Frankering bij abonnement ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 80e Jaargang No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR iEEUWSCH-VLAANDEREN De Maigrets van de Franse politie CENTRALISATIE geeft Franse politie grote wendbaarheid In 1959 stapte op een ochtend een viertal met machinepistolen gewapende bankrovers een spaarbank in Lyon binnen. Na enige ogen blikken traden zij weer naar buiten, dertig duizend francs rijker. De mannen waren tij dens 'hun operatie gemaskerd en lieten geen enkel spoor na. Niettemin zat dertien uur later de bendeleider achter slot en grendel. Dit was te danken aan bliksemsnel speur werk van de Süreté Nationale, de 65.000 manschappen tellende Franse politie, die zich met uiteenlopende politiezaken bezighoudt. Met de recente bankoverval in Tilburg nog in gedachten, is het de moeite waard eens te zien, hoe het opsporingssysteem in Frankrijk werkt. Dit is des te interessanter, daar de Franse politie, in tegenstelling tot die van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, veel minder goed is geoutilleerd. Zo is er een ge brek aan vervoermiddelen, terwijl tal van mo derne wetenschappelijke hulpmiddelen ont breken. Er is echter, aldus het novembernum mer van „Het Beste uit Reader's Digest" een grote troef, waarover de Franse politie be schikt en dat is de uiterst doeltreffende orga nisatie. Dit komt onder meer doordat men in Frankrijk slechts drie politie-organisaties kent in tegenstelling tot de vele Britse en Ameri kaanse plaatselijke politiekorpsen. Op het platteland en in plaatsen met minder dan 10.000 inwoners werkt de Gendarmerie na tionale, die zich met het gewone politiewerk bezighoudt. In Parijs opereert de Préfecture de police met 25.000 man in samenwerking met de Süreté, die zelf bevoegd is in 'het gehele land op te treden. Dit laatste korps is ingewikkeld van samenstelling. Er zijn vijf hoofdafdelingen, bestaande uit de Police judiciaire, een formatie van 1300 recher cheurs, die in Parijs zeventien regionale hoofdbureaus heeft de Polices urbaines, waarvan de ambtenaren in meer dan twee duizend gemeenten gewoon politiewerk ver richten de contra-spionagedienst, de Sur veillance du territoire een politieke en maat schappelijke inlichtingendienst, de Renseigne- ments généraux en een mobiele, semi-mili- taire organisatie de Compagnies républicaines de sécurité, ook wel onder de naam „oproer politie" bekend in ons land. Centralisatie De grote wendbaarheid van het Franse po litieapparaat ligt in de reeds genoemde cen tralisatie. Daarnaast is de structuur van de diverse archieven zodanig, dat het mogelijk is binnen zeer korte tijd alle onderafdelingen door het hele land van de noodzakelijke op sporingsgegevens te voorzien. Vanzelfsprekend beschikt de Parijse préfec ture over een nationaal vingerafdrukken archief. De Süreté heeft echter in de Franse hoofdstad een algemeen archief - le fichier central dat uit vier miljoen dossiers over misdaden en misdadigers bestaat, alsmede uit nog tien miljoen archiefkaarten met feiten materiaal. Dit omvangrijke archief werkt zo efficient, dat binnen enkele minuten elk bu reau, waar ook in Frankrijk, van de nodige gegevens kan worden voorzien. Dit archief werkt als het ware vooruit, doordat de Police judiciaire beroepsmisdadigers voortdurend in de gaten houdt, ook als zij op dat ogenblik niet van een speciaal misdrijf worden ver dacht. In grote mate draagt hiertoe het po litieblad, dat de titel „individus a surveiller" (lieden die in de gaten moeten worden gehou den) heeft, bij. Dit is van grote betekenis, aangezien elke politieman gewaarschuwd is, wanneer hij in een bepaald deel van het land plotseling een vreemd gezicht in een verdacht café ziet opduiken. Is dat het geval, dan is elke politieman verplicht 's mans verblijf plaats en zijn doen en laten te melden aan het regionale bureau van de Police judiciaire en het hoofdkwartier in Parijs. De politie be schikt nog over een andere bron van infor matie. Dat is het archief, dat in Frankrijk „individus recherchés" heet. Het bestaat niet alleen uit archiefkaarten met talloze gegevens maar ook uit foto's van verdwenen of ver miste personen. Elke dag worden de hotel- registers in heel Frankrijk met dit archief vergeleken, hetgeen tot resultaat heeft, dat jaarlijks zo'n vijfentwintigduizend door de politie gezochte personen kunnen worden op gespoord. Dit is eveneens een groot voordeel in de werkwijze vergeleken bijvoorbeeld met de Amerikaanse FBI, die zelf wel een uitste kend archief heeft, doch nimmer kan decre teren hoe de archieven van de ontelbare plaat selijke politiekorpsen moeten worden samen gesteld en bijgehouden. Hetzelfde geldt voor Scotland Yard, dat al eens heeft moeten on dervinden, dat een belangrijke moordzaak, het betrof een Frans-Capadees, door de Süreté werd opgelost. Tipgevers De Franse politie heeft veel gemak van haar somtijds soepele houding tegenover misdadi gers, indien zij over belangrijke tips beschik ken. Zij heeft weliswaar weinig geld om de betrokkenen financieel voor hun medewerking te belonen, zodat het „honorarium" door gaans bestaat uit een vriendschappelijke borrel met een rechercheur. Nochtans toont de Franse politie zich op een andere wijze erken telijk, door bijvoorbeeld te zorgen, dat eeti deel van het vonnis van een veroordeelde door de vingers wordt gezien, indien het om een licht vergrijp gaat. Het is deze souplesse te genover tipgevers, naast een geraffineerd op gezet archief, die doeltreffend politiewerk mogelijk maken en die de Franse Süreté tot een van de meest gerespecteerde politie organisaties ter wereld hebben gemaakt. Langs de Scheldestromen Maatregelen in studie Export kalfsvlees catastrofe nabij De export van kalfsvlees vanuit het zuiden van ons land naar het buitenland dreigt vol komen vast te lopen. Als er niet spoedig maatregelen worden getroffen is de kans zeer groot dat de grote bedrijven in het zuiden, die zorgen voor de verwerking van kalfsvlees, met hun enorme voorraden blijven zitten. Er worden normaal ongeveer 2000 kalveren per week uitgevoerd. Op het ogenblik gelden echter de bepalingen en maatregelen voor mond- en klauwzeer. Dit houdt in dat vervoer van de kalveren naar slachthuizen onmogelijk is voor de plaatsen waar het vervoerverbod van kracht is. De kalveren die in de slachthuizen zijn ge slacht, blijven waar ze zijn. In Nederland is de markt voor kalfsvlees slechts beperkt, zodat de groeiende voorraad ook hier geen afzetmogelijkheden heeft. Bovendien bestaat het gevaar dat het kalfs vlees, wanneer niet snel een breder afzetge bied wordt gevonden, sterk in prijs zal dalen. Op het ogenblik overweegt de hoofdinspectie in Den Haag op korte termijn maatregelen te treffen. Waarschijnlijk zullen deze week „nood"-exportbepalingen van kracht worden. Aangezien Frankrijk gesloten is voor import van varkens, herkauwers en vers vlees, zal de regering, zo wordt aangenomen, pogingen in het werk stellen toch export te doen plaats vinden van gezond geslacht vee naar Italië, vanuit het zuiden van ons land. Het vlees van deze geslachte, streng gekeurde dieren, wordt volgens de plannen, voorzien van het E.E.G.-stempel en uitgevoerd in ver zegelde wagons, naar de landen die nog open willen staan voor import uit het zuiden van ons land. Groei aantal televisietoestellen Het onderstaand overzicht laat zien hoe de televisietoestellen op 1 juli 1965 over de ver schillende provinciën en over de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners verspreid waren. Ter vergelijking is ook de situatie op 1 januari 1961 en 1 juli 1963 in de tabel opgenomen. 1 jan. '61 1 juli'63 1 juli'65 Groningen 18.940 55.169 85.456 Friesland 18.495 44.324 70.681 Drente 9.376 30.678 51.569 Overijssel 37.826 87.304 127.925 Gelderland 69.153 139.724 199.762 Utrecht 55.143 91.686 119.735 Nrd.-Holl. 193.958 314.943 407.833 Zuid-Holl. 245.794 394.850 510.985 Zeeland 12.854 27.301 41.652 Nrd.-Brabant 85.863 159.681 226.680 Limburg 54.046 101.459 141.597 801.448 1.447.119 1.983.875 Eind 1966 aardgas in Hulst en Sint Jansteen De n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij (ZEGAM) heeft een tentoonstelling van gaskomforen, -fornuizen -geysers en -kachels ingericht in de zaal van Hotel Van Oosterom, te Hulst. Deze tentoonstelling, die al eerder te Axel en Terneuzen werd gehouden, zal tot en met 18 december voortduren. De tentoonstelling heeft tot doel de gasgebruikers van Hulst en St. Jansteen te informeren omtrent de maat regelen, die men i.v.m. de komst van het aard gas zal moeten treffen. Hulst en St. Jansteen zullen waarschijnlijk tegen Kerstmis van het volgend jaar voor het eerst van aardgas worden voorzien, zoals di recteur C. Vaillant van de n.v. ZEGAM bij gelegenheid van de opening der expositie mededeelde. Tijdens de opening sprak ook burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. Hij sprak de hoop uit, dat de n.v. ZEGAM de belangen van de bevolking naar beohren zal behartigen. Voorts bepleitte hij een goede samenwerking tussen de ZEGAM en de mid denstand met betrekking tot de ombouw en vervanging van gastoestellen. De heer Vail lant wees erop, dat de ZEGAM een regeling hoopt te kunnen rteffen met de middenstand i.v.m. de - tijdelijke - verkoop van gas toestellen door de ZEGAM. Hij zei te ver wachten, dat de aardgasprijs negen of tien cent per kubieke meter zal bedragen. Wielrijder door auto gegrepen bij Sluiskil Nabij Sluiskil op het kruispunt Provinciale- weg - Blikstraat, werd de wielrijder A. Z. uit Hoek het slachtoffer van een ernstig verkeers ongeval. Toen hij plotseling de rijweg over stak, werd hij gegrepen door een auto, be stuurd door de heer J. W. uit Zelzate (Bel gië). Het slachtoffer liep een schedelbasis- fractuur op en werd in zorgwekkende toestand naar het St.-Elisabethziekenhuis te Sluiskil gebracht. PTT verwacht twee miljoen postpakketten en briefpakjes PTT verwacht dit jaar in de week van 29 no vember tot en met 4 december a.s. tweemaal zoveel postpakketten en briefpakjes. te moe ten verwerken dan normaal het geval is. Nor maal verzendt men via PTT een miljoen pak ketten en pakjes per week in de week voor St. Nicolaas zal dit aantal ruim twee miljoen bedragen. Een tijdige overkomst en bestelling kan in deze drukke periode alleen worden gegaran deerd, indien de afzenders hun St. Nicolaas- pakketten en -pakjes uiterlijk dinsdag 30 no vember a.s. ter post bezorgen. Bij latere aan bieding door de afzender kan voor tijdige ver zending en bestelling niet worden ingestaan. Teneinde tijdige bestelling te bevorderen zal PTT op zaterdag 4 december - in tegen stelling tot wat op zaterdagen gebruikelijk is - ook postpakketten en briefpakjes be stellen. Kerkconcert in Kloosterzande In het kerkgebouw van de Nederlands Her vormde gemeente te Kloosterzande zal zater dagavond het vierde van een reeks van acht kerkconcerten gegeven worden. Uitvoerenden zijn dit keer Pieter van Veen, blokfluit en Sander van Marion, orgel. Op het program ma staan werken en werkjes van Loeillet, Jacob van Eyck, Zipoli Handel, J. G. Walter en Telemann. Tankschip bij Vlissingen met mijn in anker Dinsdagnacht om één uur heeft het ongeveer 30.000 ton metende tankschip „Esso Win chester" bij het hieuwen van het anker voor Vlissingen een twee meter grote magnetische mijn mee naar boven gehesen. De mijn, een G. C.-mijn, is van Duitse makelij en moet in de oorlog door de Duitsers aan een parachute in de Scheldemond zijn gedropt. Het gevaarte dat 750 kg springstof bevat, zit klem tussen de bladen van het anker en bengelt tussen de neus van het schip, dat bij windkracht 8 slin gerend voor anker ligt op enige afstand van Vlissingen. De tanker mag de Schelde niet opvaren. Het voorschip is door de bemanning ontruimd. De mijn staat volgens marinedeskundigen op scherp. AGENDA OPENBARE VERGADERING Voor Baby Vorstschade Suikerbietencampagne valt mee Ondanks de vorst is de verwerking van sui kerbieten door de Nederlandse suikerindustrie tot op heden weinig gestagneerd, zo deelt de Centrale Suikermaatschappij (C.S.M.) mede. Het ziet er naar uit dat de schade beperkt zal blijven en er is geen reden om aan te nemen dat de suikerproduktie de consumptie niet zal kunnen dekken. Bij de aanvang van de vorstperiode lag de opbrengst aan suikerbieten van enige duizen den hectaren gerooid op het land. Hiervan is een deel bevroren. Deze bevroren bieten die over het algemeen goed te verwerken zijn ge weest, zijn thans grotendeels geruimd. Bij het invallen van de vorst moesten van circa 8.000 ha (op een totale buitenuitzaai van 91.000 ha) de bieten nog worden gerooid. Daarvan is intussen ongeveer de helft gerooid en verwerkt. Naar gehoopt wordt, zal de campagne van elf fabrieken zó lang duren dat de thans nog niet gerooide bieten alle verwerkt kunnen worden. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDA' ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefsterFIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. van de GEMEENTERAAD VAN AXEL op dinsdag, 30 november 1965, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. 1Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel om akkoord te gaan met het ont- werp-besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot herziening van de bezoldigings regeling van de gemeentesecretarissen. 5. Voorstel tot het vaststellen c.q. wijzigingen van enkele namen van straten en pleinen 6. Voorstel tot het verlengen van de rekening courant-overeenkomst met de Coöp. Boeren leenbank „Terneuzen" gevestigd te Terneuzen 7. Voorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor het jaar 1966 8. Voorstel tot het verlengen van de rekening- courant-overeenkomst met de Boerenleenbank „Axel", gevestigd te Axel 9. Voorstel tot het benoemen van leden van het bestuur der „Sportstichting Axel" 10. Voorstel tot vaststelling van het besluit ex artikel 21 van de wet op de ruimtelijke orde ning tot voorbereiding van het bestemmings plan Noord I 11. Voorstel tot verkoop van percelen bouwgrond, gelegen in plan oost, aan gebr. van der Poel N.V. te Terneuzen 12. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen in plan west, aan de heer J. Krottje te Marssum 13. Voorstel tot verkoop van grond voor de bouw van autoboxen, gelegen aan de Spoorstraat, aan de heren B. J. V. Bonte te Terneuzen, J. A. H. Brunee te Brugge (België), A. J. O. Tuytens te Brugge (België) en de N.V. Horok te Bergen op Zoom 14. Voorstel tot verkoop van 2 percelen bouw grond, gelegen aan de Thorbeckelaan, aan gebr. van der Poel N.V. te Terneuzen 15. Voorstel tot het voteren van een krediet voor het uitgeven van een boekwerk over Axel 16. Voorstel tot aankoop van een perceel weiland, gelegen aan de Langeweg van de heer A. de Feijter te Axel 17. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor het herstel van het dak en de plafonds van de openbare kleuterschool „Roodkapje 18. Rondvraag 19. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op een door de heer D. Oggel in de raadsvergadering van 26 oktober 1965 gestelde vraag met betrekking tot het maken van een speelterreintje voor de kinderen en het opknappen van de rommelige hoek Sparksstraat/ Provinciale Weg te Spui het volgende mede Deze zomer zijn reeds enkele speelwerktuigen geplaatst. Het ligt in ons voornemen, hieraan nog enige uit breiding te geven. Een eenvoudige beplanting zal worden aangebracht, ter plaatse waar destijds enige woningen zijn gesaneerd. OVERIGE MEDEDELINGEN Bij besluit van 12 november 1965 is aan de heer P. Polfliet eervol ontslag verleend als adjunct commies ter secretarie met ingang van 1 jan. 1966, zulks in verband met het aanvaarden van een functie elders. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1