Heldere visie Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten spreekt minister en staatssecretaris aan NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bovengemeentelijk orgaan is geen alternatief voor herindeling „KLAPROOSCOMITE" VERLEENDE IN 20 JAAR Gastvrijheid aan meer dan 40.000 Oorlogsnabestaanden Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 80e Jaargang No. 6 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Minister J. Smallenbroek en staatssecretaris drs Th. J. Westerhout van binnenlandse zaken hebben woensdagavond hun tweedaags herin- delingsbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen af gesloten met een persconferentie. Minister en staatssecretaris verklaarden Wij zijn getroffen door de duidelijke visie, die men in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen heeft over de toekomst van dit deel van Nederland en over het inzicht, dat hieruit voortvloeit voor de bestuurlijke indeling. Wij willen zo spoedig mogelijk deze her indelingsprocedure Zeeuwsch-Vlaanderen tot een einde brengen, we hebben begre- pen, dat dit ook de intentie is van gede puteerde staten van Zeeland. Het zou echter onjuist zijn een bepaalde datum te noemen. - Een bovengemeentelijk orgaan is op dit ogenblik voor Zeeuwsch-Vlaanderen geen oplossing. Men moet de hele zaak van de bovengemeentelijke structuren los zien van de gemeentelijke herindelingen. Bovenge meentelijke organen kunnen pas dan goed functioneren als de samenstellende ge meenten gezond en krachtig zijn. Daar moet in de eerste plaats voor Zeeuwsch- Vlaanderen naar worden gestreefd. Tot zover de belangrijkste uitspraken van mi nister en staatssecretaris. Allereerst stelde de bewindsman duidelijk dat de gesprekken hebben plaatsgevonden op ba sis van het zogenaamde 10-gemeentenplan. En als antwoord op de vraag van één van de journalisten „Als er over het advies van ge deputeerde staten werd gesproken, dan werd dat beslist niet afgehamerd. Maar formeel was dat niet aan de orde om de eenvoudige reden dat de raden met de inhoud van dat advies officieel niet op de hoogte waren". Voorts zei de minister dat de hernieuwing van zijn kennismaking met Zeeuwsch-Vlaan deren, indruk op hem had gemaakt én dat hem was opgevallen dat men in dat gebied be paald niet heeft stilgezeten. De gesprekken met de raadsleden noemde hij van uitermate groot belang voor een verdere meningsvorm. „Men oriënteert zich beter dan uit notulen en rapporten. Stellig niet overbodig, ook al meent men dat wel eens", zo vervolgde de minister. Wat verder De bewindsman begreep - ook zonder dat dit werd gevraagd dat de journalisten wil den weten wat er nu verder zal gebeuren. „Om te beginnen, alle kennis die wij in de afgelopen twee dagen hebben opgedaan, nog eens in nauw overleg met gedeputeerde staten van Zeeland bestuderen. Maar ik kan u van daag beslist nog niet zeggen hoe het wets ontwerp er uit gaat zien. Ook dat zal uit voerig met gedeputeerde staten worden over legd", zo vervolgde de minister. Staatssecretaris Westerhout onderstreepte de woorden van de minister en voegde er aan toe dat het voor de streek van het grootste belang is om zo spoedig mogelijk de eindbeslissing te weten. Het bleek voor de minister een uit gemaakte en heel duidelijke zaak dat de hui dige toestand niet kan voortduren. Er zijn naar zijn mening in Zeeuwsch-Vlaanderen ge meenten, waarvan de grootte niet meer bij deze tijd past. „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een grote toekomst en moet meehelpen Ne derland sterk te maken". Alternatief Een bovengemeentelijk orgaan is volgens de bewindsman van binnenlandse zaken geen al ternatief voor een gemeentelijke herindeling. Zelfs in het gebied van de Rijnmond - ook nog maar een experiment, aldus minister Smallenbroek - zou een herindeling toch hebben plaatsgevonden. „Zelfs in dat geval is eerst een grotere bestuurskracht van de bij zo'n orgaan betrokken gemeenten nodig". Eén van de journalisten herinnerde eraan, dat tijdens de behandeling van de herindlings- wet Walcheren zowel door de kamer als door de bewindsman er op was gewezen, dat er een nieuw plan uit de bus zou zijn gekomen, wan neer deze herindelingsprocedure nu nog be gonnen had moeten worden. Het thans door de tweede kamer aanvaarde ontwerp zou na melijk achterhaald zijn door de feitelijke ont wikkelingen. „Wordt de snelhid van de ontwikkelingen nu wel ingecalculeerd in de plannen ten aanzien van Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus de vragen steller. „Wij denken ook niet meer zo beperkt als een aantal jaren geleden", was het antwoord van minister Smallenbroek. Zijns inziens moet er nu reeds rekening worden gehouden met een bestuurlijke indeling van een Nederland met 18 tot 20 miljoen mensen. Hij zei ten volle te beseffen dat elke herindeling een gevoelige zaak is, maar dat daarnaast de wetgever ver plicht is vooruit te zien. Ook bij een herin deling gaat het om het belang van de mensen. Drs Westerhout voegde er nog aan toe dat men momenteel moet afstemmen op hetgeen er in het deltagebied gaande is. In dat ver band wees de minister op de gezonde visie op de toekomst die hij in bepaalde gemeenten had bespeurd. „Dat heeft mij getroffen om dat men normaal vrijwel overal de neiging heeft in dat soort zaken de boot af te hou den". Eenvoudige zaak Uiteraard werd ook de vraag gesteld wat de minister denkt van het idee om Zeeuwsch- Vlaanderen te verdelen in drie grote gemeen ten. Zijn persoonlijke mening daarover wilde de bewindsman liever nog voor zich houden. „Maar als men het daarover in de streek vol ledig eens zou zijn, hetgeen overigens niet het geval is - dan wordt dat uiteraard een eenvoudige zaak..., dacht hij. Over een eventueel tijdschema zei de minister beslist niets te kunnen voorspellen. Hij wees in dat verband op langdurige procedures van 25 jaar en nog langer, terwijl andere plannen binnen drie jaar hun beslag hebben gekregen. Vraag „Kan het ontwerp nog volgend jaar worden behandeld Minister „Ik kan het echt niet zeggen, maar zou dat wel erg graag." Vraag „Is dat ook de intentie van het col lege van gedeputeerde staten?" Mr. Van Aartsen „Inderdaad. Hoe langer de procedure sleept, des te onaangenamer is het voor betrokkenen." Een andere vraag was of een nog rigoureuzer plan dan hetgeen nu aan de orde is, de herin deling ernstig zou vertragen. „Misschien met twee tot drie maanden maar langer niet", dacht de minister. Ook de toestand in de ka naalzone is uiteraard volledig aan de orde geweest. Maar op de vraag of een bestuurlijke eenwording van die zone, de ontwikkelingen in dat gebied zouden bevorderen, wilde de minister zich niet uitlaten. Hearing herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen Minister J. Smallenbroek en staatssecretaris drs Th. J. Westerhout, hebben woensdag hun informele gesprekken voortgezet met de raden van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten met be trekking tot de herindeling van gemeenten. Evenals dinsdag bleek gisteren, dat de stand punten van de verschillende gemeenten nog slechts weinig of in het geheel niet zijn ver anderd sinds de hearing door gedeputeerde staten op 11 en 12 maart van dit jaar. Ook tijdens deze hearing - gehouden in Vogelwaarde, Hulst en Axel - pleitten enkele gemeenten voor grotere eenheden dan de voorgestelde. Voor een grote gemeente ten oosten van de lijn Kampen-Koewacht pleitte de gemeente Vogelwaarde. Vogelwaarde is van mening, dat de voorgestelde combinatie Vogelwaarde-Hontenisse-Graauw te zwak is, onvoldoende draagkracht heeft en qua vorm een log gevaarte vormt. Daarom geeft men de voorkeur aan één grote gemeente in het „Land van Hulst". Hontenisse daarentegen kon zich verenigen met de voorgestelde combinatie. De gemeente Graauw en Langendam toonde zich een tegenstander van die combinatie. Wel kon deze gemeente zich verenigen met een combinatie met Clinge. In Hulst - waar Hulst, Clinge, St. Jansteen en Zuiddorpe werden gehoord - verklaarde de gemeente Clinge zich tegen het plan van G.S. Clinge is teleurgesteld omdat gezonde gemeenten moeten worden opgeofferd aan het groter worden van Hulst. Wanneer er toch moet worden herindeeld, dan kiest Clinge voor een combinatie met Graauw. Grote gemeente De gemeente Hulst is nog altijd geporteerd voor één grote gemeente in het oostelijk deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zo bleek tij dens deze hearing. Hulst acht grotere een heden een eis van deze tijd. Daarmee kan naar het inzicht van het gemeentebestuur de ontwikkeling van de streek ter hand worden genomen. Andere voordelen hierbij zijn: ver menging van bestuurders, veel rivaliteit en de aanwezigheid van een krachtig en historisch centrum (de stad Hulst). De overgangsfase, die G.S. voorstellen, kan naar de mening van Hulst worden overgeslagen. De gemeente St. Jansteen is in eerste instantie nog altijd voor behoud van zelfstandigheid. Wanneer dit echter niet te realiseren is, ziet men liever één grote gemeente voor het hele „Land van Hulst". De gemeente Koewacht heeft, evenals Overslag, weinig bezwaar tegen het plan van gedeputeerde staten. Wel zou men graag zien, dat in het noord-oosten de oude gemeentegrens van Koewacht wordt her steld. Beslist fout vindt men echter de nieuwe combinatie de naam Zuiddorpe te geven, om dat Koewacht 2400 inwoners heeft tegen Zuiddorpe 800. Grote bezwaren hadden beide gemeenten te gen een eventuele samenvoeging met Axel. Eveneens bezwaren hiertegen had Zuiddorpe, welke gemeente verder weinig bedenkingen had tegen het plan van gedeputeerde staten. Van deze gemeenten werden Koewacht en Overslag evenals de overige gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen die nog niet aan de beurt waren gekomen in Axel gehoord. Verruiming In Axel pleitte Sas van Gent voor een zuide lijke kanaalzonegemeente. Daarbij acht men echter een verruiming van het grondgebied van de voorgestelde gemeente noodzakelijk, met name de toevoeging van de Axelse vlakte, het kanaaleiland en geheel Sluiskil. Sas van Gent is tegen één kanaalzonegemeente omdat de gemeente vanouds de industriepromotor is en recht heeft deze functie te handhaven. Men is van mening, dat Terneuzen zijn specifiek eigen functies heeft. Westdorpe toonde zich in deze zaak het ge heel eens met Sas van Gent. Deze gemeente ziet ook vele bezwaren tegen de vorming van één kanaalzonegemeente. Philippine wil in eerste instantie zelfstandig blijven. Als alternatief ziet men aansluiting bij de zuidelijke kanaalzone gemeente, die dan echter meer armslag moet krijgen dan ge- deputerde staten voorstellen. Ook het standpunt van Axel bleek niet ge wijzigd te zijn. Het overgrote deel van de raad (11 van de 13) is een voorstander van één grote gemeente in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze vérstrekkende oplossing verkiest men boven 'n samengaan met Zaam- slag. Aardenburg wil de zelfstandigheid be waren en is tegen een samengaan met Sluis. Ook is men gekant tegen één gemeente in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aardenburg is van mening dat de gemeente een gezonde fi nanciële basis heeft en dat er voldoende be stuurskracht is. Ook IJzendijke was de mening toegedaan dat de gemeente geen vormwijziging nodig heeft. Men is er vast van overtuigd, dat in een ge meente als IJzendijke het democratisch bestel aan de eisen van de tijd kan voldoen. Hoofdplaat tenslotte gaf de voorkeur aan één grote gemeente voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren. P.Z.C. Eerst waren de nabestaanden in hoofd zaak afkomstig uit Engeland, de laatste jaren komen er ook grote groepen uit Ca nada en dit jaar was voor het eerst een groot gezelschap Amerikaanse moeders van in ons land begraven Amerikaanse soldaten te gast. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité bekostigt het verblijf enz. van de gealli eerde oorlogsnabestaanden uit de op brengst van de „Klaprooskollekte" - van daar ook de populaire naam „Klaproos comité" - die éénmaal per jaar wordt ge houden. Ook dit jaar - op en omstreeks 13 novem ber - vindt deze inzameling weer plaats, want het werk van het Nederlands Oor logsgraven Comité is nog lang niet vol tooid. In ons land vonden namelijk meer dan 30.000 geallieerde gevallenen hun laaste rustplaats. Dit betekent een aantal achtergeblevenen, dat boven de 100.000 ligt. Zo kom^n de laatste jaren op uitno diging van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité ook veel kinderen naar Ne derland om hier te kunnen staan voor het graf van vader, die tussen 1940 en 1945 sneuvelde. Hoeveel uitnodigingen het Nederlands Oorlogsgraven Comité in 1966 weer kan verzenden, hangt af van de opbrengst van de Klaprooskollekte in die ene week van november. Dat er door vele geallieerde oorlogsna bestaanden vol spanning naar wordt uit gezien, staat vast! Kort na de bevrijding werd - door Neder landers van „allerlei kleur en schakering" - het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht. De oprichters waren geroerd door de tien duizenden graven in ons land van hen, die hier als lid van de geallieerde strijd krachten in de jaren 1940 tot 1945 stre den en met het offer van hun leven de vrijheid voor Nederland bevochten. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité stelde zich ten doel om contact te zoeken met de ouders, de echtgenoten en de kinderen der gevallenen om te trachten door het betonen van de dankbaarheid van het Nederlandse volk het leed te ver zachten. Zo werden in de eerste jaren de gealli eerde graven door Nederlandse burgers geadopteerd, die ze verzorgden in over eenstemming met de wensen van de fa milieleden in het buitenland. Ook ontvin gen de nabestaanden foto's van de oor logsgraven op de meer dan 500 kerkho ven in ons land. Bij de contacten die hierdoor werden ge legd, bleek de grote wens van de nabe staanden te zijn: een bezoek aan Neder land om daar met eigen ogen het graf van man, vader, zoon of broer te zien. Weldra werd dan ook het grafbezoek de voornaamste taak van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, Sedert de bevrij ding heeft deze instelling dan ook gast vrijheid verleend aan meer dan 41.000 nabestaanden, merendeels bejaarde ouders en weduwen, die een dergelijke reis zelf nooit zouden hebben kunnen bekostigen. Volkstoneel uit Hulst won WKA-landjuweel Op de WKA-landdag te Hengelo heeft de directeur van het landelijk bureau, de heer F. Bloemkolk, het WKA-landjuweel uitge reikt aan het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst. De vereniging heeft ter gelegenheid van de uitreiking het toneelstuk „Volpone" gespeeld voor de deelnemers aan de landdag. In Westkapelle stranden waren vuiler dan ooit In de vijftien jaar van haar bestaan heeft de V.V.V. nog nooit zoveel geld besteed aan het onderhoud van de stranden als dit seizoen, al dus de Westkapelse V.V.V. Er is nog nooit zoveel vuil aangespoeld als deze zomer. Twee keer per dag spoelde er een onvoorstel bare hoeveelheid hout, wier, e.d. op het strand en het was bijna onbegonnen werk, aldus de V.V.V., alle dagelijks af te voeren. In de zomer van 1964 spoelde er bijna helemaal geen vuil op het strand. Als de financiën het toelaten, wil het bestuur in 1966 een paar mensen aanstellen die een maand of vier in dienst van de V.V.V. zullen zijn voor het opruimen van de stranden en het afvoeren van het vuil.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1