IVVVVt ANTWERPSE HAVEN TOEGANKELIJK MAKEN VOOR SCHEPEN TOT VIJF-EN-TACHTIG TON Kanaal door het Land van Saaftinge? anders dan andere Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 20 JULI 1968 82e jaargang no. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De „Weerheiligen" in de zomermaanden Margaretha van Antiochië is de officiële naam van Sint Margriet. Zij stierf in het einde van de 13e eeuw om haar geloof de martel schavot haar eerste wonder verrichtte. Zij voorspelde een constante weerstoestand ge durende 6 weken. Sint Margriet is een bekende heilige. Vooral in Vlaanderen werd zij in de Middeleeuwen zeer vereerd. Maar Sint Margriet is ook be rucht, want zij beïnvloedt nu nog het weer... Heiligen met een slechte naam. De midzomer-heiligen zijn, vooral bij de boe ren, niet zo gunstig bekend. In Friesland merkeldagen genoemd, hetgeen betekent, dat die dagen op slecht weer moet worden gere kend. Van deze merkeldagen is Sint Mar griet - 20 juli - wel de meest beruchte. Owé, wanneer het op die dag regent, want volgens het gezegde geldt dan „Regent het op Sint Margriet dan krijgen wij zes weken een natte tied." of, met andere woorden gezegd „Als het op Sint Margriet re gent zijn w'er veertig dagen mee gezegend." Op de 20e juli beginnen, de Hondsdagen en deze periode geldt van oudsher als een tijd vak van weliswaar warm en broeierig weer, maar dit gaat dan gepaard met veel onweer, regen, hagel en windstoten, ja soms met windhozen. Officiéél beginnen de Hondsdagen thans reeds half juni en duren ze tot half juli, dat is de periode, waarin de zon het teken van de Leeuw doorloopt en in de ochtendsche mering de heldere Hondsster, Sirius, zicht baar wordt. In de oude tijdrekening viel deze periode tussen 24 juli en 24 augustus. Van daar, dat - en dan wordt gemakshalve 4 dagen teruggerekend - voor de hoer de Hondsdagen nu nog op 20 juli beginnen. Zelfs in Frankrijk heeft (hoewel zij één van de heiligen was, waarmee Jeanne d'Arc con tact had vóór zij Frankrijk van de Engelsen bevrijdde) Sint Margriet een slechte naam. Dit blijkt wel uit het volgende versje „Quand il pleut a St. Marguérite II pleut quarante jours de suite Mais quand il pleut a St. Médard 1 II pleut quarante jours plus tard..." In dit versje wordt St. Médard genoemd of tewel Medardus. Sint Medardus werd eens - zo gaat het verhaal - terwijl hij op een kale weg liep, zonder enige beschutting, overval len door een geweldige plensbui. Hij kreeg echter bescherming van een arend, die, als een parapluie, met uitgespreide vleugels bo ven hem bleef vliegen. De parapluiemakers hebben Medardus daarom als hun schuts patroon gekozen, en op „Mesdag", zijn naam dag - 8 juni - vieren de Vlaamse „regen scherm"-makers feest. Statistieken leveren bewijs. Wat is er nu waar van de bewering, dat, als het op St. Margriet regent, het tot ver in augustus niet droog wordt Daarop kan alleen het K.N.M.I. antwoord geven. Uit de cijfers van De Bilt blijkt, dat de kans op een volkomen droge periode na regen op de 20e juli 2 keer zo klein is als die op een natte tijd. De kans, dat het weken blijft re genen na een verregende St. Margriet is 30% groter dan na een droge 20e juli. Maar er zijn natuurlijk uitzonderingen op de regel. De Bilt rekent niet met heiligen, maar met depressies, fronten en hogedrukgebieden. In augustus, zo blijkt uit waarnemingen, is het weer vrij constant. Of constant slecht, öf constant goed. De ligging van de druksyste- men is in de augustusmaand vrij stabiel en het gaat er nu om, aan welke kant van het „weer" we liggen: óf aan de kant met hoge barometerstanden, met een overwegend oos tenwind, met veel zon, óf aan de kant van een lagedrukgebied, met westenwinden, koud weer en regen... Beschermheilige. Gelukkig is er ook voor het slechte weer een beschermheilige, die goed maakt wat zijn collegae-sinten aan het weer „verprutsen Die beschermer tegen hagel en blikseminslag is Sint Christoffel. Zijn naamdag valt op 25 juli. Het oude verhaal wil, dat deze hei lige, op weg naar zijn terechtstelling, bad, dat allen, die hem aankeken, geen vrees be hoefden te hebben voor natuurrampen zoals aardbeving, onweer en brand. Daar de zomerse verkeersdrukte ook min of meer als een ramp kan worden beschouwd, heeft Christoffel er een hedendaagse taak bij- gekregen: bescherming tegen verkeersonge vallen. Vandaar, dat op sommige plaatsen in ons land automobilisten op de 25e juli hun auto laten zegenen. Laten we hopen, dat dit jaar Christoffel wei nig te doen zal hebben en dat dit keer kan worden gezegd „Is het op Sinte Margriet droog zes weken zon in 't oog." Wij wensen u een prettige en zonnige va kantie toe. Maar neem uw parapluie toch maar mee, want de arend komt, behalve in de dierentuinen, in Nederland niet meer voor... De ontwerper van het plan is ir. Ver- schave, inspecteur-generaal van bruggen en wegen en administrateur der zeedien sten. Het plan voorziet het uitschakelen van de gevaarlijke bocht van Bath, die slechts schepen tot 50.000 ton toelaat, door een kanaal van Waarde tot bij de Zandvlietsluis door het verdronken land van Saaftinge. Het nieuwe kanaal zou 7 km lang, 600 m breed en 10 m diep moeten worden. De kosten van het project, dat in 4 tot 5 jaar zou kunnen worden uitgevoerd, wor den op drie miljard francs (215 miljoen) geraamd. In het waterbouwkundig laboratorium te Borgerhout zijn speciale maquettes ge bouwd om proeven te nemen op basis van dit project, dat het vloedpeil op de rede van Antwerpen met 10 tot 15 cm zou kun nen verhogen. Nederland zal bij dit project betrokken moeten worden, omdat een groot deel van de werken op Nederlands gebied zouden moeten worden uitgevoerd. Vlaamse kran ten verklaarden vrijdagochtend dat men in Nederland welwillend tegenover het plan schijnt te staan. Een probleem zou ech ter zijn, dat de Nederlandse autoriteiten een tunnel onder de Schelde en het nieu we kanaal zouden wensen en dat de tun nel zou moeten worden aangelegd voor de eigenlijke kanaalwerken kunnen beginnen. Het is de bedoeling, dat binnen een half jaar een rapport over het plan-Verschave wordt uitgebracht aan de minister van openbare werken, die de uiteindelijke be slissing zal moeten nemen. Vliegend schip' over Schelde Misschien een dagelijks beeld in de toe komst. In ieder geval zal nu een Russi sche draagvleugelboot de .Kometa gedu rende drie dagen - zaterdag, zondag en maandag - één keer per dag met pijlsnel le vaart een speciale toeristentocht van Vlissingen naar Antwerpen v.v. over de Westerschelde maken. Het Rotterdamse rondvaartbedrijf Spido overweegt de aankoop van deze super snelle Russische draagvleugelboot. Hier mee is dan een miljoen gulden gemoeid. Vaartochten voor Rotterdam en Euro poort en van Europoort naar Schevenin- gen over de zee staan volgend seizoen op het programma als de Spido-directie tot de aanschaf van de .Kometa besluit. Vol gende week komt de draagvleugelboot 3 dagen op de Nieuwe Maas, de Waterweg en de Noordzee proefvaren. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Rotterdamse haven dat een draag vleugelboot van deze afmetingen in Rot terdam zal zijn. Dit weekend maakt de .Kometa onder auspiciën van de Antwerpse rederij .Flan- dria' proeftochten op de Westerschelde. Ook dit rondvaartbedrijf heeft plannen n draagvleugelboot van dit type te kopen. Van vandaag af bestaat er voor de Zeeuwse toerist de mogelijkheid voor een gering bedrag een tocht met deze .vlie gende torpedo' op ski's naar Antwerpen te maken. De Vlissingse VW heeft in samenwer king met rederij Flandria deze unieke toeristenattraktie voor Nederland en Bel- gie georganiseerd. Het zal de eerste keer zijn, dat een dergelijk vaartuig voor per sonenvervoer over de wateren in deze om geving snelt. De Kometa' die een Russische beman ning aan boord heeft, kan met zijn diesel motoren een snelheid van 70 km per uur ontwikkelen, zodat de afstand van Vlis singen naar Antwerpen binnen de twee uur is af te leggen. De vliegboot ontziet niet alleen de golven maar laat zelf ook geen hekgolf achter, bovendien ligt het vaartuig volkomen stabiel bij vrij grote schommeling van het water. De .Kome ta' die 36 meter lang en 10 meter breed meet, biedt zitplaats (vliegtuigstoelen) aan honderd personen. Vroeger onderhield de draagvleugel boot .Kometa' een frequente passagiers- dienst over de Zwarte Zee. Het schip behoort toe aan de Russische staatsmij. Sudoimport te Moskou. (P.Z.C.) Provinciale Aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws Talent 1968 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten de „aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten of weten schappen" in 1968 toe te kennen in de sector Beeldende Kunsten, voor zover daartoe be horen de schilderkunst, de grafische kunst en de beeldhouwkunst. Daarvoor kunnen in aanmerking komen beroepsbeoefenaren van die takken van kunst, die in Zeeland wonen en zijn geboren in 1933 of later. Ook kan de prijs worden toegekend aan een jonge kunstenaar, die in Zeeland heeft gewoond. met deze provincie kunnen worden aange toond. De aanmoedigingsprijs zal bestaan uit een geldbedrag van 1.500, - Aan de besteding ervan kunnen bepaalde voorwaarden worden verbonden. Dit houdt verband met het ka rakter van de prijs, die in de eerste plaats is bedoeld als een financiële ruggesteun bij het opbouwen van de loopbaan. Gedacht kan worden aan een bijdrage in de kosten van een studiereis, aan het aanschaffen van ge reedschap of materiaal, aan het inrichten van een atelier, enz. In het reglement op de toekenning van de aanmoedigingsprijs - verschenen in het provinciaal blad no. 44 van 1967 t— wordt o.a. gezegd, dat gedeputeerde staten elk jaar, nadat de Zeeuwse Culturele Raad advies heeft uitgebracht, het gebied van kunst of wetenschap bepalen, waarin de prijs zal wor den toegekend. De toekenning zelf geschiedt op voordracht van een elk jaar in te stellen commissie ad hoc van drie op het aange wezen gebied deskundigen. Ook de benoe ming tot lid van deze commissie geschiedt na ingewonnen advies van de Zeeuwse Cul turele Raad. Inmiddels is Prof. Dr. A. M. W. J. Hammacher te 's-Gravenhage benoemd tot voorzitter van de commissie en zijn me vrouw dra. J. V. A. Hefting te 's-Gravenhage en mr. J. C. J. van Schaegen te Domburg benoemd tot leden van de commissie. Het secretariaat berust op de provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Jonge Zeeuwse beeldende kunstenaars, ge boren in 1933 of later kunnen zich aan melden of aangemeld worden als gegadigden voor de aanmoedigingsprijs 1968 bij gede puteerde staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42 te Middelburg, door het schriftelijk aan vragen van een aanmeldingsformulier uiter lijk tot 25 augustus 1968. DOW investering in Terneuzen volgend jaar 725 miljoen Dow Chemical zal volgend jaar, als de nu in aanbouw zijnde installaties voltooid zijn, in Terneuzen voor meer dan 200 mil joen dollar 725 miljoen) hebben gein- vesteerd. Dit schrijft president-directeur Herbert D. Doan van The Dow Chemi cal Company in het onlangs verschenen jaarverslag over 1967. De chr. plattelandsjongerenorganisatie (CPJ) afd. O. Zeeuwsch-Vlaanderen organiseerde 'n trekkerbehendigheidwed- strijd zowel voor dames- als herenleden. De wedstrijdcommissie had op het weiland van de heer W. J. Dieleman aan de Ter- neuzensestraat een parcours opgebouwd, dat er niet om loog. Vele moeilijke situ aties moesten worden opgelost en het was dan ook niet te verwonderen dat een fout loos parcours een illusie bleek. Jammer genoeg begon juist de regen te vallen toen de vijf dames aan de beurt waren, zodat deze om de fraaie prijzen hebben geloot. Bij de 10 iherendeelnemers was de uit slag: 1 D. Riemens Lzn te Hoek. 2 J. M. Verplanke te Axel. 3 P. Dieleman te Zaamslag, Het was een gezellige en leerzame mid dag die op zaterdag 3 augustus a.s. zal worden gevolgd door een gezamenlijke sportdag van de CPJ van Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen op het gemeente- In dat geval moet echter een duidelijke band lijk sportterrein te Zaamslag. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. LEGENDE VAN SINT MARGRIET DEED BIJGELOOF ONTSTAAN STATISTIEKEN GEVEN VOLKSMOND GELIJK (Nadruk verboden) In het waterbouwkundig laboratorium te Bor- gerhout bij Antwerpen zijn plannen uiteenge zet om Antwerpen toegankelijk te maken voor schepen tot 85.000 ton en wel door aanleg van een kanaal door het verdronken land van Saaftinge. NEDERLAND EEN TUNNEL Van Vlissingen naar Antwerpen in zeven kwartier TREKKERBEHENDIGHEIDSWEDSTRIJDEN caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1