Gerard van Westerloo stapte 1200 km door de vaderlandse dreven: WEET JE NOG WEL? CAFE 1 JAAR BARBECUE ALIVE "FORMATION" Vrijwilligers Zeeuwse kerken gereed voor vertrek Roemenië! mïOW liMit 4 Vrouw en Werk Zeeland start weer cursussen ”Zak van Zuid-Beveland grootste verrassing van mijn hele tocht” ZOMER IN ZEELAND!! VAKANTIEBIJLAGE GRAND THEATER GOES 0110015165 Winkeltje, I ■i weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 28 juli 1993 - 45e Jaargang no. 30 zie pag. 7 t/m 10 SLECHTS 1 WEEK 4 IM Kom d*tf met ons vieren! u Deze week: Wie anders dan 01100 - 50520 A FILMPROGRAMMA VANAF 29 JULI T/M 4 AUGUSTUS "Een MEESTERWERK" Ito Mehe - TV-Shoir Natuurlijk op de Grote Markt, Goes. Verrassing GEBASEERD OP EEN WAAR GEBEURD VERHAAL De Zeeuwse g Heinkenszand Haventje FULL-COLOUR UNIEK AANWEZIG 24 UUR PER DAG (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID- BEVELAND Hebt u óók wel eens zin om alles, maar dan ook alles, aan het toe val over te laten? Grote Markt 28 - Goes - Telefoon (01100) 51640 Om dit te vieren houden wij vrijdag 30 juli een grootse met live-muziek van Een aangrijpend avontuur van een groep jonge mannen, die gedreven werden tot het uiterste van het menselijk uithoudingsvermogen. VOLGENDE WEEK: PREMIERE: LAST ACTION HERO KAPELLE ZEEUULS TRUITTEELT MUSEUM - X^OËLB^- De verbazing kwam te voet Gerard van Westerloo (foto: B. Nienhuis). maand!” nog steeds de moeite waard! Maar het komt allemaal nog Vooral kort voor de zomervakantie worden veel mensen bekropen door dat wilde avonturengevoel. Je stapt in je auto en je ziet maar waar je terechtkomt. Hoe velen zouden het écht durven en écht doen? Gerard van Westerloo deed het. Maar hij trok niet het autoportier open, maar het portier van de benenwagen. Hij hees een rug zak op zijn achterlichaam, en drie maanden en 1200 km later sliep hij weer in zijn eigen bed. Wereldreis? Welnee, hij stapte kris-kras door Nederland. Hij deed alle provincies aan. Steden meed hij als de pest. Toeristi sche attracties ook. Kortom, hij beliep het platteland. Uitsluitend het platteland. kursussen georganiseerd. Na de kursus te hebben gevolgd heeft verhalen voor zijn werkgever, het weekblad Vrij Nederland. Een Eén: als u en ik op deze wijze op ’vakantie' zouden gaan, zouden we onze reisbelevenissen waar schijnlijk op een aanstellerige wijze op papier kwakken. Kijk Het boek koketteert ongewild met twee charmes: 1) het is eer lijk en onbevangen, 2) het jong leert met de taal. Na maanden van plannen, voor bereiden en organiseren is het dan zover: op donderdag 29 juli a.s. vangen 42 vrijwilligers de reis naar Baraolt in Roemenië aan. Evenals vorige jaren is er van tevoren grondig voorbereid welk deel van het "Spital Orase- nesc” ziekenhujs het meest aan een grondige opknapbeurt toe is. Deze keer zijn dat het labora torium, de keuken, het sanitair én de riolering. Het geheel is zo danig gepland dat de medewer kers van het ziekenhuis gewoon kunnen doorwerken. Desnoods wordt daarvoor in ploegendienst gewerkt. Het bestuur van het ziekenhuis is evenals de mede werkers bijzonder in haar sas met de komst van het Zeeuwse bouwteam. Van zichzelf heeft het ziekenhuis gewoonweg niet de financiële middelen om dit in eigen beheer te doen. Dat de ons eens veteren! Kijk ons eens van de natuur en van de mensen genieten! Maar als Van Wéster- loo zich in zijn schoenen hijst en zijn pen opneemt, lijkt het wel of heel Nederland zélf op hem af komt. Aanvankelijk schrijft de voetreizi ger niet zo vriendelijk over Zuid- Beveland. Tijdens de wandeling van Arnemuiden naar Heinkens zand noteert hij voor zichzelf: "Dit landschap was vroeger zee. Dat had het moeten blijven. Saaie wegen door kale velden”. ”ln hotel Westerschelde vraagt de eigenaresse of ik overspan nen ben. Nee? Als ik het ooit mocht worden, dan heeft zij de remedie. Pillen weggooien en bij haar een kamer huren. Vóór ik het weet, lig ik in een ontspan nende coma”. Twee gesprekken van de volgen de dag komen kort aan de orde: Remco Barkema (van Natuur monumenten) en Rinus de Bart ('voorzitter van alles waar een mens in Hoedekenskerke maar voorzitter van kan zijn’). Op de derde dag moet Gerard van Westerloo zich in de koude ochtendnevel stevig vastklem men aan een boordgreep. Wies Burgers wil hem best de Wester- staat ook uw weekblad De Bevelander weer in het teken van de zomervakantie. Dat is onder meer te zien aan extra aan dacht die we geven aan Noord-Beveland, waar in deze perio de van het jaar de bevolking extra is toegenomen via de campings en andere recreatiebedrijven. Andere belangrijke toeristische evenementen die eraan staan te komen zijn het Volksfeest te Wolphaartsdijk en de Mosselfeesten te Yerseke. Daarop vooruitlopend worden, ook in Yerseke, een aantal straten feestelijk heropend. "Tussen de zeeschepen door la verend staat Wies aan het stuur te gloriëren. De veerboot, zegt hij, deed er vroeger bij gunstig tij een uur over. Wij zijn binnen een kwartier aan de overkant. Als ik Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag aan wal gestapt ben en Terneu- zen binnenwandel, gaan de laat ste kroegen dicht en de eerste winkels open” Zondag... 14.00 u. Woensd.. 14.00 u. 20.00 u. 19.00-21.30 u 19.00-21.30 u. 19.00-21 30 u. 20.00 u. 20.00 u. ('Voetreiziger', door Gerard van Westerloo, Uitgeverij De Bezige Bij, 264 pag., prijs f. 34,50. ISBN 90 234 3242 8). In Heinkenszand vergaat hem bijna de lust tot verder wande len, als hij aan de ingang van landgoed Landlust’ leest, wat daar allemaal verboden is. "Men mag er geen honden los laten lopen, niet buiten de aan gegeven wandelroute komen, het terrein niet verontreinigen, geen planten plukken of bescha digen, geen vuur maken, zich niet onnodig luidruchtig gedra gen, geen dieren doden of ver ontrusten, generlei opgraving doen, geen sport of spel beoefe nen, geen hekken beschadigen (zo gaat het nog even door - red.), terwijl men op eerste aan vraag zijn identiteit dient ken baar te maken en elke aanwijzing van de beheerder stipt dient op te volgen”. Vrouw en Werk Zeeland on dersteunt vrouwen op weg naar betaald werk, beroepsopleiding of ondernemerschap. Het gaat met name om vrouwen die door de zorg voor kinderen en gezin een tijdje uit het arbeidsproces zijn, of voor vrouwen die nog nooit buitenshuis hebben ge werkt. De begeleiding die Vrouw en Werk biedt, bestaat uit kur sussen, informatie- en advies gesprekken. In totaal bereikte "Vrouw en Werk” in 1992 ruim 1400 vrouwen. Er werden 23 kunt U contact opnemen met de verschillende regiokantoren. In Goes is dat tel.: 01100 - 20329. "De Zak van Zuid-Beveland: het mooiste wandelgebied van mijn reis". Hier een deel van De Brilletjes, een paar kleine meertjes langs de Brilletjesdijk, in de driehoek Nisse-Ovezande-Kwadendamme. Twee: hij goochelt met de taal zoals een belastingambtenaar met uw inkomen. Hij maakt er telkens méér van. Op het Zeeland-gedeelte van zijn voet reis begint dat al op de Volke- raksluizen (bij Willemstad). Hij beschrijft dat als volgt: "Uit de mond van de sluismeester ver neem ik voor het eerst de Zeeuwse g, die klinkt alsof hij over een roestig wieltje achter de huig terugrolt in het bakje van de h, zodat de h na vermenging op zijn beurt weer klinkt als een g”. (Komt d’r maar eens op!). En hij liet zich verrassen door al le mensen die hij onderweg te genkwam. Of die hem tegenkwamen. Zijn ervaringen legde hij vast in een serie reis- schelde overvaren. "Maar dat het met zijn speedboot zó snel en met de voorplecht omhoog zou gaan, vertelde hij er niet bij. We moesten vroeg vertrekken, want de haven van Hoedekens kerke is zo ernstig dichtgeslibd, dat men die alleen bij hoogwater kan verlaten”. goed: "Achter Heinkenszand begint de grootste verrassing, waar ik doorheen gewandeld heb: de Zak van Zuid- Beveland. Nisse- Kwadendamme en Oudelande- Baarland-Hoedekenskerke heb ik gelopen over dijken, waarop populieren groeien en waar langs duizenden weidebloe- men bloeien. Die dijken werden lang geleden aange legd, kronkelend om kleine stukjes water heen. Telkens een stukje erbij. Weer wat land gewonnen op de zee. Doodstil is het hier, leder die ik spreek, hoopt dat het zo zal blijven. Ik moest er maar liever niet over schrijven uitvoeriger versie van zijn bele venissen verscheen deze zomer in boekvorm: 'Voetreiziger' (Uitg. De Bezige Bij). Zijn wan deltocht voert ook door Zeeland. We wandelen dat gedeelte straks beknopt met hem mee. Gapinge, Van Westen te Middel burg. De elektrische materialen van De Bart Goes, Paree 's- Heerenhoek en technische Unie Middelburg. Onderstaande be drijven hebben tevens materia len of geldelijke giften beschikbaar gesteld: B. van Ma ris Kapelle, Fraanje Lewedorp, Lepoeter Wemeldinge, v.d. Lin de Goes, Marteyn Yerseke, Otte Nieuwdorp, Praxis Goes, Rijk Heinkenszand, Sagro 's- Heerenhoek, ZBWM Goes. De bouwploeg vertrekt aangevuld met een ploeg medisch ge schoolde personen (voor oplei ding van de werknemers van het Roemeense ziekenhuis) bij de Christelijke Gereformeerde Ma- ranathakerk aan de Bergweg te Goes, omstreeks 16.00 uur. Op 21 augustus zal de ploeg weer huiswaarts keren. (Over de geschiedenis van de fruitteelt in het kader van een toe komstig fruitteeltmuseum.) (Deel 17) Fruittelers zijn in het algemeen echte natuurliefhebbers. Logisch, als je vak in de vrije natuur ligt. Sommigen denken dat fruittelers een he kel aan vogels hebben, maar dat is een misverstand. Ze zijn net zo blij met de eerste zwaluw of koekoek-roep in het voorjaar als ieder an der. Bovendien kan iedere opmerkzame passant boven de windscher men de valken-nestkasten zien staan, die daar door de fruittelers zijn geplaatst. Op deze goedwillendheid is echter één uitzondering, n.l. in de oogsttijd van zachtfruit. Dan kost het veel moeite en geld om snoeplustige vogelsoorten als spreeuwen, merels, e.d. uit met zorg geteelde fruit te houden. We zien dan de velden afgedekt met grote nylonnetten. Het is de enige mogelijkheid om de vogels echt te weren. Maar circa 50 jaar geleden bestonden deze netten nog niet. Trou- yvens, al waren ze er wel geweest, dan was het toch ondoenlijk ge wéést om een hoogstam kersenboomgaard op die manier af te schermen. Daarom waren erin die tijd de "kersewachters”. Met ratels, rammelbussen en donderbussen moesten zij vooral de spreeuwen, die in grote getale in de boomgaard vielen, proberen te verjagen. In sommige percelen stond een kersewachterstoren. Als "Kezewachter” was je dan goed af, want je hoefde dan niet de hele dag door de boomgaard te rennen, maar kon de vogelzwermen al van ver aan zien komen. De bussen, die door het hele perceel waren opgehangen, kon je vanaf de toren bedienen. Het "vak" van kersewachter was vooral weggelegd voor jongens van een jaar of 15 a 16. Zij moesten over een periode van ca. 7 weken van 's morgens ongeveer 5 uur tot 's avonds circa 7 uur op hun posten zijn, gedurende 7 dagen per week. Van een 38-urige werkweek had men toen nog nooit gehoord! Alternatieven waren niet voor handen. Toch kwamen we een heel aardig idee tegen in "de Fruitteelt” van 1952. Een kerseteler gaf de tip om een paraplu ondersteboven in een kerseboom te hangen met daarin 2 of 3 jonge katjes. Volgens hem kwamen er dan geen spreeuwen meer in de boomgaard. Of die poesjes dat leuk vonden om voor kezewachter te spelen betwijfel ik. En of het echt gewerkt heeft, weten we ook niet. Ik heb daar zo mijn twijfels over. Het heeft tenminste nooit algemene navolging gevonden. "'Y NEDERLANDS a# GESPROKEN 70% van de vrouwen een keus gemaakt voor betaald werk en/of een opleiding. Middels de kur sussen krijgen de deel neemsters inzicht in hun mogelijkheden en kansen op de arbeids- en scholingmarkt. Er wordt een individueel stappen plan opgezet, zodat de plannen konkreet uitgewerkt kunnen wor den. In september starten er ver schillende oriëntatiekursussen in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Voor informatie Niet-gespeelde onbevangen heid is Van Westerloo’s voor naamste troef. Hij houdt die houding van het begin tot het eind vol. Hij komt terecht bij één van Nederlands laatste, staalharde communisten in Groningen. Maar hij klopt ook aan bij een superzware domi nee in Arnemuiden. Hun taal gebruik is woordelijk in het boek weergegeven. Je ziet ze, bij wijze van spreken, met hem spreken. Hij heeft en geeft geen oordeel. Hij registreert slechts. Hij laat zich onbevangen verras sen door hun gedrag en hun taalgebruik. Hij is een openstaande sluis, elk schip mag binnenvaren. Mevrouw van Loon heeft een groot gezin met 6 kinderen, variërend in leef tijd van 0 t/m 16 jaar. ”Een dagtaak, kan ik zeggen. Als je zoveel monden te voeden hebt, is prijsbewust boodschappen doen een eerste vereiste. We kij ken niet naar advertenties, we bestuderen ze. Natuurlijk komt Jan Bruijns in 9 van de 10 gevallen als de goedkoopste uit de bus. Dus dat maakt dat we hier in ieder geval wekelijks te vinden zijn. Want de aanbiedingen liegen er niet om. En dan zijn er ook de producten die hier sowieso goedkoper zijn dan bij andere win kels. Melkproducten, poetsmiddelen, blikgroen- ten en ga zo maar door,” legt onze gesprekspartner uit. We stellen vast dat ze wel ’erg’ prijsbewust boodschappen doet. ”Dat klopt. Als de pakken rijst bijvoorbeeld in de aanbieding zijn, neem ik er wel 20. Dat kan soms 20 maal twee kwartjes schelen, dus tel uit je winst. Laatst heb ik 10 flessen shampoo ge kocht. Dat scheelde me bijna één gulden per fles. En..., met de fiets, want anders heb je nog niet het maximale voordeel te pakken. Weet u, mensen vragen wel eens waar ik het allemaal laat. Maar ons huis is erop ingesteld. We hebben een grote kelder en die staat dan ook helemaal vol. Als ik een winkeltje zou willen beginnen, kan ik direct van start. Ik weet dat er mensen zijn, die dat op deze manier nooit zullen doen, Mevrouw van Loön: tot op maar tot op heden scheelt het me toch zeker een heden scheelt het me zeker paar honderd gulden per maand. En dat vind ik een paar honderd gulden per -x J - J lx 1 t FMZTZfnzV Z” Zeeuwse ploeg ook dit jaar weer aan het werk kan dankt men aan de vele giften die door partikulie- ren en bedrijven bijeen zijn ge bracht. Op vele plaatsen in Zeeland zijn akties gehouden voor sponsoring e.d. De on derstaande bedrijven hebben gratis of tegen kostprijs materia len beschikbaar gesteld: De schildermaterialen kwamen van Houtepen Goes, De Koeyer Yer seke, V. Iwaarden Middelburg, Schults Zierikzee, Trimpe Mid delburg en Veho uit Krabbendij- ke. Het sanitair: Delta Murts Middelburg, Gevier Goes, Lou- werse De Priester Middelburg, Massee Goes en Saman Zierik zee. De bouwmaterialen: Adri- aanse Middelburg, Karwei Middelburg, Louws Middelburg, Louwerse de Priester Middel burg, Karwei Middelburg, Sturm afr

Bevelander | 1993 | | pagina 1