OPENBARE VERGADERING 50.000,- Provinciaal subsidie voor Axel's Cultureel Centrum Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 16 MAART 1968 82e Jaargang no. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN I van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 19 MAART 1968, des avonds om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 21. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel tot voorziening in enige vaca tures, ontstaan door het overlijden van de heer C. van Bendegem. Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965". Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeentesecretarissen Zeeland 1965". Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijziging van de „Salaris- en Loonver- ordening 1967". Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Oudeweg 34. Voorstel tot aankoop van de woning Julianastraat 52 van de heer C. P. Over- dulve te Axel. Voorstel tot aankoop van de woning Nassaustraat 1 van mej. R. I. A. Lucas te Axel. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit ex artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot voorbereiding van het bestemmingsplan Zuid-Oost. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit, dat een bestemmingsplan in voorbereiding is voor de omgeving van de Singelweg/Stationsstraat. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat, aan de heer A. P. Hoogstraate te Axel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat, aan de heer C. van Gremberghe te Axel. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van het perceel Weststraat 12/Noord straat 2. Voorstel tot vaststelling van de vergoe dingen per lokaal en per kleuter over de jaren 1966 en 1967 en verrekening van de ontvangen voorschotten. Voorstel tot het toekennen van de voor schotten op grond van artikel 42 juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuteronderwijswet, voor het jaar 1968. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de gemeentelijke vergoedin gen aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1968. Voorstel tot herziening van het exploi tatieplan Oost en West. Voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. Janssen als directeur van de Vleeskeuringskring Axel. Voorstel tot het nemen van een principe besluit tot deelname aan een in het le ven te roepen „Stichting tot oprichting, instandhouding en exploitatie van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in Midden Zeeuws-Vlaanderen". Voorstel tot het vaststellen van enige wijzigingen van de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor het dienst jaar 1967. Rondvraag. Sluiting. keersroute vormt, de voorkeur verdient. Aan gezien een gesloten wegdek vanwege de onder de straat gelegen riolering bezwaar oplevert, gaat de gedachte uit naar een klinkerverhar- ding. Omdat de uitkomende koperslakkeien aange wend kunnen worden voor de parkeetgelegen- heden in het bestemmingsplan Noord I, stel len wij ons voor met de reconstructie van de genoemde straten te wachten tot plan Noord I bouwrijp gemaakt wordt. De toestand nabij de spoorwegovergang is inmiddels verbeterd. De zuidelijke verhoogde verkeersdurpel is nl. vervangen door een witte verkeersgeleider met asstrepen. Overigens zal voorlopig volstaan moeten wor den met het ophalen van de putten e.d. Vraag van de heer Oggel (raadsvergadering van 30 januari 1968) om verbetering van de zijkanten van de Zaamslagseweg en om ver betering van de toestand van de Plattedijk door het lichten van putten. De bermen van de Zaamslagseweg zullen dit voorjaar, zoals gebruikelijk, worden hersteld; de putten in het wegdek van de Plattedijk zullen zo spoedig mogelijk worden gelicht. Vraag van de heer Oggel (raadsvergadering van 13 februari 1968) met betrekking tot het tijdelijke karakter van de staanplaats voor woonwagens te Axelsche Sassing en naar de mogelijkheid van een andere oplossing wegens door de buurtbewoners ondervonden overlast. Het is het college enigszins ontgaan dat de huidige voorziening een tijdelijk karakter draagt. Echter heeft het weinig zin, een an dere (tijdelijke) oplossing te zoeken, zolang nog geen besluit is genomen met betrekking tot het stichten van een regionaal woonwagen kamp. Vraag van de heer Oggel (raadsvergadering van 13 februari 1968) betreffende overlast van ratten te Axelsche Sassing. Bij onderzoek is gebleken dat van een ratten- plaag geen sprake is. De gemeente stelt op verzoek gratis vergif beschikbaar. De woning, waarin aanvankelijk enige accomodatie ten behoeve van de woonwagenbewoners was aan gebracht, is wegens de slechte toestand, waar in zij verkeert, afgesloten. B. en W. hebben besloten dit pand te doen slopen. Vraag van de heer Maas (raadsvergadering van 13 februari 1968) betreffende nachtver lichting van de ventweg te Axelsche Sassing. Zoals in de commissievergadering werd me degedeeld, hebben B. en W. aan de N.V. P.Z.E.M. opdracht verstrekt 3 lichtpunten van de ventweg des nachts te laten branden. Ondertussen is aan deze opdracht voldaan. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij besluit van 5 maart 1968 is de heer E. G. Naerebout te Vlissingen met ingang van 11 maart 1968 benoemd tot tijdelijk on derwijzer van bijstand aan de Prinses Ma- rijkeschool voor openbaar lager onderwijs. MEDEDELINGEN. B. en W. delen in antwoord op de door de raadsleden gestelde vragen het volgende mede Vraag van de heer Oggel (raadsvergadering van 28 december 1967) met betrekking tot de gevaarlijke toestand in de Stationsstraat ten gevolge van de soort van verharding en de situatie nabij de spoorwegovergang. Evenals de heer Oggel zijn B. en W. van oordeel dat de aard en toestand van het ge noemde wegdek verbetering behoeven. Dit geldt onzes inziens voor het gehele met ko perslakkeien verharde traject Stationsstraat- Kerkdreef-Oranjestraat. Na afweging van de voor- en nadelen van diverse mogelijkheden zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat een reconstructie van het gehele traject, dat een doorgaande ver- De commissie voor de financiën in de pro vinciale staten had in verband met de aan vraag van een provinciaal subsidie ten be hoeve van de stichting van een cultureel ge bouw te Axel de volgende vragen aan G.S. gesteld 1. Welke voorwaarden verbinden gedepu teerde staten aan deze subsidie Gaan zij daarbij uit van bepaalde richtlijnen Hoeveel zullen na aftrek van de bijdragen het rijk en de provincie de netto-investe ringen ten laste van de gemeente Axel bedragen 3. Bestaat er zekerheid, dat de raming van 894.000 niet zal worden overschreden? De grootst mogelijke meerderheid van de commissie adviseerde tot aanvaarding van het voorstel tot subsidieverlening. HET ANTWOORD VAN G.S. 1. In beginsel willen wij de mogelijkheid tot het stellen van voorwaarden openlaten. Als richtlijn is aangehouden, dat uit het fonds ten behoeve van de ontwikkeling der provincie bijdragen worden verleend voor projekten op economisch of sociaal- cultureel gebied, die van meer dan plaat selijke betekenis zijn en die zonder finan ciële steun van de provincie bezwaarlijk kunnen worden gerealiseerd. Naar raming zal de netto investering ten laste van de gemeente Axel 726.980 bedragen. In het kader van het toezicht op de gemeentefinanciën hebben wij hier aan onze goedkeuring kunnen hechten. De raming is zo goed mogelijk opgesteld, maar er kan geen zekerheid worden ge geven dat zij niet zal worden overschre den. NOG MEER VRAGEN De commissie voor onderwijs, culturele zaken enz. in de provinciale staten had de volgende vragen gesteld aan het college van G.S. 1. Kunnen gedeputeerde staten mededelen, welke bestemming het gebouw „Het Cen trum" heeft gekregen 2. Kans alsnog een overzicht van de stich- tingskosten worden gegeven en van de verkregen bijdragen Waarom is in af wijking van het gebruik, het subsidie verzoek van Axel niet in dit voorstel af gedrukt 3. Kunnen gedeputeerde staten mededelen, wat kan worden beschouwd als de „direk- te omgeving", waarvoor dit cultureel ge bouw een funktie gaat vervullen 4. Kunnen gedeputeerde staten mededelen, of er ook een plan bestaat met betrekking tot de behoefte aan culturele centra in Zeeland in het algemeen en elders in Zeeuwsch-Vlaanderen 5. Is de stemming van de Zeeuwse culturele raad schriftelijk gegeven en ook berede neerd en, zo ja, waarom is dan ook dit stuk niet in het voorstel afgedrukt? 6. Hoeveel zitplaatsen telde „Het Centrum" en kunnen gedeputeerde staten enige me dedeling doen over het gebruik van het cultureel centrum 7. Kunnen gedeputeerde staten nadere me dedelingen doen met betrekking tot de beheersvorm van het centrum 8. Kunnen gedeputeerde staten mededelen of het centrum ook op zondag zal of kan worden gebruikt? 9. Kan Axel ook een beroep doen op de provinciale middelen voor bijdragen in de exploitatielasten Op welke wijze denkt men dit centrum met een sluitende exploitatie te kunnen beheren De commissie adviseert met de grootst moge lijke meerderheid tot aanvaarding van het voorstel. Een lid heeft bedenking tegen het voorstel op principiële gronden. ANTWOORD VAN GED. STATEN 1. In „Het Centrum" is een levensmiddelen- bedrijf c.a. gevestigd (supermarket). 2. De bouw- en inrichtingskosten kunnen als volgt worden geraamd Aannemingssom bouwkosten 585.575 Aannemingssom centrale verwarming inclusief bouwkundige voorzieningen 77.375 Bijkomende kosten wegens Architectenhonorarium, lichtdrukken, dagelijks toezicht, advieskosten 91.570 Kosten van inrichting Legeskosten, sonderingen Terrassen en paden Afvoer grond en onvoorzien 754.520 83.250 5.750 25.000 25.480 Totaal 894.000 Als dekkingsmiddelen zijn aangewezen 1. de beschikking over de reserve cultureel centrum ad. 726.980 2. een subsidie van de provincie van 50.000 3. bijdragen van industrie en burgerij 117.020 Over de stichting van dit gebouw zijn verschillende besprekingen met het ge meentebestuur gevoerd en zijn verschil lende brieven gewisseld, waarna overeen stemming werd bereikt over de finan ciering. Aangezien het niet mogelijk is dit dossier over te leggen, is afgeweken van het ge bruik een subsidieverzoek af te drukken. 3. Wanneer wordt gesproken over de direkte omgeving, gaan de gedachten uit naar de dorpen Koewacht, Overslag, Zuiddorpe, een gedeelte van Westdorpe en een ge deelte van Zaamslag. 4. De Zeeuwse culturele raad heeft een vier tal plaatsen opgenoemd die voor het stichten van culturele voorzieningen in aanmerking komen, te weten 1. Zierik- zee, 2. Axel, 3. Goes, 4. Hulst. 5. De instemming van de Zeeuwse culturele raad is schriftelijk gegeven aan de advies commissie voor de sociaal-culturele infra structuur in Zeeland. Ten aanzien van het plan Axel verklaart de Zeeuwse culturele raad in zijn brief aan de adviescommissie „Na kennisname der plannen en de ter beschikking staande financiële middelen werd dit plan onmiddellijk hoog geno teerd. In de in Axel bestaande behoeften voorzien de Terneuzense bouwplannen helaas niet. De in Terneuzen te bouwen culturele voorziening heeft niet de ge mengde fuctie welke Axel biedt. Axel heeft een voortreffelijk plan, hetwelk met enthousiasme door de raad werd ontvan gen". 6. „Het Centrum" bevatte ongeveer 435 zitplaatsen. Gezien de ervaringen kunnen als gebruikers van het culturele centrum worden verwacht plaatselijke verenigin gen voor jaarvergaderingen enz., regionale organisaties zoals Z.L.M., C.B.T.B., wa terschap enz., uitvoeringen of voorstellin gen georganiseerd door de Z.V.U. of de stichting Cultuurspreiding Zeeland, op treden van amateurverenigingen. 7. Het centrum zal worden beheerd door een stichting, waarin de gemeente een belang rijke stem heeft. De begroting en de re kening worden resp. opgemaakt en voor lopig vastgesteld door de gemeenteraad en goedgekeurd en definitief vastgesteld door gedeputeerde staten. 8. Gebruik op zondag is niet uitgesloten, maar het ligt niet in de verwachting dat er op zondagen veel gebruik van het ge bouw zal worden gemaakt. Dit zal afhan gen van de behoefte en van de aard van het gebruik. 9. De eerste onder dit nummer vermelde vraag wordt ontkennend beantwoord. Wat de tweede vraag betreft de exploitatie zal niet sluitend zijn. Op grond van de statuten zal de gemeente het exploitatie tekort op zich nemen. Dit tekort denkt men in elk geval tot 20.000 per jaar te kunnen beperken, welk bedrag binnen het raam van een sluitende gemeente begroting kan worden gevonden. In de gemeentebegroting voor 1968 is hier mede reeds rekening gehouden. Burgemeester Sas van Gent waarnemend te IJzendijke De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen heeft de heer R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent met ingang van 16 maart benoemd tot waar nemend burgemeester van IJzendijke. Vrijgevige Belg in Westdorpe Maandagavond werden enkele cafébezoekers in Westdorpe getrakteerd door een vrijgevige Belg. Deze Belg, die er zelf ook goed van at en dronk, kon makkelijk vrijgevig zijn. Als de rekening al aardig was opgelopen, moest hij namelijk met alle geweld iets moois laten zien dat zich in zijn auto zou bevinden. Wat dat moois dan wel was, daar is men in West dorpe nog steeds niet achter gekomen. De man ging wel naar buiten om het te halen maar kwam niet terug om het te laten zien. Dit spelletje herhaalde zich in vijf cafés. De schade voor café-exploitanten bedraagt tus sen de 500 en 1000 francs. Het juiste bedrag is niet bekend omdat nog geen van de café eigenaars een klacht bij de politie heeft inge diend. (P.Z.C.) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaarrabonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie: Axel, Markt 12, tel. (01155) 1246 en 1646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 20. 22. 23. 24. 2. 2. 3.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1