Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 MAART 1968 82e Jaargang no. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Goudmijn van de Verenigde StatenALASKA AANBOD TOT KOOP TIJDENS KAARTSPEL Alaska was toen niet Russisch meer, doch bezit van de Verenigde Staten, die het, zoals gezegd, in 1867 van Rusland hadden gekocht. Van 1855 af was er reeds over onderhandeld, maar in 1867 kwam eindelijk de beslissing. Het was voornamelijk de Amerikaanse sena tor William H. Seward, die voor de aankoop van Alaska heeft geijverd. Naar verluidt, bracht de Russische ambas sadeur, baron Stoeckl, hem op een avond een bezoek en vertelde deze hem tijdens het kaart spel, dat hij van de tsaar officieel opdracht had gekregen Alaska te verkopen. Onmiddel lijk werd de partij afgebroken. Nog diezelfde nacht werd de Senaat in een spoedzitting bij eengeroepen en vóór het ochtend was, was de zaak beklonken. Althans in de Senaat. De Amerikaanse be volking was het helemaal niet met de koop eens. De burgeroorlog verslond geld en men vond dit een overbodige verkwisting. „De ijskast van Seward" noemden de kranten Alaska honend. Maar de ijskast bleek al spoe dig een brandkast te zijn. Na 58 jaren had Alaska al honderd malen meer opgebracht dan het had gekost. Aan pelzen en ook aan vis. Want driekwart van de bevolking van Alaska vindt een bestaan „in de zalm". DE VONDST VAN KLONDIKE Maar de brandkast van de Verenigde Staten werd pas goed door „de ijskast van Seward" gevuld toen in 1897 aan de grens van Canada en Alaska, in de diepte van onbekende oer wouden, goud werd ontdekt. Het duurde niet lang of op de lippen van heel de wereld lag het woord „Klondike". De vondst van „Klon dike" bracht goudkoorts tot in de verste hoe ken van de aardbol. Dwars door Alaska stroomt de rivier de Yukon. Hier werd veel goud gevonden. Maar de kroon spande een zijtak ervan, de Klondike. De huid van de zee-otter werd grotendeels vergeten. Pels jacht en zalmvangst geraakten op de achtergrond. Alaska werd een Goud land en de regering van de Verenigde Sta ten kon zich over de koop van dertig jaren geleden in de handen wrijven. Alleen al bij de hoofdstad Juneau bevindt zich een goud mijn, die iedere vier jaren de koopsom van heel Alaska oplevert. Men heeft senator Seward tenslotte ook maar geëerd. Er is een stad naar hem genoemd, maar alleen maar een betrekkelijk klein stadje en verder niets... VOOR DE LUCHTMACHT VAN GROTE BETEKENIS De Verenigde Staten ontvangen niet alleen veel geld uit Alaska, zij besteden het er ook aan. Alaska beheerst de kortste weg via het Poolgebied van Siberië naar het meer be woonde gebied van de Sovjet-Unie. In geval van oorlog vormen de grote vliegvelden van Alaska prachtige springplanken naar het Aziatische continent. Hadden de Verenigde Staten Alaska indertijd niet gekocht, dan had de Sovjet Unie er haar springplanken aange legd. De productie-centra van de V.S. hadden van hieruit gemakkelijk kunnen worden aan gevallen. De Amerikaanse regering steekt dan ook steeds meer dollars in de defensieopbouw van dit gebied. Een kring van radar-stations is in 1952 gereed gekomen. Het leeuwendeel van de fondsen voor Alaska's defensie gaat echter naar de uitbreiding en versterking van de grote luchtbases. Deze liggen ver land inwaarts van de kust van de Beringzee, die slechts 80 km van Siberië is verwijderd. De defensie wordt geconcentreerd in het binnen land van Alaska, waar ook het terrein en het klimaat de Amerikanen in staat stellen om een sterke militaire positie in te nemen. De bouw aan de defensie-installaties is slechts van mei tot augustus mogelijk. En zelfs in die zomerperiode zit er ijs in de grond, tot een diepte, variërend van 10 cm. tot 1.80 m. Door middel van pijpen wordt stoom in de grond gebracht, die de ijslaag doet smelten. Ook blaast men de grond wel op, om de aarde losser te maken. Een aanval op de V.S. via Alaska zou voor een eventuele vijand niet gemakkelijk zijn. GLAS HARDER DAN STAAL Glasevolutie van meer dan 4500 jaar Wie aan glas denkt heeft doorgaans een breekbaar, al of niet doorzichtig materiaal voor ogen. Dagelijks hebben wij met glas te maken. Hoewel de ontelbare toepassingen van glas ons nauwelijks meer opvallen, zijn er een aantal nieuwe ontwikkelingen, die de moeite van het signaleren waard zijn. Zo bestaat er momenteel een glassoort, wel ke zes maal harder is dan het hardste staal. Er is glasdoek zo zacht als zijde. Voor de achterruiten van sommige sportauto's ge bruikt men zeer buigzaam glas. Er bestaat ook „dorstig glas", een term die niet uit de carnavalsfeer is overgebleven, maar be trekking heeft op een speciale glassoort, die ieder spoor van vocht in transistors opzuigt. Dit zou in de zeer gevoelige mechanismen van geleide projectielen kortsluiting kunnen veroorzaken, aldus een speciaal rapport in Het Beste. Het blad constateert met Amory Houghton jr. van de Corning-glasfabrieken, dat de mens nu al 4500 jaren glas maakt, maar dat men nu eigenlijk pas. goed de einde loze verscheidenheid en fundamentele ge bruiksmogelijkheden van glas leert onder kennen. Ongeveer achttien jaar geleden be gon de toen nog bescheiden opmars van de wegwerpblikjes voor bier en frisdranken en van papieren verpakking voor melkproduk- ten. Bezorgde glasfabrikanten begonnen in middels naar andere glastoepassingen te zoe ken. FOTOCHROMATISCH GLAS Zo is er bijvoorbeeld het fotochromatisch glas ontwikkeld, dat bij zonlicht zichzelf donker kleurt, doch bij duisternis lichter van kleur wordt. Tot nog toe heeft men dit glas gebruikt voor zonnebrillen en nog niet voor andere toe passingen, aangezien glasexperts er nog niet in zijn geslaagd om dikker glas snel van kleur te laten veranderen. Is dit eenmaal het geval dan zijn de talloze mogelijkheden voor dit nieuwe glasprodukt vrijwel onbegrensd. Daarbij denkt men natuurlijk allereerst aan vensterruiten, maar daarnaast aan glas voor auto's, schepen, vliegtuigcockpits, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Een van de meest wonderlijke nieuwe glas soorten werd bij toeval ontdekt. Een weten schapsman liet per ongeluk een stukje licht gevoelig glas in een oververhitte oven liggen. Toen hij het er voorzichtig uit wilde halen glipte het uit de tang en viel op de grond. Tot ieders stomme verbazing brak het niet, maar stuitte het omhoog. De intense hitte had het in een taai glas-ceramiek veranderd. Dit soort glas maakt nu deel uit van de neus- kegels van ruimteraketten omdat het de ont zaglijke hitte van de terugkeer door de aardse dampkring kan weerstaan. Het Beste noemt tal van toepassingen die weinig mensen bekend zijn, zoals de moge lijkheden voor de medische wetenschap. In het verleden konden artsen een hartklep uit sluitend rechtstreeks bekijken door middel van de bijzonder moeilijke open-hartchirurgie. Thans worden bij dierenexperimenten op tische glasvezel-katheters via een bloedvat in het hart gebracht. Men kan er vergrotende lensjes bij gebruiken, of foto's in het hart nemen. Bij de diagnose van maagstoornissen wordt al van dergelijke glazen apparatuur ge bruik gemaakt. Dat dergelijke glasprodukten voortkomen uit een verhit mengsel van kalk, soda en zand is een wonderbaarlijke zaak. Na een glasevolutie van 4 Yl duizend jaar mag men uit dit mengsel nog wel meer in teressante ontdekkingen verwachten. RECHTSZAKEN Dodelijke steekpartij te Koewacht eis achttien maanden Eind vorig jaar speelde de 19-jarige W. P. T. uit Koewacht de gruwelijke hoofdrol in een steekpartij met dodelijke afloop. In een vlaag van woede, lichtelijk verdoofd door drankge bruik, stak T. zijn dorpsgenoot De Nijs met een broodmes neer. Het slachtoffer overleed tien dagen later aan de opgelopen verwon dingen. Op de zitting van de rechtbank in Middelburg, hoorde de jongeman de officier van justitie mr T. Lebret een gevangenisstraf van achttien maanden tegen zich eisen. En ook kon hij horen dat de officier over zijn hoofd heen een waarschuwing liet uitgaan aan al diegenen, die zo gauw na cafébezoek geneigd zijn om op de vuist te gaan. „Ik hoop dat het in de streek zal doordringen welke gevaren hieraan vastzitten", zo betoog de de officier aan de hand van dit afschuwe lijke voorbeeld. Mr Van Empel, president van de rechtbank zette samen met de verdachte de klok nog eens terug naar de fatale zaterdag, 14 de cember, toen T. op gebruikelijke café-tournee stuitte op de aanwezigheid van zekere De N., bekend staand als iemand die nog wel eens graag wil vechten. De basis voor een ruzie was geschapen, maar door tussenkomst van een veehouder in café De V. kon het tumult worden gesmoord. Bij een biertje werd de zaak zelfs weer bijgepraat. Maar buiten ge komen, na sluitingstijd, laaide de ruzie weer op. In alle hevigheid. Verdachte T. „We liepen samen op. Op een gegeven moment begon hij links en rechts te slaan. Ik was gewoon verbouwereerd". T. zette het daarop op een lopen, richting huis, waar zijn moeder, door geschreeuw geatten deerd op de ruzie, de deur al geopend had. Niet duidelijk is het geworden of de jonge man nu op de vlucht sloeg of dat hij zich huiswaarts spoedde met in zijn achterhoofd het snode plan van „Ik pak daar een mes en dan zal ik hem wel eens even..." Wat er van het gebeurde te reconstrueren viel, was dat T. thuis een broodmes weggriste en - na zich tot twee keer toe te hebben losgerukt van zijn moeder die hem met alle geweld wilde tegen houden - weer naar buiten stormde om daar zijn tegenstander overhoop te steken. „ZELF GEZOCHT" „Was u maar binnen gebleven", hield mr Van Empel de verdachte voor na dit relaas. Nou zie je waar dronkenschap en door het dolle heen doen toe kan leiden..." Ter zit ting betoogde T. dat het beslist niet zijn be doeling was geweest om te steken. De officier liet even later weten dat er geen sprake kon zijn geweest van noodweer. „Hij heeft het zelf gezocht". Ook vond hij dat de verdachte voldoende was gewaar schuwd. Mr E. de Rechter, de raadsman van verdachte, meende dat er nog vraagtekens bleven op het punt waar het ging om de op nieuw opgelaaide ruzie. Waarom was er weer ruzie ontstaan Voorts wees hij erop dat beiden behoorlijk onder invloed waren. Noch De Nijs noch T. konden een samen hangend relaas doen kort na het gebeurde. De raadsman vestigde verder de aandacht op verschillende gebeurtenissen, die van nade lige invloed kunnen zijn geweest op de ge moedstoestand van De N op de bewuste avond. Op 15 maart doet de rechtbank uitspraak. Vragen over TERNEUZEN—HOEDEKENSKERKE De heer P. G. van den Bosse te Axel, lid van de prov. staten van Zeeland, heeft de volgen de vragen gesteld aan het college van G.S. 1. Hebben G.S. kennis genomen van de motie van de gemeenteraad van Terneu- zen van 29 februari 1968 inzake de veer dienst Terneuzen - Hoedekenskerke 2. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord kunnen G.S. dan mededelen of er plannen bestaan deze veerdienst bin nen afzienbare tijd op te heffen 3. Zo ja, welke overwegingen liggen aan deze plannen ten grondslag 4. Zijn G.S. niet van oordeel, dat de veer dienst van grote betekenis is voor het verkeer tussen de kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen en overig Nederland, zolang geen vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde tot stand is gebracht Maandag 18 maart nieuwe draaibrug bij Sluiskil in gebruik. MINISTER LELYBRUG GESLOTEN Op maandag 18 maart 1968 te 12 uur zal onvoorziene omrtandigheden voorbehouden, de nieuwe draaibrug voor spoor- en wegver keer over het kanaal van Gent naar Terneu zen, gelegen op 4 km ten zuiden van de schutsluizen te Terneuzen in gebruik worden gesteld. De brug zal worden geopend voor zeesche pen en overigens voor die vaartuigen, welke met alle strijkbare delen neergelaten, niet on der de brug kunnen doorvaren. Voor bin nenvaartschepen zal de brug niet afzonderlijk geopend worden als een zeeschip de brug bin nen vier km is genaderd. Ten behoeve van het treinverkeer zal de brug op werkdagen voor de scheepvaart gestremd zijn van 6.35-6.55, 13.27- 13.47, 14.00- 14.20 (14.52- 15.12 en 16.07 - 16.27). De Minister Lelybrug te Sluiskil zal met in gang van dezelfde datum buiten gebruik wor den gesteld en met de andere daartoe beho rende kunstwerken worden gesloopt; op 18 maart zal ook ten behoeve van het fietsers- en voetgangersverkeer te Sluiskil nabij de Minister Lelybrug een motorveerpont in ge bruik worden genomen, welke dag en nacht het vaarwater zal kruisen. ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder Philippine sluit aan op aardgasnet De gemeente Philippine zal worden aange sloten op het aardgasnet. De raad besloot hiertoe tijdens de bijna drie uur durende ver gadering van vrijdag. Uit een door de NV Zegam gemaakte offerte werd van drie alter natieven deze gekozen, waarbij weliswaar het maximum aantal aansluitingen van 250 moet worden gegarandeerd, maar de Zegam zelf de gehele werkzaamheden inclusief graaf- en herbestratingswerkzaamheden voor haar re kening neemt. Een enquête, geleid door de gemeente Phi lippine, leverde uit de bevolking ruim hon derd positieve reacties op. Men heeft evenwel goede hoop, dat bij een door de Zegam te voeren acquisitie-actie alsnog velen zullen ge neigd zijn om aan te sluiten en dat ook tij dens het uitvoeren der werkzaamheden nog aanmeldingen zullen worden geboekt. Dien tengevolge werd een raming van ongeveer 200 aansluitingen genoemd in welk geval een tekort van circa 50 aansluitingen in de na bije toekomst een aderlating voor de gemeen te-kas van 75.00 per tekorte aansluiting per jaar zal gaan betekenen, neerkomende dus op een kleine vierduizend gulden. Men hoopt dit tekort in de eerstvolgende jaren echter te kunnen reduceren door het aanslui ten van te ondernemen nieuwbouw. ANWB permanent in Z.-Vlaanderen NIEUW KANTOOR IN TERNEUZEN De ANWB zal donderdag 14 maart a.s. in Terneuzen een nieuw kantoor officiéél in ge bruik nemen. Dan zal Zeeuws-Vlaanderen na enige jaren van mobiele ANWB-kantoren over een permanente behuizing beschikken. Zowel het agentschap in Sluis als het weke lijks bezoek van het rijdend inlichtingenkan toor aan Zeeuws-Vlaanderen komen hiermee te vervallen. De officiële opening zal die dag plaatsvinden in het Hotel Café Restaurant Des Pays Bas in Terneuzen, waar mr. J. K. Schellenbach, buitengewoon lid van het Dagelijks Bestuur het woord zal voeren en de burgemeester van Terneuzen, de heer J. C. Aschoff, de ope ningstoespraak zal houden. Inmiddels is het nieuwe kantoor, dat is ge vestigd aan de Noordstraat 82 en te bereiken is onder nummer 01150 - 7960, voor het pu bliek geopend. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie: Axel, Markt 12, tel. (01155) 1246 en 1646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. (Nadruk verboden) (P^.C.) a

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1