze trouwens ook heel aantrekkelijk vanwege hun vorm. Bo vendien trekken ze vo gels en andere dieren aan. Veel mensen zien de hoogstammen dan ook weer graag terug in het landschap verschij nen. De laatste jaren zijn er, onder meer met hulp van Landschapsbe- 7 7 lil RO V,. - L Al MM

Bevelander | 1999 | | pagina 1