Jan van der Weijde (47): een dóórdraver 5 intratuin Feest in de terbank I AAA RCO IN STEUTEL Bert Visscher met zijn nieuwe kolder-solo ’’Jammer” in ’t Beest ma choice weekblad voor zuid- en noord beveland GRAND THEATER GOES 01100-15165 Woensdag 30 september 1992 - 44e Jaargang no. 40 1 O- J LETHAL^— WEAPON^ MEL DAI\II\IY GIBSON GLOVER Nu 3 halen, 2 betalen! jfi Deze week: Heftrucks f 3® I Tenson Mei ka Bison (Van een onzer redacteuren) KAPELLE -- Op weg naar het interview met Jan van der Weijde schiet ons een legendarisch verhaal in gedachten: het verhaal van Pheidippides, de allereerste marathon loper. Rolletjes Wederom een extra dikke Bevelander. Oktober woon- maand komt er aan. Daarom een bijlage bij uw week blad met veel wooninformatie van onze adverteerders, terwijl we ook redactioneel de nodige informatie voor u hebben verzameld, waarmee nieuwe woonideeën zijn op te doen. Verder veel aandacht voor diverse mode shows die zaken in stad en streek de laatste week hielden. Gasthuisstraat 7 4461 JS Goes tel. 01100-32282 MARCCAIN Zeldzaam comfortabele kleding om eindeloos te combineren. MARCCAIN GOES De nieuwe zaak waar u dit alles vindt. I ri MARCCAIN Onstaan uit de natuur, vol leven, beweging en kleur. Bijna een tweede huid. KADOTIP: een bioskoopbon van f 10,- f 15,-; f 25,- verkrijgbaar aan de kassa --w Volkoren....” FILMPROGRAMMA VANAF 1 TIM 7 OKTOBER Donderdag 1 en vrijdag 2 oktober OPENT Loopmachine’ uit Kapelle schrikt niet Onderweg is er vaak tijd voor een grapje. terug voor 100 km Jan van der Weijde tijdens een duurloop in Apeldoorn. je ge- HET GROENE WARENHUIS Zijn allereerste 100 km liep hij vorig jaar in Torhout (België). Twee weekends geleden liep hij zijn tweede 100 km, in Winscho ten (Groningen). In Winschoten vestigde hij zelfs een persoonlijk record: 9 uur en 53 minuten. "Het ging op rolletjes. Ik heb een constant schema kunnen lo pen", meldde hij achteraf. Ook zijn allereerste 100 km (de Nacht van Vlaanderen in Tor hout, voorjaar 1991) was hem destijds uitstekend bevallen: "Ik liep lekker. En het was leuk om "Doen we", zei Bert en kwam enkele weken later met ruwe plannen (die meestal weer ver vallen) voor zijn nieuwe pro gramma. U mag o.a. verwach ten: een concours hippique te midden van Chinees porcelijn, faxende Eskimo’s, Bulgaarse Mevrouw van Gastel: Jan Bruijns is echt de goed koopste." de uitdaging aan te gaan”. Het woord ’uitdaging’ zal in het ge sprek met Jan van der Weijde (1,73 m lang, 73 kg zwaar) vele malen vallen. De meest gestelde vraag aan de Kapelse sportman Sport heeft in het leven van Jan van der Weijde altijd een voorna me rol gespeeld. In zijn jeugd voetbalde hij, later trimde hij, en incidenteel deed hij mee aan bij voorbeeld een Zeskamp. In 1982 pakte hij het lopen weer serieus op, aanvankelijk met prestatie- loopjes van 5 en 10 km, na drie jaar gevolgd door een eerste marathon. Intussen heeft Jan al 29 marathons onder de schoe nen door zien gaan, laatstelijk (in juni) nog in Moskou. is immers niet: ’hoe ging het?’, maar: ’waarom doe je het eigen lijk, wat haal je je als 47-jarige nog in je hoofd?’. En dan vertelt Jan plichtsgetrouw en geduldig, dat het aangaan van uitdagin gen voor hem een sport op zich zelf is. Langstraat 7, Arnemuiden (t.o. meubelhuis Joosse) Telefoon; 01182-3571 gegeseld door zware slagre gens, maar ik liep toch geen bla ren op. Dat was voor mij het bewijs, dat mijn voeten goed ge traind waren. Ik heb die eerste 100 km lekker uitgelopen, met mijn zoon (op de fiets) als bege leider”. ”lk dacht, dat ik er ongeveer 111/2 uur over zou doen, maar ik redde het in lO’/z uur. De man met de hamer komt onderweg een paar keer langs (op 63 a 64 km, en korte tijd later nóg eens), maar daar ben ik goed doorheen gekomen. Ik kreeg voor mijn ge voel allemaal pijntjes: dorst, bla ren, steken in de zij, zere milt. Maar dat is niet echt waar, je ver beeldt het je, het is pure sug gestie. Als je gewoon doorloopt, gaat dat allemaal vanzelf weer over. En als je dan aan de laatste 15 km begint, kan er niks meer kapot. Dan voelt het aan, alsof je in een stoel naar de finish wordt gedragen”. Maar nogmaals: moet iemand op zijn 47e nog wel zo gek doen? ”lk zou nog véél gekker willen doen. Ik zou in Zwitserland nog wel eens willen deelnemen aan de Alpine-loop in Davos: 67 km bergje op, bergje af. Dat lijkt me een prachtuitdaging. Mooie na tuur, mooie loop, een paar keer boven de sneeuwgrens. Ik zie dat wel zitten, ik sta open voor zo’n nieuwe uitdaging. Maar ja, het is een hele organisatie om daar (individueel) naar toe te kunnen. In groepsverband gaat het altijd wat makkelijker, want dan organiseert de vereniging alles”. Waar denk je eigenlijk aan, on derweg? De Kapelse ’loopmachine’ moet nu even nadenken. Hij legt in ge dachten het parcours even snel af. Maar hij schudt het hoofd: "Ik zou het niet weten. Ik heb veel oog voor het wegdek. Dat moet ook wel, want anders ga je op je snufferd. Ik let verder altijd goed op wat er onderweg gebeurt, ik neem alles in me op. Maar waar ik aan loop te denken? Ik zou het niet weten”. Even later komt er toch wat naar boven borrelen: ”lk neu- KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623 Jan van der Weijde werkt op de expeditieafdeling van Meijer Fro zen Food in Kruiningen. Hij voelt zich daar sterk gesteund en aan- gemoedigd door zijn collega’s. 20.00 uur 19.00-21.30 uur 19.00-21.30 uur 19.00-21.30 uur 20.00 uur 20.00 uur In de komende weken zal Jan te vinden zijn op de marathon- parcoursen van Etten-Leur en Eindhoven. Dat is om in condi tie te blijven. Pas op 8 novem ber, tijdens de 61 km lange Schipholloop, kan hij weer een beetje dóórdraven Zondag.... 14.00 uur Woensdag 14.00 uur f Hoe ging die 'sprong naar Tor hout’ "Eigenlijk kwam het voort uit een geintje, in de bus vanuit Bar celona. We hadden daar met de vereniging (de bij atleten beken de s.v. Aloy uit Graauw-Zws.VL) aan een marathon meegedaan. Het gesprek over Torhout begon als een geintje, maar resulteerde toch in een inschrijving. Zó maakte ik de ’sprong naar Tor hout”’. ”lk ben eraan begonnen met in het achterhoofd maar één ge dachte: ik loop die 100 km om ’m uit te lopen. Daarom heb ik constant gelopen in een tempo, waarvan ik dacht, dat het mij wel aan de meet zou brengen. En dat klopte. Onderweg werden we Zijn werkgever is trouwens ook zijn sponsor. Jan heeft dus een echte ’loopbaan’. In het dagelijks leven is hij heftruckchauffeur. "Ook een hobby van me, hef trucks. Ik vind dat prachtdingen. Ik zie er ook symboliek in: ik zoek altijd uitdagingen, een hef truck zoekt het óók altijd hoger op”. Th» Wrt D»snr» ompany Gedistribueerd door Warner Bros NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN! De vonken springen er weer af! Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Ben je eigenlijk niet wat te oud voor zulke superprestaties? "Welnee. Heb je wel eens opge let, hoeveel deelnemers van bo ven de 45 jaar er meedoen aan marathons? Ze lopen weliswaar niet voorop, maar er doen rela tief veel veteranen II en III mee. Dat komt, omdat op een mara thon (en sowieso op de lange af stand) de snelheid minder belangrijk is. Uithoudingsvermo gen is véél essentiëler. En oude re mensen raken weliswaar hun snelheid kwijt, maar niet hun uit houdingsvermogen”. "Ik bespeur bij mezelf altijd een soort dieseleffect: ik heb ontzet tend veel tijd nodig om in mijn goede ritme te komen. Ik ben een slow starter. Maar je moet je nooit gek laten maken. Je moet bij duurlopen altijd maar één ding voor ogen houden, name lijk dat je absoluut je eigen tem po moet lopen. In Torhout is de helft van de 100 km-lopers uitge vallen, omdat ze zich lieten op- juinen door andere lopers om harder te gaan. Nooit doen. Al tijd jezelf blijven”. Drie stralend-bloeiende ka- --«SStr A merplanten voor de prijs van twee. Keuze uit o.a. Begonia, Kalan- F* choë en Chrysant. I Per stuk 5,95. ”lk vind het prachtig om op zoek te gaan naar de grenzen van mijn kunnen. Ik reik graag naar uitersten. Een ander vindt een marathonafstand prachtig, ik vind dan 100 km nèt weer iets leuker, nèt iets uitdagender. Het zal wel een soort prestatiedrang zijn". "Dat heb ik overigens niet alleen met de sport, maar bijvoorbeeld ook in de muziek. Ik geef mu ziekles aan de tamboers van EMM en ik schrijf ook tam- boersmuziek. Daar ben ik nooit voor opgeleid. Ik heb het mezelf aangeleerd. Kijk, ook dat vind ik een uitdaging: dingen doen die je nooit geleerd hebt. En zo is het met het hardlopen ook, want 100 km lopen kun je jezelf niet aanleren. Als je voor de mara thon traint, kun je op een vrije zaterdag of zondag wel eens een trainingsmarathon lopen. Maar 100 km loop je niet ’even’ op proef. Je kunt niet zomaar 10 of 11 uren vrijmaken om ’even’ die 100 km te oefenen. Het vergt dus een heel ander soort trai ning dan bijvoorbeeld een ma rathon”. IKW'Jt.■■MOOMHw XI iwxsa M«MtMEMASraA*aiMi»s Volgens de overlevering liep de Griekse koerier/hardloper in het jaar 490 vóór Chr. de afstand tussen Marathon en Athene (42 km) in één ruk uit, om in Athene te gaan vertellen, dat de Griekse troepen de Perzische indringers hadden verslagen in de Slag bij Marathon. Met Pheidippides liep het echter niet zo goed af. Toen hij na 42 km hardlopen het bericht van de overwinning in Athene had ver teld, stortte de man dood ter aar de. Hij overleefde de eerste ’marathon’ in de historie dus niet. De opborrelende vraag ligt voor de hand: als Pheidippides 42 km hardlopen met de dood moet be kopen, wat gebeurt er dan met Jan van der Weijde als hij 100 km heeft hardgelopen? Zijn ant woord is vrij lakoniek: ”0, niks hoor. Ik pak even een douchetje en dan ben ik er snel weer bo venop. Mijn lichaam en mijn leef wijze raken van 100 km hardlopen niet verstoord. Ik slaap uitstekend na elke 100 km”. Onder de lange-afstandlopers is Jan van der Weijde (47) uit Ka pelle een witte raaf. De meesten houden een marathon (42,195 km) als het uiterst bereikbare, maar de Kapelse sportman ’doet’ min of meer moeiteloos bijna 21/2 marathon. Hij is dan 10 tot 11 uren hardlopend onder weg, en doorgaans óók nog ’s nachts. Hoe hóudt een mens het vol! rie veel, soms het hele reper toire van showband Jonge Kracht (Kapelle). Soms verzin ik onderweg een paar regeltjes voor een nieuw trommelliedje. Maar ja, het is moeilijk om die tot aan de finish in je gedach ten vast te houden. Ik zou het melodietje eigenlijk onderweg op moeten schrijven, maar dat gaat wat moeilijk....” 3 by aak Mevrouw van Gastel heeft vier kinderen, waarvan er nog twee thuiswon in. De jongste is een hele grote eter. ^ndaar dat we deze gesprekspartner jij het brood ontmoeten ”Je moet er wil altijd vroeg genoeg bij zijn. Anders vis woon achter het net. Mijn jongste zoon eet gemiddeld één brood per dag. En hij neemt alleen genoegen met het volkoren brood van Jan Bruijns. leder ander brood wordt afgekeurd. Én dat is hier nou zo fijn. Voor een volkoren brood betaal je slechts f 1,99. Ga je bij een ander dan moet je al gauw rekening houden met 2 kwartjes extra. Maar er zijn meer voorbeelden: de hagelslag van Venz. Scheelt 20 cent met de supermarkt in ons dorp Als je al die dubbeltjes en kwartjes bij elkaar optelt, kom je aan een hele besparing,” legt me vrouw van Gastel uit. Prijsbewust dus, vragen we? ”Ja, dat heb je of je hebt het niet. Ik vergelijk altijd prijzen. Meestal via advertenties. En ik kan niet anders zeggen: Jan Bruijns is echt de goedkoopste. Ik haal hier ook werkelijk alles. Bovendien hebben ze vaak van die leuke aan biedingen bij de ingang. Nou daar heb ik mijn kinderen meer dan eens een plezier mee gedaan. Neen, ik zou niet weten waarom ik naar een andere supermarkt zou gaan. Je hebt hier alles bij de hand. De aan biedingen liegen er niet om en alles is van uitstekende kwaliteit. Mijn kinderen zijn er groot van geworden, dus een beter bewijs kan ik niet leveren!” schoonspringsters en een Zuidpool-rap. Voor wie Bert Vis- scher nog niet kent: bereid u voor op een slopende, energie- vretende avond vol bekkentrek- kerij, tempo, chaos en niet afla tende aanvallen op uw komi- centrum, gepleegd door een charmante zenuwpees met een mimiek ergens tussen die van John Cleese en Tommy Cooper in. Persreakties op zijn vorige programma: "Koning Kolder”, "Het perfekte niets”, ’’Virtuoze clown”, "Onzin op nivo”, "Zeld zame verschijning”. Ter vergelijking: de afstand Goes-Bergen op Zoom is een ’gewone’ marathon. Maar Jan van der Weijde loopt dan (via Moerdijk en Dordrecht) nog ’even’ door naar Rotterdam. Dat is zowat 100 km. Kunt het zich voorstellen Najaren van en thousiast ge ploeter in onder bezette zaaltjes en duistere jeugdhonken maakte Bert Vis scher met zijn vorige program ma zeer ver diend de defini tieve overstap naar het grote theatercircuit. En naar het gro te publiek, dat deze sympathie ke Groningse neuroot nu plot seling in grote getale leek te ontdekken. Maar gelukkig staat hij twee dagen in ’t Beest voor twee try-out voorstel lingen. Reden: hij vindt het leuk om in een kleine zaal en juist in ’t Beest te spelen. Jaren is er nu al tegen hem aan gekletst: "Jongen, doe eens wat rustiger, in ieder geval op het po dium. Neem eens wat tijd voor de dingen. Maak een liedje nu eens af. Neem pianolessen. Zou een regisseur niets voor je zijn?” MBH» c» w a va um«wwt u» 19D0nVMINf* ..«MK.UNP Vlotte mode, bA óók voor een maatje meer. f WB

Bevelander | 1992 | | pagina 1