Goese ’’doopster yy yy GRANDTHEATER rutin GRANDIOZE OPRUIMING BITTER-1 KOEKJES ]98 VOORDEEL benzo F'J IHnbrSpaCF ROOMBOTER- KOEK \Verschoore R’damse Politiekapel en barbershopkoor in N.H. Kerk Kapelle HALVE PRIJS Grote bazar van v.v. Kapelle op zaterdag 6 februari Wanneer U van mode, kwaliteit en héél veel hans \ian den HCNEN haarmode Koningstraat 8 Goes 01100-14859 >1 ld weekblad voor zuid- en noord beveland typisch Jamin zo vind je ze nergens" in houdt! 10 fl 1 t ’n huis vol Goes, 01100-15165 21 t/m 27 jan. OUDHOLLANDSE Deze week: Woensdag 20 januari 1988 - 40e Jaargang no. 3 UITGEROEPEN DOOR AMERIKAANSE CRITICI TOT DE BESTE OORLOGSFILM OOIT GEMAAKT. 1" L J 4 r k Grote Markt 6 Goes VANAF VANDAAG Alle fantasie-truien, mantels, rokken, broeken en blouses nu Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maand.-Dinsd.-Woensd Vrijdag... Zaterdag Zondag.., Bruid Schrander extra aandacht voor de mogelijkheden die onze regio op gebied van onderwijs heeft te bieden. Veel scholen, en instituten houden in deze periode open dagen. Leer lingen die een nieuwe onderwijsrichting moeten kiezen, kunnen dan een beeld krijgen van de verschillende opleidingen. Via dit nummer van De Bevelander kunt u zich ook al enigszins oriënteren, want zowel redactio neel als middels de advertentiepagina’s wordt u infor matie aangereikt. GOES Lange Kerkstraat 44 (Van een onzer redacteuren) GOES/WOLPHAARTSDIJK/KORTGENE - Slechts weini gen hebben hem ooit in levenden lijve gezien, maar velen kennen hem toch. We doelen op Pierre, de zeehond uit het Veerse Meer. 20.00 u. 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 20.00 u. 16 jr. 19.00 u. 19.00 u. 14.00-19.00 u. A.L. KWALITEITS KLEURENFOTO’S KLAAR terwijl U winkelt Stanley Kubrick's FULL METAL 250 gr. Nu los verkrijgbaar bepaal zelf uw hoeveelheid Naamgeving STEVEN SPIELBERG SPONSORLOOP A |U I U tel 01100-16159 Automobielbedrijf se Heinkenszand b.v. KEIZER/ 1 1 i A Pierre is I Kodak Express Quality control service vertelt ze. "Het was in die omge ving destijds nog érg rustig”. 1980 1986 1987 1987 1983 1985 Hoewel mensen en dieren hun namen doorgaans bij hun ge boorte krijgen, was de eenzaat in het Veerse Meer toch al een paar jaar oud, toen hij 'gedoopt' werd. Pierres leeftijd wordt nu geschat op 30 jaar. Zeehonden worden doorgaans 35 tot 40 jaar oud. Pierre is dus duidelijk al bejaard. Niettemin vond het Kortgeense gemeenteraadslid C.J. van Dam me (nu wethouder van die ge meente) drie jaar geleden, dat Pierre te jong was om altijd in zijn uppie in het Veerse Meer rond te spartelen. Hij opperde het idee om in het uitgestrekte en natte 'bejaarden tehuis' (het Veerse Meer is 2100 hectare groot) een vrouwtje voor bekende barbershopkoor "The Gaggling Sanders Gang” voor een vocaal gedeelte zorgen. Kaarten voor dit concert zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Drukkerij Herselman te Kapel- le. De kerk is vrijdagavond open vanaf zeven uur. Het con cert is mede mogelijk gemaakt door Kapelle Promotion. Pierre uit te zetten. Dan had het dier wat afleiding. En wellicht zou het ooit tot gezinsuitbreiding komen. Hoewel de heer Van Damme in 1984 zijn zomervakantie opoffer de om in de zeehondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen uitgebreid te spreken over Pier res eenzaamheid, zag hij later toch van zijn plannen af. Reden: de biologen konden niet voor honderden procent garanderen, dat Pierre een jongen is.... Een tweede reden was, dat in Nederland tot dusverre uitslui tend slechte ervaringen zijn op gedaan met het uitzetten van zeehonden in afgesloten zeear men. Ze verdrinken allemaal in fuiken. Pierre uit het Veerse Meer is echter een bijzonder schran der dier, dat zich aan zijn brak- zaterdag t/m maandag 13.30-17 uur). Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Meijs Optiek aan het Kerkplein te Kapelle en bij Drukkerij Herselman. Op de foto: Niet alleen de Rotter damse Politiekapel verleent zijn medewerking, ook het Barbers hopkoor uit Goes werkt mee aan het concert in de fraaie N.H.- Kerk van Kapelle. Noordlandseweg 3, 4451 RP Heinkenszand, tel. 01106-3010 EXCLUSIEVE AUTO’S EXCELLENTE SERVICE Officieel Alfa Romeo dealer voor de Bevelanden. Zaterdag 6 februari houdt de v.v. Kapelle weer een grote bazar. Die wordt voor de 13e maal in successie gouden in "De Vroone". Iedereen is daar van harte welkom. De bazar in Kapelle kan wor den gerekend tot de grootste en gezelligste in 't Zeeuwse. En dat betekent dat de belangstelling ieder jaar groot is. Ook dit jaar wordt veel bezoek verwacht. Begrijpelijk. Want er zijn veel attrac ties, er zijn veel mooie prijzen te winnen en men kan zich zowel 's middags als 's avonds uitleven met spelletjes en spelen. Er zijn, zo vertrouwt de organisatie ons toe, nog meer prijzen te win nen dan voorgaande keren. De ondernemers uit Kapelle hebben veel medewerking gegeven, terwijl ook hoofdsponsor Hapro een belangrijke bijdrage levert aan het prijzenpakket. Er zijn bijvoor beeld twee zonnehemels te winnen met het rad van avontuur (om 20.45 uur en 21.45 uur). Voor de kidneren zijn er natuurlijk ook spelen film en grabbelton, leder uur wordt er onder de aanwezige bezoekers een boodschappenmand ter waarde van 75 gulden gratis verloot. Dit dankzij Centra Kapelle. Voor iedere 100e be zoeker van de bazar is er een fles wijn. Als klapstuk van de gratis verlotingen wordt er aan het eind van de avond onder de aanwe zigen een CD-speler verloot. Kortom: 't Is de moeite waard om zaterdag 6 februari vrij te houden voor 'n bezoek aan de bazar in Kapelle. Aanbieding geldig t/m 23 januari \WEA Records/ Bij uw officiële Alfa Romeo dealer kunt u natuurlijk terecht voor alle nieuwe Alfa modellen, voor service, onderhoud en garantie en natuurlijk voor een keur van jonge gebruikte Alfa occasions, o.a.: - Alfa Sud 1.5 Ti - Alfa 33 1.3 - Alfa 33 1.5 Ti - Alfa 75 1.8 - Alfa Alfetta 2.0 Q.O. - Alfa Alfetta 2.0 Ook voor APK-keuringen, reparaties, onderdelen en accesoires staan wij voor u klaar. Komt u eens langs bij: De zeehond Pierre, "betrapt" in het Veerse Meer. De zwemmende vrijgezel van het Veerse Meer, hier rustig liggend op een strekdammetje in de buurt van Kamperland. Het is één van de weinige foto’s, die de afgelopen 25 jaar van Pierre gemaakt konden worden. "Op een goed ogenblik zei ik tegen mijn man: 'Moet je eens kijken, het lijkt oud-minister- president Piet Gerbrandy wel’. (De premier van het oorlogska- binet in Londen - red.). De heer Gerbrandy had óók een kaal hoofd, een uitvoerige snor en treurige ogen”. Het verhaal van de eenzame zeehond, die in het Veerse Meer zat "opgesloten”, ging als een lopend vuurtje rond, vooral on der de watersporters. "We spra ken vaak met andere watersporters over onze ontmoe tingen met Piet. De naam Piet was Hollands, maar de Belgi sche zeilers maakten daar Pier re van. Op z’n Frans dus. Onder die beide namen is de zeehond bekend geworden op en rond het Veerse Meer. Tegenwoordig hoor ik meestal over Pierre spre- 4 De zeldzame vrijgezel speelt de komende weken en maanden een hoofdrol in een expositie over hemzelf en over zijn soortgenoten. De expositie wordt sinds 15 janua ri gehouden in het Zeeuws Mu seum voor Natuurlijke Historie, gevestigd in de oranjerie van het kasteeltje Westhove bij Domburg. De zeehonden-tentoonstelling gaat na afloop minstens anderhalf jaar 'op toernee’ voor Zeeland. Er worden minstens 350.000 bezoe kers verwacht. Tijdens de voorbereidingen voor de expositie kwam ook aan het licht, wie nu eigenlijk de naam Pierre voor het dier heeft verzon nen. De 'doopster' blijkt een me vrouw uit Goes te zijn, die als watersportliefhebber al sinds 1964 regelmatig op het Veerse Meer vertoeft Om persoonlijke redenen wil ze echter niet met naam en toenaam in de krant. Zij vertelt, dat het dier kort na de sluiting van de Zandkreekdam (1960) en Veerse Gat dam (1961) al in het Veerse Meer werd waar genomen, vooral door wa tersporters. Was hij "opgesloten” geraakt tijdens de afsluitingen? Of was hij tijdens het schutten stiekem het Veerse Meer binnengezwommen? "Wij hebben de zeehond zelf voor het eerst gezien in 1964, in een inham (een kreek) langs het Veerse Meer ter hoogte van Ar- nemuiden. We hadden daar toen onze boot aangelegd aan een klein houten steigertje. Toen we gingen zwemmen dook daar plotseling de zeehond op. Hij dook en zwom met ons mee”. "Elke keer, als we in die kreek ankerden, kwam die zeehond óók ineens boven water. Hij over nachtte meestal op een boothel- linkje, in de buurt van ons jacht”, wateromgeving heeft aange past. Hij bevroedt kennelijk de gevaren van fuiken. "Hij weet al vijfentwintig jaar op wonder baarlijke wijze te overleven. Dat is een uiterst knappe pres tatie, want één fuik kan hem al fataal worden. Hij is dus een uitgekookt dier”, zegt ook de heer W.J. Phaff, conservator van het Zeeuws biologisch museum in Domburg. In diens museum is de expositie "Zeehonden in Zeeland” te be wonderen. Omdat in de nabije toekomst mogelijk opnieuw groepjes zeehonden uitgezet zullen worden in de Oosterschel- de (vanuit de zeehondencrèche in Pieterburen), moet Zeeland weer zeehond-vriendelijk ge maakt worden. De betrokken partijen, die de te rugkeer van de zeehond in de Zeeuwse wateren voorbereiden (provincie Zeeland, Consulent- schap voor natuur, milieu en fau- Er zijn nog kaarten verkrijgbaar voor het concert dat vrijdaga vond a.s. wordt gegeven in de Ned. Hervormde Kerk te Kapel le. In deze fraaie kerk met zijn uitstekende akoustiek treedt vrijdagavond om acht uur de Rotterdamse Politiekapel op met een aangepast program ma. Tevens zal die avond het Op 30 januari a.s. organiseert de s.v. Robur een sponsorloop voor alle leden. De jeugd start om 11.00 uur en de senioren om 14.00 uur. Iedereen is in het bezit van een inschrijfkaart en de spelregels. Overigens zijn in de kantine nog voldoende inschrijf- kaarten aanwezig. Iedereen die onze vereniging een warm hart toedraagt kan meedoen. Inlich tingen bij J. Haerkens tel.23825 en bij J. Woord tel. 14654.(01100). 5?° en zolang de voorraad strekt. L rnTfi Grote Markt 7, Goes genoemd naar oud-premier Piet Gerbrandy ken”, aldus de Goese naam- geefster van de zeehond. b nabeheer, Rijksinstituut natuurbeheer, Dienst getijdewa- teren van rijkswaterstaat), zijn van mening dat Pierres soortge noten in een gespreid bedje moeten terechtkomen. Er moe ten garanties zijn, dat de dieren in alle rust kunnen leven en dat ze niet opgejaagd zullen worden door de opdringerige mens. Bo vendien zullen de uitzet-lokaties aan hoge milieu-eisen moeten voldoen. Zeeland moet de zeehond weer leren waarderen. Vandaar deze expositie in Domburg, als voorbode van de terugkeer van de zeehond in de Ooster- schelde. (Expositie geopend: dinsdag t/m vrijdag 11-17 uur, 1

Bevelander | 1988 | | pagina 1