NIEUWE CHR. NATIONALE SCHOOL AAN DE BURCHTLAAN DOOR BURGEMEESTER M. K. VAN DUKE GEOPEND ll Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 83e jaargang no. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrijdag 27 september is door burgemees ter M. K. van Dijke de nieuwe school voor Ohr. Nat. onderwijs aan de Burcht laan geopend. Aan deze opening ging in de schouwburg zaal van ,De Halle' een bijeenkomst voor af. De voorzitter van het schoolbestuur de heer J. M. Brandes begon deze bijeen komst met de eerste 11 verzen van Ps. 78 waarna hij voorging in gebed. Het is vandaag een blijde dag voor velen voor het gemeentebestuur om dat dit het zoveelste mooie gebouw in Axel is dat dit jaar wordt geopend. Deze school is gebouwd waar vroeger ihet kasteel van Axel heeft gestaan en daarom is voor de naam van de school ,,De Warande ge kozen. Deze school is een school met de bijbel zoals men op de muur kan zien. De oprichters van de chr. nat. school heb ben ook toen Ps. 78 gebruikt. Hierin wor den de daden des Heren doorgegeven van geslacht op geslacht, aldus de heer Brandes. De heer Brandes meende dat de vraag of de school met de bijbel nog zin heeft, be vestigend kon worden beantwoord: zeker heeft deze nog zin en wij zijn hierover verheugd. Laat het personeel zorgen dat men kan zien dat ihet de school met de bijbel is en laat u niet leiden door de gebeurtenissen uit deze tijd, aldus besloot de voorzitter. Burgemeester van Dijke gaf zijn beste wensen aan bestuur, personeel en kinde ren bij de opening van dit nieuwe school gebouw. Het is een fraai, doeltreffend en dege lijk gebouw. Het oude schoolgebouw in de Nieuwstraat staat er nu 60 jaar en on danks uitbreidingen en verbeteringen in 1921 en 1930 voldoet dit niet meer aan de huidige eisen die voor goed onderwijs gesteld worden. U had hier buren waar wel eens last van ondervonden werd en ik bedoel daar niet de Mavo-school, maar wel uw „knorrende" buren. Het is geen geheim dat het gemeentebestuur niet ge lukkig was met de gekozen plaats, aldus burgemeester van Dijke. Naar onze mening moet men een school bouwen waar kinderen zijn en dat is op deze plaats zeker niet het geval. Maar wij hebben nog hoop dat door het uit breidingsplan de school toch goed gesitu eerd zal zijn. 8 jaar geleden is men met de voorbereiding voor deze schoolbegon- nen met medewerking van velen, waar van in het bijzonder moet worden genoemd de heer L. Frantzen, inspecteur voor het lager onderwijs. De bouw van deze school was voor de gemeente een zware opgave, het is geen goedkope school, 1.475.000,dat is bijna 150.000,— per lokaal. Van het ministerie kon maar een klein bedrag worden gefinancierd. 1 miljoen kwam ten laste van de gemeente, mede hierdoor moesten enkele grote noodzakelijke wer ken worden teruggeschoven. Toch heeft het gemeentebestuur dit met vreugde gedaan omdat dit een school is voor basisopleiding en deze basisopleiding moet goed zijn om verder te kunnen stu deren. De school is niet „af" er ontbreekt een gymzaal, maar hiervoor was van hoger hand geen toestemming. Het is te hopen dat spoedig ook hieraan zal kunnen wor den begonnen. De burgemeester deelde nog mede, dat bij het gemeentebestuur 't plan leeft voor de lichamelijke opvoeding een vakleerkracht aan te trekken, zodat dan de dure investering van de gymzalen ten volle benut zal kunnen worden.. De naam „De Warande" hiervoor heb ik van Dale opengeslagen en vond: be schermd konijnenjachtterreinen", verder: „wandeldreef of park" en als laatste „ter rein om of bij kasteel of landhuis", dit zal het dus zijn. Hier heeft vroeger het kas teel van de heren van Axel gestaan en op dit terrein is nu deze school gebouwd. Burgemeester van Dijke besloot zijn toe spraak met de wens dat het op de nieu we school goed leren en onderwijzen zal mogen zijn. De heer L. F. J. H. Frantzen inspecteur lager onderwijs bracht dank voor de uit nodiging en meende dat er op deze dag zeker een feeststemming moest zijn bij bestuur, leerkrachten en kinderen. Ook ik ben blij met deze nieuwe school. Uw school was de eerste die in het zuiden op de „crepeerlijst" geplaatst werd en dit was noodzakelijk. Er is in het onderwijs veel gebeurd en er zal in de komende ja ren nog veel gebeuren, niet alleen in het voortgezet onderwijs maar ook in het ba sisonderwijs zoals de nieuwe naam voor lager onderwijs is geworden. Dit betekent dat hier de basis gelegd moet worden voor verder onderwijs en dat er vorming zal moeten zijn. Wij zullen de jeugd moeten opleiden en verantwoordelijkheidsbesef bij brengen om hen in het verdere leven te laten slagen. De heer J. de Visser feliciteerde het be stuur met de opening van deze nieuwe school en ging ook in op de verandering die snel plaats vindt in het onderwijs. Dit is een school waar het onderwijs wordt gedragen door het geloof. Volgende in de lange rij van sprekers was de architect de heer Kammer, deze gaf uiteenzetting over de school en de wijze waarop zij is geworden tot wat zij nu is. Spreker verzekerde prettig te hebben ge werkt aan deze opdracht en bood namens zijn bureau de bloembakken aan welke in de hal zijn opgesteld. Namens de hoofdaannemer, Kortewegs bouwmaatschappij sprak de heer v. d. Zwaard woorden van dank voor de pret tige wijze waarop zijn bedrijf hier het werk had kunnen verrichten en bracht verder dank aan de onderaannemers voor hetgeen oök zij hadden bijgedragen om dit gebouw tot het nu bereikte resultaat te brengen. Namens de aannemers bood ir. v. d. Zwaard het aquarium aan dat in het han- denarbeidlokaal staat opgesteld. Ds. Vfeefkind sprak ook zijn vreugde uit over deze nieuwe school met de bijbel, maar voegde er aan toe dat deze alleen op de steun van de vrijgemaakte kerk zal kunnen rekenen als het onderwijs kan steunen op Gods woord. De heer T. Klein, directeur van de Chr. Mavo school, bood zijn gelukwensen aan en wees op de prettige samenwerking welke tussen beide scholen bestaat en bood een boek en voetbal aan. Het oud-hoofd van de school, de heer J. J. de Ridder, gaf een terugblik op de jaren dat hij als hoofd werkzaam was. Hij had de stille hoop gekoesterd dat hij nog aktief zou zijn bij de opening van de ze school, maar het heeft te lang geduurd. Het hoofd van de school de heer J. van de Hengel sprak eveneens zijn vreugde uit met de ingebruikname van de nieuwe school, waarbij hij de hoop uitsprak dat veel goede leerlingen zouden afgeleverd kunnen worden. Als laatste in de rij van sprekers kreeg de heer W. van Cadsand het woord als voor zitter van de bouwcommissie en bracht dank aan allen die op welke wijze ook hadden bijgedragen tot de bouw van de ze school. De echtgenoten van de heren v.d. Hengel en Brandes bood hij bloemen aan voor het gemis van hun echtgenoten in deze bouwtijd. Hierna begaf het gezelschap zich naar de school, waar burgemeester van Dijke met de sleutel de deur van de hoofdingang opende en men de school kon betreden om het schoolgebouw te bezichtigen. Van vele zijden kon men tijdens de be zichtiging waardering en bewondering ho ren voor de inrichting van dit nieuwe en fraaie schoolgebouw en voor de wijze waarop hier thans onderwijs wordt gege ven. Een enorm verschil met de beginperi ode van het christelijk onderwijs in Axel, dat ouderen nog van nabij hebben mee gemaakt. De dijkgraaf van het Axeler Ambacht de heer P. van Hoeve heeft een algemene vergadering van het waterschap uitge schreven tegen donderdag 10 oktober a.s. om 14 uur in „De Halle" aan het J. F. Kennedyplein te Axel. Aan de orde komen de volgende agenda punten: onderzoek geloofsbrieven van de benoem de hoofdingelanden; voorstel wijziging begroting 1966; voorstel voorlopige vaststelling rekening 1966; aanbieding begroting 1969. Nieuwe hoofdingelanden De kandidaatstelling voor de verkiezing van 5 hoofdingelanden in de vacatures van de heren J. C. Bleijenberg (gebouwde eigendommen - district I); A. Koster en J. van Wijk (gebouwde eigendommen - district II); W. de Feijter (ongebouwde eigendommen - district III) en A. C. L. Cerpentier (ongebouwde eigendommen - district V) heeft plaats gehad op maan dag 2 september 1968. Stemmingen behoefden niet plaats te vin den omdat de benoemingen ingevolge het bepaalde in artikel 89 door het hoofd stembureau konden geschieden. Benoemd werden: District I: (gebouwde eigendommen): de heer W. L. Simoen, Spoorstraat 50 Sluis kil. District II: (gebouwde eigendommen) de heer J. de Pree, Plein 17, Zaamslag en de heer J. J, Haak, Axelsestraat 8, Zaam slag. District III: (ongebouwde eigendommen): de heer W. J. Putter, Langeweg 9, Axel. District V: (ongebouwde eigendommen): de heer A. H. G. Puijlaert, St. Marcus- straat 6, Zuiddorpe. Het dagelijks bestuur stelt voor de inge komen geloofsbrieven tijdens de vergade ring in handen te stellen van een door de dijkgraaf aan te wijzen commissie. LEZING OVER KANKERBESTRIJDING U weet, dat naast hart- en vaatziekte de kan ker een van de meest gevreesde ziekten is, doch u weet waarschijnlijk niet, dat, mede dank zij de goede voorlichting en voortschrij dende medische wetenschap, per jaar 10.000 patiënten genezen worden. Om belangstellenden in de gelegenheid te stellen iets meer over dit belangrijke vraag stuk te vernemen, heeft de afdeling Axel van het Koningin Wilhelmina Fonds besloten om een voorlichtingsavond te houden en tevens om meerdere bekendheid te geven aan het werk van het Koningin Wilhelmina Fonds. Deze bijeenkomst zal worden gehouden 'op maandag 7 oktober a.s., 's-avonds om 8.00 uur in de Voordrachtzaal van het Cultureel Centrum „de Halle", J. F. Kennedyplein 2 te Axel en is gratis toegankelijk. Het programma van deze avond is als volgt 1Opening 2. Medische causerie over het ontstaan en de bestrijding van de ziekte kanker door de heer W. G. C. Kok, arts 3. Vertoning van dia's en een film over het onderwerp door Zuster A. Evertse 4. Pauze 5. Namens het Koningin Wilhelmina Fonds spreekt de heer H. van Wijck, hoofd promotor 6. Gelegenheid tot vragen stellen 7. Sluiting. De maat van de vervuiling loopt over Rampspoedige wraakneming der natuur mogelijk De ergernis over onze steeds vuiler wordende lucht en onze stinkende rivieren neemt toe. En terecht, want deze door de mens veroor zaakte vervuiling, die op zichzelf ernstig ge noeg is, weerspiegelt nog een ander kwaad. Het is de gevaarlijke illusie dat de tech nologische mens steeds grotere industriële gemeenschappen kan bouwen zonder ontzag voor de ijzeren wetten van de natuur. Aan gezien de hele geïndustrialiseerde wereld erns tig is verontreinigd en de mens maar al te graag het feit wil negeren dat de processen van de natuur op aarde volkomen in elkaar grijpen, hoeft men geen enkele illusie te heb ben, dat de ontwikkelingslanden een ander beeld in de toekomst zullen bieden. Terecht laat het maandblad Het Beste in de oktober- uitgave een waarschuwend geluid horen, dat met duidelijke feiten wordt gestaafd. Onge veer 400 miljoen jaren geleden bestond het leven op aarde uit primitieve organismen, die zuurstof even snel verbruikten als de groene planten haar produceerden. Door een tot nog toe onbekende oorzaak werden in de oertijd deze organismen begraven in afzettingsge steente, zodat de atmosfeer verrijkt kon wor den tot een levenonderhoudend mengsel van twintig procent zuurstof plus stikstof, argon, kooldioxyde en waterdamp. Merkwaardig pre cies werd dit mengsel in balans gehouden door planten, dieren en bacteriën, die de gas sen in gelijkblijvende verhouding verbruikten en weer teruggaven. De primitieve mens heeft aan die toestand weinig of geen schade be oed voor de huid hel gehele jaar door rokkend. De technologische mens daarentegen in zeer grote mate. Ondanks de macht die hij heeft om mogelijk binnen afzienbare tijd op de maan te landen, geeft hij zich geen reken schap van het feit dat zijn druk op de natuur wraak kan uitlokken. Overal ter wereld ma ken vele geleerden zich zorgen, dat de ver ontreiniging door de mens de een of andere ecologische (ecologie de leer der betrek king tussen dieren en planten en de omge ving waarin zij leven) ramp zal ontketenen. DODE ZALM In de Canadese provincie New Brunswick bijvoorbeeld heeft het gebruik van slechts een halve kilo DDT, om een bepaalde boom parasiet te verdelgen, verscheidene malen ernstige schade toegebracht aan jonge zalm in de rivier Miramischi. De vissen eten het met DDT besmette plank ton en het bestrijdingsmiddel hoopt zich op in hun lichaam. De originele dosis bereikt uiteindelijk een veelvoud van zijn concentra tie in visetende vogels, die vaak sterven of ophouden zich voort te planten. De mens is, wat de verontreiniging betreft, het smerigste dier. Hij zal spoedig moeten beseffen, dat hij zich niet langer kan veroor loven om zorgeloos rook in de lucht te bla zen en rioolwater in rivieren te spuien. New York loost dagelijks 760 miljoen liter rioolwater in de Hudson. Elke vierkante kilo meter van Manhattan produceert elke dag 65.000 kilo afval dat verbrand moet worden. Dertig procent van het residu zweeft als vlieg- gas in de lucht om tenslotte op de stads bewoners neer te dalen. Autouitlaatgassen be vatten tetraethyllood. Het is nu al zover dat de poolgletsjers dit door de wind overge brachte lood bevatten. Het beslist onrustbarende artikel geeft nog meer, verbijsterende feiten over de water- en luchtverontreiniging van de moderne mens. Helaas vertoont de mens de neiging bij het vernemen van dit soort berichten met zijn krant in de hand onderuit te zakken en slechts te geeuwen. De verkeerde veronderstelling dat de natuur slechts bestaat om de mens te dienen, vormt de wortel van een ecologische crisis, die zich uitstrekt van de vuilpoets die zijn afval op straat gooit tot de waanzin van de nucleaire proliferatie. Er is geen keus voor de mens in harmonie te leven met de natuur is een noodzaak. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 4,Andere plaatsen 4,50 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020" (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" i ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1