lets over de geschiedenis van Axel VULPEN Fa. J. C. Vink Volledige sortering Boekhandel J. C. VINK XLIV. Marie-Cécile Moerdijk zingt voor de Koninklijke Familie Nog was de vrede tussen de oorlogvoerenden niet gesloten, of in sommige Belgische bladen werd geschreven, dat het wenselijk was, dat het Zuidelijk deel van Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen van het Nederlands gebied zou afgenomen en bij België gevoegd worden, in dank voor de heldhaftige verdediging der Belgen. Waar België bij de vredesonderhan delingen wel degelijk meesprak, zag men hier de toekomst donker in, daar men in Axel Nederlander wilde blijven. In Limburg begon met een aktie om het annexionisme te be strijden. Het Limburgs Anti-Annexatie-comité deed een oproep aan de Zeeuws Vlamingen om ook aan die aktie mee te doen. Op 14 decmber 1918 werd in het Wapen van Zeeland een vergadering gehouden voor al len, die tegen de annexatieplannen in verzet wilden komen. Niet alleen de bovenzaal was geheel bezet, maar ook de benedenzaal stond zo vol Axelaars, dat men tot op de straat stond. Een comité werd gevormd met het be stuur F. Dekker, voorzitter, en de leden Ph. J. van Dixhoorn, H. Zegers, A. J. van de Vijver, J. M. Oggel, D. van Houte en P. Buize. Een ongekende geestdrift voor Vorsten huis en Vaderland en verzet tegen de an nexatieplannen bestond er bij de bevolking. Op zaterdag 21 december 1918 werd er weer een vergadering gehouden en werd een tele gram verzonden aan H.M. de Koningin, in houdende, dat verworpen werd elk streven naar afscheiding van dit gewest van Neder land en inlijving bij Belgi, mede inhoudende „Wat ook moge wijken, Wisselen of Vlien, We blijven onze trouw aan het Vaderland bien." Een mainfest tegen annexatie werd opgesteld en door schier alle Axelaars getekend en men hoopte, dat onze regering niet zou toelaten, dat wij van Nederland zouden gescheiden worden. Want, al wer dook door het comité van Bel gische vluchtelingen dank gebracht voor de hulp aan de vluchtelingen verleend, toch kon men in sommige buitenlandse bladen telkens weer een streven naar annexatie opmerken. Toen dan ook bekend werd, dat H.M. de Koningin met Prins Hendrik een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zouden brengen en op Zaamslag zouden vertoeven, maar niet in Axel, werd aangevraagd, of de Koninklijke bezoekers ook te Axel wilden komen om de bevolking een hart onder de riem te steken. En weldra hoorde men, dat ook Axel zou be zocht worden. Geestdriftig wilde men oefenen om het Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied te zin gen en ook het Zeeuwsch-Vlaanderen, sta pal. Bij een repetitie in het gymnastieklokaal der Openb. School stroomde dit vol en oefen de men zich onder leiding van Jac. Blansaart om de beide liederen en de volksliederen sa men te zingen. Wie het niet meegemaakt heeft, kan zich geen voorstelling vormen van de enorme geestdrift bij de kalme Axelaars in de betoging tegen annexatie. Om de Ko ninklijke familie waardig te" ontvangen, wer den in een korte spanne tijds erepoorten op gericht en versieringen aangebracht vooral op de Markt en aan het Stadhuis. Voor het Stadhuis waren op 5 maart 1919 alle verenigingen opgesteld en van alle huizen woei de driekleur met Oranjewimpel. Toen de Koningin op de Markt verscheen, werd er uit volle borst het Wilhelmus benevens het Zeeuwsch-Vlaams Volkslied gezongen, welk gezang uiting gaf aan het verlangen der Axelaars om Nederlander te blijven. De Ko ningin bracht in haar toespraak tot burge meester Den Hollander onder woorden wat er in de harten der Axelaars leefde toen ze zei: „De liefde van Nederland voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de liefde van Zeeuwsch- Vlaanderen voor Nederland vormen een hech te band". Er werd in spanning gewacht op de beslissing tot in maart 1919 bekend werd, dat bij de vredesonderhandelingen was beslo, ten dat er geen annexatie van Nederlands ge bied zou plaats hebben. Het kon niet anders, of de opluchting moest door een feest ge vierd worden. Bij Koninklijk Besluit van 30 november 1921 werd de heer F. Blok, tot hiertoe burge meester van Arnemuiden, benoemd tot burge meester van Axel. Juni 1922 werd een Chr. Lagere Landbouwschool geopend in het vroe gere kerkgebouw bekend als kerk B. Direc teur ervan werd de heer P. Ie Feber, voor die tijd onderwijzer aan de Chr. Nat. School. Was Axel tot die tijd een rustig dommelend plaatsje gebleven met dezelfde, net eendere huisjes en straten, vanaf die tijd zou er op leving komen. De Stationsstraat, tot die tijd Privinciale weg, waarlangs men vroeger op de kortste manier het station van de spoor weg Mechelen - Terneuzen kon bereiken, op 6 november 1923 besloot de gemeenteraad die weg van de provincie over te nemen. Maar reeds was er een kortere verbinding gekomen door het leggen van de Nieuwstraat 1906/07. Maar nog steeds was de kom van Axel om ringd door tuinen en wallen. De westzijde der Stationsstraat was vroeger maar bebouwd door een drietal woningen en de Normaal school. De oostzijde, vroeger een wal was langzamerhand ook bebouwd. En op 5 no vember 1920 was door de toenmalige burge meester Den Hollander, terwijl er al wonin gen gebouwd werden, de eerste steen gelegd voor het later als Julianastraat benoemde ge deelte der tuinen ten noorden van de Ooster straat, terwijl bij Raadsbesluit van 25 novem ber 1924 voor de verbindingen tussen Sta tionsstraat en Julianastraat en verlengde Ju lianastraat aan de daar gelegde straten de namen werden gegeven van Prins Hendrik straat en Wilhelminastraat en werd er na overleg met de Mij. Mechelen - Terneuzen aan de andere zijde van de spoorwegovergang (barrière) een straat gelegd, die de naam kreeg van Emmastraat. De bevolking was van 5522 zielen in 1920 in 1924 aangegroeid tot 5695 inwoners. Axel groeide, al was het wat langzaam. Bijverdienste Tot vergoeding van de schade, in oorlogstijd aan de gasfabriek aangericht door een Engels vliegtuig, werd van de Engelse regering een som van 10.000 gulden ontvangen. Ook zag men de Koninklijke Familie kort na elkaar in Axel. Op 16 september 1921 be- zicht zij met de toen 12-jarige prinses onze stad. In januari 1921 werden de dames J. en S. de Kraker en M. de Feijter met de heer J. de Kraker uit de Capellepolder naar Den Haag ontboden. Het plan was Prinses Juliana een kompleet Axels kostuum aan te bieden, waarvoor de maat moest genomen worden. En op 8 augustus 1924 bezochten de vorste lijke personen weer Axel en kon de opgetogen Axelse bevolking de als echte boerin geklede en er als echt boerinnetje uitziende Prinses Juliana op het bordes van het stadhuis aan schouwen. Axel was traditie getrouw weer versierd, er werd een étalagewedstrijd gehou den, er ging een historische optocht door de straten, vertonende de verzoening tussen Tromp en De Ruyter, terwijl het feest werd besloten met een vuurwerk aan de Kleine Kreek. Een incident, dat de feestvreugde wat temperde, was, dat bij het afschieten van de z.g. kanonnetjes aan de brug, een ervan uit elkaar sprong 2 personen, gelukkig niet erns tig verwondde. De z.g. kanonnetjes, die voor heen met hun schoten het feest aankondigden, werden toen op non-aktiviteit gesteld. Dat ook de Middenstand meer tot leven kwam, bleek uit de oprichting in die tijd van de Winkeliersvereniging. Een inrichting in Axel op onderwijsgebied ging verdwijnen. De vroeger door een hoofd der Openbare School Van Wijngaarden op gerichte Normaalschool tot opleiding van on derwijzers leidde een kwijnend bestaan. In 1918 waren er maar 9 leerlingen. Het ge bouw aan de Stationsstraat werd voor dit doel door het Rijk gehuurd, maar werd niet meer ingehuurd en de Normaalschool verdween. In 1921 werd er een verzoek gericht tot de gemeenteraad om de gebouwen aan te kopen en in te richten voor een landbouwwinter- school, wat niet ingewilligd werd. RUWE HANDEN DIIDAI SCHRALE HUID rWRVU Bekendmaking OPHALEN HUISVUIL Markt 12, AXEL Markt 12 AXEL. w Verschillende lezers van ons blad zullen zich nog wel herinneren dat onze verslaggever wijlen de heer Bram 't Gilde op 26 oktober 1957 de voor pagina van ons blad wijdde aan het Zuiddorpse meisje dat het tot kunstenares bracht. Het was over de briljante carrière na een uniek en glorieus debuut in Zuid-Amerika van Marie- Cécile Moerdijk. We mochten toen zo schreef hij de grote eer en het voorrecht hebben Marie-Cécile die zulk een verbluffende en suksesrijke carrière maakte aan gene zijde van de evenaar, in de ouderlijke wo ning te Zuiddorpe intervieuwen over haar artis tieke ervaringen sedert haar prille jeugd, maar inzonderheid na haar phenomeniaal debuut in Ve nezuela. We koesteren de hoop z obesloot hij zijne vertel ling dat Marie-Cécile tijdens haar kort verblijf in het vaderland aan het verlangen van de Neder landse kunst- en zangliefhebbers een enkele maal tegemoet zal komen. Het bleek ijdele hoop, want zonder zich te laten horen verdween het zingende zwervende zeeuwse kind weer als een wervelwind de wereld in. Pas drie jaar later kwam deze wens in vervulling. Hoe lang haar verblijf in ons land zou duren kon zij zelf nauwelijks vermoeden want tot op de dag van heden liet men haar niet meer los. Hieronder lat enwij enige korte uittreksels van enkele recenties in 1960 van verschillende bladen volgen, waarin over haar eerste optreden in ons eigen land, de lof werd gezwaaid. 1960 Provinciale Zeeuwse Courant 29.9/60 Marie-Cécile Moerdijk verovert zingend de wereld. Gouden stem, goud blonde wervel storm. Algemeen Dagblad 4.10.'60 Karei Prior ving een gouden vogel. Goede Ontvangst 7.12/60 Marie-Cécile Moerdijk jongste ontdekking. Kroniek 12.10/60 Marie-Cécile Moerdijk een lust voor het oor maar ook voor het oog. Haar ster was stijgende, ze bleef daarom in ons land en blijf er zo lang ze me nodig hebben zegt ze. Wanneer men enkele van de in 1961 geschreven recenties leest kan men aannemen dat er over weggaan niet te denken viel. 1961 Televizier 14.1/61 Er zijn mensen die onder de ster van het geluk geboren zijn. Zo iemand moet Marie-Cécile Moerdijk zijn, de blonde beweeglijke enthou siaste jonge vrouw met prachtige stem, die lie deren zingt van heel de wereld. Helmondse Courant 10.3/61 Het optreden had iets zo charmants en ver kwikkend als maar zelden het geval is. Overrompelende eenvoud, gecultivee.rde wijze van zingen, hoge graad van artisticiteit, ver fijnde dictie, natuurlijke articulatie. Amersfoortse Courant 1.9/61 Een sterretje aan een duistere T.V.-hemel Gecombineerde Leerdam 1.9/61 Het onderdeel dat het meest voldeed was de zang van Marie-Cécile Moerdijk met zuivere stem en grote distinctie. Nieuws van de Dag Amsterdam 21.9/61 Wat bracht de T.V. Een Zeeuws meisje zeldzame distnctie. Arnhemse Courant 21.9/61 Marie-Cécile Moerdijk boet T.V.-publiek, een natuurstem zoals men niet vaak via de televisie hoort. Leidse Courant 22.9/61 Hoogte punt van het jongste AVRO-program- ma was een helaas te kort optreden van de zangeres Marie-Cécile Moerdijk. DE STEM 2.11/61 Van de solisten was het vooral Marie-Cécile Moerdijk die het publiek boeide met haar warme glasheldere sopraan en vooral haar zeer muzikale voordracht. Nu 1965 bijna ten einde is, kan Marie-Cécile nog steeds onmogelijk aan alle steeds maar onophou delijke verzoeken voldoen, dus blijft ze nog al trekt ze er wel eens voor een tijdje uit. Uit enkele van de vele in 1965 verschenen recen ties, die over 1962, 1963 en 1964 te vermelden zou te veel plaats in beslag nemen, we beperken ons dus tot enkele van 1965, waaruit men onge twijfeld zal kunnen opmaken dat Marie-Cécile nog wel een poosje in ons land zal blijven. De wijze waarop deze zangeres een breed scala van volksliedjes uit alle windstreken presenteert en uitvoert is hartveroverend. Gooische Courant 14.1/65 Marie-Cécile Moerdijk overwon op alle zuilen. Noord Hollands Dagblad Hoorn 16.1/65 Marie-Cécile Moerdijk charmant en intelligent. Vrije Volk Den Haag 26.1/65 Marie-Cécile Moerdijk is geen tienerster en toch heeft zij enkele jaren geleden een blik semcarrière opgebouwd die nog altijd stand houdt. De Tijd Maasbode 3.4/65 Zingende Sheherazade Marie-Cécile Moerdijk stralend in haar folkloristisch élan, boeiend als oudtijds Sheherazade en met een eigentijdse charme, waarvan deze veelzijdige landgenote het zoete geheim bezit. Het Vaderland Den Haag 3.9/65 Ontelbaar zijn de concerten in zalen, radio en televisie in binnen- en buitenland, we zullen haar dit jaar nog verschillende malen horen en zien voor radio en televisie, maar het mooiste waar ze het jaar 1965 mede zal bekronen, na tuurlijk met haar broer Carlos, is haar optreden voor Hare Majesteit de Koningin en de Ko ninklijke Familie op zaterdag 27 november a.s. Financiële Instelling zoekt Informateur voor te nemen informaties alsmede incas- seerwerk. Goede beloning. Uitvoerige brieven aan Kre diet-Instelling „Crabbehof" Postbus 157 Dordrecht. GEVRAAGD m.i.v. 22 no vember a.s. NETTE BUR GER kosthuizen in SAS VAN GENT voor plm. 6 monteurs, gedurende plm. 6 weken. Weekends afwezig. Opgaaf met kostgeld enz. aan Frisch Isolatie Bedrijf n.v. Jachthavenl 1, Leeuwar den. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat in de wijken, waar het huisvuil op donderdag wordt opgehaald, dit in plaats van op donderdag, 25 november 1965, zal geschieden op woensdag, 24 november a.s. AXEL, 16 november 1965. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. HUUR nieuwe TELEVISIE met ALLE programma's voor een gering bedrag p. maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag be steld, morgen bij u thuis. Bel (óók 's avonds) M'burg 3973 of Goes - 5397 of Zie- rikzee - 2540 of Axel 338 of Sluis 277 GEVRAAGD wegens uit breiding 1 Kamermeisje, zeer hoog loon. Evt. intern of reiskosten verg. Grand Ho tel Rotterdam, Terneuzen. tel. (01150) 20 31. VERKOOPKANTOOR voor artikelen vervaardigd door Blinden, Mindervaliden en Invaliden vraagt voor zo spoedig mogelijk a. Rayonleider, b. Prima colporteurs (trices) Voor de onder A. genoemde funktie is bezit auto gewenst. Sollicitaties te richten aan Postbus 111 te Zeist. AGENDA'S

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3