1964 in vogelvlucht Chronologisch jaaroverzicht NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Frankering bij abonnement, AXEL DONDERDAG 31 DECEMBER 79e Jaargang No. 14 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2, Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155- 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. Herdenkingsplechtigheden ter ere van gevallenen bij de Bevrijding van Oost Zeeuwsch-VIaanderen Woensdag 16 september arriveerden op het stad huis vele Poolse oudstrijders om de herdenkings plechtigheden ter ere van hun gevallen landgeno ten in september 1944 bij te wonen. Om zes uur betrad het gemeentebestuur in gezelschap van gene raal S. Maczek, bevelhebber van de eerste Poolse pantserdivisie, de raadszaal. Burgemeester M. K. van Dijke sprak de aanwezigen toe, inzonderheid generaal S. Maczek. Hij releveer de de strijd om Axel en betuigde dank aan de Polen voor de vrijheid, die zij ons hebben gebracht. In de avonduren werden kransen gelegd op de Openbare Begraafplaats, bij de graven van Poolse soldaten en van burgerslachtoffers, en bij het Pools Monument. Ook bij het Pools Kruis had een krans- legging plaats. De herdenkingsdag, die begonnen was met een H.Mis in de R.K. Kerk werd afge sloten met een herdenkingsdienst in de Gerefor meerde Kerk in de Kerkdreef. Viering van het vierde Lustrum van de Bevrijding van Axel Van 16 t/m 19 september werd op waarlijk grootse wijze, welke alleen Axel eigen blijkt te zijn, het vierde lustrum van de bevrijding herdacht. Kosten noch moeite heeft het organiserend comité gespaard om een programma in elkaar te zetten, dat elk wat wils bood. Duizenden mensen togen naar Axel. „Uitschieters" in het programma waren Het op treden van het straaljager stuntteam „Wisky Four" Het volledige programma werd getoond met tus senruimten van 1 a 2 meter werden gewaagde capriolen uitgevoerd. Vrijdags was alles, wat maar even ruimte bood tot het plaatsen van auto's, fietsen en bromfietsen in de Buthpolder met deze voertuigen bezet, van wege de demonstratie Parachutespringen door leden van de Eerste Ned. Parachutisten Club. Een zeer goed idee van het comité dit onderdeel in het pro gramma op te nemen, waarbij iedere sprong een moment van spanning en een fantastisch gezicht bood. De vernoeming van kinderspelen, openluchtbal, helicopter-rondvluchten en de wandeltocht mogen een beeld geven van het geweldige en veelzijdige programma van deze feestweek. Duizenden en dui zenden waren 's zaterdags om het marktplein ge stroomd om de drumbandshow te zien. Niemand kon er meer bij of door, zo groot was de publieke belangstelling voor deze voortreffelijke uitvoering. De verwachtingen voor het vuurwerk door een der beste Ned. fabrikanten, de fa. De Kat uit Leiden, waren hooggespannen, doch helaas heeft de leve rancier aan deze verwachtingen slechts matig we ten te beantwoorden. Gelukkig was het slotstuk „Leve de Polen" een waardig slot aan de feeste lijkheden, die hiermede officieel waren gëeindigd. Don Djiguiten Kozakken te Axel. Begunstigd door het prachtige weer presenteerde Nicolai Ostelzky zijn Don Djiguiten Kozakken aan het publiek van Axel en omstreken. De kozakken, juist teruggekeerd van een tournee door Zuid Amerika, brachten een rijk gevariëerd programma van liederen, dansen en adembenemen de stunts op hun pijlsnelle paarden. Vijftien vol bloeds en 25 kozakken werkten aan de voorstelling mee. De kranslegging op de graven van de Polen op de Algemene Begraafplaats door het bestuur van het herdenkingscomité. Axel nam op zaterdag 22 augustus 1964 Carillon in toren van het stadhuis in gebruik. Amper een jaar geleden vierde Axel het feit, dat haar 750 jaar geleden stadsrechten werden ver leend. Toen kwam de gedachte op, de gemeente Axel een blijvend aandenken in de vorm van een carillon in de stadhuistoren aan te bieden. Deze gedachte viel blijkbaar in goede aarde, want tij dens de reünie van Oud-Axelaars (juni 1963) werd reeds een bedrag van 1500,aangeboden Vele particulieren, bedrijven, instellingen en orga nisaties volgden, zodat spoedig een bedrag van rond 30.000,bijeen was. 22 augustus 1964 werd het carillon, een bewijs van goede burgerzin, door Oud-Axelaar P. Dregmans overgedragen. Axel, centrum in Oost Z.-Vlaanderen boekte zijn 8000ste inwoner. Konden wij begin 1964 melding maken van een verheugende volkstoename in Oost Zeeuwsch- laanderen, op 10 juni 1964 kon Burgemeester M. K. van Dijke de geboorteakte van de 8000ste inwoner te Axel, Reinier Dieleman, inschrijven. Minister Bogaers bezocht Axel. Woensdagmiddag, 4 november bracht de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een be zoek aan Axel. De minister bezichtigde de volgens het ratiobouw- systeem in aanbouw zijnde woningen. Deze arbeids besparende bouw zal in 13 gemeenten in Zeeuwsch- VIaanderen worden toegepast. Een mozaïek, waar in de samenwerking van deze 13 gemeenten wordt gesymboliseerd, werd door minister Bogaers ont huld. JANUARI Voor de eerste maal recipiëerde dit jaar het gemeentebestuur van Axel ter gelegenheid van de jaarwisseling. Stellig is het een goede ge dachte geweest om als eerste stad in Zeeuwsch- VIaanderen deze nieuwjaarsreceptie in te voe- j ren. Blijkens het bezoek werd deze receptie bijzonder gewaardeerd. De Axelse Harmonie „Concordia" gaf haar jaarlijkse muziek- en toneelavond. Op zich niet zo'n vernoemenswaard feit, doch de avond had een bijzonder feestelijk karakter, daar „Con cordia" voor de eerste maal in haar 76-jarig bestaan in uniform optrad. Twee Axelse Zelfbedieningszaken organiseerden een grote Showavond, waaraan meewerkten Eddy de Jong, De Wama's, The Fouryo's, Conny Stuart en Rexis. FEBRUARI Tijdens de algemene Ledenvergadering van de plaatselijke Z.L.M.-afdeling, die zich traditie getrouw in een goede belangstelling mag ver heugen, sprak Mr. J. F. G. Schlingemann over „Onrust in de landbouw". Na ruim vier maanden vakant te zijn geweest sinds het vertrek van Ds. van Leeuwen heeft de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat weer een eigen predikant. In een vrijwel tot de laatste plaats bezette kerk werd ds. Heemskerk binnen geleid in zijn ambtelijke werkkring te Axel. In het Gezellenhuis werd carnaval gevierd. De bijzonder prettige avond werd georganiseerd door het bestuur van de Axelse muziekvereni ging „Thalia Tremola". In 'n Axelse Zelfbedieningswinkel werd diefstal gepleegd. De dader, een belg, werd proces verbaal opgemaakt. Vanuit de Geref. Kerken wordt gereageerd op de verloving van Prinses Irene. De classis Axel verzond een telegram aan de verloofden, waar in hen de zegen des Heeren wordt toegebeden. De Katholieke Aktie, die een belangrijke plaats inneemt in het Axelse parochieleven besprak o.l.v. mevr. Boeding de aktiviteiten van het af gelopen jaar (w.o. de oliebollentraktatie voor de B.L.O.kinderen in de jeugdherberg) en ver zamelde weer nieuwe programmapunten voor 1964. In de raad van dinsdag 25 februari besloot de raad van Axel tot deelneming aan het plan voor Arbeidsbesparende bouw van 960 woning wetwoningen in 13 gemeenten in Oost Z.-Vl. Het is de bedoeling dat in Axel wordt begon nen met de bouw van 120 woningen in plan Oost. In een later stadium zullen hier nog 96 woningen verrijzen. MAART De woningnood is ook in Axel nog groot, ver heugend is het daarom dat de Firma Lensen een viertal Bogaerswoningen in plan Oost laat verrijzen. De Plattelandvrouwen hielden hun jaarverga dering (de 18e), waarbij zeer interessante ge gevens over de wijnbouw werden gegeven. Het bleef niet alleen bij kijken en luisteren, want de dames werd de gelegenheid geboden de wijn te keuren. Op 12 maart werd een smokkelauto in beslag genomen door de douane van de velddienstpost Axel De buitbijna tienduizend kilo boter. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer geeft een plattegrond van Axel uit, waarop alle openbare gebouwen en de straat namen staan vermeld. De prinses Marijkeschool geeft een schooluit- voering onder leiding van het onderwijzend personeel. Vijf toneelstukjes werden voor het voetlicht gebracht. Burgemeester Molthoff, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de K.V.P. bezocht de plaat selijke afdeling. Reden van zijn bezoekin eerste instantie het leggen van contacten, het peilen van meningen, en het zich op de hoogte stellen van het werk in de afdelingen. Axels eerste flatgebouw komt „onder dak" Burgemeester, wethouders en wnd. secretaris van Axel kwamen op het bouwterrein bijeen en begaven zich naar het massale bouwwerk, waar burgemeester van Dijke de vlag hees. De Axelse brandweer kwam in het bezit van een moderne nevelspuit. De vernieuwingen in het interieur aan de voor zijde van het stadhuis werden voltooid, de hal, de trap en de gang op de bovenverdieping wer den van een nieuwe vloerbedekking voorzien, terwijl ook de vroegere trouwzaal, die als ver gaderzaal van B. en W. dienst deed ook gereed is. De burgemeesterskamer aan de zuid-oostzijde van het gebouw heeft eveneens een goede beurt gehad en is o.m. van een nieuwe betimmering en stoffering alsmede meubilair voorzien. De Axelse kappers C. van Rijsbergen, P. Kruisifikx en P. van de Hout behaalden bij de eerste ronde van het landskampioenschap te Vlissingen resp. de 3de prijs bij de senioren, de 2e prijs bij de afdeling bedienden en de 4e prijs bij de afdeling bedienden. Onder leiding van Opperwachtmeester Suijdam werd een Veilig Verkeers Cursus gehouden waarna aan 10 dames en 12 heren een diploma werd uitgereikt. APRIL Als enige plaats in Zeeland hield Axel 15 april de Boomfeestdag. Circa 125 leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen namen hier aan deel. De heer H. J. M. Goossens leidde de excursie door het bos. Hij attendeerde de jonge lui op hetgeen ter plaatse groeit en confron teerde hen met de vernielingen die in het bos plaats vinden en riep hen op de plantengroei te sparen. Namens de gemeente Axel sprak de heer C. Smies, waarnemend gemeentesecretaris een kort dankwoord. De Axelse Ouden van Dagen kregen verkeers- voorlichting in het Torenlokaal van de Neder landse Hervormde Kerk onder het motto Vei lig verkeer voor Ouden van Dagen. De cause rie werd toegelicht aan de hand van dia's.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1