Em Ktinnttrlialfl verwikkeling <I=J> Brandstoffen. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Buitenland. deze overeenkomst schijnen te hebben aangegaan, daartoe wel bevoegd wa- ren. In elk geval staat zij geheel los van de beide andere overeenkomsten, hetgeen, hetgeen ook hieruit blijkt, dat de credietverleeningen in de steenkolenovereenkomst zijn vermeld, waarbij onder meer moet zijn be paald, dat andere credieten, dan de daar opgenoemde, niet zouden wor den verleend. De paardenovereen- komst zou dan daarmee in strijd zijn. Ook de quaestie over de huiden is nog wel iets ingewikkelder, dan uit het bovenstaande bericht zou worden afgeleid. De moeilijkheden schijnen ons in hoofdzaak voort te komen uit de om standigheid, dat de overeenkomsten zijn aangegaan vóór de Export-cen trale er was, die tusschen in- en uit voer verband heeft te brengen. Er is door dit alles eenige verwarring ont staan, waarin de Export-centrale nu maar moet trachten orde te scheppen. Of dit gemakkelijk zal zijn is twij felachtig, aangezien er in de overeen komsten meer punten zijn, die tot verschil van meening aanleiding ge ven, en andere aan gerechtvaardigde critiek niet kunnen ontgaan. Aange zien echter, van Nederlandsche zoo wel als van Duitsche zijde, het stre ven bestaat, om tot overeenstemming te geraken, lijkt het niet uitgesloten, dat er een weg zal worden gevonden, dien beide partijen kunnen bewande len. Tusschen de ministers van financiën en van landbouw is een geschil ont staan aangaande de kaasuitvoer, ech ter van zuiver financiëelen aard en geenszins op een internationale kwes tie betrekking hebbende. Het Ned. Correspondentiebureau meldt dienaangaande Ingevolge de overeenkomst met Duitschland betreffende de kolenle- vering (welke overeenkomst gelijk men weet onzerzijds nog steeds niet is be krachtigd, maar toch wordt uitge voerd) moesten wij over de maand October voor 3 millioen gulden cre- diet aan Duitschland leveren en over de maand November voor 4 millioen gulden crediet. Wij zouden hiervoor credietpapier ontvangen van Duitsch land. En nu was het de vraag, of de staat dit credietpapier moest ne men, dan wel de exporteurs van ar tikelen als kaas, groenten, enz., voor welke artikelen reeds was voldaan aan alle financiëele verplichtingen door den minister van landbouw, voor den uitvoer gesteld in het belang der distributie (als beschikbaarstelling van zeker bedrag voor de goedkoopere levering van consumptiemelk, enz.). De minister van landbouw was van oordeel, dat dit credietpapier door den staat en eventueel door de Ex port-centrale zeer goed kan worden ondergebracht bij de Nederlandsche Bank, die zich immers verbonden heeft tot een belangrijk bedrag van dit papier te nemen (waarvoor de wet op de Exportcentrale haar 20 millioen gulden garantie geeft) en dat eerst in de toekomst voor nieuwe leveranties, die onder de werking van de wet betreffende de Export centrale zullen plaats vinden, dit pa pier kan worden gespreid onder de exporteurs, maar dat het niet aan ging dezen thans reeds te verplichten dit papier te nemen in plaats van be taling in contanten, zonder dat de wet daartoe noodzaakt. De minister van financiën was een ander gevoelen toegedaan. Terwijl nu het recht om consenten te geven voor den uitvoer van kaas en het oor deel of het oogenblik daartoe was aangebroken, inet het oog op de ko- lenlevering door Duitschland, alleen toekomt aan den minister van land bouw, vond minister Treub in de omstandigheid, dat de minister van landbouw van dit recht gebruikt maakt, aanleiding om, in verband met het hierboven in groote trekken geschetst verschil van inzicht omtrent de wijze van betaling der kaas, aan de amb tenaren der douane opdracht te ge ven, deze kaas niet over de grens te laten gaan. De minister van landbouw moet nu den eisch gesteld hebben aan zijn ambtgenoot van financiën, dat deze de opdracht, door hem gegeven, zon der eenige voorwaarde zal intrekken. De minister van financiën moet zich namelijk wel bereid hebben verklaard de gegeven opdracht in te trekken, maar alleen onder beding, dat de minister van landbouw vooraf zal verklaren, dat de voorwaarden, waar onder deze uitvoer zal plaats hebben, niet zullen praepidiriëeren op verdere uitvoeren onder vigeur van ^de Ex portcentrale en dat hij zal medewer ken tot het treffen van een regeling, volgens welke de exporteurs een ze ker percentage genoemd werd een bedrag van 20 pet. aan schatkist papier zullen nemen voor de door hen uit te voeren artikelen. Het standpunt van den minister van landbouw is echter, naar ons ver zekerd werd, dat de minister van fi nanciën allereerst de door hem ge- teven opdracht zal moeten intrekken. erst daarna moet hij bereid zijn in overleg te treden over verder te tref fen regelingen betreffende den finan ciëelen kamt der quaestie. Naar ons verzekerd werd, moet de minister van landbouw zelfs het voornemen hebben te kennen gegeven zijn ambt neer te leggen, indien deze zaak niet op een voor hem bevredigende wijze wordt opgelost. Naar verluidt, zou het kabinet wat de bevoegdheidsquaestie betreft het standpunt van minister Posthuma dee- len. Niet onmogelijk werd het ge acht, dat nog róor het houden van de interpellatie-de Jong een buiten gewone ministerraad zich over de aangelegenheid zal hebben uit te spreken. We ontvingen van onverwachte zij de bewijzen van instemming met het artikel onder bovenstaanden titel in een onzer vorige nummers. Naar we hooren, heeft het ook hier aandacht getrokken, maar behalve dat er handelend wordt opgetreden, mop pert men maar wat achteraf. Begrijpt men dan niet dat 't te doen is om te trachten kolen te ont vangen voor zoover dat mogelijk is en dan speciaal voor hen, voor wie het stoken met hout, met het oog op de hooge prijzen, minder bereikbaar is. Als men nu, in plaats van elkander op te winden, eens gehoor gaf aan de geluiden die men verneemt om gezamenlijk op te treden, en te trach ten te verkrijgen, wat blijkbaar voor de brandstotfencommissies minder ge makkelijk gaat, zou 't dan niet mo gelijk zijn wat meer te bereiken dan met hardhandig optreden Het gaat hier niet om de schuld te werpen op deze of gene corporatie, commissie of welke autoriteit ook, het gaat om een onderdeel van het eco nomische leven van een vrijwel ge ïsoleerde streek van ons land, waar voor de regeering een zekere moree- le verantwoordelijkheid draagt, te helpen. En op dat gevoel wilden we wer ken. Geen ontstemming verwekken, al lerminst, maar wat geregelde aanvoer, zóó, dat ook wat geregeld, zij 't dan ook bij matige kwantums, bijvoorbeeld wekelijks, kan worden verstrekt, 'daar willen we heen. En vooral, daaren boven eenige reserve tegen dat er mogelijk vorst zou invallen. We zijn er ten volle van overtuigd, dat onze afgevaardigde met de meest mogelijke bezieling zijn medewerking zal verleenen om onze belangen bij den minister te bepleiten. We zijn óók deel van Nederland! Rresltens, 4 December 1917. Bceskens- Er stond met de flinke Noord-Wester Zondagmiddag een hoog tij water in de haven, tot zelfs ver over de tramrails op de ha ven. De ponton was droogvoets niet te bereiken en dit beloofde heel wat voor de passagiers die per boot zou den arriveeren. Nu, zooals dat al eens een enkele maal meer gebeurd is, moesten de passagiers weer per roeiboot van de ponton worden vervoerd en daarna een eindweegs gedragen. Vermakelijke tooneeltjes zag men daarbij weer,;en met luiden jubel werd ieder, niet het minst de dames, be groet, toen zij op den rug van een stoere matroos aan wal werden gezet. Erger was het met een ponny die met een met kisten beladen kar de ponton op moest en ondanks stoksla gen en wat niet meer, er niet tégen op kon. Het was bepaald tergend zooals dat arme dier het moest ontgelden. Het in verschillende gemeenten han gend bordje, al is 't dan ook wat verroest, „behandel de dieren met zachtheid" was hier al zeer weinig van toepassing. Intusschen konden alle passagiers die naar den overkant moesten niet mee, want het aanbrengen met een roeiboot ging uit den aard der zaak niet zoo vlug, dat allen tijdig aan boord konden wezen bij het vertrek, dat, in verband met de aansluiting op den trein, te ruim 4 uur plaats had. De stoomtram was maar bij het postkantoor blijven staan, om zoodra het water eenigszins gevallen was, op het haventerrein te wisselen. Gisteren was de stand, ondanks de de weinig in kracht bedaarde wind, iets minder. Bij het bestuur der Lib. Kies- vereeniging „Breskens" is bericht ont vangen dat de heer jhr R. de Muralt op Vrijdag 28 December in eene open bare vergadering dier vereeniging hoopt op te treden. Sluis. Woensdagavond liepen hier een paar Duitsche soldaten rond die over hun militaire kleeding een oud versleten burgerpak aan hadden. Bij verschillende winkeliers vroegen ze naar chocolade, het gelukte even wel niet aan de ambtenaren hen te betrappen tot zij Donderdagavond weer present waren om hun inkoopen te doen. Een hunner werd aange houden een zak dragende van onge veer 70 K.G. gewicht, die bij nader onderzoek chocolade en margarine bleek te bevatten. Het gelukte den ambtenaren nog niet te weten te ko men in welke winkel(s) de voorraad werd ingekocht. De Duitscher werd in verzekerde bewaring gesteld. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 4 December. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer, vervoer, of ne- derlage A. J. d. K., 34 j., Sluis, f5 of 5 d. hecht, C. L. v. d. V., 27 j., Eede, f10 of 10 d., A. G. St. 31 j., St. Lau- reijns, 14 d. gev. str., N. M. M., 27 j., Eede, f20 of 20 d., C. L. M. 24 j., Oostburg, f 10 of 10 d., J. R. Az., 19 j., Retranchement, f 2 of 2 d., M. B. 30 j. en M. L. C. 40 j., beiden te Retranchement, ieder f 10 of 10 d. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 5 Dec. 4.32 4.56 Donderdag 6 5.20 5.44 Vrijdag 7 6.20 6.44 Laatste Kwartier Donderdag 6 De cember nm. 2.33. Ongetwijfeld haakt men naar nieuws omtrent de aangekon digde onderhandelingen over den wapenstilstand. Veel valt daarvan nog niette melden; een bericht van het Duitsche hoofdkwartier luidt dat reeds van divisie tot divisie wa penbestanden zijn gesloten. Ja zelfs is het reeds met een van de Russische legers tot een wa penstilstand gekomen. Terwijl de onderhandelingen over een algemeenen wapenstil stand inderdaad zijn aangevan gen. De barre weersgesteldheid die aan de telegraafgemeenschap heel wat parten heeft gespeeid, is ook oorzaak dat uit den aard der zaak nog defenitieve be richten zijn ontvangen kunne» worden, daar zelfs het draad, loos seinen door de stormen be- lammerd werd, maar niettemhs kan men wel voor zekerheid aannemen, dat het oogenblik van een definitieve wapenstil stand niet verre meer is. Moè verwijHfcK nuar '3a ffedatt© Wja ktranlsg«vlDL BOKKING. Maximum-verkoopprijs vast gesteld voor bokking en derge lijke Engelsche bokking 6 ct., volle haring 4 ct., maatjesharing 4 ct., gemarineerde haring 7 ct., Zuiderzee-bokkin^ (zachte zon der staartvin) 2 ct., Zuiderzee- zee-bokking (harde zonder staart vin) 21/2 ct., alles per stuk. BRANDHOUT. Maximum-verkoopprijs vast gesteld voor brandhout p. M. p. h. M. 15 cM Dennenh. f2.70, f3.20, f4.20 Berkenhout f4.70, f5.20, f5.70 Iepenhout f5.f5.20, f6. Eikenhout f5.70, f6.—, f6.70 Beukenhout f6.20, f 6.50, f7-20 geklooid. Deze prijzen gelden per 100 K.G, franco in huis. AARDAPPELEN. De Burgemeester van Bres kens brengt >ter algemeene ken nis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del wordt verzocht, dat met de beschikbare voorraden consump tie-aardappelen zoo zuinig mo gelijk worde omgegaan, daar de officieele cijfers nog niet be kend zijn en de berichten van deskundigen aanleiding tot be zorgdheid heeft. Verder ves tigt hij er de aandacht op, dat het streng verboden is consump tie-aardappelen te gebruiken voor veevoeder. De Burgemeester voornoemd.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2