SPORT STOKEN MET AARDGAS Langs de Scheldestromen PLAN TOT VERHOGING DIJK HELLEGATPOLDER In Axeler Ambacht Het dagelijks bestuur van het waterschap Axeler Ambacht' is van mening dat de hoog waterkering van de Hellagatpolder zo spoedig mogelijk dient te worden verbeterd. Deze ver betering komt namelijk voor op de urgentie- lijst hoogwaterkeringen langs de Westerschel- de (periode 1959- 1963). Het voorontwerp is reeds goedgekeurd. Het waterschap heeft nu een plan ontworpen voor het inrichten van een kleidepot ten behoeve van die dijkverzwa ring. Er dient namelijk een hoeveelheid klei van 53500 m3 - ter plaatse niet verkrijgbaar - van elders te worden aangevoerd. Uit een onderzoek is gebleken dat de beno digde klei kan worden aangevoerd vanuit de Nieuw Othenepolder, tussen de grens van de gemeenten Terneuzen en Zaamslag. Met de dienst openbare werken van Terneuzen is reeds overeenstemming bereikt over het ont graven van het terrein van 3 hectare. De kosten van klei-aankoop bedragen 80.250 de totaalkosten van inrichting van het depot 410.000. Aan de algemene vergadering van het waterschap, die op 8 oktober aanstaande bijeen komt, zal worden voorgesteld het werk onderhands aan te besteden. Het dagelijks bestuur heeft voorts een voor dracht van drie personen opgemaakt voor de benoeming van een ambtenaar ter griffie, te vens ontvanger. Die voordracht luidt als volgt 1 J. W. C. Koek, administrateur ge meentebedrijven te Muiden 2. R. G. Brug geman, commies ter secretarie in de gemeente Sas van Gent en 3. W. v. d. Kolk, ambtenaar polderdistrict Bommelrwaard boven de Mei- dijk te Zaltbommel. De algemene vergadering wordt verzocht daaruit een keuze te doen. Zeeuwse cultuur-enquette De Zeeuwse Culturele Raad en de Stichting Zeeland stellen een onderzoek in naar de sa menstelling, interessen en wensen van het Zeeuwse schouwburg- en concertzaalpubliek. Dit onderzoek heeft tot doel bij te dragen aan een zo goed mogelijke service van de in Zee land werkzame cultuurverzorgende instanties. Het vindt plaats d.m.v. een schriftelijke en quête onder de bezoekers van een belangrijk deel van de dit seizoen in de diverse Zeeuwse plaatsen te geven voorstellingen en uitvoerin gen. De bezoekers zullen worden verzocht tijdens de pauze een bij het binnenkomen ter hand Ombouwen van bestaande ketels Hij hangt aan de wand, uw centrale-verwarmings unit voor aardgas Kosten gesteld kaartje met 13 korte vragen te beant woorden. Na de pauze worden deze kaartjes weer ingenomen. Aan de opzet van deze reeks enquêtes ging een proef vooraf, gehouden bij gelegenheid van de opvoering van „Eva Bonheur", door het toneelgezelschap „Theater op 8 april j.l. te Goes. Deze proef mocht geslaagd heten, ook al leidde ze tot enige wijziging in de op stelling van de vragenlijst. WELKE VOEDING BIJ ZWAAR WERK? VOETBAL AXEL—VEERSE BOYS 1—1 In deze wedstrijd is weer eens overduidelijk ge bleken dat het maken van doelpunten een zeer moeilijke opgave is. Van de zeer talrijke kansen die zich aan beide zijden hebben voorgedaan, wist iedere partij er maar één te benutten. In de opstelling van Axel was door het geblesseerd zijn van Jaap Lensen enige wijziging aangebracht. Zo was Verberkmoes van de backplaats naar de voorhoede verhuist en diens plaats werd bezit door M. Lindhout. De eerste aanval was voor de Boys, maar vla hierna was het Axel dat over links een goede aan val plaatste maar het eindschot bleef uit. In de 5e minuut was het uit een voorzet van Ver- straeten dat Sheilds in kopte maar de bal ging naast. 3 Minuten later was het Verberkmoes die een corner in kopte maar deze werd gestopt. Na 10 mi nuten spelen was het de Boys rechtsbuiten Zijlman die uit een moeilijke hoek een schot loste maar dit ging voor het doel langs. Enkele minuten later kon Verstraeten in moeilijke positie schieten maar dit was iets te hoog gericht. In de 16e minuut moest doelman Verpoorte zijn kunnen tonen bij een schot van de Boys links binnen. Een voorzet van Verstraeten werd ingekopt door Verberkmoes maar dit was te tam om gevaarlijk te zijn. In de 23e minuut wist Verstraeten goed door te breken, maar door een van de verdedigers werd hem de kans om te schieten toch nog ontnomen. Na een half uur spelen plaatste Verberkmoes een onverwachts afstandsschot dat de lat scheerde. In de 37e minuut kwam Axel goed weg, een schot van de linksbinnen trof de paal. De volgende mi nuut kreeg Sheilds een goede kans maar deze trapte in de grond. In de 41e minuut moest de Boys-keeper Schippen alle zeilen bij zetten om een schot van Sheilds te keren. Met dubbel blanke stand brak de rust aan. De tweede helft was amper begonnen of van Seeters wist van een misverstand in de Axelse verdediging te profiteren 0—1. Dit was voor Axel het sein om alles op de aanval te zetten, in de 5e minuut Schoot Sheilds hard op de paal. In de 10e minuut kopte Verbunt een vrije trap in, maar doelman Schippen wist hier wel raad mee. Axel bleef domineren en het laatste kwartier ston den tien veldspelers opgedrongen op de Boys-helft. Vele malen deden zich gevaarlijke momenten voor het Boys-doel voor, maar Axel kende in deze pe riode maar weinig geluk. Ieder dacht al dat beide punten mee naar Brabant zouden gaan, maar ook nu bleek dat het einde er pas is na het laatste fluitsignaal. 2 Minuten voor tijd was het uit een vrije trap ge nomen door Bouchaut dat Hans Herman met een kopbal de Boys-veste wist te doorbreken 1 1. Met deze stand floot de goed leidende scheids rechter M. Scheffer uit Vlissingen voor de laatste maal in deze goede en sportief gespeelde wedstrijd. A.Z.V.V.-AANVOERDER PIET HAAK GEHULDIGD Voor de aanvang van de wedstrijd A.Z.V.V.— Meeuwen werd de aanvoerder van A.Z.V.V. Piet Haak gehuldigd in verband met het spelen van zijn 250e officiële wedstrijd in het eerste elftal. De voorzitter de heer M. den Doelder sprak op het middenveld de jubilaris toe. Deze feliciteerde de heer Haak met dit feit, niet alleen is dit de 250e wedstrijd voor het eerste elftal, maar hierbij spreekt zeker ook wel mee de spor tieve manier waarop door U deze wedstrijden zijn gespeeld. Nimmer zijt gij gestraft geweest en bij scheidsrechters en tegenstanders staat gij in goed aanzien voor de faire wijze van spelen. Reeds op 15-jarige leeftijd trad je van uit de ju nioren toe tot het eerste elftal en nooit ontbrak je hier in door schorsing of blessures. Vanaf de 2e klasse Z.V.B. hebt ge medegewerkt om A.Z.V.V. tot wat het nu is 3e klasse K.N.V.B. te brengen, wij hopen nog vele jaren van uw voetbal-capaci teiten gebruik te mogen maken. Hierna overhandigde de voorzitter de jubilaris een paar voetbalschoenen, een shirt en een sigaretten- beker met een voetballer er op. Mevrouw Haak werd voor de vele malen dat zij haar man had moeten missen een mooie bloemen tuil aangeboden. De aanvoerder van de Meeuwen feliciteerde na mens het elftal Piet Haak, maar zegde hem bij deze wedstrijd geen overwinning te kunnen toe wensen, wel bood hij een clubglas van de Meeuwen aan en ook van hem mocht mevrouw Haak bloe men in ontvangst nemen. Met enkele korte woorden dankte Piet Haak voor de waarderende woorden tot hem gesproken. WIELRENNEN WIELERSUKSESSEN Tijdens een tweetal koersen respectievelijk te Kemzeke en te St. Gilles Waes boekte Richard Bukacki uit Axel weer fraaie suksesen. Te Kemzeke behaalde hij de erepalm, terwijl hij te St. Gilles Waes tweede eindigde achter Richard Schillebeeckx. SCHIETING Zaterdag hield de boogschuttersvereniging „Ons Vermaak" te Axel op haar staande wippen een schieting, welke de volgende uitslag had le Hoogvogel J. Caessens, Axel2e Hoogvogel niet afgeschoten le Zijvogel R. Stoop, Zwijn- drecht (B) 2e Zijvogel J. Fopma, Sluiskil le Kal A. van de Poele, Koewacht2e Kal Ph. van Acker, Westdorpe. WIP 2: le Hoogvogel J. de Schrijver, Stekene (B) 2e Hoogvogel J. Bruggeman, Westdorpe le Zij vogel M. de Cock, Zuiddorpe 2e Zijvogel A. Audenaerde, Overslag le Kal A. de Beleir, West dorpe 2e Kal Om. de Vos, Stekene (B). A.Z.V.V.-MEEUWEN 7-4 Ook de vierde wedstrijd in dit seizoen van A.Z.V.V. bracht hen een verdiende overwinning, op een sterkere tegenstander dan de uitslag zou doen vermoeden. Van beide zijden werd goed voetbal gespeeld, het was A.Z.V.V. dat van uit de aftrap een offensief inzette maar deze aanvallen waren nog niet erg gevaarlijk. Meer gevaar ontstond er na een vijftal minuten toen de Meeuwen in de aanval gingen en diverse malen was het geluk hierbij aan de A.Z.V.V.- zijde. In de 10e minuut was het Jopie Dieleman die goed achter een pas aanging en de scoore kon openen 1-0. 3 Minuten later was het Adrie de Putter die goed naar M. de Visser door gaf die geen fout maakte 2-0. In de 16e minuut kon J. van Melis met een hard en zuiver schit de Meeuwen-achterstand tot 2- 1 reduceren. Na 22 minuten spelen was het de wel bijzonder op schot zijnde M. de Visser die hard op de paal schoot uit een moeilijke hoek. In de 40e minuut gaf M. de Visser een afgemeten corner op het hoofd van Piet Haak deze kopte in en via het hoofd van de stopper verdween de bal in het Meeuwen-doel. 31. Voor de rust werden door beide voorhoedes nog enkele schoten gelost die geen doel troffen. M. de Visser trof nogmaals de paal toen hij hard in kogelde. 3 Minuten na de hervatting gaf Jopie Dieleman een goede pas naar M. de Visser die met een vliegend schot onhoudbaar scoorde 41. 2 Minuten later was het Jopie Dieleman (die vaak wel erg zelfzuchtig was) die goed door brak maar tegen de uitlopende doelman schoot. In de 10e minuut gaf M. de Visser een pass op maat naar de vrij staande Piet Haak die zuiver inschoot 51. Enkele minuten later was het de Meeuwen-midvoor van Melis zeker de beste speler van deze club die inschoot, maar doelman van de Broeke wist de bal tot corner te werken. In de 20e minuut was het van Melis die met een kopbal uit een corner de stand op 52 bracht. 7 Minuten later was het M. de Visser die goed op een dieptepass doorloopt en met een fraai schot 62 deed aantekenen. 1 Minuut later was het uit een pas van Jopie Dieleman dat Piet Haak het 7e A.Z.V.V.-doelpunt voor zijn rekening nam. Ondanks de grote achterstand waar de Meeuwen tegen aan keken lieten zij de moed niet zakken en wisten met snelle aanvallen tot goede kansen te komen. In de 40e minuut was het dan D. Fransen die buiten bereik van de keeper inschoot 7—3. 1 Minuut voor tijd was het Lievense die de stand voor de Meeuwen nog wat wist recht te trekken 7-4. Met deze stand kwam het einde van deze goede en sportieve wedstrijd. Wel of niet verwarmen met aardgas is het gesprek van de dag. Nederland is een guur land, met een lang stookseizoen. Voor mensen, dieren en planten is een regelbare warmte door de gehele woning, of deze nu groot is of klein, een goede verwarming, omdat geen te grote temperatuurverschillen kun nen optreden tussen dag en nacht. Een centraal verwarmingssysteem dus. Centrale gas verwarming is nu een bereikbaar ideaal ge worden met vele voordelen. Immers het plaatselijk gasbedrijf brengt het gas in uw wo ning, waar die ook staat het garandeert een ononderbroken aanvoer van brandstof onder konstante druk en plaatst een be trouwbare meter, waarop het gebruik kan worden afgelezen gas maakt de aanleg van individuele centrale ver- In bepaalde gevallen is het mogelijk een bestaande centrale verwarmingsketel, die is ingericht voor het stoken van vaste braindstof of olie om te ■bouwen voor het geebruik van aardgas. Het Gas- instituut heeft met betrekking tot een dergelijke ombouw speciale eisen gesteld. Vaak zal blijken, dat de kosten van ombouw zodanig oplopen, dat het beter is een nieuwe ketel te kopen. Het om bouwen eist een gespecialiseerde kennis en daar het vaak om een hoog bedrag gaat, doet men er goed aan in die gevallen contact op te nemen met het Gasbedrijf of de fabrikant (importeur) van de ketel. De richtprijs van de beschreven wandunit (met waterpomp, kamerthermostaat enz.) is 1575,. Ook staande units liggen veelal lager in prijs dan warmingsinstallaties, ook voor étagewoningen en flats mogelijk, waarbij ieder uitsluitend voor de warmte in de eigen woning betaalt gas is gemakkelijk aan te steken en gemakkelijk buiten bedrijf te stellen desgewenst kan een automatische bediening wor den gekozen geen as, stof en vuil, waardoor de onderhouds kosten praktisch nihil zijn geen brandstofopslag en -transport, geen leveran ties aan de deur de gasinstallatie is veilig en werkt vrijwel geruis loos. Het installeren is gemakkelijk. De betaling is prettig de gasrekening komt na het gebruik. Allemaal waar, zult u zeggen, maar dan krijg ik zo'n ketel in de keuken waar zet ik die. Dat nu is tegenwoordig geen probleem meer. Wij spreken trouwens niet meer van een ketel, maar van een „unit", die ge heel automatisch kan funktioneren. Hij is omgeven door een lichtmetalen man tel. Er moet een schoorsteenafvoer aan wezig zijn en voldoende luchttoevoer voor de verbranding. Regel- en bevei ligingsapparatuur, circulatiepomp e.d. zijn binnen deze mantel gemonteerd. Deze centr-O-therm wandunit kan dan ook uitstekende diensten bewijzen, voor al bij weinig beschikbare vloeropper vlakte. Hij kan ergens in de keuken hangen, maar bijv. ook op zolder. Het gewicht, inclusief 25 liter water, is 125 kg. Met 4 keilbouten kan hij aan elke binnen- of buitenmuur worden op gehangen. De aansluitingsmogelijkhe den voor gas, water en elektriciteit zijn zo universeel, dat men er alle kanten mee op kan. Hij wordt volautomatisch met elektrische ontsteking. Geen lucifers dus I De voorkap is schroefloos en stootvast wit gemoffeld. Hij sluit vlak aan tegen de wand en kan in zijn geheel afge schoven worden. Alle onderdelen zijn dan voor onderhoud gemakkelijk bereik baar. Het uiterlijk heeft veel aandacht gekregen. De afmetingen zijn 60 x 35 x 80 cm, dus een aardig wit ornament aan de muur. De capaciteit bedraagt 15.000 Kcal/h of 20.000 Kcal/h, ruim voldoende voor flats en eengezinswoningen. een ombouw kost, waarvan moet worden afge wacht of hij wel voldoet. Een kostenvergelijking toont aan, dat verwarmen met aardgas goedkoper is dan met vaste brandstof of olie. De Voorlichtingsdienst van de Gasbedrij ven vertelt u hierover en over nog veel meer alles in twee boekjes „Hoe kies ik de juiste ver warming met een bijbehorende „Wegwijzer", die u kunt verkrijgen door overschrijving van 0,32 op girorekening nr. 1138, t.n.v. Voor lichtingsdienst van de Nederlandse Gasbedrijven te Den Haag. Centrale gasverwarming is nu bereikbaar, ook voor flats en eengezinswoningen. En de ketel, pardon de unit, kunt u kwijt ergens aan de muur... Zoals u wellicht weet, raden wij iedere volwassene aan, dagelijks te gebruiken ruim Vj liter melk en/of karnemelk of yoghurt 50 a 100 g vlees, vis, ei of peulvruchten (incl. har tige broodbelegging) een pak 15 g) of meer kaas 250 g groente 100 g fruit brood en aardappelen naar eetlust matig boter of margarine en zoetigheid. Hoe zit het nu met de voeding van hen, die zwaar werk doen wat hebben zij extra nodig Het zal u waarschijnlijk verwonderen als wij zeggen niet veelwanneer het werk uit inspannende hersen arbeid bestaat, zelfshelemaal niets. Wordt de voeding gebruikt, die wij hierboven vermeldden, en wordt er bij het klaarmaken van de maaltijd voor gezorgd, dat de porties niet te groot en te vet zijn, dan kan er zeker zwaar hersenwerk op ver richt worden. De extra energie, die gemoeid is met hersenarbeid vraagt geen extra voeding. Met zwaar lichamelijk werk is het anders gesteld. Spierarbeid hetzij als broodwinning, hetzij uit pure liefhebberij verricht vraagt extra calorieën en extra eiwitten en vitamines. Wat wordt nu eigenlijk verstaan onder zware arbeid Het werk van de huisvrouw in het algemeen niet (ook al kan het heel vermoeiend zijn), wél dat van mensen, die veel zware lasten moeten tillen of verplaatsen. Zware arbeid verrichten bij voorbeeld „bouwvak kers", zoals metselaars, grondwerkers, transport arbeiders, sjouwers, sommige postbestellers, hout hakkers. De kroon spant het werk van oogst- arbeiders en haringvissers. Iemand die zwaar werk verricht, heeft voor dat werk zélf meer voedsel nodig, maar ook voor het op peil houden van zijn extra-ontwikkelde spier massa. Het is juist voor de conditie van de spieren niet helemaal onverschillig wat de „zware werker" eet de voeding moet wat extra eiwitten en extra vi tamines bevatten. Zwaar werk maakt dorstig en men kan twee vliegen in één klap slaan door in een werkpauze een eitwitrijke drankmelk of een melkdrank (karnemelk, koffie met veel melk) te nuttigen. Deze goede gewoonte is al bij veel harde werkers ingeburgerd. BROOD is eitwitrijk en calorierijk. Zij, die zwaar werk doen, eten gewoonlijk veel brood en zorgen daardoor al voor extra eiwitten en calorieën. Voor al als het niet alleen witbrood is (denk aan de vitaminesen zeker het grootste deel van de boterhammen van hartig beleg is voorzien, is voor goede broodmaaltijden gezorgd. Bij volwassen werkers zal dit meestal wel zo zijn, bij de jonge generatie, die de broodtrommel wil aanvullen met „lekkers", moet er misschien speciaal op gelet wor den. Is extra VLEES aan de warme maaltijd nodig Wanneer extra melk en hartig broodbeleg is ge bruikt, zijn grote porties vlees niet nodig, al is er niets op tegen. Veel mannen vinden aardappelen en jus belangrijker dan groente toch is juist voor harde werkers een flinke portie groente van groot belang, alweer vanwege de vitamines. Wanneer er gezinsleden in ploegendienst werken, zal het af en toe nodig zijn, dat zij op een andere tijd dan de anderen eten. Dit geeft thuis natuurlijk extra werk, maar het beste is om zo weinig moge lijk te laten merken, dat het extra werk is. Uit oogpunt van vitamine-voorziening is het niet goed, de na- of vóóreters steeds opgewarmde aardappe len en/of groente te geven. Maakt u de aardappelen en groente daarom als regel vers klaar. U kunt ze wel voor het hele gezin tegelijk schillen of schoonmaken. Het meeste werk is dan achter de rug. Geeft u het eten wel eens opgewarmd, zorgt u dan voor een rauwkostslaatje als tweede groente of voor extra rauw fruit. Het gezellig en verzorgd opdienen van de maaltijd is zeer belangrijk voor hem die apart moet eten.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 3