71' GEMEENTERAAD VAN AXEL BINNENLANDS JAAROVERZICHT 1968 Fraakeriag bij abonnement, AXEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van maandag 23 december 1968 Prins. DINSDAG 31 DECEMBER 1968 83e jaargang no. 13 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 4,—. Andere plaatsen f 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm, Kleine advertenties 1-10 woorden ft 1,— elk woord meer 15 cent. burgemeester M. K. van Dijke gemeentesecretaris P. G. van den Aanwezig Voorzitter Secretaris Bosse Wethouders M. L. M. IJsebaert en A. H. van der Lee Leden J. H. Bouman, P. Dekker, J. Diele- man, J. den Doelder, M. 't Gilde, K. Hame link, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. C. van Luijk, J. Vink en A. de Waard. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed. De notulen van de vergaderingen van 29 ok tober en 26 november worden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken en mededelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Zonder bespreking worden aangenomen een voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te VGravenhage en vaststelling van het krediet voor het jaar 1969, groot 425.000, - een voorstel om akkoord te gaan met het ontwerp-besluit tot toekenning van een uit kering in verband met de nacalculatie „trend" 1968 aan Gemeentesecretarissen en -ont vangers een voorstel tot het vaststellen van de nieuwe „Spaarverordening 1969 van de Gemeente Axel" en tot intrekking van de „Spaarveror dening 1965" een voorstel tot het vaststellen van een nieuwe Marktverordening. Reeds geruime tijd wordt met het oog op de grote drukte op de kra ntenmarkt met de opbouw hiervan begonnen om 8.30 uur. Derhalve hebben B. en W. bij besluit van 22 oktober 1968 het tijdstip van de geslotenverklaring van de straten, waar de markt wordt gehouden, vervroegd van 10.00 uur tot 8.30 uur. In verband hiermede zijn zij van mening dat het in de Markt verordening opgenomen aanvangsuur van 11.00 uur eveneens dient te worden gewij zigd in 8.30 uur. Tevens wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de bestaande Marktverordening, die reeds enkele keren is gewijzigd, ten be hoeve van de goede leesbaarheid te vervangen door een nieuwe Marktverordening. Een voorstel tot het vasstellen van a. een nieuw Algemeen Ambtenarenreglement b. een nieuwe Arbeidsovereenkomsten ver ordening; c. een nieuwe Uitkeringsverordening d. een nieuwe Wachtgeldverordening. De vele wijzigingen van de rechtspositierege lingen in de loop der jaren, alsmede de wens om de tekst op verschillende punten aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden en deze redactioneel te vereenvoudigen, zijn voor het Centraal Bureau inzake de gemeenschap pelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden aanleiding geweest om de hierboven genoemde rechtspositierege lingen volledig te herzien. In de nieuwe ontwerpen die het Centraal Bureau voorlegt, is vooral gestreefd naar een redactionele precisering van artikelen waar mede men in de praktijk ervaring heeft op gedaan. De nieuwe redactie van de onder a en b genoemde rechtspositieregelingen be treft in hoofdzaak formele zaken die mate rieel hoegenaamd geen verschil met de be staande regelingen opleveren. Het essentiële verschil is het vervallen van de eerste afdeling van de Arbeidsovereen komstenverordening. Door de ontwikkeling op rechtspositioneel gebied vertonen thans de voorzieningen voor ambtenaren in tijdelijke dienst en arbeids contractanten een zo grote mate van overeen komst, dat het instituut van de arbeidscon- tractant geen reële betekenis meer heeft. De wijzigingen die aangebracht zijn in de onder c en d genoemde ontwerpen houden verband met de in werking getreden Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering. Een voorstel tot aankoop van de woningen Walstraat 7, 9, 9b, 13, 17 en 21 van de heer H. Duijm te Halsteren. Een voorstel tot aankoop van een oppervlak te tuingrond, gelegen bij de woning Oranje straat 16 van de heer R. J. de Kraker te Axel, bestemd voor de aanleg van het Hof plein ter realisering van het uitbreidings plan west; een voorstel tot verkoop van een perceel achtererf, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer E. C. Oggel te Axel; een voorstel tot verkoop van het op naam van de Gemeente als consort geboekte ge deelte van het perceel Handelstraat 2 aan de heer N. Dubbeldam te Axel. Door de overname van de Kanaalkade met de daar langs gelegen strook grond is de gemeente voor 22 m2 consort geworden in het perceel Handelstraat 2, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie F nr. 1538. Dit gedeelte is destijds niet als bouwterrein Jtteeverkocht kunnen worden, aangezien het toen nog geen eigendom van de gemeente was. Met de heer N. Dubbeldam te Axel is over de afkoop van deze consortstelling overeen- •te, ,:ng be"»;l<t. Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Burchtlaan, aan de heer R. A. Hayter te Middleton (Enge land), groot ongeveer 1140 m2, gelegen aan de Burchtlaan. Voorstel tot verkoop van enkele percelen grond, gelegen in Plan Oost aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woningbouwvereniging te Kloosterzande. De Regionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woning bouwvereniging te Kloosterzande wenst van de gemeente te kopen enkele percelen grond, totaal grond ongeveer 7253m2, gelegen in plan oost, voor de bouw van 42 woningen. D eheer D. J. Oggel vraagt waarom de brand gangen niet worden meeverkocht, deze be horen toch bij de woningen en logisch dat ook deze worden verkocht. De Voorzitter antwoordt dat deze worden mee verkocht en dat het onderhoud ook voor de Woningbouwvereniging komt. Door de gemeente wordt toezicht gehouden dat deze in goede staat blijven. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Toegevoegd wordt aan de agenda Punt 14a; 3e Wijziging begroting 1969. Wethouder van der Lee zegt op dit toege voegde agendapunt graag een toelichting te willen geven. Op advies van onze stedebouwkundige zal het parkeerterrein Hofplein, groter worden dan oorspronkelijk de opzet was. Hierbij zullen de kosten welke geraamd wa ren op 190.000,- nu 253.000,- wor den. De heer E. Maas vraagt of het geen tijd wordt nu voor parkeergelegenheden zulke grote be dragen nodig zijn, dat zij die er gebruik van maken door parkeergelden een bijdrage le veren in deze kosten. D eVoorzitter zegt dat de parkeergelegenheid steeds meer geld vraagt, maar wanneer wij personeel voor het innen van parkeergeld moeten beschikbaar stellen zullen de loon kosten groter zijn dan de inbreng. Het plaatsen van parkeermeters is een zeer dure zaak en ook dan zal er nog een con troleur moeten zijn. Wethouder van der Lee zegt dat het een dure zaak is, maar vooral de zuiderburen die naar Axel komen hebben een grote inbreng in de welvaart van onze gemeente. Het is dus lo gisch dat wij gezamenlijk de kosten dragen. Hierna wordt deze begrotingswijziging aan genomen. RONDVRAAG De heer Oggel VTaagt of er enig toezicht is op de administratie van de Regionale Zeeuws Vlaamsche Woningbouwvereniging te Kloos terzande. Spreker is bezorgd dat de forse huurverho gingen welke reeds tijdens de bouw worden bekend gemaakt waardoor huurders zich te rug trekken er woningen zullen blijven staan. Wij garanderen steeds grotere bedragen voor de bouw voor deze vereniging, maar kunnen wij hierin enig inzicht verkrijgen Verder vraagt de heer Oggel, of het mogelijk is verder te gaan met berstrating van de Stationsstraat. Hierna komt de heer Oggel met een voorstel, waarin ter navolging van Amsterdam en Den Haag een financiële „Fractiehulp" wordt voorgesteld. De fracties, aldus de heer Oggel hebben steeds grotere kosten, door reizen, telefoon en porto. Hij stelde voor 25, per jaar per Taadslid aan de fracties te doen bijdragen door de gemeente. De Voorzitter zegt dit voorstel in het Col lege te willen bestuderen en voorzien van een praeadvies in een volgende vergadering op de agenda te plaatsen. De heer K. Hamelink vraagt nu het plan van bebouwing in de Noordpolder voorlopig niet doorgaat, de bewoners die het aangaat in kennis te stellen van dit alles. Dan weten zij waar zij aan toe zijn en even tuele plannen voor verbouwingen kunnen uitvoeren. Hierna gaat de vergadering over in een ge sloten zitting welke niet meer wordt her opend. Wie traditioneel aan het eind van het jaar terugkijkt naar de afgelopen twaalf maanden heeft het voor wat Nederland betreft eigen lijk nog niet eens zo gemakkelijk. Het jaar 1968 heeft ons geen opvallend grote gebeur tenissen gebracht, die hun stempel op de toekomst drukken, gebeurtenissen zoals bij voorbeeld landen als Amerika (verkiezingen, moord op Kennedy), Frankrijk (revolutie en financiële crisis) en Engeland (economische omschakeling) die wel hebben meegemaakt. Toch is het afgelopen jaar voor Nederland belangrijk geweest. Wij maken kennelijk een gestaag doorgaand proces van vernieuwingen door op tal van terreinen. Ook al geeft dat de nodige problemen en zelfs botsingen, het is een gunstig verschijnsel. Een natie, waar in alles bij het oude blijft, is ten dode opge schreven. De grote verdienste van 1968 is, dat de vernieuwing heeft kunnen blijven door gaan zonder dat het tot kritieke botsingen is gekomen. Botsingen, die met name in Frankrijk niet zijn vermeden. Een van de merkwaardigste verschijnselen van 1968 is het studentenverzet geweest. In vele westelijke landen is gebleken, dat de studentenwereld radikaal verandert. Vrijwel overal is kritiek op de universiteit zelf en op de maatschappelijke gang van zaken ach tergrond voor een vaak heftig politieke be weging van de studenten. Ook in Nederland. Het afgelopen jaar heeft talrijke discussies gebracht tussen minister Veringa (Onderwijs), specialisten en studenten over de juiste orga nisatie van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. In maart werd het rapport Maris gepubliceerd, waarin voorstellen werden ge daan voor een nieuwe opzet. De aanbevelin gen van deze commissie gingen de studenten en de Academische Raad nog niet ver genoeg. Een nieuwe nota volgde, waarin meer nadruk werd gelegd op de verantwoordelijkheid van de lagere bestuursorganen binnen de univer siteit. Tevreden was echter nog niemand. In juni organiseerde de NSR (Nederlandse Stu denten Raad) in Utrecht een openbaar debat tussen de minister en studenten. Aan het de bat kwam voortijdig een eind door de ont ploffing van een rookbom. Het koninklijk huis was opnieuw onderwerp van vele gesprekken. In het parlement is uit voerig gepraat over wat de koningin finan- cieël nodig heeft, terwijl opnieuw is gefilo sofeerd over de vraag of Nederland een ko ninkrijk moet blijven of een republiek moet worden. De overgrote meerderheid wil het koningshuis in stand houden. Vooral nu het vernieuwingsproces op tal van terreinen split singen kan veroorzaken is een bindende na tionale factor, zoals het koningshuis, heel erg welkom. Opnieuw was eT in 1968 gele genheid om koninklijk feest te vieren. Op 17 april, 's avonds om 19.36 uur, schonk prinses Margriet in het Academisch Zieken huis te Utrecht het leven aan een flinke, welgeschapen zoon De RVD deelde mee „De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden, is geheel naar wens verlo pen. De toestand van moeder en kind is goed". Het communiqué werd ondertekend door prof. dr. W. P. Plate en de kinderarts dr. J. Drukker. Later zou prof. Plate zijn naam verbinden aan een grammofoonplaat met zwangerschaps- gymnastiek. Nog later zou hij op eigen ver zoek vervroegd met pensioen gaan. Op 22 april deed de heer Van Vollenhoven in het stadhuis te Utrecht aangifte van de geboorte van zijn zoon. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, trad op als amb tenaar van de burgerlijke stand. De ouders gaven het prinsje de namen Maurits Willem Pieter Hendrik. De naam Maurits komt voor in het Huis van Oranje, hetzefde geldt voor Willem en Hendrik. Pieter is de naam van de vader en de grootvader van het prinsje. Prins Maurits is voorlopig de vierde in de rij van de erfopvolging. Premier De Jong zei in een toespraak voor radio en televisie „De gedachten van de ouderen onder ons zul len teruggaan naar het moment, waarop de eerste berichten over de geboorte van de moe der, prinses Margriet, ons bereikten. Toen een sprankje hoop op de bevrijding in de donkere dagen van de bezetting van ons land. Omstandigheden waardoor deze, zo ver van huis geboren prinses een geheel eigen gene genheid verwierf, die later door haar optre den in ons midden is verdiept en toegeno men". Een tweede blijde gebeurtenis in de konink lijke familie was de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus, die op 25 september, eveneens in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, plaats had. Dit prins je, dat de namen kreeg Johan Friso Bemhard Christiaan David, is, na zijn moeder en zijn broertje Willem-Alexander, momenteel de derde in de rij van opvolging. Demonstraties. Het jaar bracht opnieuw de nodige demon straties en relletjes, al stonden aantal en om vang in geen verhouding tot wat 1967 ons bezorgde. Een van de felste demonstraties was die, waarbij ongeveer vierduizend sym- patisanten op 16 maart in Den Haag hun steun betuigden aan de Amerikaanse politiek ten opzichte van Vietnam. Aan de Ameri kaanse ambassadeur William R. Tyler werd een boodschap overhandigd, bestemd voot president Johnson en het Amerikaanse con gres. De demonstratie moest regelmatig door de politie worden „beschermd" voor „te- gendemonstranten". Diezelfde dag werd in Amsterdam omvangrijk gedemonstreerd tégen de Amerikaanse politiek. De politiekorpsen van een aantal gemeenten namen in deze pe riode het besluit om enkele waterkanonnen aan te schaffen. In januari werd nog even de zaak van de ontslagen hoofdcommissaris van de Amster damse politie, de heer Van der Molen, ac tueel. Hij had protest tegen zijn ontslag aan getekend bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. De heer Van- der Molen werd in 1966 ontslagen door de ministers Smallen- broek (Binnenlandse zaken) en Samkalden (Justitie). Deze laatste is inmiddels burge meester van Amsterdam geworden. De heer Van der Molen schakelde het ambtenaren gerecht in, maar kreeg ongelijk. Ook de Cen trale Raad van Beroep besliste op 24 januari van het afgelopen jaar. dat er geen gronden zijn om het ontslag n te verklaren. Juridisch ontstonden bij tal van demonstra ties moeilijkheden rond diverse uitroepen en spandoeken, waarin de Amerikaanse presi dent voor „oorlogsmisdadiger" en tal van variaties daarop werd uitgemaakt. In februari liet minister Polak (Justitie) weten, dat géén vervolging zou worden ingesteld tegen de Groningse hoogleraar prof. Delfgaauw. die op een bijeenkomst verklaarde, dat „gemeten aan de maatstaven van Neurenberg, johnson en zijn generaals oorlogsmisdadigers zijn". Woordkeus en het juiste zinsverband waren volgens de minister niet meer te achterhalen, zodat vervolging niet mogelijk was. Eerder waren al enkele studenten wegens het roepen van „Johnson Moordenaar" veroordeeld op grond van art. 117 van het wetboek van Strafrecht, dat belediging van een bevriend staatshoofd verbiedt. Na de mededeling van minister Polak werden opnieuw enkele stu denten veroordeeld, die voot hun raam span doeken hadden gehangen met „Johnson oor logsmisdadiger volgens de normen van Neu renberg". Hierna spraken zes Groningse hoogleraen in de ethiek in een brief aan de minister hun verontrusting uit over de hou ding van de autoriteiten tegen studenten en andere jongeren, die krachtens hun geweten protesteren tegen de oorlog en daarbij in strijd komen met artikel 117. De hoogleraen benadrukten hoe gevaarlijk het is wanneer een tegenstelling ontstaat tussen wet en ge weten, waarbij de jonge generatie op haar morele verontrusting geen ander antwoord krijgt dan een formele verwijzing naar het artikel in het wetboek van Strafrecht. Mi nister Polak antwoordde, dat wie naar zijn geweten of om welke andere reden ook meent de politiek en de daden van een regering te moeten afkeuren, daartoe, althans in een de mocratische samenleving, volop de gelegen heid heeft, mits hij daarvoor een vorm kiest, waarin beledigingen achterwege blijven. In de Eerste Kamer drongen alle fracties er bij de minister op aan het desbetreffende artikel te schrappen of te herzien. Verkeer. Het verkeer dreigt in ons kleine land een steeds groter knelpunt te worden. Het aantal ongelukken in 1968 was volgens de eerste ramingen opnieuw aanzienlijk groter dan in 1967. Aan de stijgende lijn is, ook voor wat betreft de aantallen slachtoffers en de scha de, nog geen eind gekomen. In februari kwam de regering met een nieuw wegenplan. In de komende tien jaren moet in Nederland 1900 kilometer weg worden aangelegd, voor namelijk autosnelweg. Het Nederlandse we gennet zou dan in totaal 3600 kilometer be slaan. Op het ogenblik heeft ons land 700 km autosnelweg. Dit zal in 1980 1900 km moeten zijn. Per 1 juli is het minimumbedrag, waarvoor de WA-verzekering voor een motorvoertuig moet worden gesloten, verhoogd van 250 duizend tot 400 duizend gulden. Dit was niet de enige lastenverzwaring voor weggebrui kers. Benzine en olie werden dooT belasting maatregelen eveneens duurder. Merkwaardig genoeg bleek men zich met name in Amster dam nauwelijks iets aan te trekken van de verhoging van de boetes voor verkeerd par keren. Het aantal fouten werd er niet minder door. Wel het aantal vondsten om aan een bekeuring te ontkomen. Tal van automobi listen maakten het briefje, dat onder hun rui tenwisser zat, goed nat, goed nat, zodat het onleesbaar werd. De schuld gaven zij aan de regen. De Amsterdamse politie voorkomt dit nu door de bekeuring in een keurig plastic zakje te bergen. De Nederlandse Spoorwegen moesten over 1967 opnieuw een verlies bekend maken. Ditmaal 94 miljoen gulden, tegen ruim 79 miljoen in 1966. Goederen en reizigersver- voer namen af. De NS-directie verwacht ook voor 1968 een verlies van zo'n 95 miljoen, ondanks de tot 75 miljoen gulden verhoogde rijksbijlage. De NS proberen hun aandeel in de vervoersmarkt te heroveren, maar vóór 1970 verwacht men niet uit de rode cijfers te komen. Inmiddels kregen de treinen een nieuw, moderner gezicht. De kleur wordt an ders en de naam NS staat er nu duidelijker op. De spoorwegen maken zich wel zorgen over het aantal ongelukken bij overwegen. Rotterdam kreeg op 9 februari de eerste metro van Nederland. Prinses Beatrix en prins Claus stelden de metro officieël in ge bruik. De metro loopt van het Centraal Sta tion naar het Zuidplein op de linker Maas oever. In Rotterdam-zuid rijdt de trein over een viaduct bovengronds. Het ondergrondse deel op de rechter oever heeft een lengte van 2,13 kilometer, het stuk onder de Maas is ruim een kilometer lang. De metro heeft vijf tussenstations. De treinen rijden elke vijf mi nuten in beide richtingen, op spitsuren elke drie minuten. De snelheid is zestig kilometer per uur. De bouw duurde zeven jaren en vroeg 190 miljoen gulden. Begin van het jaar verscheen de zeehaven- I nota over de ontwikkeling rond Rotterdam, Zeeland en Brabant. Men wil de zeehaven* activiteiten in Zeeland sterk stimuleren dooi de aanleg van vierduizend h.a. nieuw in* dustrie- en haventerrein, uitbreiding van d« Maasvlakte in het Europoortgebied en de vor* ming van nieuwe steden met meer dan hon* derdduizend inwoners. De nieuwe havens zul* len toegankelijk zijn voor schepen, die grotez zijn dan tweehonderdduizend ton. De KLM gaf in juli te kennen wel tevieden te zijn over de gang van zaken. Over het in maart afgesloten boekjaar *67/*68 werd een winst gemaakt van ruim 63 miljoen gulden. Dit ondanks storende invloeden op het toe* ristenverkeer door de internationale politieke situatie. De KLM bezat in juli 41 vliegtui* gen en onderhield een lijnennet van in totaal 275 duizend kilometer tussen 97 steden. Het belangrijkste kruispunt van Nederland Oudenrijn werd voor twintig miljoen gul den sterk verbeterd. Wetenschap. Op tal van terreinen heeft de Nederlandse wetenschap in 1968 grote vorderingen ge maakt. De meeste verliepen zonder veel sen sationele berichten. Zo bleek, dat Nederland al geruime tijd bezig is met transplantatie» van verschillend karakter. Medische presta ties van even groot belang als de eerste hart transplantaties, die sinds december 1967 zijn uitgevoerd. Zo hebben Nederlandse hartspe cialisten al vijfmaal transplantaties van hart kleppen uitgevoerd. Belangrijk zijn ook de vorderingen geweest bij het speuren naar stoffen, die kunnen voorkomen, dat het men selijk lichaam vreemde weefsels, die bij trans plantaties worden ingebracht, afstoot. Ne derland heeft op dit terrein in 1968 enige wereldontdekkingen gedaan. Prof. Kistemaker wist grote vorderingen te maken op het punt van de produktie van ver rijkt uranium. Half november werd bekend, dat Nederland, Engeland en West-Duitsland zullen samenwerken om dit Nederlandse pTO- cedé in praktijk te brengen. Het systeem- Kistemaker is veel eenvoudiger en goedkoper dan de manier, waarop kernmachten zoals Amerika en Rusland hun zuivere uranium produceren. Economie. Begin 1968 waren de verwachtingen over de economische gang van zaken nog niet zo bijster optimistisch. Men wilde het sombere slot van 1967 wel vergeten, maar de econo mische plannenmakers zagen nog steeds geen heldere hemel. Het onweer bleef nog steeds in de buurt. In januari kwam het Centraal Planbureau met het economisch plan voor 1968. Men wees daarin zorgelijk op de nog altijd forse werkloosheid, die maar niet be neden de grens van honderdduizend wilde komen. Weliswaar vertoonde de betalings balans sporen van beterschap, maar die ver betering voltrok zich in een erg traag tempo. Een van de voornaamste conclusies was, dat dti jaar niet veel zou kunnen worden bereikt ter verbetering van de lonen. De werknemers met meerderjarige contracten zouden nog op een geringe verbetering kunnen rekenen. Vol gens het Centraal Planbureau behoefden werk nemers met één-jaarconracten niet op een werkelijke inkomstenvermeerdering ten op zichte van de kosten van levensonderhoud te rekenen. Half 1968 zag het er plotseling al beter uit. Volgens het halfjaarlijks economisch rapport van de Sociaal Economische Raad nam de produktie toe en was de werkloosheid iets verminderd. Fraai was het geheel echter nog niet. Ook de SER wees op verkeerde struc turele ontwikkelingen. De werkloosheid bleef nog altijd hoog, de betalingsbalans zou toch nog iets slechter uitvallen dan het in januari verwachte overschot van vijfhonderd miljoen gulden. De SER noemde het opvallend, dat, ondanks een herstel van de industriële pro duktie en verbetering in de landbouw en in de bouwnijverheid, de werkgelegenheid in het eerste halfjaar van 1968 niet was toege nomen. Men weet dit aan een toenemende rationalisatie in de produktie, een verschui ving naar meer kapitaalintensieve produktie, waarvoor minder mankracht nodig is, en een versneld proces van internationale arbeids verdeling (gastarbeiders). Tegen het eind van het jaar kwamen echter gunstiger gegevens over dé economische gang van zaken. De produktiviteitsstijgingen in alle sectoren bleken aanzienlijk te zijn, terwijl de uitvoer duidelijk was toegenomen. Dat was voor een meerderheid van de SER (de werk geversafgevaardigden waren het er niet mee eens) aanleiding om begin november te ver tellen, dat de lonen méér zullen kunnen toe nemen dan werd verwacht. Deze mededeling kwam juist op het moment, waarop de loon onderhandelingen in enkele belangrijke be drijfstakken volledig waren vastgelopen. Op het gebied van handel en industrie was 1968 het jaar van de fusies. Talrijke bedrij ven besloten met elkaar samen te werken of zelfs in elkaar op te gaan om efficiënter en goedkoper te kunnen werken. Bij deze fusies waren er enkele, die als een komplete ver rassing kwamen en die ook voor soms one verkwikkelijke tonelen zorgden. Reden voor de minister van Economische Zaken om mee te delen, dat de regering zich zorgen maakte over de fusies en de manier waarop sommige daarvan tot stand kwamen.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1