Boerenleenbank Axel in gebruik genomen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUW KANTOORGEBOUW Axels Noordstraat de laatste tijd weer veel veranderd Langs de Scheldestromen ANWB Afdeling Zeeland hield Jaarvergadering in Middelburg VOOR BABY'S HUIDJE k XEL ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 8tfe J-»»« N°' 3 Frankenng bij abonnement, AaLL mm BM^ES AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummer» 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster. FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1 r~ elk woord meer 15 cent. Donderdag woei van het nieuwe gebouw van de Boerenleenbank Axel in de Noordstraat de vlag in top. En er was zeker reden voor. De Axelaars hebben het laatste jaar op de plaats waar vroeger hotel Het Gulden Vlies stond langzaamaan een kloek en modern bankgebouw zien verrijzen en men went nu eenmaal gauw aan verbetering en verfraaiing, zodat het al weer niet meer opvalt hoe Axels hoofdstraat op deze hoek is verbeterd. Maar dat de vlag in top zat, was het officiële sein voor het gereedkomen en officiéél in gebruik- nemen van dit fraaie nieuwe bankgebouw. Vanzelfsprekend en volkomen terecht is 'het bestuur bijzonder blij en trots met deze aan winst. Wij beschreven hierboven Axels Noordstraat veel veranderd en inderdaad is dit het geval. De bouw van deze bank is stellig een van de meest opvallende veranderingen maar dat Axel niet stil zit en met alle kracht streeft bij te blijven in de snelle ontwikkeling van een centrumgemeente en koopstad bewijst toch wel overtuigend hetgeen alleen de laatste maand in de Noordstraat is voltooid de fa. Dey opende een grote verkoopruimte voor zijn herenzaak, Visser-Koole vernieuwde de entree van de zaak alsmede een deel van het in terieur er 'kwam een nieuwe Supermarkt en deze week heropende de heer Lion zijn in wendig geheel gemoderniseerde zaak in Baby artikelen en als bekroning van dit alles zou den wij dan nu de opening van dit bank gebouw willen noemen. Voor het bestuur en voor voorzitter IJsebaert moet het stellig een bijzonder moment ge weest zijn, om donderdagochtend nadat de genodigden zich in ,Het Wapen van Zeeland' op de Markt hadden verzameld deze te mogen voorgaan naar het nieuwe gebouw en daar aangekomen burgemeester Van Dijke te mo gen verzoeken de nieuwe bank in gebruik te stellen. De burgemeester deed dit op originele wijze, n.l. door de voorzitter te verzoeken opdracht te willen geven de erste administratieve han deling door 'kassier Geilleit te laten verrichten. De kassier kreeg de opdracht een spaarbank boekje uit te schrijven ten name van het Comité Autorit Ouden van Dagen, waarop een bedrag van 250,- als bijdrage door de Boerenleenbank werd geboekt. De kassier overhandigde het boekje aan de burgemeester om dit t.z.t. over te dragen aan de penning meester van het comité. Burgemeester Van Dijke dankte hartelijk voor deze sympathieke geste, waarin hij een bewijs zag dat de bank naast haar commerciële doelstellingen ook bijzonder veel aandacht hééft voor haar sociale taak. Hierna maakten de genodigden een rondgang door het gebouw, de kantoren, de spreek kamer en de bestuurskamer, terwijl ook de safe-inrichting, de nachtkluis (een bijzonder nuttig noviteit voor Axel) en de archiefruim ten werden bezichtigd. Hieiina begaf 'het gezelschap zich naar Restaurant Zomerlust waar men zich na een aperitief verenigde aan n feestelijk openings diner waar tal van sprekers het woord voer den. Voorzitter M. L. M. IJsebaert heette ook hier allen welkom en gaf een historisch overzicht van de groei van de bank, waartoe de mannen van het eerste uur in 1904 het initiatief na men met het doel de boer waar nodig aan geld te helpen tegen een billijke rente. Een van de eerste leningen had ten doel de aan koop van twee geiten te financieren. Wan neer men dan weet dat de huidige omzet in de tientallen miljoen loopt, kan men zien hoe de situatie is veranderd en in welke behoefte de bank voorziet. In 1931 werden ook Ter- neuzen en Sluiskil statutair toegevoegd aan het werkgebied van de bank, hetgeen vorig jaar leidde tot de inrichting van een bijkan toor aan de Axelsestraat in Terneuzen. Ver der richtte hij nog een bijzonder woord tot de oud-voorzitter de heer Kerckhaert, sedert 1928 bestuurslid en tot 1959 voorzitter, toen de heer IJsebaert hem opvolgde. Burgemeester Van Dijke wees op de taak van de bank in een groeiende gemeente en prees de durf en ondernemingsgeest van het be stuur. Hij vroeg zich wel af of in feite de naam Boerenleenbank voor deze bank en haar tegenwoordige werkingsfeer nog wel juist is. De heer v. d. Linden algem. hoofdinspecteur van de bank, die op deze dag de hoofddirektie die wegens een congres verhinderd was aan wezig te zijn, vertegenwoordigde, noemde de oprichting van de bank destijds een daad van christelijke naastenliefde en wees op de groei men heeft nu meer dan 1.500.000 spaarders en een bedrag van 3500 miljoen gulden. De boerenleenbank is nog steeds in de eerste plaats een bank voor de boer aldus verklaarde de deer van der Linden in antwoord op de vraag van burgemeester Van Dijke, doch wil zij het kapitaal voor de boer beschikbaar krij gen dan moet zij dit ook van andere groepen toegespeeld krijgen en dat houdt in dat zij ook aan deze groepen haar diensten behoort te verlenen. Dit vergroot dus het werkterrein van de bank, die zich wil ontwikkelen tot een spaarbank voor iedereen, doch daarbij de belangen van de boer en tuinder toch altijd centraal blijft stellen. Burgemeester Vercauteren van Clinge was de volgende die namens de drie centrale land bouworganisaties N.B., Z.L.M. en C.B.T.B. zijn gelukwensen uitsprak en het een goed ding noemd dat de Boerenleenbank zich weet aan te passen aan veranderde omstandigheden en de vernieuwing van de tijd. De architect de heer Michon sprak zijn waar dering uit voor de wijze waarop hij met op drachtgeefster en aannemer heeft kunnen sa menwerken, waarna men de afdeling Axel van de N.C.B. de heer G. de Moor nog zijn ge lukwensen uitsplrak aan het adres van de bank. Drs. Bierings inspectur van het district Breda was de laatste spreker die met enkele gevatte opmerkingen inhaakte op al hetgeen de velen voor hem al hadden gezegd. Na deze feestdis volgde nog een druk bezoch te receptie in het nieuwe bankgebouw, waar honderden hun gelukwensen kwamen aan- bieden en met eigen oog getuige konden zijn van de fraaie en doelmatige inrichting die nu met de vele bloemstukken nog lichter en feestelijker aandeed dan tijdens de dagelijkse gang van zaken, waarbij entree en interieur het overigens ook al bijzonder goed doen en een aanwinst zijn voor Axels hoofdstraat. Inzameling voor Rode Kruis meer dan vorig jaar De Rode Kruisinzameling 1965 in Zeeland zal die van het vorige jaar in ruime mate overtreffen. Vorig jaar zamelde de kring Zee land 68.644, - in. Dat was 98,4 procent van het streefbedrag. De opbrengst zal dit jaar vermoedelijk 8000, hoger zijn. Het streefbedrag zal met bijna 10 procent worden overtroffen. Het staat reeds vast dat Zeeland, landelijk gezien, opnieuw de eerste plaats zal innemen. Ook in de twaalf voorafgaande ja ren is dit het geval geweest. De stedenwed- strijd had hetzelfde verloop als in 1964. Ter- neuzen is eerste, Goes tweede, Middelburg derde en Vlissingen vierde geworden. Burgemeestersgezin ontsnapte aan kolendampvergiftiging Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe, zijn vrouw, het dochtertje en een vriendinnetje zijn woensdagavond op het nip pertje ontsnapt aan vergiftiging door kolen damp. Rond acht uur hadden allen hoofdpijn. In een vermoeden dat de oorzaak daarvan wel eens kolendamp zou kunnen zijn, belde de heer Van Waes een arts. Zijn vermoeden werd bevestigd door dokter E. du Puy uit Sas van Gent. Dokter Du Puy - die meende dat er maar juist op tijd kon worden inge grepen - waarschuwde de Westdorpse E.H.B.O., die alle vier de slachtoffers zuur stof toediendo. Met een ziekenauto van Sluiskil werd een tweede zuurstofapparaat gebracht, dat even eens werd ingeschakeld. De toestand van de gast bleek dusdanig, dat zij moest worden op genomen in het St.-Elizabethziekenhuis in Sluiskil. De toestand van alle betrokkenen was gisteren redelijk wel. In het afgelopen verenigingsjaar van de afdeling Zeeland van de ANWB zijn 187 wegwijzers en andere borden in Zeeland geplaatst, waardoor het totale aantal op 1305 is gekomen. Verder bracht de Verkeersafdeling van de Bond in dit jaar tal rijke provinciale verkeerstechnische adviezen uit. Alsdus de heer D. F. P. Hoegen, afdelingsconsul van Zeeland van de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond ANWB, tijdens de jaarvergadering in hotel „De Burg" te Middelburg. De vergadering stond onder presidium van mr. F. J. J. L. van Lanschot, buitengewoon lid van het Dagelijks Bestuur van de ANWB. Na de behandeling van het jaarverslag door de heer Hoegen werden vijf nieuwe consuls verwel komd en werd afscheid genomen van één consul. Tijdens de vergadering werden aan beroepschauf feurs insignes „trouwe dienst uitgereikt. Voor 40 jaar „trouwe dienst" aande heer L. van der Vlietvoor 25 jaar „trouwe dienst" aan de heer P. Meijaard en voor W/i jaar „trouwe dienst" aan: de heren M. C. Heijboer en J. C. Anthonisse. Allen zijn in dienst van Krijger Tours te Goes. Radio-uitzendingen Hulster Basiliek- en gemengd koor Zaterdagmorgen 16 juli zal de KRO in de St. Willibrordusbasiliek opnamen van het Basiliekkoor maken, dat uitsluitend bestaat uit heren en van het Hulster Gemengd Koor. Beide koren staan o.l.v. Jo Ivens. De opna men zullen in het kader van de programma serie ,,De zingende kerk" worden uitgezon den. De BRT zendt om kwart over vijf zaterdag middag het tweede gedeelte uit van de op namen, die enkele maanden geleden in Brussel van het Hulster Gemengd Koor zijn gemaakt. De wekelijkse hoogmisuitzending van de KRO geschiedt zondagmorgen vanuit de Hulster Basiliek. De wisselende en vaste ge zangen zullen worden uitgevoerd door het Basiliëkkoor, dat o.m. een polyfone mis van de Italiaanse componist Lotti zal zingen.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1