Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten ZONDAGSDIENSTEN R.K. KERK Zondagsdienst artsen DE FIETS SINT NICOLAAS kreeg bij lage temperatuur een warm onthaal Lerend bouwen aan de toekomst. Educatief spelen is belangrijk SUKSESVOLLE AVOND „CULTUREEL CONTACT AXEL" Dinsdagavond werd door „Cultureel Contact Axel" een toneelavond georganiseerd in het Centrum waar „Het Reizend Zeeuws-Toneel" het toneelstuk „Vopone door Ben Jansen voor het voetlicht bracht. Mevr. Sanderse sprak namens „Cultureel Contact" de volle zaal toe. Mevr. Sanderse zei verheugd te zijn dat door samenwerking van de Vrouwenver- enigingen deze avond kon gehouden worden Zij hoopte dat nog vele avonden zullen kunnen worden gehouden. Terecht prees dhr. Lockefeer bij zijn inleiding de vooruitstrevendheid van de besturen van de vrou wenverenigingen te Axel door samenwerking voor hun leden deze avond te organiseren. De volle zaal bewees, dat dit initiatief ten zeerste bij de leden heeft aangeslagen. Regisseur Lockefeer gaf een korte uiteenzetting van het stuk. Het stpk is geschreven in de 17e eeuw maar de strekking er van is ook nog van toepassing op de hedendaagse tijd. Vopone (de Vos) weet de zucht naar bezit van anderen uit te buiten om zichzelf te verrijken. In samenwerking met zijn dienstknecht Mosca (de parasiet) weet hij diegenen die zich gaarne als erfgenaam zagen aangewezen zo ver te brengen dat deze hem overladen met goud en geld, een van hen Corvina (de kraai) weet hij zelfs zover te brengen dat deze zijn wonderschone vrouw Calom- ba (de duif) ten diensten van hem stelt De slimste blijkt uiteindelijk Mosca te zijn, die m het testament als erfgenaam staat geschreven Toen Vopone zich dan als dood liet uitgeven is het Mosca die de grote buit in de wacht sleept en Volpone wordt zo van zijn bezit beroofd. Het stuk dat voor amateurs zeer zwaar is werd onder de regie van Drs Lockefeer voortreffelijk gespeeld. Lr was juist die wisselwerking tussen spelers en publiek, die de spelers tot goede (zelfs hier en daar tot uitstekende) prestaties voerde en het pu- ïek tot een dankbaar spontaan reagerend gehoor, bonder de andere spelers te kort te willen doen, wil en wij enkele voortreffelijke rollen noemen de heren Jo de Block als Vopone, Fons Roctus als Mosca, Camiel Roctus als Corbaccio de woekeraar en mej. Jo Leire als Colomba. Dit eerste sukses zal zeker een aansporing zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. HEROPENING MET GROTE VERKOOP RUIMTE VAN TANGELDERS BAZAR Zaterdagmiddag om half twee zal Sint Nicolaas in eigen persoon de vergrote verkoopruimte van de zaak van Tangelder heropenen. Door de grote sortering was de verkoopruimte van deze zaak te klein geworden. Men was dan ook niet meer in staat om de grote kollektie Sint- Nicolaas-artikelen te plaatsen. Hierdoor werd men gedwongen over te gaan om een ander deel van het pand bij de winkel te trek ken waarin nu een speciale speelgoed-afdeling is ondergebracht. Een greep uit de grote verscheidenheid Verlich tingsartikelen, huishoudelijke artikelen, schilderijen, glas en aardewerk, speelgoed enz. Het laat dan ook geen twijfel of Sint Nicolaas zal hier zeker uit de grote voorraad een keus kunnen doen voor zijn cadeaux. ZONDAG 28 NOVEMBER 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur leesdienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur, 9.30 uur, 11.00 uur, 17.30 uur. 2728 NOVEMBER Dokter Schiltman Taxi's in Kopenhagen met fietsenstandaard In Kopenhagen, waar taxi's en fietsen het straatbeeld beheersen, heeft men nu op de achterbumper van verschillende taxi's een eenvoudig rek gemonteerd waarop desgewenst een fiets kan worden vervoerd, als men geen zin meer heeft om verder te trappen of als men door een regenbui wordt overvallen. Nederland maakt fietspropaganda in Amerika De V.V.V.'s van Amsterdam en Rotterdam hebben een propagandateam naar de Ver enigde Staten gestuurd om de Amerikanen op Ie wekken toch vooral eens een bezoek aan Nederland te brengen. Een paar dames uit het team hebben Fongers vouwfietsen mee genomen om de bewoners van de nieuwe we reld die de laatste tijd bijzonder fiets-minded zijn, er op te wijzen dat een vakantietocht op de fiets door Nederland je van het" is. Goede fietspaden dringend noodzakelijk Ir. Thierse, verkeersdeskundige van de stad Münster heeft in een interview met klem ge pleit voor de aanleg en het zorgvuldige onder houd van fietspaden, om niet in dezelfde moeilijkheden te geraken waarmee men nu met de autowegen tobt. Het fietsverkeer zal in de toekomst steeds sterker toenemen, daar moet men nu reeds rekening mee houden. Zaterdag was het dan zo ver dat Sint Nicolaas zijn intocht maakte. Ondanks de kou hadden vele kinderen en ouderen zich naar de spoorwegovergang begeven waar op de tonen van de Harmonie „Concordia" de Sint werd opgewacht. Precies op het afgesproken tijdstip arriveerde hij daar in een open auto, vergezeld van Zwarte Pieten. Bij zijn aankomst werd hij door de aan wezigen geestdriftig ontvangen. Voorafgegaan door „Concordia" ging het via Sta tionsstraat, Kerkdreef, Weststraat naar de Markt. Ook hier stonden velen op de komst van de Sint te wachten, waarbij „Hosanna" Sinterklaasliedjes ten gehore bracht. Voor het gemeentehuis werd de bisschop opge wacht door burgemeester M. K. van Dijke en leden van het gemeentebestuur. De burgemeester sprak hier de Sint toe en heette hem bijzonder hartelijk welkom. Pas een uur ge leden zijt gij in Vlissingen geland en nu komt ge reeds in Axel. Wij zijn blij dat gij de tijd hebt kunnen vinden om ook Axel weer met een bezoek te vereren. Een zak zal dit jaar niet nodig zijn, de Axelse jeugd heeft zich goed gedragen. Zo is er een geslaagde inzameling geweest, door het Jeugd Roode Kruis voor de ontwikkelings landen. Verder hebben wij een jeugdige held in onze ge meente, namelijk Tonny van de Vijver, die door moedig optreden 4 kinderen van de verdrinkings dood wist te redden. Ook dit jaar is er in Axel weer veel veranderd, verschillende nieuwe winkels zijn er bijgekomen, andere hebben hun winkels vergroot en gemoderni seerd. Zo zal het LI zeker niet moeilijk zijn om hier de nodige inkopen te doen. Na deze toespraak zongen de kinderen, begeleid door „Hosanna" Sint Nicolaas toe. Sint Nicolaas dankte voor de spontane ontvangst en was blij te horen dat de Axelse jeugd zich dit jaar goed heeft gedragen, er is minder schade aangebracht aan de plantsoenen en de kunstwerken, dit stemt mij zeer te vreden. Zo zal ik dan dit jaar aan allen een geschenk kunnen geven. Het is mij bekend al heb ik het nog niet gezien dat de Axelse winkelstand zeer goed met de tijd mee gaat, en zal dan ook gebruik maken om hier mijn geschenkenaankopen te doen. Hierna verzocht de burgemeester de Sint even een warme kop koffie te gebruiken om de kou te ver drijven, waarna de rondrit door Axel volgde. Voorafgegaan door „Thalia" werd eerst de ooste lijke wijk van Axel een bezoek gebracht. In de Weststraat nam de drumband „Axel" de taak van „Thalia over en ging het naar de westelijke stadswijk. Het Streekcentrum Axel had het de Zwarte Pieten mogelijk gemaakt om langs de gehele route de aanwezige kinderen van lekkernijen te voorzien. Gekomen aan de Noordstraat verliet de Sint de auto om te voet over de druk bezochte zaterdag- markt terug te keren naar het Stadhuis, waar de Sint zich voor zijn reis naar andere plaatsen eerst nog even opwarmde. Het was weer een geslaagde intrede van de grote kindervriend in onze stad. Fietsen voor training voetballers Dertig van de beste Zweedse voetballers die gewoonlijk worden uitgekozen voor de trai ning voor het nationale elftal hebben ieder een fiets ontvangen. „Wij geloven dat het voor de conditie beter is dat de spelers op de fiets springen inplaats van in een auto duiken. Wij zullen hun dan ook een fiets geven opdat zij de afstand van hun huis naar het werk per fiets kunnen afleggen aldus de voorzitter van de Zweedse voetbalbond, Lennart Nyman. Aan de Zweedse spelers die in het buitenland prof zijn en die zo nu en dan in het Zweedse nationale elftal worden opgesteld zal eveneens een fiets worden verstrekt. Ook in Nederland wordt voor wat betreft de training reeds in deze rechting gedacht. Vijftig jaar op de fiets Vijftig jaar geleden bouwde Jock Miller in het Engelse Romforf een van de eerste licht gewicht racefietsen ter wereld in moderne stijl. Nu Jock Miller 73 jaar is, rijdt hij op een driewieler die in 1870 gebouwd werd. Het is een van de vijf antieke fietsen die hij nog over heeft van een kollektie die eveneens zeventig stuks telde. Jock Miller heeft zijn hele leven bezig gehouden met fietsen. Hij bouwde ze en bereed ze. Eenmaal, in 1912, vertegenwoordigde hij Engeland zelfs op de Olympische Spelen. Zijn hele leven lang ook verzamelde hij oude modellen fietsen. Zijn kollektie omvatte bijna alle modellen die ooit op één of meer wielen hebben rondgereden. Hij had zelfs loopfietsen. Filmmaatschappijen kwamen bij hem fietsen huren en zelf trad hij uiteraard te fiets in vele films op. De meeste van deze fietsen zijn nu verkocht aan een museum en een fabriek die ze restaureert en tentoonstelt, zoals dat in Nederland in het Fietsenmuseum in Oude- schoot (Fr.) gebeurt. Toeristische fietspaden zijn verantwoord De aanleg van toeristische fietspaden in Fries land is nog steeds verantwoord, zo conclu deert de Provinciale Waterstaat van Fries land. Dit aan de hand van tellingen die deze zomer op zes punten zijn gehouden. Er blijkt wel eens twijfel te rijzen over de vraag of er nog wel wordt gefietst. In het vakantie seizoen zeer zeker wel, zegt Waterstaat hoe het in het voor- en naseizoen is zal nog wor den nagegaan. Rijwielwonder In de Duitse Bondsrepubliek spreekt men te genwoordig over het „rijwielwonder". In dit land van „Wunderkinder" zijn in 1964 bijna 1,45 miljoen fietsen verkocht. De bewering dat de auto „de oogappel van het Wirtschafts- wunder" is gaat niet meer op. Volgens het Verbond van de Duitse Rijwielhandel „be weegt de fiets zich thans op de top van de gezondheidsgolf Meer vraag naar lichte fietsen in Japan Ook in Japan tobt men met enorme verkeers moeilijkheden. De fiets blijkt er als in veel Europese landen bijzonder in trek te zijn om dat men er zoveel sneller op vooruit kcfrnt. Vooral de lichte fiets is er zeer in trék, in het bijzonder bij kinderen, vrouwen, forensen en sportbeoefenaars. Voor 1968 wordt een totaal nieuw verbruik van 4.490.000 stuks begroot. Liever een fiets De aloude fiets staat bovenaan op het verlang lijstje van de Nederlandse jeugd tussen elf en veertien jaar. Dit heeft althans een onlangs in Rotterdam gehouden enquête onder ruim 1450 kinderen van ongeveer zeventig scholen uitgewezen. Op de vraag van de enquêteurs aan de jongelui, wat ze zouden kopen als ze voldoende geld op de spaarbank hadden werd de fiets 410 keer genoemd, de bromfiets be langrijk minder, namelijk maar 96 keer. Zeer logisch, gezien de leeftijd van de ondervraag den. De fiets werd van alle wensen overigens het meest genoemd. Fietsen worden slecht onderhouden Bij een onlangs gehouden controle in de N.O. Polder over de fietsen van de lagere school jeugd, bleek dat een derde deel hiervan niet aan de eisen voldoet. Van de 2500 gecontro leerde fietsen moesten er achthonderd naar de reparateur worden gebracht, om vervol gens weer ter keuring aan de gemeentepolitie te worden aangeboden. De gebreken varieër- den van slechte banden tot breuken in het frame. Nieuwe gezinsfiets van Raleigh De Engelse Raleigh-fabrieken hebben een nieuwe, aantrekkelijke fiets op de markt ge bracht, bedoeld als een gemakkelijk vervoer middel voor het hele gezin. Zadel en stuur zijn verstelbaar - vandaar gezinsfiets, want vrijwel iedereen kan nu op dezelfde maat fiets rijden. Er is een uitneembaar type voor achter in de auto en een met normaal frame. In de naven zijn drie versnellingen ingebouwd, te bedienen door het draaien van het handvat. Verder bevindt zich op deze fiets een tas die met één enkele handgreep van de bagage drager kan worden afgenomen en er weer op gezet, ideaal voor boodschappen doen. Minister Vondeling op de fiets Op de vraag waarom ministers in van die grote, dure auto's rijden, heeft minister Von deling in de VARA-rubriek Vragenvuur, ge antwoord dat zijn beleid er op gericht is dit te voorkomen. Om te bewijzen dat het hem hiermee ernst is gebruikt onze minister van financiën daarom zelf bij voorkeur een fiets. Jeugd heeft voldoende fietservaring „Het is zo algemeen gebruikelijk dat normale kinderen van twaalf jaar zich met een fiets in het drukke verkeer begeven, dat een speciaal toezicht daarop door ouderen, bijzondere om standigheden daargelaten, niet gevergd mag worden Dit staat te lezen in een vonnis in een civiele zaak van de Amsterdamse Recht bank. Het ging er in dit geval om, dat een onderwijzer een aantal leerlingen opdracht had gegeven zich naar een ander schoolge bouw te begeven. Wie een fiets had, moest op de fiets gaan. Een van de leerlingen reed vanuit de uitrit van de school pardoes de BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 27 november 1965 van 15.0016.00 u. door de heer P. C. Brakman Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Sinterklaaspotpourri 2. Andante G. van Gelder 3. Impromptu G. Clement 4. Afrikaans Wiegeliedje Em. Hullebroeck 5. Thema met variaties Staf Nees 6. Berceuse F. Schubert 7. Menuet Jef van Hoof 8. Carillon-suite f A. van Ooik LAATSTE BERICHT ASAF MAAKTE OPNAME VOOR RADIO Bij het ter perse gaan van deze editie werd het ons bekend dat de Chr. Zangvereniging „ASAF" don derdag 25 november j.l. een uitvoering heeft ver zorgd in de St. Bavokerk te Aardenburg. Deze uitvoering is opgenomen en zal zeer binnenkort door de N.C.R.V. voor de radio worden uitgezon den. straat op en werd daarbij door een van links komende auto aangereden. Zijn vader betoog de nu o.a. dat de onderwijzer toezicht had moeten houden bij dat fietsen. De Rechtbank was het daarmee niet eens. Aan de onder wijzer, zo valt in het vonnis te lezen, kan niet verweten worden dat hij tekort is gescho ten, want hij kon redelijkerwijs niet verwach ten dat een aan het verkeer gewende jongen zo'n ernstige verkeersfout zou begaan. Fiets is poëtisch In Frankrijks conservatieve Molière-theater- de Comédie Frangaise heeft Jacques Fabbri onlangs in zijn Midzomernachtsdroom-opvoe- ring de feeënkoningin en Puck beiden op de fiets laten optreden. Een bepaald gedurfde Shakespeare-encenering, maar, aldus de re gisseur „de fiets is een bij uitstek poëtisch instrument." Batavus Rijwielkaravaan toont nieuwe fietsen De Friese rijwielfabriek Batavus heeft het op vallende initiatief genomen om haar nieuwste modellen in een aantal daartoe verbouwde zgn. gelede bussen door geheel Nederland ten toon te stellen. Het nieuwtje op deze rijdende tentoonstelling is een ,,double-sex"-fiets, een nieuw, licht model sportfiets met een kruis- frame van bijzondere allure die in één uit voerig als dames- en als herenfiets bruikbaar is. Verder toont Batavus de Ascot Sport, een fiets van standing in Engelse stijl, in volledig zwarte uitvoering. Engeland verwacht een fiets-revolutie De Engelse rijwielindustrie verwacht in de komende jaren een ware fietsrevolutie. Aan sluitend op een stijgende belangstelling voor de fiets en het fietsen, ziet men daar ook een toenemende vraag naar zeer verschillende soorten en kleuren en vooral ook exclusieve fietsen. Als het „in" is om op een fiets te rijden, zal het in de toekomst nog meer „in" zijn om te rijden op een fiets waar men de status van de bezitter aan af kan lezen. Op merkelijk is nu al een voorkeur voor kleinere maten wielen. Niet alleen in Engeland wordt er koortsachtig gewerkt aan nieuwe modellen, ook in Nederland zullen in de komende jaren heel wat nieuwtjes op fietsgebied kunnen wor den verwacht. Onze rijwielindustrie werkt nauw samen met het R.A.I.-T.N.O.-Instituut, te Delft, de speurwerkinstelling voor de trans portmiddelen-branche. Op de fiets blijf je fit Dat is de leus die een Duits arts uit Werden bij Essen in praktijk brengt. Als het geen pijpestelen regent stapt hij iedere dag na zijn werk met vrouw en drie kinderen op de fiets om zo'n 20 kilometer te fietsen. Over de re sultaten van deze dagelijkse bewegingsoefe ningen is hij uitermate enthousiast en heeft het als „recept" aan velen van zijn patiënten voorgeschreven. Zodra jonge poesjes kunnen lopen en dat teren en de beschaving verder uit te bouwen. Meer dan houten blokken Het resultaat is de samenleving van nu, die uitzicht biedt op een toekomst, die te onge looflijk schijnt om waar te kunnen zijn maar die desondanks steeds dichterbij komt. De spelletjes van onze kinderen zijn dan ook in bepaalde opzichten reeds op de toekomst ge richt. Vooral de spelen van de oudere jongens. Dat verschijnsel kennen we al enkele tientallen jaren .Er is een tijd geweest, dat de bouwdoos iets was van op elkaar afgestemde houten blokken. Daarna kwamen de metalen con structiedozen en de dozen met materiaal voor eenvoudige chemische proeven. Na de oorlog verschenen er dozen waarmee een kind zonder soldeerbout een eenvoudig radiotoestel kon bouwen. Elektronica voor de kinderen Enkele jaren geleden werd een elektronische bouwdoos op de markt gebracht waarmee tientallen verschillende elektronische toestel len of instrumenten konden worden gemaakt. De jonge bouwer was hier niet meer gebon den aan het éne radiotoestelletje, maar kon de meest uiteenlopende dingen gaan maken zoals een inbraak-alarm, een meetbrug, een huistelefoon, een vochtigheidsaanwijzer, een tijdschakelaar, een verklikkerlicht, een detek- tive-luisterapparaat en ook verschillende soor ten versterkers. kunnen zij al heel vlug beginnen zij te spe len. Met een bolletje breiwol, met het koord van een gordijn, met de staart van een zusje of wat hun verder voor de voet komt. Dat is niet iets wat alleen bij jonge poesjes voor komt, we zien het bij alle dieren in de een of andere vorm. Het is duidelijk dat de jonge dieren in hun spel de elementen vinden, die hen toerusten voor hun leven als volwassene. Bij de mensen is het niet anders. Men zegt dat Nederlandse kinderen, nog meer dan andere, graag spelen met water en zand. Als dat zo is, is het niet zo verwonderlijk, want de volwas sen bewoner van de lagelanden heeft al sinds onheugelijke tijden een groot deel van zijn vernuft, zijn energie en zijn scheppende werk kracht moeten gebruiken om met behulp van het element zand het element water in be dwang te houden. Algemeen menselijke eigenschappen Het spel is dus niet alleen een algemeen dier lijke, maar ook een algemeen menselijke eigenschap. Het verschil tussen de spelen van menseny en dieren is, dat de dieren nooit nieu we spelletjes verzinnen, en de mensen wel. Vandaar dan ook dat de mensen ontdekt heb ben dat alles wat er op en in de aarde te vin den is een oneindig aantal mogelijkheden biedt, om er mee te spelen niet alleen - maar ook om hun levensomstandigheden te verbe-

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2