I GEMEENTERAAD VAN AXEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN gaat in een snel tempo door een 21 punten tellende agenda (Bliksemaktie voor generaal Maczek bracht ruim 100.000 gulden op Langs de Scheldestromen VOOR BABY'S HUIDJE Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 80e Jaargang No. 5 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAt ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster. FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1/— elk woord meer 15 cent. In voltallige zitting is dinsdag de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester M. K. van Dijke bijeen geweest. De voorzitter opende de vergadering door het uit spreken van het ambtsgebed, waarna de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd worden vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN. De heer P. J. VAN 'BENDEGEM zegt dat in de mededelingen het antwoord op zijn vraag om te komen tot verlaging van de prijzen voor bestrating hem dankbaar is, maar hoelang is deze genoemde korte termijn. De heer D. J. OGGEL, zegt zich bij de vraag van de heer Van Bendegem aan te sluiten, maar wan neer dit dan is geregeld kunnen zij die dan reeds teveel betaald hebben het teveel betaalde terug ont vangen. Verder vraagt spreker hoelang de proeftijd zal duren voor het storten van vuil. Wethouder VAN BENDEGEM antwoordt dat de prijzen voor'herbestrating samen met nog meerdere zaken zo spoedig mogelijk zullen worden geregeld, op de vraag of dit van terugwerkende kracht zal zijn kan ik niet beantwoorden dit is een beleids kwestie. De proeftijd voor het storten van vuil is ook een van de punten welke ik in het antwoord op de vraag van de heer Van Bendegem heb genoemd. DE RAAD besloot tot aankoop van de panden Oosterstraat 47 en 51 van de heer P. van Alten te Axel, deze was bereid de panden Oosterstraat 47 en 51, die bij de sanering van de Oudewijk en omgeving betrokken zijn, aan de gemeente te ver kopen. Verder werden verkocht aan de heer J. A. van Meenen te Axel een perceel bouwgrond, groot ongeveer 36 m2, gelegen aan de Handels traat. Aan de heer R. A. van Wiemeersch, Evertsenstraat 28 te Axel een perceel bouwgrond, groot onge veer 815 m2, gelegen aan de Crijnssenstraat (plan oost) voor de bouw van woningen. De heer D. J. OGGEL vraagt om welke reden van het plan om op deze plaats een openbaar ge bouw te doen verrijzen is afgestapt. De VOORZITTER antwoordt dat dit een stede- bouwkundige verandering is, er zal hier geen open baar gebouw geplaatst worden en deze grond komt daardoor vrij voor de bouw van woningen. Aan Gebr. v. d. Poel N.V., Tramstraat 40 te Temeuzen wordt verkocht een perceel bouwgrond groot ongeveer 913 m2, gelegen aan de Beethoven- straat, alhier, voor de bouw van 7 winkels met bovenwoningen. De Rijksarchivaris in Zeeland, belast met de in spectie der gemeente- en waterschapsarchieven in Zeeland heeft B. en W„ mede gelet op de eisen, die de Archiefwet stelt, in overweging gegeven het archiefbeheer gemeenschappelijk met de ge meente Hulst te regelen. Het hierna met het gemeentebestuur van Hulst gevoerde overleg heeft geleid tot een voor beide gemeenten aanvaardbare oplossing en wel in deze zin, dat de aan te trekken archivaris (wetenschap pelijk archiefambtenaar 2e klasse) een halve week in Hulst zal werken en de rest van de week in Axel. Voor deze betrekking als enige gegadigde beschik baar de heer W. Bauwens te Hulst, van 1961 tot 1965 leraar bij het middelbaar onderwijs en in het bezit van de akte Geschiedenis M.O. De heer Bauwens is bereid voorlopig stage te lo pen en zich tegelijkertijd te bekwamen voor het diploma wetenschappelijk archiefambtenaar 2e klasse, dat hij medio 1966 kan verwerven. Zolang betrokkene nog niet in het bezit van dit diploma is, heeft Axel, evenals de gemeente Hulst, reeds van zijn diensten gebruik willen maken door hem te benoemen tot ambtenaar ter secretarie, be last met de dagelijkse zorg voor het oud archief in de rang van commies-A op fifty-fifty basis met de gemeente Hulst. In verband met de overdracht van het gemeentelijk gasbedrijf aan de N.V. Zeeuwse Gas Maatschappij werd de gascommissie opgeheven en de verorde ning regelende de samenstelling en de taak van die commissie ingetrokken. Bij besluit van 17 augustus 1965 hechtte de raad voorlopige goedkeuring aan een bij dat besluit be horende plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ten name van de gemeente Axel van het perceel, Hospitaalstraat 23 en 25, eigendom van de heer A. Strobbe t, Hulst. Tegen het onteigeningsplan zijn geen bezwaren ontvan gen, zodat de Raad definitief tot onteigening be sloot. Voor de sanering van de Walstraat en omgeving is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het woonhuis, schuur en tuin Wal straat 38, alhier, eigendom van mej. E. M. L. Michielsen te Axel. De Raad keurde deze aankoop goed. De zittingsperiode van de heer A. de Waard als bestuurslid van de Stichting Beschuttende Werk plaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeu zen eindigt op 31 december a.s. De zittingsperiode is drie jaar. De aftredende werd herbenoemd met 12 van de 13 stemmen. Het bestuur van de Rooms-Katholieke School voor gewoon lager onderwijs heeft onder dagtekening van 1 oktober 1965 tot de raad het verzoek ge richt om medewerking te verlenen tot het treffen van onderstaande voorzieningen. Het betreft hier 1. de toiletaccomodatie in het oude gedeelte van de school en het aanbrengen van een ontluch ting 2. verlaging van de deurdorpels van de toiletten op de eerste verdieping 3. het aanbrengen van ventilatieroosters in de deu ren der klasselokalen en in de kelders alsmede het verbeteren van de ventilatie in de hoofden en dokterskamer 4. het aanbrengen van verlichting in de kelder ruimten. 5. het plaatsen van een gasgeyser 6. het aanschaffen van een opbergplaats 7. het reconstrueren van het speelterrein achter de school. De Raad gaf haar goedkeuring aan deze voor zieningen. De zittingsperiode van de heer P. J. van Bendegem als vertegenwoordiger in het bestuur van de Stich ting Zeeuws Vlaams Borgstellingsfonds eindigt op 31 december a.s. De. zittingsperiode is 3 jaar. De aftredende werd met 12 van de 13 stemmen herbenoemd. De leden van de Huisvestingscommissie treden jaarlijks periodiek af per 1 oktober. De commissie bestaat uit de leden C. J. van den Bos, Kanaalkade 28, voorzitter M. J. van den Berg, Oranjestraat 8 J. H. Bouman, Joost de Moorstraat 38 Mevr. L. Hoorman-Silvester, Irenestraat 7 J. J. van de Velde, Bernhardstraat 20. De Raad besloot dezelfde personen als zodanig te herbenoemen. Mevrouw E. M. de Gijsel-van Doorn vraagt met ingang van 1 januari 1966 ontslag als kleuter leidster aan de openbare kleuterschool in deze ge meente. De Raad besloot dit ontslag eervol te verlenen. De gezamenlijke katholieke vrouwenorganisaties zijn voornemens een culturele avond te organi seren. Het bekende gezelschap „Reizend Zeeuws Volkstoneel" is aangezocht het stuk „De Wis kunstenaars" van Pieter Langendijk op te voeren. Zoals u bekend is, heeft genoemd gezelschap dit stuk ook in Monaco gespeeld. Gelet op het culturele karakter van deze opvoering besloot de Raad, een subsidie in de aan deze voor stelling voor het Katholiek Vrouwengilde verbon den kosten toe te kennen, gelijk aan de verschul digde vermakelijkheidsbelasting, mits aan deze voorstelling een openbaar karakter wordt gege ven. De ontwerpen der Gemeente- en Bedrijfsbegrotin- gen voor het dienstjaar 1966 werden aangeboden. Twee commissies van onderzoek werden benoemd, t.w. Commissie I M. L. M. IJsebaert (weth.) P. Dekker J. den Doelder K. Hamelink J. C. van Luijk E. A. Maas D. J. Oggel Commissie II C. van Bendegem (weth.) P. J. van Bendegem Mevr. Folkersma-Staal A. H. van der Lee J. Vink A. de Waard RONDVRAAG De heer P. J. VAN BENDEGEM, vraagt hoe het komt dat in sommige gevallen door meerderen precariorechten betaald moeten worden voor de zelfde inrit voor een garage. De heer D. J. OGGEL, vraagt of de aanslagen voor de precariorechten niet wat duidelijker kun nen worden gesteld, vaak is het niet duidelijk waarvoor men betaalt. Ook komt het voor dat men rechten moet betalen voor gronden welke niet van de gemeente zijn, daarom verzocht hij hier voordat de aanslagen verzonden worden eerst nog eens goed controle uit te oefenen, het is nooit leuk een aanslag te krijgen voor iets waar geen betaling nodig is. Verder vraagt spreker weer eens de aandacht voor Spui. In de vergadering van 28 mei deelde men op zijn vraag over de speelplaats te Spui mede dat men hiervoor aan het werk was maar hoe ver staat dit nu. Er is daar nog niets verschenen. Ook aan de beplanting van de kale hoek te Spui is nog niets gedaan. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het dankgebed. Overweldigend sukses in het Vara-programma „Van Harte' dank zij initiatief van Burgemeester Van Dijke Generaal Maczek is in Axel geen onbekende hij was de bevelhebber van de eerste Poolse Pantserdivisie en heeft tal van roemruchte wapenfeiten uit de 2e Wereldoorlog op zijn naam staan. Bij die viering van het 3e en 4e lustrum van de bevrijding van Axel, dat onder zijn opperbevel door kolonel Szydlowski werd bevrijd, bracht de generaal vanuit Schotland ook een bezoek aan Axel. En daarbij kwam in 1964 ook de zorgelijke financiële positie van de inmiddels ruim 70- jarige Poolse legercommandant ter sprake. Zodanig, dat toen in een gesprek de Zeeuwse Commissaris van de Koningin, wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot verklaarde deze man moet geholpen worden en op mijn steun hier bij mag U ten volle rekenen. Voorbereidingen voor een hulpaktie werden getroffen, maar het waren mede de Poolse bescheidenheid en trots die enige tijd later berichtten van uit Engeland dat de financiële positie van hun legercommandant toch niet zo danig was dat dit noodzakelijk was, (alhoewel de generaal toch dagelijks als bar-pianist moest fungeren om in zijn levensonderhoud te voorzien, en zich steeds aftobde wat het lot van zijn spastische in Schotland geboren jongste dochter zijn zou, wanneer hij en zijn vrouw er eens niet meer zouden zijn. Toen enkele maanden geleden een aantal a.r.- kamerleden een werkbezoek brachten aan Zeeuwsch-Vlaanderen en daarbij ook in Axel werden ontvangen liet burgemeester Van Dijke een opmerking los dat men in bepaalde gevallen zoals bij generaal Maczek tekort schoot in de vervulling van een ere-schuld jegens onze bevrijders en schetste de positie van onze bevrijder. Deze opmerking werd door de aanwezigen in het oor geknoopt en kwam zo terecht bij de organisatoren van het VARA-programma „Van Harte" welke be sloten zich nader over deze zaak te informeren met het verheugend slot dat de uitzending van 25 oktober aan generaal Maczek zou wor den gewijd. De Axelse bevolking heeft met gulle hand en spontaan gegeven aan deze radio-aktie. Het streefbedrag was 20.000, - bestemd voor de reis van Generaal Maczek van Spanje naar Edenburg, voor een bezoek aan zijn zieke dochter. Nog voor de uitzending begonnen was had men op het Stadhuis te Axel reeds telefo nische toezeggingen binnen gekregen en ook een flink bedrag in contanten was reeds aan wezig. Tijdens de radiouitzending begon de grote stroom naar het stadhuis door zeer veel Axelaars en het resultaat was, toen men 's avonds het totaalbedrag van 5168,04 had geteld, wel ver boven elke optimistische ge dachte. Inmiddels draaide ook Sas van Gent op hoog spanning. Er rinkelden daar zoveel telefoons, dat zelfs directeuren en afdelingschefs, die al leen maar een kijkje kwamen nemen, al heel gauw bezig waren met het noteren van namen en bedragen. Tussen de bedrijven door zorgde reporter Hans Zoet voor korte intervieuws met bur gemeester Van Dijke van Axel, met de voor zitter van de vereniging Axel - Polen, de heer D. J. Ogel, en met de secretaris van de ver eniging van Poolse oud-strijders in Neder land, de heer B. Strenk uit Vlissingen. Het was met deze avond echter nog niet vol ledig, ook de dagen hierop werden nog be dragen aangeboden. De totale landelijke opbrengst ligt boven de 100.000, - Willy V. is in Sas van Gent gesignaleerd Donderdagmorgen werd in Zeeuwsch-Vlaan deren groot alarm geslagen, nadat gemeld was, dat de gezochte inbreker uit het land van Hulst de welbekende Willy V. in de om geving van Sas van Gent was gesignaleerd. Hij zou zich thans verplaatsen in een groene Peugeot, die is voorzien van een Frans num merbord. De politie, die veel belang stelt in deze persoon, heeft extra maatregelen ge troffen. Bijna vijf miljoen aan tol Uit de begroting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij blijkt, dat in 1966 een tolopbrengst van 4.910.000 wordt verwacht. Bovendien is er een bijdrage van 750.000, - van de provincie Zeeland, zodat de totale inkomsten 5.660.000, - bedragen. De lasten zijn 60.000, bestuurs- en be heerskosten, 186.000,- wegens tolinning, 254.000, - kosten van instandhouding enz., 196.400 omzetbelasting, 3.400.000,— rente en een bedrag van 1.563.000,— voor afschrijving. Uit de toelichting blijkt voorts, dat er twee brugwachters-tolgaarders en 8 tolgaarders in dienst zijn. Bovendien zijn er nog 8 reserve- tolgaarders. Aan dienstkleding is een bedrag van 24.000, - uitgetrokken, dat reeds ver werkt is in het totale bedrag van de tol-inning. Philips Terneuzen ontwikkelde luciferlampje Binnenkort komt een lampje in de handel van 6 mm lang, met een doorsnee van 3 mm., van vijf volt en een vermogen van eenderde watt. Het heeft een levensduur van enige tien duizenden uren. Deze subminiatuur lamp heeft zojuist de ontwikkelgroep van Philips Ter- neuzen verlaten. Dit meldt de .Philips Koerier'. Van de moge lijke toepassingen van dit lampje, dat slechts iets groter is dan een luciferskop, noemt de koerier verlichting van instrumenten in de cockpit van vliegtuigen, verlichting van scha len van zakradio's in kombinatie met foto cellen als schakelelementen in computers, het uitlezen van ponskaarten. In het medische vlak zou, aldus de Philips Koerier, belangrijk kunnen zjjn de toepassing van zulk een lamp je, vooraan gemonteerd in een flexibele holle buis waarin een lenzenstelsel is aangebracht, hetgeen een geneesheer in staat zou stellen bij het onderzoek van bepaalde inwendige orga nen deze te zien en zelfs te fotograferen. Kerkconcerten in Kloosterzande Een comité, bestaande uit de heer D. Man neke en mevr. Van Laar uit Kruiningen en ds. E. Gramsbergen en de heer C. Roctus uit Kloosterzande, heeft zich belast met de orga nisatie van een aantal concerten, die geduren de het komende winterseizoen zullen worden gegeven in het kerkgebouw van de Neder lands hervormde gemeente te Kloosterzande. Zaterdagavond a.s. vindt het eerste concert, door het Bachtrio, plaats. Op 27 november concerteren de fluitist Piet van de Veen en de organist S. van Marion, op 18 december de Cantorij uit Kloetinge. Het ensemble zal een kerstprogramma uitvoeren. Op 26 febr. volgt een optreden door de sopraan Koos Glerus, die zal worden begeleid door Daan Manneke, orgel en een tro met gitaar, fluit en hobo. Op 21 mei concerteert het Colle gium Musicum uit Groningen. Op een nader te bepalen datum zal het r.-k. gemengd koor St. Caecilia uit Sint Jansteen het seizoen af sluiten. Tmsen de bedrijven door zullen nog verschil lende „muzikale" lezingen gegeven worden op 29 januari door de heer J. Dekker, direc teur van de Terneuzense muziekschool over jazz en op 23 april de heer J. van Dijk over pianomuziek. Tijdens beide avonden, die zul len worden gehouden in het jeugdgebouw naast de pastorie, zullen grammofoonplaten gedraaid worden.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1