ALGEMEtN NIEUWS- £N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. LaM- 61 Mum. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLI PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e Jaargang Woensdag 8 Februari 8 Nummer 3301 Nog eens: De Kamer v. koophandel voor West- en Oost- Zeeuwsch-VIaanderen, yggiLgagYeag. Ingezonden Mededeeing. Jaaroverzicht Gemeente Oostburg. IRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorbeen E. BOOM— ËUEK TNo.'2°r BRKSKENS Postgiro Abonnements-A'dvertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterlQk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: ORATIS verzekering sss gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies va gld. bij ver- tl gld. bij ver- sap gld. bij ver- gld. bij verlies voor de abonné's tegen Pfin lange ongeschikt- lnM door h van een 1 j lies van een éj-ij lies van een /Q lies van een IM van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen viitger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de OngevaU :n-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Vóór de onlangs gehouden verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel schreven we, dat we later nog eens hoopten terug te komen op de vertegenwoor diging van West. Z.-Vlaanderen in bovengenoemd college. Nu is Zaterdag 28 Januari een verga dering gehouden en daarbij heeft de herkozen voorzitter een rede uitgesproken, waarvan het alge meen gedeelte en de voor ons district van belang zijnde alinea's zijn opgenomen in de nrs van ons blad van 1 en 4 Februari. Naar aanleiding van deze rede, die min of meer als een jaar overzicht kan worden beschouwd, willen wij op onze destijds ge maakte opmerkingen terugkomen. We schreven 2 Nov. 1927, dat van de 2 maal 7 leden, waaruit de Kamer van Koophandel be staat, er uit ons district slechts 3 leden zitting hadden, namelijk 2 voor het Oroot- en 1 voor het Kleinbedrijf; dat een dergelijke verhouding van Oost tegenover West zeker niet billijk was en voor ons district ook minder ge- wenscht. Alles onder waardee ring voor de wijze, waarop de zittinghebbenden hun taak steeds hebben vervuld. Als antwoord op ons artike verschenen 5 Nov. twee Inge zonden stukken, waarvan de inhoud in het kort hierop neer komt Er is geen tegenstelling tusschen Oost en West, dus verandering is niet noodig. Omdat toen toch niets meer te be reiken zou zijn geweest, hebben wij de bestrijding van dit zwakke argument uitgesteld. Wel nam het oud-lid der Kamer, de heer Catsman, die bestrijding op 9 Nov. voor zijn rekening, maar verder bleef alles bij het oude, de zaak was stilgelegd. o— Nu, naar aanleiding van de bovenbedoelde rede, achten we echter de tijd gekomen, de kwestie 14. Da jonge weduwe ad?mde moeilijk de zeldzame atmosfeer van het dooditille vertrek in, dat het midden hield tusschen mau soleum, studeervertrek, scheeps- kajuit, kabinet van natuurlijke historie. Zij voelde zich als vreemdeling hier. Ze was hier eigenlijk altijd een indringster geweest. Ze was altijd alleen hier gekomen, om haar man te halen, als in de salons gasten zaten. Dan had hij gemopperd en gelachen en zich ten slotte toch uit zijn hol, zooals zij het noemde, onder het snelle licht der kroon, onder het pratende gezelschap, laten slepen. Nu dook op eenmaal de vraag bij haar op, of ze daar wel goed aan gedaan had Hij was hier zoo graag geweest. Dit hier was z ij n rijk zij hield zich hierin nooit langer dan een paar minuten langer op. Men nam altijd dsn reuk van koude rook in haar en kleeding mee naar buiten I Maar zij berouwde het nu toch, dat zij als weduwe niet meer hier geweest was. Zijn nog eens nader te bespreken. Daarbij gaan we uit van het naar voren gebrachte argument: Er is nog nooit iets gebleken van een tegenstelling tusschen Oost en West, Waarom dan verandering Wij juichen dat ten zeerste toe en meenen ook, dat eensgezind heid ons verder zal brengen dan scheiding. Maar uit het argument kunnen we slechts lezen in ver band met de zaak waar het om gaat. De behartiging der belangen van West kan evengoed wor den overgelaten aan de afge vaardigden uit Oost. En hiermede zijn we het in het geheel niet eens. Naast zeer vele gelijke belangen voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen bestaan er toch ook wel enkele, die voor de twee verschillende deelen minder of meer tegengesteld zijn. Het spreekt vanzelt, dat ineen dergelijk geval een moeilijkheid niet zal worden opgelost in een voor West gunstige richting Ne men we een voorbeeld De boot- dienst Breskens-Vlissingen laat, wat de dienstregeling betreft, wel eens wat te wenschen over. Toch is van de verschillende provin ciale bootverbindingen deze dienst zeker verreweg de voornaamste. Nemen weaan.dat voor een goe de oplossing, waarbij natuurlijk de economische zijde niet uit het oog mag worden verloren, het noodzakelijk zijn zou, dat de dienst op Neuzen eenigszins zou worden beperkt, wat zou dan het advies der K.v.K zijn Men zou hier kunnen tegenwer pen, dat dan van medewerking geen sprake kan zijn, omdat de verbetering der eene zijde zou wórden aangebracht ten koste van de andere zijde. Dit is ook volkomen juist, maar kunnen op verschillend gebied zich zulke gevallen niet voordoen en zal de beslissing dan niet steeds uitval len in het voordeel van de sterkst vertegenwoordigde zijde Dat in de zittingen tot nu nog niets is gebleken van tegenstelling tus schen Oost en West ontneemt portret hing overal. De ipoor van zijn eigen leven had haar nooit gelokt. Deze drempel hier was de grens geweest. Hier had hij haar niet meer toebehoord, maar Afrika het verleden Ze dacht„Men trouwt toch n'et een man, opdat hij weer vertrekt en daar ginds aan koorts sterft 1" Dat was goedkoope wijsheid, maar waar. Alles was verzwakt door wat haar de sombere gast aan verstoring en leed in huis en hart gedragen had. En ondanks alles bleef het misnoegen in haar de onrust. Hij had nog niet zijne laatite kaart uitgespeeldde brie ven Terwijl haar blik over het vreemdsoortige goed aan de wanden gleed, terwijl zich de duffe laboratorium-lucht, tot hoesten prikkelend, op de longen zette, vroeg zij zich zelf weer af„Wat kan in die brieven staan, die uit deze cel over de zee, onder de palmen verhuisd zijn Tijdens het leven van Paul Lijohardt had zij er zich nooit mede bemoeid, wat en aan wieli hrj schreef. Nu hinderde haar ook deze zonde der nalatig heid. Zooiets als een slecht ge weten. Ze was zoo zenuwachtig, dat zelfs het sachtjes voorzichtig niets aan bovenstaand betoog. Er blijkt alleen uit, dat zich tot heden nog geen geval van belangen tegenstelling heeft voorgedaan. Maar dat ze zullen komen, is zeker. En dan zal verlies steeds aan de Wes.zijde zijn. Daarom moeten wij n, het is ons recht en onze nicht, het is billijk bovendien, cat wij de vertegenwoordiging inftmze K.v K. krijgen, die ons toekópt. (Wordt vervolgd Op het door den voorzitter in de vergadering van den raad gege ven jaarlijksche overzicht betref fende den toestand der gemeente over het afgeloopen jaar laten we hieronder nog een en ander volgen Allereerst gaf .de voor zitter een overzicht van den loop der bevolking over het afgeloo pen jaar (reeds vroeger in dit blad opgenomen)de oorzaak dat de bevolking met 26 per sonen verminderde, moet hier aan toegeschreven worden, dat eenige gezinnen zich in het buitenland vestigden dit laatste verschijnsel komt in bijna alle gemeenten van Zeeland voor. De vele woningbouw der laatste jaren is zeer veel verminderd, evenwel werden in 1927 nog 11 nieuwe woningen voltooid, terwijl 34 bouwwerkvergunningen werden afgegeven. In 1 gezin kwam de besmettelijke ziekte roodvonk voor en in 2 gezinnen typhus de 4 personen die deze laatste ziekte hebben gehad zijn op 1 na alle hersteld de lijders zijn opgenomen geweest in het zie kenhuis te Aardenburg. openeu der deur haar deed ■chrikken. En toch was het juist haar moeder, die haar rood, breed, goedig glimlachend ma- tronengelaat met den grooten daarop ichommelenden hoed met veeren, door de opening «tak en verwonderd vroeg: „Daar ben je, kind?... Ii het moge lijk Ja dan had ik wer kelijk lang kunnen zoeken,.." Het gaf haar weer een tteek in het hart, dat men haar overal in huii eerder trachtte aan te treffen, dan hier lunchen de vier uren van haar man, waarin nog alle» vol van z ij n wezen, vbn z ij n leven wa«. „Wat ii het dan, mama?" vroeg ze ongeduldig. Bankholtz i» al weer met on» teruggeèbmen en zit voor met Giie Ift dat niet een beetje te veel voor een bruide gom „Och laat ze toch, mama 1" „Nu als jij meent Mevr. Weiferlicg ging. Haar dochter volgde haar tot het volgende vertrek en bleef toen naait haar itaan. „Zeg mama, u wai toch dik wijle bij oni op bezoek toen mijn man nog leefde wat hebt u eigenlijk voor indruk van hem gekregen In welke gemoedi- Het aantal werkloozen is dezen winter zeer groot geweest, op één dag steeg hef aanlal weik- loozen zelfs tof 47. Aan de werk loosheid is door de gemeente zooveel mogelijk tegemoet geko men, door het laten opruimen van sneeuw en het afbreken der oude schoolook door de in het afgeloopen jaar opgerichte werkloozenkas is steun kunnen verleend worden Dat er over het algemeen veel werkloosheid heerscht b' ijkt wel uit de ruim 200 afgegeven ventvergunningen in hef afgeloopen jaar. Van de beermachine werd iets minder gebruik gemaakt door de andere gemeenten dan in 1926 toch zijn er nog geledigd 257M3 en het vorige jaar 257'AM3. De bruto opbrengst van het bedrijf is f 1024,50 en het vorige jaar f 1291,75; deze vermindering in ontvangst is hieraan toe te schrij ven, dat door de andere gemeen ten thans zelf voor de paarden is gezorgdde uitkomst voor het bedrijf is dus niet veel min der dan in het afgeloopen jaar, vooral ook omdat het loon voor de paarden thans f13. bedraagt, tegen in 1926 f 15. Op de veemarkt werden aange voerd 163 paarden, 107 stuks groot vee, 511 vaarzen, ossen en stieren, klein vee 482 kalveren, 96 biggen, 13 schapen en geiten Aan marktge'd is in totaal ont vangen f 327,50. De opbrengst van de vleesch- keuring heeft bedragen f 1775,20 tegen f 1681 in het vorig jaar, alzoo dus een meerdere ontvangst van f94,20. Aan het veiligingsgebouw zijn bijna 2 millioen eieren aange voerd en ongeveer 38,000 K. O. fruit. De brandweer behoefde in hef afgeloopen jaar niet uit te ruk ken hoewel eenigszins gerust gesteld door de aanschaffing van auto brandspuit hopen we toch, dat we ook in 1928 voor brand gespaard moge blijven; he:tlaat zich evenwel aanzien dat deze spuit in een groote behoefte zal voorzien. Wat betreft de nieuwe school •temming wa» hij Tegen mij brutaal 1" meende de oude dame gemoedelijk. „Die eeuwige schoenmakerigrappen ik hem hem er dikwijl» op attent gemaakt I Ik heb hem gezegd: Al» je niet» andera daargind» in Afrika geleerd hebt, Paul, dan „ichoonmoeder" op „tijgervoe der" te rijmen ja dan lachte hij goddelooi 1Nu ja een schoonzoon zooal» alle anderen maar de ergate nog nietbeiloot ze gemoede- lijk-behaaglijk, terwijl ze met Gabriëlle door de groote zaal ging. Daar kwam hun haaatig de jongere zuiter tegemoet„Wal ter moet dubbelkoolzure natron!" meldde zij zenuwachtig. „Denk een» hij heeft met e«n vriend geluncht een meneer Von Oitözne... en die heeft hem in een waar rooveraho) gesleept! Een vraatzegt hij het ligt hem nog als lood in de maag De oude mevrouw lispelde iets afkeurends en ruiaehte ver der, naar hare vertrekken. Ga- brielle hield de andere staande. „Gise zeide ze ernstig. „Laat me nu toch „Och... je Walter zal niet direct dood gaan hoor eens de lagere school is mpt .Novem ber in gebruik genomen, en de Kweekschool reeds met Septem ber. Door de ouders der school gaande kinderen is, doortusschen- komst der oudercommissie, aan de gemeente een klok aangebo den, om deze in het nieuwe ge bouw op te hangen, en welke door de gemeente mei dank is aanvaard. Door de afbraak van de oude school en dank zij de medewer king van het Ned. Herv. kerk bestuur zal een ruim plein vrij komen wat het aanzien der ge meente zeer zal verhoogen en ruimte zal bieden voor de vee markt en andere doeleinden. Met de inrichting der te stich- ten bewaarschool is men thans nog bezighet timmer- en met selwerk zal binnen eenige dagen voltooid zijn Verschillende rioieeringen zijn in het afgeloopen jaar tot stand gekomenhet water wordt zeer ten genoege van de aangeslotenen afgevoerd Nieuwe aanvragen worden thans voorgelegd die, naar we hopen, spoedig lot stand kunnen worden gebracht. Aan de uitvoering der beslui ten tot het aanleggen van trot toirs welke reeds lang in voor bereiding zijn, zal spoedig de hand kunnen worden gelegd (Voor het ve-dere verslag zie men het blad van Dinsdag j. 1. GEBRUIK VAN CARBOLINEUM OP DE BOOMKWEEKERiJEN. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht, in het bij zonder van alle boomkweekers, op de zeer groote wenschelijk- heid alle houtige gewassen op hunne kweekerijen te bespuiten met 7pCt. vruchtboom-carbo- Iineum oplossing. De noodzakelijkheid, dat alle in ons land gekweekte gewassen aan de hoogste eischen van Zui verheid en afwezigheid van ziekten en insecten voldoen, wordt steeds dringender. Dit dient niet alleen even herinner jij je nog dien winter voor d'ie jaar, toen jij bij ons hier in Berlijn wa» en voor den eersten keer uitgegaan bent „Ja en „Wat denk jij, ia welke «tem ming wa» toen mijn man „Welaardig altijd tegen mij „Niet waar, aardig 7eide de jonge weduwe, zeldzaam zwak glimlachend. „Ik was dikwijl» woedend, als hij mij bij den neus nam en zeide: „Kijk eens... dat popje wil ook al dansen 1 „Zie je... als men van die grapjes uithaalt is men toch niet verdrietig 1" „Verdrietig.. Paul...?" De kleine lachte. „Die was toch altijd even leuk].,. Maar nu moet ik eerst natron halen..," Ze liep vlug verder. Gabrülle Lü ihardt trad de ontvangzaal binnen, waar kapitein Bankholtz bij haar naderen opsprong. Ostöme wilde direct na de lunch bij u komen 1" zeide hij, „Was hij er al .Ja." „Ik heb veel lust dien kerel nu nog mijn secuadanten te sturen (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1