KIEKIERIS Piet Huysse en zijn schoonmakers van start op Beveland De vrijwillige aanval op zwerfvuil o GÖESWLSTO Sfeervolle Midwinter Schouw '97 GRATIS 110-Jarige geeft popconcert '0 wenskaarten Herfstkleuren in de Goese Manhuistuin MY Best Friend s r HEINEKENMAAND Erie Hulzebosch GRAND THEATER GOES 0113-21SI65 PZC WEEKBLADEN de bevelander AANKOMST 12.30 UUR aan de Goese Kade DE MOOISTE INTOCHT VAN SINTERKLAAS ZATERDAG 22 NOVEMBER JAARGANG 49 - NUMMER 47 WOENSD 9 NOVEMBER 1997 J- Rad van Heinekenfortuin WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND ’-T Immense klus Reacties Contacten Buitenland 1 FILMPROGRAMMA VANAF 20 T/M 26 NOVEMBER 1997 BEL BIOS] 10900-9363 1 WO Wij hebben ’n aantal opMERKelijke aanbiedingen .*x' MSCOVERVOER voor de heenreis bellen 0113-351717, voor de terugreis dienstregeling VERSCHOORE Vrijwilligers M K°C In Sponsors KM I 1997 JAAKüAI bevelande NOVEMBER v r a.t. zaterdag: zaterdag 29 november: Van een onzer redacteuren) (fotografie: Beppy Everaers). JUJ V - De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. "Piet, ga je proberen de men sen hun leven te laten bete ren?". Die vraag is hem de laatste tijd wel gesteld toen bekend werd welke plannen Piet Huysse uitbroedde. "Ik denk dat dat moeilijk zal zijn", heeft-ie steevast geantwoord. Vooral het kleine werk vraagt veel tijd. Ik denk dan aan plas tic, de duizenden blikjes, plas tic frietbakjes en dat soort za ken. Potten met goud? Nee, die zijn we niet tegengeko men". Toen ik al die blikjes zag, dacht ik dat 't helemaal niet zo gek zou zijn om daar de fabri kanten eens mee te confronte ren. Natuurlijk zijn 't op de eerste plaats de de recreanten die anders moeten leren om gaan met hun afval. Aan de andere kant merk je ook dat er Op vrijdag 28 november van 14.00 tot 21.00 uur, zaterdag 29 en zondag 30 november van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang 5,00 per persoon, per dag, inclusief parkeren en plattegrond, kinderen tot 12 jaar gratis. SLOT MOERMOND - RENESSE Dus voor iedereen die met een prikstok wil meehelpen om van een schoon Zeeland ook een mooier Zeeland te maken. De schoonmaakactie op Beveland begint deze week op de buitendijken en schor ren van de Oosterschelde in oostelijk Zuid-Beveland. 't Is ifc. e Mededeling voor onze vaste klanten: U kunt nog t/m 30 nov. a s. uw modecheques verzilveren ANNEMAREL Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 vaak onvoldoende afvalbak ken zijn op druk bezochte plaatsen. Waarom snackbars niet verplichten zelf voldoen de afvalbakken weg te zetten. En natuurlijk zou ook de fabri kant een bijdrage kunnen le veren. Het is een kwalijke zaak wanneer vuilgewenning als een normale zaak wordt geac cepteerd. Op plaatsen waar 't al een rommeltje is, zie je bin nen de kortste keren nóg meer rotzooi komen. Ik denk dat vanuit dat oogpunt onze schoonmaakactie al nuttig kan zijn". Het is Piet Huysse een raadsel waarom in Zeeland niet eer der op grote schaal actie is ondernomen om de dijken te zuiveren van zwerfvuil. Hij heeft daarom enige tijd gele den zelf maar het initiatief ge nomen om Zeeland schoon te krijgen. De stichting Mens, Mi lieu en Werk werd in het leven geroepen. de bedoeling dat men dage lijks verder opschuift naar het Westen, via Yerseke richting Wemeldinge. "En als de win ter ons niet dwarszit, gaan we vervolgens via de Wester- schelde verder", aldus een optimistische Piet Huysse. jeugdorkest en het fanfare-or- kest staan o.l.v. Anno Apello en de slagwerkgroep o.l.v. Ro nald de Roo. Deze laatste groep beschikt over een groot aantal melodische instrumen ten zodat ook zij bekende me lodieën kan laten horen o.a. van Toto en Eric Clapton. Na het concert is het na-feesten met Music Centre Muller, die 1UUR Fotoservice j k FOTO Klokstr. 7 Goes Walstr. 109-111 Vlissingen Bij de foto: Piet Huysse: vanaf deze week met zijn schoon maakploeg aan het werk langs buitendijken van de Ooster schelde op Zuid-Beveland. Op het eiland Tholen werd al 51 kilometer dijk ontdaan van zwerfvuil. Enkele mensen deden mee omdat ze werkervaring wilden opdoen. En ook daarvoor is ons project prima geschikt". dat er in Nederland ook vaak een rommeltje van wordt ge maakt. Ik heb veel langs het water gezworven en het is me de laatste jaren steeds meer gaan opvallen dat de dijken en schorren bezaaid liggen met zwerfvuil. Blikjes, veel plastic, wegwerp-luiers, ban den, jerrycans en ga zo maar door. Tegelijkertijd zag ik hoe veel mensen eigenlijk best zouden willen werken. Ze zijn vaak al jaren zonder werk en zijn bij de pakken gaan neer zitten. Ze missen vaak de moed om nog wat aan te pak ken". De heer Huysse is gangmaker van het project "Schone Dij ken". Dat project is in oktober van start gegaan op het eiland Tholen. Vanaf deze week is een begin gemaakt met een grote schoonmaakactie op de dijken langs Ooster- en Wes- terschelde op Zuid-Beveland. zwerfvuil bijvoorbeeld te kun nen afvoeren. Want de eerste schoonmaakronde leverde ook nogal wat scheepstros- sen, staalkabels en dergelijke op. tevens de presentatie, het ge luid en de belichting in han den heeft. Om alle mensen de gelegenheid te geven van dit concert te genieten, is de en treeprijs laag gehouden: 2,50 per persoon. De avond wordt gehouden in Het Goese Lyceum, ingang Vogelzangs- weg en de aanvang is 20.00 uur. En daarmee probeert hij van uit zijn woning aan de West- straat in Scherpenisse de overheid en bedrijfsleven te interesseren voor zijn stich ting en de grootscheepse schoonmaakactie. Het liefst zou hij heel Zeeland op de schop nemen. Of liever: aan de prikker. Want de schoon maakploeg gaat heel nauwge zet te werk om de dijken van zwerfvuil te ontdoen. Bij de foto: Zwerfvuil komt in veel vormen voor. Ergens in de buurt van Krabbendijke trof onze fotograaf enige tijd geleden dit "stillevenaan op de Oosterscheldedijk. Te zwaar om te prikken, te licht voor bij 't oud-papier? ’.T' - - "De totale omvang van Tho len en St. Philipsland is 51 ki lometer. De afstand van de kop van de dijken tot aan de vloedlijn is gemiddeld circa zeven meter. Je kunt dus er van uitgaan dat we ruim 350.000 vierkante meter dijk hebben afgewerkt, meter voor meter. der was daar smid. Tot mijn militaire dienst heb ik er ge woond. In de jaren erna heb ik veel in het buitenland geze ten. Onder andere in Portugal. Van Nederlandse toeristen die in het buitenland komen, krijg je vaak te horen dat ze er op de zuidelijke stranden zo'n zootje van maken. Veel van die mensen willen niet zien Voor Euphonia uit Goes was 1997 een bijzonder jaar. De muziekvereni ging viert het 110-jarig bestaan. Het jaar is ove rigens nog niet ten ein de. Zaterdag 22 novem ber laat Euphonia dat duidelijk horen. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22. Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Overigens blijkt er bij de schoonmaakploeg van Piet Huysse de nodige motivatie te zijn. Dat moet ook wel. Want anders krijg je 't niet voor el kaar om in goed 'n maand tijd de dijken op het eiland Tholen van zwerfvuil te ontdoen. Huysse vertelt: Echt een immense klus". De berg zwerfvuil die door de schoonmakers werd opge ruimd toont dat trouwens ook wel aan. Op Tholen alleen al werd 5200 kilo zwerfvuil langs de dijken verwijderd. "Weet je", aldus Huysse, "het mees- om mensen die om gezond- te werk zit 'm niet zozeer in het opruimen van groot afval, zoals banden, kratten en een enkele accu die je langs de dijk vindt. Hoewel er in deze herfsttijd weinig recreanten meer op de Zeeuwse dijken zijn te vinden, hebben de vrijwillige schoon makers en -maaksters veel leuke reacties gekregen. Een daarvan luidde dat 't eigenlijk de doodnormaalste zaak van de wereld zou moeten zijn dat het schoonmaken van de dij ken langs de zeearmen struc tureel wordt aangepakt. Dus dat er mensen in vaste dienst voor worden aangenomen. Piet Huysse: "Terwijl we aan het werk waren op Tholen, ga je ook je ideeën bijstellen over het probleem van vervuiling. Het jubileumjaar wordt afge sloten met een popconcert. En daarmee wil maar gezegd zijn dat 110-jaren een eigentijds concert niet in de weg staan. Hardrockbands zijn door Eu phonia overigens niet uitge nodigd. De muzikanten willen zelf laten horen dat ze muziek kunnen maken die de jeugd anno 1997 aanspreekt. Met werken van o.a. Lionel Richie, Queen, John Miles, Gloria Es tefan en Supertramp is er voor ieder wat wils. Het con cert wordt verzorgd door het jeugdorkest, het fanfareorkest en de slagwerkgroep van Eu phonia. Daarnaast zullen zan geres Joke van Hooff, basgita rist Colin Clement en op key board Sjaak Lammers hun medewerking verlenen. Het "Ik denk dat je Zeeland in de toekomst alleen schoon kunt krijgen als er een hele menta liteitsverandering plaats heeft. De thans 63-jarige rijzige Zeeuw vertelt aan de voor avond van de schoonmaakac tie op Zuid-Beveland: "Ik ben geboren in Yerseke. Mijn va- De ex-Yersekenaar richtte, zo als gezegd, de stichting Mens, Milieu en Werk op met een tweeledig doel: het schoon maken van de Zeeuwse dijken én het bij elkaar brengen van bijstandtrekkers en werklozen die al lang de moed verloren hadden nog ooit iets nuttigs te kunnen doen. Huysse ver telt: "Onze eerste schoon maakronde op het eiland Tho len heeft prachtige reacties opgeleverd. Degenen die mee gingen schoonmaken, voel den zich er met de dag fitter op worden. Veel mensen die zonder werk zitten en ook geen hoop hebben ooit nog aan het werk te raken, zitten met psychische problemen. Toen ze in teamverband aan de waterkant aan 't werk kwa men, leefden ze duidelijk op. Wie meer wil weten over deze grote najaars- en win- terschoonmaak in Zeeland, kan contact opnemen met de stichting Mens, Milieu en Werk in Scherpenisse. Een duur kantoor is er niet te vinden. Dat ligt niet in de aard van Piet Huysse. De stichting vindt tijdelijk onderdak in zijn gezellige huisje aan de Weststraat 4. Want hij mag dan welis waar de stuwende kracht van Schoon Zeeland zijn, het feitelijke werk moet in 't veld gebeuren. Dat werk ligt aan de dijken, de Zeeuwse dijken die hij schoon wil hebben. J1 'Bil Ontwikkelen Afdrukken Minimale order 20 stuks Wenskaarten van eigen negatief Klokstr 7 Goes Walstr. 109-111 Vlissingen Lange Delft 115 (nieuw adres) Middelburg Steenstr. 14 Hulst Noordstr. 6 Temeuzen Dam 5 Zierikzee Bredaseweg 26 Etten-Leur Niet alleen via instellingen hoopt Mens, Milieu en Werk komende tijd aan voldoende medewerkers te komen. Deel name aan de schoonmaakac tie staat bijvoorbeeld ook open voor vutters die méér willen dan alleen maar thuis zitten, wao-ers en andere be langstellenden. Buiten Beveland heeft het pro ject van Piet Huysse al veel publiciteit gekregen. Piet Huysse hoopt dat z'n schoon maakactie langs de Beveland- se dijken, deze week van start gegaan, ook weer in de schijn werper zal staan. Het Water schap Zeeuwse Eilanden steunt het project. Alle Zeeuwse gemeenten zijn er over aangeschreven. In Goes lopen contacten met de stich ting Emergis. Vanuit die hoek ziet men de mogelijkheden Herfst in Goes betekent op schaarse zonnige dagen een zee aan kleuren. Zoals in de Manhuistuin, wdar in de zomer muzikanten op zondagochtend hun klanken uitstrooien onder de belommerde bomen. Diezelfde bomen hebben hun groen verloren. Het gras evenzeer. Het is veranderd in een tapijt van geel en goud, nei gend naar bruin. De bomen laten hun ware vormen en karakter zien. De oude waterpomp staat er onverander lijk bij. De winter wacht. heidsredenen zonder werk raakten, weer in een gezonde omgeving aan de slag te laten gaan. Onbetaald weliswaar, maar als opstapmogelijkheid naar ander werk in de maat schappij. Niettemin kan de stichting geld gebruiken. Want de schoonmaakploeg moet zich kunnen verplaatsen, af en toe bij slecht weer kun nen schuilen en er zijn andere materiaalkosten. Om het grof GOES.- Wat recreanten op de dijken in Zeeland het meest drinken om hun dorst te lessen? Piet Huys se, Yersekenaar van geboorte, kan er feilloos het antwoord op geven. Cola en Heineken-bier. Duizen den blikjes heeft-ie met een team van vrijwillige schoonmakers aangetroffen langs de dijken in het oostelijke deel van Zeeland. Op de foto: Het jeugdorkest van Euphonia uit Goes dat zaterdag meewerkt aan het jubileum-popconcert van de 110-jaar oude muziekvereniging. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. zaterdag zondag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdag 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. op de dag dat hij.bc-slttit te Ccn anacr

Bevelander | 1997 | | pagina 1