Machten i I I 1 1 I 1 I 1 1 I ^OPEiFflRTVERGADERING Prankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 83e jaargang no. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALGEMENE VERGADERING WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" Begroting 1969 vastgesteld De wereldgebeurtenissen moeten velen wel de indruk geven, dat wereld- se machten en krachten het voor het zeggen hebben. Men komt er dan welhaast toe Multatuli's „Gebed van de Onwetende na te bidden: O God!er is geen God! Want psalmdichters mogen gewagen van Hem, die het al regeert, die in Zijn hemel lacht over het woeden der volken en j het geweld der machthebbers. En Christus mag tegen zijn jongeren zeg gen: Heb goede moed, Ik heb de wereld overwonnen. Maar we zien er in de praktijk zo weinig van. Dat komt doordat wij een gans andere schaal toepassen. Wij zijn als de man, die met een verrekijker de gebeur tenissen rondom betuurt en inderdaad zelfs méér ziet dan met ongewapend oog mogelijk is, maar toch en juist daardoor, niet kan waarnemen wat zich vlak aan zijn voeten afspeelt. Een voorbeeld daarvan geeft ons de situatie op het ogenblik, waarop Jezus in Bethlehem werd geboren. Wan neer men ooit een wereldbeeld kon vergelijken met het huidige, dan was dat toen het geval. Het ging allemaal hard tegen hard en God scheen nog altijd aan de kant testaan van de sterkste bataljons. De Romeinse stoom wals verpletterde alles. Hetjoodse volk, schijnbaar vernietigd, toen weer uit de Babylonische gevangenschap teruggekeerd, mocht dan weer een nieuwe natie vormen, maar moest toen opnieuw de nek buigen onder het Grieks-Syrische juk en later onder dat van de Romeinen, die het zelf te hulp had geroepen! Een man als Herodes de Grote mocht dan dit volk een machtige tempel schenken, maar die stond daar tegelijk als een bewijs van wie in het land de macht had. Op honderden manieren wist de overweldiger duidelijk te maken, dat alléén wie in de pas meemarcheerde, kans op overleven had. Dit regime is in het „Jaar Eén' zo hecht veranderd, dat Caesar Augustus de balans laat opmaken en de volkstelling beveelt. Dan gaat daar een man met een zwangere vrouw op pad, en die tocht is een nog duidelijker be wijs, hoe de bevelen van de bezetter stipt moeten worden opgevolgd. Met persoonlijke omstandigheden wordt geen rekening gehouden, de Keizer beveelt: ga! En zo gaat Jozef naar Bethlehem, de Stad van David, om nog eens te meer te ervaren, dat het afgelopen is met Davids Glorie, dat alle profetieën omtrent de Grote Zoon van David in het zand zijn dood gelopen. Als hij er komt, vindt hij niet eens een plaatsje in de herberg. In de wereldgeschiedenis van die dagen speelt Bethlehem totaal geen rol. Een vergeten dorp in een wingewest. Rome maakt de dienst uit. Men heeft wél een verrekijker nodig om in dit wereldrijk rond te kijken en heeft men dan oog voor dat manneke, dat daar, als een mier in het gras, voorkruipt met zijn vrouw en zijn ezeltje? Bovendien gaat het hier om totaal verschillende diemensies. God schrijft anders geschiedenis dan de mensen. In dat Jaar Eén zou iedereen hard gelachen hebben wanneer men had voorspeld, dat Bethlehem twintig eeuwen lang met eer en dankbaarheid zou worden genoemd. Dat de keizerlijke adelaars in Rome vervangen zouden worden door het Kruis. Datzelfde kruis, dat het einde scheen te zijn van een Joodse dweper, die staatsgevaarlijke opvattingen had en een smadelijke dood stierf. Toen echter begon de opmars van het christendom. En ook daarvoor behoeven we niet uitsluitend loftrompetten te steken. Ook daar wonnen wereldse normen, wereldse machten het maar al te vaak van de leer van de Meester. Maar God schrijft anders geschiedenis dan wij. Wat wij niet zien, mogen wij geloven. van de GEMEENTERAAD VAN AXEL op MAANDAG 23 DECEMBER 1968 des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. „De vervuiling en de verzilting van de Neder landse binnenwateren zijn de laatste decennia levensgroot voor ons komen te staan. Zij zijn het objekt van voortdurende zorg geworden van hen, die met het beheer ervan zijn belast. Ik ga ervan uit dat de gemeentebesturen de eersten zijn, wie de hygiëne van het milieu ter harte gaat, die het welzijn van hun bur gers willen bevorderen. Hier is een gelegen heid om dat daadwerkelijk in praktijk te brengen. Ik heb goede hoop, dat onze ver wachtingen niet beschaamd zullen worden". Aldus de dijkgraaf van het waterschap „Axeler Ambacht", de heer P, van Hoeve, tijdens de algemene verbadering van het wa terschap in „de Halle" te Axel. Vervuiling Tijdens de vergadering op 11 januari 1968 zei de heer Van Hoeve te hebben geconsta teerd, dat het ernstige euvel van de water vervuiling binnen afzienbare tijd zou zijn verholpen. „Gelukkig zijn er", aldus de heer Van Hoeve, „drie gemeenten die hun rioleringstelsel zo danig hebben omgebouwd,'dat lozing op de afvalwaterleiding kanaalzone kan plaats vin den. De dijkgraaf zei het echter te betreuren, dat zijn optimistische verwachting ten opzichte van andere sectoren niet gerechtvaardigd is. Hij doelde met name op de industriële be drijven. „Ik ben bijna geneigd te veronderstellen", zei hij, „dat hier onwil in het spel is. Op een verzoek van onze kant om inlichtingen, hoe ver men met het verminderen en eventueel stopzetten van lozing van vuil water op onze waterlopen is gevorderd, kregen wij ten ant woord, dat men bezig is met een studie over dit vraagstuk. Men zal ons te zijner tijd op de hoogte stellen". De heer Van Hoeve was van oordeel, dat deze studie wel wat laat is begonnen. Het antwoord van de betreffende industrie was dan ook, zo zei hij, bepaald niet met gejuich door het dagelijks bestuur ontvangen. Dijkversterking „Het is voor iedereen duidelijk", voegde hij hieraan toe, „dat een reaktie van deze strek king niet bevorderlijk is om in een gezamen lijk overleg tot een oplossing te komen. Wij willen tolerabel zijn, maar willen niet aan het lijntje worden gehouden. Op deze wijze worden we gedwongen op een onprettige ma nier op te treden". De dijkgraaf deelde nog mee, dat tijdens de vergadering van de dijkraad na de algemene vergadering een voorstel zou worden gedaan betreffende de versterking van de vooroever voor de dijk van de Eendrachtpolder. De be groting van dit werk beloopt een bedrag van ruim één miljoen gulden. Dit moet betaald worden uit de pot van 12.000.000 die de minister heeft bestemd voor de uitkering aan de waterschappen. Hoofdingelanden beëidigd De vergadering heeft de begroting voor 1969 goedgekeurd. Ter dekking van het oorspronkelijk geraam de tekort wordt het dijkgeschot verhoogd met 5, - per ha. Een verhoging per ha voor de ongebouwde eigendommen komt overeen met een verhoging voor de bebouw de eigendommen van 1,67%. Als nieuwe hoofdingelanden van het water schap werden beëdigd de heren W. Simoen te Terneuzen, J. de Pree te Zaamslag, J. Haak te Zaamslag, W. de Putter te Axel en A. Puijlaert te Zuiddorpe. Dit is de eerste aanvulling van de algemene vergadering sinds 1965. Besloten werd over te gaan tot verbetering van een aantal wegen in het waterschap. Het betreft hier de Sasdijk in de gemeente Axel, de Polderstraat en de Verbindingstraat in de gemeente Vogelwaarde. In ruilverkavelings- verband komen voor verbetering in aanmer king de St. Janstraat, St. Marcusstraat en Moerspuistraat. Aan de Karnemelkstraat zul len tracé-verbeteringswerken worden uitge voerd. Deze wegen liggen in het ruilverkave- lingsblok Koewacht. Voor de kosten, die voor rekening komen van het waterschap, zal een vaste geldlening worden aangegaan tot een maximum van 210.000,-. AGENDA: 1. Opening Notulen Ingekomen stukken en mededelingen Voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage en vaststel ling van het krediet voor het jaar 1969. Voorstel om akkoord te gaan met het ontwerp-besluit tot toekenning van een uitkering in verband met de nacalcula tie „trend" 1968 aan gemeentesecreta rissen en -ontvangers Voorstel tot het vaststellen van de nieuwe „Spaarverordening 1969 van de gemeente Axel" en tot intrekking van de ,;Spaarverordening 1965". Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe Marktverordening 8. Voorstel tot het vaststellen van a. een nieuw Algemeen Ambtenaren reglement b. een nieuwe Arbeidsovereenkomsten verordening c. een nieuwe Uitkeringsverordening d. een nieuwe Wachtgeld verordening. 9. Voorstel tot aankoop van de woningen Walstraat 7, 9, 9b, 13, 17 en 21 van de heer H. Duijm te Halsteren. 10. Voorstel tot aankoop van een opper vlakte tuingrond, gelegen bij de wo ning Oranjestraat 16 van de heer R. J. de Kraker te Axel 11. Voorstel tot verkoop van een perceel achtererf, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer E. C. Oggel te Axel 12. Voorstel tot verkoop van het op naam van de gemeente als consort geboekte gedeelte van het perceel Handelstraat 2 aan de heer N. Dubbeldam te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Burchtlaan, aan de heer R. A. Hayter te Middleton (Engeland). Voorstel tot verkoop van enkele percelen grond, gelegen in plan oost aan de Re gionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woning bouwvereniging te Kloosterzande Rondvraag Sluiting. MEDEDELINGEN Inzake de vragen van de heer D. J. Oggel in de raadsvergadering van 26 november 1968 m.b.t. de openbare verlichting te Sassing en Rondeputten/Capellestraat is contact opgeno men resp. met Rijkswaterstaat en de N.V. P.Z.E.M., terwijl inzake de vraag van de heer den Doelder in de vergadering van 29 ok tober 1968 m.b.t. aanduiding parkeerverbo den een onderzoek gaande is. 13. 14. 15. 16. VASTE OEVERVERBINDING Kruiningen-Perkpolder Donderdag bij de officiële opening van 't ka naal Gent - Terneuzen heeft minister Bakker enkele belangrijke mededelingen gedaan in zake de vaste oeververbinding over of onder de Wester-Schelde. Minister Bakker deelde mede, dat de aan vankelijke voorkeur thans uitgaat naar een verbinding Perkpolder - Kruiningen. Tech nische en financiële overweging geven aan leiding om in principe aan een dergelijk tra ject de voorkeur te geven boven een meer westelijk. Gebleken is nl. hoe westelijker men komt hoe minder geschikt de bodem is, en hoe hoger derhalve de kosten worden om de bouw uitvoerbaar te maken. Rechtstreeks hiermee verbonden is ook het in de toekomst toe te passen tarief voor het verkeer via deze vaste verbinding. En hoe hoger dus de bouw kosten worden, hoe hoger de tol zal worden die door het verkeer moet worden opgebracht. En deze zou bij een westelijk tracée wel eens zo hoog kunnen worden dat het gebruik van de vaste verbinding daardoor weer aanzienlijk minder aantrekkelijk wordt. Wij kunnen ons voorstellen dat deze mede deling van minister Bakker met gemengde gevoelens ontvangen is. In Middelburg heb ben de Staten zich juist uitgesproken voor een zo westelijk mogelijk tracé, bij voorkeur juist ten oosten van Terneuzen. Een dergelijke ligging zou natuurlijk de route van Zeeland naar het Noorden via de Zeelandbrug aan trekkelijk maken en daardoor ook het verkeer via deze nog steeds niet rendabele verbin ding belangrijk doen toenemen. Ook voor Terneuzen is het zeker niet plezierig dat, nu de versnelde scheepvaartbeweging door het kanaal reeds een schadepost betekent voor de op leveringen aan scheepvaart en schippers ingestelde middenstand, nu ook deze toe komstige verbinding weer ver buiten deze ge meente komt te lopen. Maar wij dachten toch dat voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn geheel het feit dat de afstand naar het Sloegebied en naar Middelburg ongeveer 20 kilometer langer wordt door de nu geplande ligging niet het belangrijkste is. Het merendeel van het ver keer en zeker het zware verkeer richt zich niet op dat gebied, maar beweegt zich naar de randstad, in welk geval de meerdere af stand slechts 10 kilometer bedraagt een verschil dat bij goede verbinding - voor geen enkele weggebruiker een ernstig bezwaar kan betekenen. Verder zal een ligging bij Perkpolder natuur lijk wel een verkorting betekenen voor een verbinding naar het nu in ontwikkeling ko mende Moerdijkgebied, en zal ook de ligging bijzonder centraal zijn wanneer alle toekomst plannen werkelijkheid worden en het Ant werpse plan voor een kanaal naar Baalhoek tot uitvoering zou komen en ook aan de over zijde van de Wester-Schelde het gebied om Reimerswaal tot industrie-zone zou worden. Het lijkt ons daarom in landelijk verband ge zien zeker nog niet zo'n ongelukkige keuze wanneer een vaste verbinding onder of over de Schelde in de omgeving van Kruiningen- Perkpolder zou komen. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1