Fons Aerts (58) nam afscheid van de Goese politie: ij opMERKeldk in mode &V>en^on labyrinth 'AnneMareL SLIVER BAMB1 1 A. Aerts benoemd tot Ridder Oranje Nassau bij afscheid politie Natres Zeeland houdt open dag in Goes ^Zeel^nd '////'tv weekblad voor zuid- en noord beveland L Postzegelen te Heinkenszand ’’Altijd handjes in je zakken en je ogen goed de kost geven...” TOP TRAVEL GRAND THEATER GOES 01100-15165 FILMPROGRAMMA VANAF 18 T/M 24 NOVEMBER RU, Woensdag 17 november 1993 - 45e Jaargang no. 46 (Van een onzer redacteuren) Wie anders dan Voor alle inlijstwerk naar LAATSTE WEEK SLECHTS 1 WEEK LAATSTE WEEK 01100 - 50520 JtRMKMK J1 L Tot 1.74 meter Postzegel beurs in Kloetinge Bezwaar Papegaaistraat 7, Goes, tel. 33877 FULL-COLOUR UNIEK AANWEZIG 24 UUR PER DAG Wij hebben een aantal aanbiedingen:... kom snel even kijken! Opril Grote Markt 11 4461 AK Goes tel. 01100-31479 SIIAKOX STONE WILLIAM BALDWIN tom BEKENGEK Walt Disney^ Rooie oortjes PW GOES - Over de scheidende politiechef doen veel legendes de ronde. Ze zijn niet waar, maar hij houdt ze graag in stand. I reisbureau lu;i' partner in reizen Goes 01100-32888 ANVR Goes Lange Kerkstraat 44^ Onverteerbaar Aage M. w w I - i Bk JF Ir! Schoonheidssalon Fons Aerts. oplos- SGR i EEN STEVEN SPIELBERG FILM Op zaterdag 20 november a.s. van 13.30 tot 16.30 uur vindt er in gebouw ”De Stenge" aan het Stengeplein te Heinkenszand een postzegelmiddag plaats. De organisatie is in handen van "Delta West” uit Middelburg. Men kan er gezellig ruilen of kopen uit de vele boekjes van de vereniging. De toegang is gratis. Een avontuur waar we 65 miljoen jaar op hebben gewacht. Body-skinlift Lichaamsbehandelingen Afslanken en effektieve figuurkorrektie Zonnebank met gezichtsbruiners Snelbruiner De werkelijkheid is, dat zijn ge zin niet bepaald uitblonk door re gelmatige eetgewoonten. "Mijn vrouw vond het niet erg, als ik een paar keer bij het warm eten wegbleef. Dat heb ik bij collega’s wel eens anders meegemaakt. Ik had soms méér moeite met hün vrouw dan met die van me zelf”. Begin deze maand nam Alfons Leopold Aerts (58) afscheid van de Goese politie. Hij was plaats vervangend korpschef, maar zijn ’gouden jaren' in Goes lagen tussen 1967 en 1985, waarin hij bij de recherche werkte, vanaf 1971 als chef. Fons Aerts werd in De Klinge (België) geboren uit een Neder landse pa en een Belgische ma. Hij is echter altijd Nederlander geweest. Hij groeide op -tot 1.74 meter- in het Zeeuws-Vlaamse dorp Sint Jansteen, wilde graag bij de politie, maar daarvoor moest je 1.75 meter zijn. Voor militaire dienst was hij wél lang genoeg. Toen hij soldaat-af was, had de Rotterdamse politie een verrassing voor hem in petto: Dé grote, traditionele, honder den filatelisten trekkende na- jaarspostzegelbeurs wordt gehouden op zaterdag 20 no vember a.s. in het Dorpshuis "Amicitia” te Kloetinge. U kunt er terecht van tien tot vijf uur. Deze bijzondere beurs omvat ve le activiteiten: vele handelaren met hun stands in de grote zaal; een speciaal ingerichte zaal om onderling zegels en poststukken te ruilen; een jeugdveiling rond elf uur; een extra grote clubvei- ling in een aparte ruimte vanaf half drie; een prachtige verloting met vele filatelistische prijzen, enz.enz. Iedere postzegelverzamelaar uit geheel Zeeland hoort op deze beurs een kijkje te nemen. De toegang is gratis. En u weet het: Postzegelen als hobby is weer helemaal in! Hij werd bij zijn afscheid onder scheiden met het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Maar ook déarvan beaamt hij moeiteloos de betrekkelijkheid. ”lk heb er eigenlijk niks bijzon ders voor gedaan. Alleen maar dingen die ik plezierig vond: bestuurslid van de Ronde van Midden-Zeeland, van de ten nisclub Het Halve Maantje en van de Politie Sport- en Ont spanningsvereniging. Ik denk, dat het ridderschap afhankelijk is van je positie, en niet van de manier waarop je die hebt ver vuld. Dat is ook mijn bezwaar te gen koninklijke onderscheidin gen. Ik heb als politieofficier af scheid genomen. Zo niet, dan had ik misschien een plak in goud gehad. Nu werd het een ridderschap. Ik zal er niet van buiten mijn schoenen gaan lo pen”. Volgens zijn omgeving is ’rela tiveren’ één van zijn grote deugden. Hij geeft het toe. Vooral als rechercheur is het een onmisbare karaktereigen schap. ”Als je niet kunt relati veren, ga je ten onder in dit vak. Je lijkt als rechercheur wel belangrijk, maar regelma tig wordt je met je neus ge drukt op het feit, dat dat niet zo is”. "Wat hij hier, na zijn vrijlating in de jaren zeventig, eigenlijk in Goes kwam doen, hebben we nooit begrepen. We waren in elk geval niet gelukkig met zijn komst. Het heeft veel dubbel werk opgeleverd. In zijn kielzog trok hij veel andere deugnieten met zich mee. Dat was allemaal vrij riskant voor zo’n kleine stad Was hij een nagel aan de doods kist van Fons Aerts? ”Nee, nooit. Hij had vervelende, uitdagende streken. Maar afgezien daarvan was hij toch een bijzondere vo gel. Hij was een groot crimineel, maar ook een groot levens kunstenaar. We wisten van el kaar, dat we ieder aan onze eigen kant van de maatschappe lijke scheidslijn stonden. Hij heeft nooit geweld gebruikt, maar ik sta er niet voor in, dat hij er nooit opdracht toe heeft gege ven. Het blijft tenslotte onderwe reld”. De Haagse crimineel, de be ruchte brandkastenkraker met de ’thermische lans’, woonde ve le jaren in Goes in de sexclub Pandorra. Hij bezorgde de Goe se recherche in die tijd veel, héél veel werk. Voor een deel van de recher cheurs is het recherchewerk méér dan ooit een kantoorbaan geworden”. Elke afscheidnemende politie man sleept wel een ’eigen’, on opgelost misdrijf met zich mee. Ook Fons Aerts heeft zo’n zaak. Het is geen moord of doodslag, nee, het is een simpele brandstichting. Met grote gevolgen, dat wel. Dan maar de reorganisatie van de Nederlandse politie als ge heel. Niet overal loopt die inte gratie van rijks- en gemeente politie even soepel. Hij wil er \<H I IKI IOWVK.il DO\T Het Grote Relativeren begint weer. Een spottende glimlach krult zich om zijn mond. Hij duwt de vraag origineel en diploma tiek voor zich uit. Hij wil de be ruchte dooddoener niet op zijn geweten hebben. ”De meeste afscheidnemers zeggen altijd: nu krijg ik tenminste tijd, om wat dingen voor mezelf te gaan doen, waar ik al die jaren door mijn werk niet aan toegekomen ben. En als je een beetje intel lectueel bent, zegt je er nog ach teraan, dat je ook nog een heleboel achterstallig leeswerk hebt. Ik vind het altijd opvallend, dat nooit iemand zegt wat hij dan gaan doen, en waar hij al die ja ren niet aan toe is gekomen. De mensen weten het zelf niet, joh”. ”lk weet het óók niet. Maar ik ben niet bang, dat ik in een zwart gat zal vallen. We zien wel. Ik laat het leven lekker over me heen komen. Volgend jaar of over twee jaar gaan mijn vrouw en ik een lange zwerfreis door Indonesië maken. Maar dat wa ren we tóch al van plan, ook zon der pensionering....” En de periode na zijn afscheid? Welke hobby's worden er dan uit de kast gehaald? Zaterdag..14.00 uur Zondag....14.00 uur Woensd...14.00 uur NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN Schuttershof 23, Telefoon 01100-14445 Xaar het gelijknamige hoek mui Ira l et in. ”Dat is nooit de bedoeling ge weest, maar het had wél dat ef fect. In de begintijd had ik inderdaad rechtstreeks zicht op het bureau. Maar na een jaar of drie was dat ten einde. Toen was de begroeiing achter in de tuin te hoog en te dicht geworden”, zegt hij. Uit die tijd dateren ook de bo venbesproken legendes. Hij vindt, dat dat soort fantasie verhalen absoluut in leven moet worden gehouden. ”Ze blijven je achtervolgen en ik heb daar geen enkele moeite mee. Integendeel, ze maken het werk leuk. Ik heb die ver halen altijd warm gekoesterd”. In mei 1960 verhuisde het gezin Aerts vanuit Rotterdam naar Goes, back to the roots. Althans in de richting. Na zijn recherche periode (1967-1985) werd Fons hoofd uitvoerende dienst/plaats- vervangend korpschef. Zijn rang was toen ’maar’ adjudant, maar zonder nadere officiersopleiding werd hij toch inspecteur en later hoofdinspecteur. Dat overkomt slechts weinigen in ons land. In die rang nam hij begin novem ber afscheid van het Goese korps. Over de toekomst van het Goe se korps mogen we niet pra ten. Want aan het gesprek met de menslievende, scheidende politieman waren twee absolu te voorwaarden verbonden: ’’Géén gezeur over anekdotes en géén preek voor de achter blijvers”. Alle leeftijden. I leze film bevat scènes die voor al Ie jonge kijkers zeer angstaanjagend kunnen zijn. ”ln de jaren zeventig, ik denk 1976 of 1977, is de vroegere bus- remise van de firma Krijger aan de Beestenmarkt in Goes hele maal afgebrand. Daarin was toen de doe-het-zelf zaak Delta Centrum gevestigd. Miljoenen schade! Er was een getuige, die had gezien dat een knaap tegen het gebouw wat karton in brand stak. Mijn inschatting was: dat wordt kat-in-t-bakkie. Maar dat viel ernstig tegen. We hebben nog altijd een vermoeden, wie U kunt bij ons terecht voor: Alle schoonheidsbehandelingen Acne behandeling van o.a. Hayoun Elektrisch ontharen, harsen Speciale bruidsmake-up Pedicure, kunstnagels Depositair van: Babor, Juvena, John v. G., Hayoun en Biodermal als Goes, met zo’n klein recher- chekorps. Maar hij heeft hier in elk geval nooit wat geflikt. Vanuit vakoogpunt was het in elk geval allemaal erg interessant. En dat vind ik niet alleen”. kost”. Het ouderwetse handwerk dus. Een ander sprookje is, dat hij zelden of nooit warm at. Of hooguit een gebakken ei. De kiem voor dat misverstand werd gelegd tijdens een tijdrovend re chercheonderzoek, toen een van de collega’s vroeg: ”Heb je al warm gegeten?” en hij terug gaf: ”Ja hoor, een gebakken ei”. Zonder omwegen geeft de heer Aerts toe, dat zijn jaren bij de re cherche de leukste van zijn le ven zijn geweest. ”lk kon de laatste jaren als plaatsvervan gend korpschef óók mijn ei wel kwijt, maar er wordt tegenwoor dig door de overheid veel be knibbeld op het politiewerk, er zijn veel beperkingen gekomen. Donderd ..20.00 uur Vrijdag21.45 uur Zaterdag..21.45 uur Zondag....21.45 uur Ma., di20.00 uur Woensd...20.00 uur graag en veel over praten, maar beseft tegelijkertijd, dat krantele- zers er geen rooie oortjes van zullen krijgen. ”De bedoeling van die reorganisatie is, dat er minder opperhoofden en méér indianen zullen komen. Dat doel wordt best wel gehaald, maar niet op korte termijn”. kennis van zaken, relativerings vermogen en tact. Vanaf 1987 was de heer Aerts hoofdinspec teur bij de gemeentepolitie Goes. Hij was enkele jaren zowel feitelijk als formeel korpschef en was de laatste tijd nauw betrok ken bij de leiding van het District Oosterscheldebekken, waarin ruim 200 mensen werkzaam zijn. Niet op de laatste plaats was de heer Aerts een uitste kend contact voor de politie met de pers in zijn functie als politie- voorlichter. Twee jaar geleden kreeg hij van de Zeeuwse pers de ”Prix d’Orange’, een blijk van waardering voor de uitstekende wijze waarop hij zich met voor- lichtingszaken bezig hield. Bij zijn afscheid van de politie Goes, deel uitmakend van het District Oosterschelde, is de heer A.L. Aerts benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Hij kreeg de bijbehorende versierselen uitgereikt in het Stadhuis aan de Grote Markt, waar een afscheidsreceptie werd aangeboden aan de schei dende hoofd-inspecteur. De heer Aerts maakt gebruik van de Vut-regeling, na een staat van dienst van ruim 36 jaar bij de politie. Hij begon zijn loop baan destijds in Rotterdam en was vanaf 1960 werkzaam in Goes. Hij heeft zich daar jaren lang beziggehouden met recher chezaken. Dat deed hij met veel Aanstaande zaterdag 20 novem ber heeft men de kans om met de Natres Zeeland nader kennis te maken. Zij houdt dan een open dag waarbij iedereen, van jong tot oud, van harte welkom is. Natresleden geven alle ge wenste informatie aan iedereen die geïnteresseerd is. Er zullen wat demonstraties plaatsvinden en vanaf 12 uur is er gratis erwtensoep zo lang de voorraad strekt. Voor de kleintjes is er de kans om eens een echt soldatenpak aan te trekken en tevens zullen ze worden geschminkt. Al deze Een moordzaak heeft Goes in het Aerts-tijdperk nooit gehad. Spijt? "Nee, nee. Geen behoefte aan gehad. Ik gun iedereen het leven. Ik heb elders wel grote moordonderzoeken meege draaid, maar dan stort iedere re chercheur zich op een klein stukje van de grote puzzel. Dat is niet overzichtelijk. Je weet dan eigenlijk niet precies, wat je doet of wat je collega’s doen. Zulke onderzoeken zijn alleen maar leuk, als je de leider bent. Dan heb je het overzicht. Dan zie je hoe de stukjes in elkaar vallen. Of niet natuurlijk. Ik opereer lie ver in klein verband. Dan ’zie’ je tenminste wat je doet”. Tegen zijn personeel zei het altijd zo: ’’Steek je handen maar in je zak, en geef je ogen en oren goed de AMBlINfNTERIAINMENÏfflODuciiDH SAM HEUL LAURA DEHN JEFE GOLDBEUM am RICHARD AIÏENBOROUGH SÏEVENSPIELBERG HU Utgrtxx.hKJoorBRiN'th'f I Naai hel gefofknamige boek van Michael Crichton. I verschenen hg Uiigeveri| Luitingh SnthoH Vrijdag19.00 uur Zaterdag..19.00 uur Zondag....19.00 uur aktiviteiten zijn gratis. De Natres Zeeland ressorteert onder het Provinciaal Militair Commando Zeeland. Het leden bestand van de Natres Zeeland bedraagt ongeveer 250 vrijwilli gers waarvan vijf vrouwen. Voor vragen over de opleiding en de oefeningen kan men te recht bij de elnt Hereijgers of de smi Hildenbrant, tel. 01180-89587 resp. 89561. Voor administratieve en/of juridi sche vragen, alsmede informatie m.b.t. de aannameprocedure kan men bellen met mevr. Ingelse-Hoogerheide of de heer Van Egmond, tel. 01180-89606. Zo gaat het verhaal, dat hij in de jaren zeventig vlak bij het politie bureau van Goes ging wonen om direct naar het bureau te kunnen snellen, als hij op zijn af deling licht zag branden. ook bij 1.74 meter kon je daar al solliciteren. En zo geschiedde. Vanaf 1958 stapte hij in een na- gelnieuw uniform door de Maasstad. Ook voor aanbiedingen en "Last minute reizen” zie pag: 6 Dat was wel even anders in de tijd dat hij chef recherche was. Toen groeiden de bomen nog tot in de hemel. The sky was the li mit. Overwerken maken was geen bezwaar. Veel politiemen sen waren jaloers op de recher cheurs, want die kon voortdurend overuren schrijven die dader geweest is, maar over tuigend bewijs hebben we nooit kunnen achterhalen. We zijn zéér dicht bij de oplossing ge weest, we hebben de verdachte (bij wijze van spreken) geroken, en toch is de zaak onopgelost gebleven. Dat heb ik tot op de dag van vandaag onverteerbaar gevonden. En ik ben ervan over tuigd, dat sommigen in Goes moeten weten, wie het gedaan heeft. Dat hij zich alsnog mel de....” Gevraagd naar het singspercentage van de misdrij ven in Goes in de recherche- periode-Aerts, komt er geen rechtstreeks antwoord. "Nee, dat heeft weinig zin. Je kunt dat soort cijfers gemakkelijk mani puleren. Je weet: er zijn kleine leugens, grote leugens en sta tistieken. Maar de oplos singspercentages in Goes weken en wijken nauwelijks af van de cijfers elders in ons land. Als Aage M. begin november nog geleefd had, zou hij zeker (nou ja, misschien) op de re ceptie van Fons Aerts zijn ver schenen. Met een protserige Amerikaan op vier wielen. Met een eigen chauffeur met witte handschoenen. En met een stoot dellerige vrouwen om zich heen. Maar Aage M. was er niet. Want Aage M. is niet meer. Die miljoenen-brandstichting had ik graag nog opgelost

Bevelander | 1993 | | pagina 1