GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 82e Jaargang no. 21 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De heer A. H. van der Lee tot wethouder gekozen Vergadering van dinsdag 13 februari 1968 Aanwezig burgemeester, secretaris, en alle raadsleden. De voorzitter opent de vergadering door het uitspreken van het ambtsgebed. Hierna worden door het nieuw benoemde raadslid, de heer K. Hamelink de belofte, de zuiverings- en ambtseed afgelegd. Voorstel tot het benoemen van een wethouder in de vacature van wijlen de heer C. van Ben- degem. Van de 13 uitgebrachte stemmen verkreeg de heer A. H. van der Lee 7 stemmen; de overige 6 stemmen werden uitgebracht op de h^er J. C. van Luijk. In antwoord op de vraag van de voorzitter of de heer Van der Lee zijn benoeming wenst te aanvaarden antwoord de heer Van der Lee zijn benoeming aan te nemen. Burgemeester Van Dijke wenst de nieuw ge kozen wethouder geluk met zijn benoeming en verklaarde dat in de 10 jaar dat de heer Van der Lee raadslid is, waarvan - in de periode '59 '60 ongeveer 1V2 jaar tijdelijk wethou der en bekwaam raadslid is geweest. Wij zien uw ambtsperiode dan ook met vertrouwen te gemoet. Ik hoop dat uw benoeming u vol doening moge verschaffen. De heer Van der Lee dankte de voorzitter voor zijn gelukwensen en dankt ook -de leden van de raad die hun stem op hem hebben uit gebracht. De notulen van de vergadering van 30 ja nuari worden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Het enige feitelijke agendapunt na de wet houderverkiezing, het voorstel tot wijziging van heffing en inning van de kleuterschool gelden wordt zonder verdere bespreking aan genomen. RONDVRAAG De heer D. J. Oggel informeert naar het woonwagenkamp op de Sassing. Destijds is door het college gezegd dat het woonwagen kamp van tijdelijke aard zou zijn, maar nog steeds is het daar. De bewoners van de Sas sing ondervinden hiervan hinder en ook heerst daar een rattenplaag. Is het college de toezegging dat het slechts tijdelijk was vergeten Wat is men van plan te gaan doen in deze. De heer E. A. Maas zegt enige tijd geleden Vrijdagmiddag heeft de afdeling Axel der Z.L.M. in „De Stadsherberg" haar algemene vergadering gehouden. De voorzitter de heer W. Koster sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en heette allen hartelijk welkom. Een bijzonder welkom richtte hij tot Mr. J. F. G. Schlingeman, die bereid bleek op deze vergadering een inleiding te willen houden, ook heette hij bijzonder welkom de heer J. Burger, plaatselijk vertegenwoordiger van de Stichting Z.L.M. Ik kan in mijn openingswoord weinig nieuws en hoopgevends vertellen al spreek ik de hoop uit dat 1968 beter zal zijn dan het voorbije jaar. Ondanks de grote opbrengsten in 1967 van landbouwprodukten was het financieël voor de boer geen best jaar. De Notulen van de secretaris-penningmeester F. de Feijter werden onveranderd vastgesteld. De financiëlecommissie deelde mede dat bij de controle alles in orde was bevonden en prees de penningmeester voor het vele werk dat hij in het voorbije jaar had verzet. De financiële rekening over 1967 werd onder dankzegging goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden de he ren F. de Feijter en H. de Feijter werden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen. De periodiek aftredende kringbestuurders de heren J. W. de Putter en F. de Feijter werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werden tot plaats vervangende herkozen W. Dekker en H. de Feijter. in een commissie-vergadering te hebben ge pleit voor een betere verlichting op de Sas sing. Graag wil spreker nog eens de aandacht ves tigen op de aldaar onvoldoende verlichting. De voorzitter verklaart dat de vragen schrif telijk beantwoord zullen worden. Hierna sluit de voorzitter deze vergadering met het dankgebed. TAAKVERDELING COLLEGE VAN BUR GEMEESTER EN WETHOUDERS DER GEMEENTE AXEL In verband met de benoeming van de heer A. H. van der Lee tot wethouder, is in de taakverdeling van de leden van het college van burgemeester en wethouders enige wijzi ging gekomen. Deze is nu als volgt I. De Burgemeester is in het bijzonder belast met a. de economische aangelegenheden b. de ruimtelijke ordening c. de woningbouw d. het onderwijs en de culturele zaken e. de vleeskeuringsdienst f. de politie g. de brandweer h. de bescherming bevolking. II. Wethouder M. L. M. IJsebaert is in het bijzonder belast met a. de openbare werken b. het grondbedrijf c. de marktaangelegenheden d. de sociale zaken. III. Wethouder A. H. van der Lee is in het bijzonder belast met a. de gemeentefinanciën b. de centrale boekhouding c. de personeelszaken d. het woningbedrijf e. het sportbedrijf. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van de burgemeester wordt hij vervangen door wethouder M. L. M. IJsebaert. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van deze wordt de burgemeester vervolgens vervangen door wethouder A. H. van der Lee. Tot afgevaardigden naar de algemene verga dering der Z.L.M. werden benoemd de heren F. de Feijter, H. de Feijter, C. de Feijter Jzn., W. L. den Hamer en J. W. de Putter. Het volgende agendapunt was het kiezen van een nieuw bestuurslid, daar de voorzitter de heer W. Koster zich niet meer beschikbaar kon stellen als bestuurslid door vele andere werkzaamheden. Met 34 van de 54 uitgebrachte stemmen werd de heer M. Murre gekozen. Hierna nam de heer Koster in een officiële toespraak waarin hij het wel en wee van de afdeling sedert haar oprichting de revue liet passeren afscheid. Mijne heren, 1968 is voor de Z.L.M. een jubileumjaar en wel provinciaal herdenkt de Z.L.M. het 125- jarige bestaan op 20, 21 en 22 juni in de Wilhelminapolder en tevens is deze afdeling Axel in zijn 35ste levensjaar. Je zou kunnen zeggen nog een jonge afdeling en in de kracht van zijn leven. Op 23 februari 1933 namelijk werd hij opge richt en wel op een bijeenkomst ten huize van Mevrouw de Weduwe Guiljamse, zoals dat zo plechtig in de notulen staat vermeld. Aanwe zig 13 leden; uit de notulen blijkt niet uit hoeveel leden we zijn gestart, maar per 1 januari 1934 blijken er reeds 65 leden van de afdeling te zijn; contributie 1, per lid. De eerste voorzitter was de heer Jan den Hamer, secretaris-penningmeester J. K. de Putter die voortreffelijke notulen heeft ge maakt en met als verdere bestuursleden de heren P. B. van Hoeve, W. de Zeeuw en H. P. Dieleman-Koole. Van dit 5-tal zijn er van daag de dag nog 3 in leven, te weten de he ren de Putter, van Hoeve en Dieleman. 28 November 1941 kwam het toenmalige be stuur, bestaande uit Iz. de Feijter, voorzitter, J. K. de Putter, secretaris, en J. den Hamer de Feijter, A. Scheele en S. v. d. Hooft voor de laatste maal in vergadering bijeen en ging men de oorlogsnacht in. Er was inmiddels namelijk een verbod om te vergaderen ontvangen van de Procureur-Ge neraal. De geschiedenis van deze tijd en het verdwijnen van onze organisatie, of beter het in winterslaap gaan ervan, vindt u uitvoerig gereleveerd in het boek „De geschiedenis van den Zeeuwschen Landbouw en van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij" van de hand van prof. Bouwman, uitgegeven bij de viering van het 100-jarig bestaan in 1946, viering die eigenlijk in 1943 had moeten ge beuren, maar die toen door de oorlogsom standigheden niet kon doorgaan. Mocht u deze historische documentaire van prof. Bouwman niet hebben gelezen, dan kan ik u die alsnog ten zeerste aanbevelen. Men krijgt erin een boeiend overzicht van de ont wikkeling van de gehele Zeeuwse samen leving van de laatste 100 jaar van voor de oorlog. Uit mijn betoog hebt u kunnen opmerken dat de voorzitter den Hamer in 1941 vervangen bleek door Izaak de Feijter. De eerste voor zitter van onze afdelig was namelijk door een ongeluk in 1940 om het leven gekomen en op 29 juni 1940 was de heer Iz. de Feijter door het bestuur tot voorzitter benoemd. Ver der waren de heren de Zeeuw en Dieleman vervangen door de heren Scheele en v. d. Hooft, en in de plaats van Jan den Hamer was in het bestuur gekomen diens zoon. Jan den Hamer-de Feijter. Als men zo te hooi en te gras de kronieken uit die vooroorlogse tijd doorleest, dan valt het op dat men duidelijk in een periode van laagconjunctuur verkeert. Vaak is er een mineur-stemming. De oogsten vallen tegen, de prijzen zijn mager, de gulden is hard, maar er zijn er maar weinige te verdienen Ver der zijn er veel disputen over de regerings maatregelen en vooral over de uitvoering er van door de Landbouwcrisisorganisatie. Door de regels heen lezend ziet men de oorlogs dreiging steeds naderbij komen; de econo mische toestand verbetert, maar de politieke wordt steeds dreigender. Hoe de landbouw in alle tijden van de natuur afhankelijk is ge weest blijkt duidelijk uit de notulen van de algemene ledenvergadering van 30 januari 1939, waarin de voorzitter zegt, dat de voor uitzichten somber zijn, daar nu reeds vast staat dat de gehele winteroogst, uitgezonderd rogge en karwij, bevroren is. In dat zelfde jaar blijkt de rekening te sluiten met een goed slot van ruim 36 gulden, die toen inmiddels ook al wat minder hard wa ren geworden. Voordelig slot 1 januari 1968 1820,13 dat scheelt ook wel wat met toen Om een indruk te geven van het bezoek op de algemene vergaderingen in die tijd zij ver meld dat in 1939 17 leden, in 1938 19 leden, in 1937 11 leden en in 1936 6 leden aan wezig waren en bij de oprichtingsvergadering in 1933 waren er zoals ik u reeds zei 13. Het waren dus betrekkelijk kleine vergaderingen, maar het ging er levendig toe. Een regel matig terugkerende bijdrage verkreeg de ko nijnententoonstelling, die hier ter plaatse in de kerstweek werd georganiseerd, ten bedrage van 2,50. Zo liep de eerste periode van het bestaan van onze afdeling naar zijn einde. Toen eind augustus 1939 de grote lampen in Europa werden gedoofd, werd ook het schijnsel van de Z.L.M.-lamp steeds zwakker, om in 1941 in duisternis onder te gaan. Zo leek het toen althans voor het publiek. Echter - een heel klein waaklampje was blijven branden Toen in 1945 de vrede in Europa was weer gekeerd kwam ook de afdeling Axel van de Z.L.M. tot nieuw leven en wel op 12 juli 1945 toen de eerste na-oorlogse ledenvergade ring werd gehouden. Deze vergadering stond onder leiding van wijlen de heer Iz. de Feijter, die een samenvatting gaf van de gebeurte nissen in de oorlogsjaren en tijdens de bevrij ding. 34 Stemgerechtigde leden waren aan wezig Het laatst vigerende bestuur stelde zijn man daat ter beschikking en een nieuw bestuur werd gekozen, dat de heropbouw van de af deling ter hand zou kunnen nemen. Hierin kregen zitting de heren Iz. de Feijter, A. Scheele, Corn, de Feijter, W. de Feijter en ikzelf. Op 26 juli vond de eerste bestuursvergadering plaats en werd tot voorzitter gekozen de heer W. de Feijter, tot secretaris-penningmeester de heer Izaak de Feijter en tot vice-voorzitter de heer Adr. Scheele. Van het eerste na oorlogse bestuur zijn thans nog in leven de heren A. Scheele, Corn, de Feijter en ikzelf en met mijn aftreden als bestuurslid vandaag is er op dit ogenblik een volledig nieuw be stuur tot stand gekomen na een periode van ca 23 jaar. Ik ben van mening, dat dat een goede gang van zaken is, dat hierdoor een goede doorstroming mogelijk is. O.a. daarom omdat zodoende niet hele generaties van "be stuurlijke ervaring worden uitgesloten De mutaties in het bestuur waren niet abrupt, maar de vernieuwing heeft zeer geleidelijk plaatsgevonden; in 1946 werd benoemd de heer P. B. van Hoeve, die in de plaats kwam van de heer Corn, de Feijter die bedankt had. Op 6 februari 1948 werd in de plaats van de heer W. de Feijter, die als bestuurslid ont slag had genomen, gekozen de heer W. L. den Hamer. Als voorzitter van de afdeling werd toen in vakature W. de Feijter, door het bestuur benoemd mijn persoon. In de ledenvergadering van 22 februari 1949 werden Statuten van de afdeling vastgesteld, mede gezien de in het verleden gerezen moei lijkheden in het bestuur, die een gevolg wa ren van het tot dan ontbreken daarvan. Inmiddels vertoonde het ledental een gestage groei. In 1946 bleken er per 1 januari reeds 100 leden te zijn. De contributie werd ver dubbeld en gebracht op 2, - per lid. Het zelfde geschiedde met het defrayement van de secretaris-penningmeester; dit werd gebracht van 20, - op 40, - Na 1948 bleef de bestuurssamenstelling lange tijd ongewijzigd en wel tot 1961. De afdeling groeide sterk en vele voor de landbouw belangrijke zaken werden uitvoerig behandeld en op velerlei terrein was de af deling actief. We waren weer volop aan de slag, net als ons vaderland, aanvankelijk met de leus „langzaam maar zeker". In feite maakte de landbouw een omwente ling mee in deze periode, die revolutionnair was. Als we alleen eens denken aan de ont wikkeling van de trekkracht in de landbouw, paard - tractor, aan de opkomst van de com bine, om er een paar te noemen, dan is dit inderdaad een vreedzame revolutie te noe men. Om van het zakelijke op het ideële over te gaan. De éne landbouworganisatie waarvan velen direct na de oorlog droomden, kwam helaas niet tot stand, maar wel werd een hechte vorm van samenwerking gevonden, aanvanke lijk in de Stichting voor de landbouw, die later uitgroeide tot het Landbouwschap, op gebouwd op de organisaties van ondernemers en werknemers. Via het kringbestuur slaagde de afdeling erin om grote invloed te verkrijgen op de beslis singen van de hoogste leiding van de Z.L.M. in Goes. Zo kon o.a. de landbouwhuishoudsc'hool „Het Molenkwartier" tot stand komen en werd de medewerking verkregen om de Axelse Jaar markt daterend uit de landheerlijke tijd, ver moedelijk 1213, maar voor de oorlog ter ziele gegaan, weer tot stand en bloei te brengen. De afdeling speelde een adviesrol in het tot stand komen van een nieuwe pachtwet en de Wet op de Vervreemding van Landbouwgron den. Jaarlijks werden uitvoerige rapporten over diverse Z.L.M.-vraagpunten geprodu ceerd. Veel werd gedaan om tot goede sociale verhoudingen te komen en de gevolgen van soms grote moeilijkheden door arbeids. chaars- te te verzachten; denkt u maar aan de inzet van het Bureau Oogstvoorziening en de ini tiatieven in dit gebied bij het bergen van de aardappeloogst door militairen. Het bezoek aan de jaarvergaderingen en de besprekingen daar gehouden leggen van een en ander een duidelijke getuigenis af. In 1961 waren 60 le den aanwezig, in 1960 47 leden, in 1959 61 leden en in 1958 66 leden. ALGEMENE VERGADERING VAN DE AFD. AXEL DER Z.L.M. Na 20 jaar legde de heer W. Koster de voorzittershamer er bij neer. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie: Axel, Markt 12, tel. (01155) 1246 en 1646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 (zie vervolg op pagina 3)

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1