MICRA soms haar publiek: yy lil4 NIS I Origami J Kerkelijke carnavals viering ’s-Heerenhoek a lis? C weekblad voor zuid- en noord beveland Jeugdwerk ’s-Gravenpolder? WHOOPI r t pas! je moet dan AUTO van het JAAR 1993 SUPERMARKT I1EST Henk Wouterse Goes wint goud bij schilderen Bijzondere concert-les openbare basisschool Andendiek ’s-Gravenpolder ’t eerst zien... geloof le 1 GRAND THEATER GOES 01100-15165 L' HOUWELING Woensdag 3 februari 1993 - 45e Jaargang no. 5 WATERBEDDEN NISSAN FILMPROGRAMMA VANAF 4 T/M 10 FEBRUARI Vanaf deze week elke week op pagina 4 ordeeltoppers Op een Aquarama waterbed slaapt u als een roos! NU* Walstraat 25 STRAKS: Walstraat 54, Vlissingen, 01184-10885 GAAT VERHUIZEN NÜ HOGE KORTINGEN OP: waterbedden en linnengoed! JAN I Februari maand Spiegelmaand* DIRK DRONKERSWEG 18, GOES, (01100) 50858 a bij 4 HEINKENSZAND Bekroond met 2 Oscars 1 Buitengezet 45 BINNENKORT OP HERHALING: THE BODYGUARD Catering ■■■■■■■■■■■■■■■I IS Op zaterdag 6 februari a.s. GLASHANDEL MELIESTE V. Stuartweg 26, Goes 01100-27854 Ik óók! ■F f J F Jtir Mag ik effe die meeëter uitknijpen?” Tine oe Kok-van Kooten in het echt. zijn Touchstone Pictures issan] ”lk kom altijd héél dicht bij de de mensen die ik benader. Vooral de zwerfster wordt nog al eens als bedreigend erva ren. Ik ben nog nooit gesla gen, maar ik heb wel eens te horen gekregen: ’Sodemieter op, wijf’. Nou, dat doe ik dan ook. Ze krijgen later wel in de gaten, dat het een act is. Dan heb ik ze op dat moment toch mooi een spiegel voorgehou den en even gespot met hun vooroordelen”. daar -als ’typetje1 onaangekon digd tussen het nietsvermoeden de, feestende publiek: "Mag ik die meeëter even uitknijpen?”... de Europese samenleving groter werd, groeide de behoefte om deze gebruiken meer in ons ge loof en in de liturgie van het ker kelijk jaar een plaats te geven. Aan de lopende band is tijdens concilies en synodes getracht orde op zaken te stellen en uit- door een zwerfster te spelen, die zomaar plotseling komt binnen lopen. Uitgenodigd door de gastheer uiteraard”. ”Er worden natuurlijk wel eens schandelijke opmerkingen ge maakt, maar daar ben ik op voorbereid. Ik kan iemand prima op zijn nummer zetten. Vergeet niet, dat ik ben opgegroeid in een groot gezin, met 6 broers boven me. Dan moet je het als zusje nogal eens ontgelden. Tij dens een optreden kunnen de opmerkingen me niet schande lijk genoeg zijn. Ik heb altijd wel wat terug”. ’’Maar de situatie die ik uitlok, moet natuurlijk niet te grimmig worden. Ik wil niet echt shoc keren. Even op het verkeerde been zetten. Dat is voldoende. Dan moet de sfeer vanzelf ont dooien”. Tine van Kooten (35) woont al zo’n vijftien jaar in een schattig huis aan één van de dijken rond- Later trad ze nog met een vrien din op, maar gaandeweg ontwik kelde ze als solo-actrice haar eigen 'typetjes'. Soms zijn ze echter nét iets te levensecht, zo als die keer in Den Haag, toen ze door een tennisclub was ge vraagd. Zodra ze daar (als zwerfster) buiten haar kleedlo kaal stapte, werd ze in de klad den gegrepen door een stevige beveiligingsman en zonder par don buiten het hek gezet. ”lk heb honderd keer geroepen, dat ik een actrice was en dat ik kwam spelen, maar hij wilde me Zo verscheen Tine onlangs in kleur in de weekendbijlage van een landelijke krant. Onherkenbaar! (FOTO: Dagblad De Telegraaf). Henk Wouterse uit Goes heeft de gouden medaille gewonnen op het onderdeel schilderen van Mevrouw Schrauwen: "Je hoeft alleen maar de advertenties te vergelijken..” Toch heeft ze geen vastomlijn de verwachtingen over haar ’carrière’. Ze maakt zich geen illusies: ”lk vind het gewoon erg leuk om te doen. Maar de toekomst? Ik kijk wel. Ik heb geen ambities. De werkelijk heid pakt toch altijd anders uit dan de plannen die je maakt. Dat heb ik in mijn leven vaak gemerkt. Dus: ik kijk wel, wat er gebeurt. Ik neem het leven, zoals het komt”. Intussen wordt Tine in heel Ne derland gevraagd, soms als lel lebel, soms als enquêtrice, en erg vaak als zwerfster. Ze haalde met haar prachtige zwerfsters- creatie onlangs de voorpagina van de kleuren-weekendbijlage van het landelijke dagblad De Telegraaf. Ze is volstrekt onher kenbaar.... Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag leiding van Diem Groeneveld uit Utrecht waren er concert-lessen voor de kinderen van groep 6, 7 en 8. ”ln de ban van de Boventonen” was de titel van deze concertles- sen. De kinderen maakten ken nis met het verschijnsel van de boventonen in de stem en in klankschalen. Boventonen zijn in de stem hoorbaar als hoge fluittonen. Door op zoek te gaan naar de boventonen leren kinde ren anders luisteren en leren ze zich meer te concentreren op de klanken die ze voortbrengen. Ook speelde Diem Groeneveld op de tampoera, een Indiaas in strument, dat bij veel Indiase muziek als begeleidingsinstru- ment wordt gebruikt. In het ge tuid van de tampoera is het verschijnsel van de boventonen duidelijk hoorbaar. Zondag... 16.00 u. Woensd.. 16.00 u. 20.00 u. 20.00 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u 20.00 u. niet geloven. Het bestuur moest eraan te pas komen, om me weer binnen het hek te loodsen. Ze waren vergeten, de beveili gingsman in te lichten over mijn act....”. ETTEN-LEUR/GOES ■S PICTURES presenteert 4 Wff EcrtfmMdi iih Htwru v»;mkt m atios j O TJta Wall Oltsay Met vallen en opstaan leert men. In ’s-Gravenpolder niet? Dat is de van het dagelijks bestuur van het jeugdwerk in 's- Gravenpolder. Na het niet doorgaan van de kindervakantieweek, af gelopen zomer, zijn diverse folders en kranteberichten geschreven. om Lewedorp. Ze is oorspronke lijk afkomstig uit Vlissingen en wilde op haar 17e dolgraag naar de toneelschool in Maastricht. Ze werd afgewezen, maar was vast van plan om het jaar daarop wéér toelatingsexamen te doen. Maar.....toen leerde ze Frans de Kok kennen. Toen ze trouwden, betrokken ze het huisje aan de dijk. kristallen wijnglas met behulp van een natte vinger. Deze bijzondere concert-les, waarbij de kinderen actief mee zongen, speelden en luisterden, werd tot stand gebracht in sa menspraak met de werkgroep scholenplatform Borsele en het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming. "Tja, als ex-Vlissingse vond ik het niet leuk, dat het oude Vlis singen verdween en dat allerlei nieuwe projecten werden opge zet met weinig liefde voor de historie. Nou, uit mijn jeugd ken de ik nog een oud viswijf, dat door de straten liep te krijsen. Daarom heb ik me in haar ’huid’ gestoken, als legitimatie voor mijn act”. SPORTIEVE STRIJD Het toneelspelen zat Tine wel in het bloed (o.m. Zeeuwse Kome die), maar omdat ze in de navol gende jaren moeder werd van 4 kinderen, kon haar talent nooit volledig tot ontplooiing komen. Dat werd anders, toen ze een paar ’straat-acts’ had gezien, toen wist ze het zeker: ”Dat wil ik óók!”. Tijdens het Straatfesti val 1989 in Vlissingen kwam ze voor het eerst ’in de ring’. Bij een visboer kocht ze een lading vis- koppen, visgraten en vissestaar- de Nationale Beroepenwedstrij- Donderdag 11 februari a.s. wordt een Origami-Vouwavond gehou den in Kapelle in De Vroone. Aanvang 20.00 uur, einde onge veer 22.00 uur. Toegang: f 5,— p.p., inclusief de tekeningen. De vouwavond staat onder leiding van Lydia Goedegebure-Dybala uit Kapelle, docente van de Ori gami Sociëteit Nederland. Iedereen die voldoende kennis heeft van de basisvormen van de Japanse vouwkunst om de te keningen te kunnen lezen, is op deze avond van harte welkom om mee te vouwen. Tevens is er op deze avond gelegenheid om kaarten te maken in de techniek Papier-Architectuur en Borduren op papier. De ontwerpen voor deze kaarten zijn uitsluitend eigen-ontwerpen van Zeeuwse bodem. Wilt u meedoen aan Borduren op papier en/of Papier- j Architectuur, dan kunt u zich tot 1 doet het rneest denken aan het 5 februari a.s. opgeven. (Voor ontlokken van een toon aan een Papier-Architectuur is enige er varing in deze techniek vereist). De deelnemers aan Japanse vouwkunst, kunnen hun eigen origami-papier meebrengen of op de avond zelf aanschaffen. Er is ook gelegenheid om modellen ten toon te stellen. Voor inlichtin gen en opgave kunt u bellen: 01102 - 43207. Afgelopen week vond op open bare basisschool "Andendiek” in ’s-Gravenpolder een bijzonder muziekgebeuren plaats. Onder Dat spotten met de vooringeno menheid van de gasten lukt al tijd het best op ’party’s met van die achterlijke catering’ (zoals Tine het noemt). ”lk vind die feesten allemaal nét iets te over dadig. De mensen zijn opgedirkt en ze gedragen zich opgeprikt. Smokings en cocktaildresses: LEWEDORP - Stelt u zich voor, dat u op een party bent en er komt een vies oud vrouwtje naar u toe, dat vriendelijk vraagt: ”Mag ik die meeëter bij uw linkeroor even uitknijpen?”. de kerk met een mis. De ”Koen- kelpot” verkeert dus in goed ge zelschap wanneer men deze traditie oppakt. En ’s-Heerenhoek zou 's- Heerenhoek niet zijn als het niet zou durven teruggrijpen naar de ze eeuwenlange tradities”. ten, sleurde die stinkende attributen door de binnenstad, en schreeuwde constant haar onvrede met het Vlissings ge meentebeleid uit. UAD II NISSAN DEALER nvr I|azn LEASE UR/GOES ||4WD SPECIALIST iedereeen doet zich belangrijker voor dan hij/zij is. Nou, in die sfeer kan je de mensen lekker op het verkeerde been zetten Gehele maand 30% korting op alle spiegels Henk Wouterse zal ons land ver tegenwoordigen op de Interna tionale Beroepenwedstrijden, die komende zomer in Taiwan worden gehouden. Nederland was op het schildersonderdeel tijdens de vorige Internationale Beroepenwedstrijden 1991 in Amsterdam al succesvol. John Jansen uit 's-Heerenhoek won toen de zilveren medaille. Fijne winkel....” Mevrouw Schrauwen is moeder van 4 kinderen, in leeftijd variërend van 4 t/m 11 jaar. De jongste telg: Erwin, is erbij als we zijn moeder aanspreken. ”ln zo’n gezin gaat er wekelijks nogal wat om. Dat begrijpt u wel. Maar we zijn prijsbewust en letten natuurlijk op de kleintjes. Hier bij Jan Bruijns gaat dat prima. Je hoeft alleen maar de adver tenties te vergelijken om te weten waar je het goedkoopst uit bent. Bovendien heb je dan ook nog eens het voordeel dat je precies weet wat er die week in de aanbieding is. Zo grijp je nooit mis. Nou zijn wij nogal liefhebbers van koffie. Echte koffieleuten, weet u wel. En zoals iedereen na verloop van tijd een bepaald merk koffie neemt, hebben wij altijd koffie van Douwe Egberts. Kost hier f 4,69 voor een heel pond. Als je dat bij een andere supermarkt wilt proberen moet je er echt rekening mee houden dat je één of enkele dubbeltjes per pak meer kwijt bent. Zo geldt dat hier voor alles. Voor groenten, fruit, melkproducten, vlees, andere levensmiddelen, en alles van een prima kwaliteit. Gewoon een fijne winkel, waar je goed en vriendelijk geholpen wordt. Ook aan de kassa, want wordt het even wat drukker, dan gaat er een extra kassa open. Lange rijen wachtende mensen heb ik hier nog nooit meegemaakt. Geef mij maar Jan Bruijns. Dan weet ik zeker dat ik snel en goedkoop mijn boodschappen kan doen! Of u bezoekt een straatfestival en plotseling komt diezelfde ha veloze zwerfster op u af, met de vraag: ”Mag ik u even aanra ken?”. Hebt u voor uzelf een idee, wat uw eerste reactie zal zijn? Zo nee, dan zou u eens een praatje moeten maken met Tine de Kok- van Kooten, want zij brengt vrij wel wekelijks talrijke Nederlan ders in die genante situatie. ’’Meestal schrikken de mensen, als ze me zien. Ze deinzen te rug, zijn geïrriteerd, willen niks met me te maken hebben. Maar binnen een minuut draait dat wel bij. Dan beginnen ze in de gaten te krijgen, dat het niet echt is, maar dat het een act is”, vertelt Tine. Ze heeft pretoogjes, als ze praat over de reacties op haar optredens. Tine de Kok (ze treedt veelal op onder haar meisjesnaam Tine van Kooten) wordt veel gevraagd als amateur-actrice. Ze heeft een flink aantal typetjes in haar ’pakket’ en ze speelt ze allemaal even graag: de zwerfster, het vis wijf, de lellebel, de enquêtrice. Ze krijgt uitnodigingen voor festi vals, congressen, beurzen of privé-party’s en ze mengt zich RESULTATEN De uitslag van de Nationale Be roepenwedstrijden op het onder deel schilderen ziet er als volgt uit: 1. H. Wouterse, Goes; 2. J. van 't Kaar, Zaandijk en 3. R.J.R Baltus, Zuid-Oost Midden- beemster. den, die van 21 tot en met 23 ja nuari jongstleden in de Jaarbeurs te Utrecht zijn gehou den. Minister J.M.M. Ritzen van Onderwijs en wetenschappen feliciteerde hem met deze bij zondere prestatie en reikte hem na afloop van de wedstrijden de gouden plak uit. Twee weken voor as-woensdag wordt in de r.k.-kerk van 's- Heerenhoek een carnavalsvie ring gehouden. Dat gebeurt za terdagavond 6 februari a.s. met een gebeds- en bezinnings- dienst die om 19.00 uur begint. Gebeden en gezangen zijn afge stemd op de kofnende carnaval. Bestuur, carnavalsprins en ge volg alsmede de jeugdprinses en jeugdnar zijn die avond in de kerk aanwezig. Ook de deelne mers aan de optocht worden, liefst in groep, in de kerk ver wacht. Waarom deze viering? Carnavalsstichting De Koenkel- pot en het kerkbestuur vertellen: ’’Carnaval, een feest waarvan de oorsprong waarschijnlijk dui zenden jaren voor het begin van onze jaartelling ligt. Alle oude, ons bekende, beschavingen hadden feesten die overeen kwamen met het hedendaagse carnaval. In antieke beschavin gen vinden we elementen van carnavalsvieringen terug in de erediensten en rituelen ter ere van de Goden. Naarmate de in vloed van het Christendom op Een trucfoto van actrice Tine van Kooten (voorgrond) met alle type tjes die ze speelt achter zich. (FOTO: Ruben Oreel. COPYRIGHT: Stichting Min of meer). Tot slot liet Diem Groeneveld de kinderen kennismaken met klankschalen afkomstig uit Noord-lndia, Tibet, Nepal en Ja pan. Bij het op de juiste manier wrijven kunnen uit de klankscha len zeer complexe en boven toonrijke klanken tevoorschijn worden getoverd. Het wrijven wedstrijden deelnemen. Henk Wouterse nam het tijdens de Na tionale Beroepenwedstrijden op tegen zes kandidaten. Deze wa ren eerder via voorronden in de examencentra van de Stichting vakopleiding Schilders- en Stu- kadoorsbedrijf SVS in Best, Meppel en Waddinxveen uitge selecteerd. De opdracht voor de Nationale Beroepenwedstrijden bestreek het hele schildervak. Alle facet- 1 ten van het plamuren, voorbe werken, af lakken, penseeltechniek, behangen en een vrije opdracht brachten het hele schildersvak in beeld. De Beroepenwedstrijden maakten onderdeel uit van de manifesta tie ’’Beroep ’93”, waarmee de nationale Week van het Be roepsonderwijs werd afgesloten. De Beroepenwedstrijden een sportieve strijd om de hoog ste eer in het vakmanschap. Al leen jonge vaklieden in opleiding mogen aan de eindelijk kregen deze maatrege len gestalte bij de synode van Benevento (in 1091). De duur van de vasten was al tijdens het concilie van Nicea (in 325) op 40 dagen gesteld, 7 weken, 7x6 werkdagen minus de maandag en de dinsdag voorafgaand aan As-woensdag. Zo zien we dat in 1284 Paus Martinus IV de gelovi gen aanbeveelt om enige dagen feest te vieren en vrolijk te zijn. vraag Tijdens de middeleeuwen be- f gonnen alle feestelijkheden in Maar slechts enkele reakties. (Wd men in s-Gravenpolder wel een jeugdwerk?). Als het aan de jeugd ligt wel! De Jeugdsoos draait goed en er zijn maandelijkse evenementen: o.a. een houseparty en rapparty. Maar zonder een dagelijks bestuur kan dit niet lang meer duren. Er zijn nog altijd mensen nodig. Als u iemand weet of u heeft zelf interesse, belt u dan 01103-2627 ('s avonds). (Van een onzer redacteuren)

Bevelander | 1993 | | pagina 1