LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 80e Jaargang No. 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Motorspits op Westerschelde aangevaren Aanbesteding haven Walsoorden LAAGSTE INSCHRIJVING VIER TON BOVEN DE BEGROTING Gistermorgen is in het gemeentehuis te Kloosterzande de openbare aanbesteding van de uitbreiding van de haven te Walsoorden gehouden. De laagste inschrijver was het Aannemings- en Handelsbedrijf J. van Oordt N.V. te Werkendam voor 2.928.000, - en 2.944.000, - Het verschil in de beide prij zen houdt verband met een eventuele volgende loonronde. B. en W. van Hontenisse hadden het werk geraamd op 2.550.000, -De laagste inschrijving ligt dus ongeveer 400.000, - boven de begroting. Het bestek omvat de aanleg van een nieuw dijkvak tussen de dijkpalen 65 en 40 van de waterkering van het calamiteuze waterschap Walsoorden en de „Wilhelmuspolder" en 'het graven van een nieuwe haven ten oosten en in aansluiting op de bestaande. Het rijk heeft een bijdrage van ongeveer 900.000, - in de kosten van de uitvoering van het werk toe gezegd. De drie hoogste inschrijvers waren de Aan nemingsmaatschappij v.h. fa. B. M. Noordenne te Hardinxveld en de Aannemingsmaatschap pij v.h. J. N. Strijland te Uithoorn, die beide inschreven voor bedragen van 3.311.000, en 3.336.000, - en het Aannemingsbedrijf fa. Ruisscher en Zn. te Biervliet voor 3.250.000,- en 3.280.000, - De drie laagste inschrijvingen waren af komstig van het Aannemings- en Handels bedrijf J. van Oord, het Aannemingsbedrijf J. van Oord N.V. te Utrecht voor 2.947.000,- en 2.972.000,- en de fa. C. en J. J. Geluk te Gorkum voor 3.029.000, -en 3.043.000, - De gun ning is in beraad gehouden. Het bedrijf dat de laagste inschrijving inle verde, is momenteel doende met de uitbrei ding van de nabij Walsoorden gelegen veer haven „Perkpolder". Vermiste chauffeur bleek in België te zijn gearresteerd De 38-jarige chauffeur J. D. H. uit Etten, die sedert maandagnacht werd vermist, blijkt in België door de douane in Brasschaet we gens botersmokkel te zijn gearresteerd. Sedert dinsdagmorgen 4 uur zit de man vast zonder dat hiervan kennis werd gegeven aan de Ne derlandse autoriteiten. Van derden vernam de Nederlandse politie donderdag de arrestatie. De chauffeur was in de nacht van maandag op dinsdag met een Terneuzense truc met oplegger uit Etten vertrokken naar Franière bij Namen om daar een lading glas op te halen voor een firma in Dordrecht. De douane in Brasschaet (bij Antwerpen) die in de wagen onder stro een partij boter van 2600 kg aantrof, weigert de truck met opleg ger terug te geven aan de eigenaars, de firma De Meijer en Verbrugge te Terneuzen. Dat kan nog wel maanden duren zo werd de firma te verstaan gegeven. De firma is hierover zeer ontsticht. Zij meent dat de grootte van haar bedrijf (zij heeft vele tientallen vrachtauto's in gebruik) wel beschouwd kan worden als een garantie, dat zij zich niet met smokkel- praktijken inlaat. Coaster blokkeert kanaal De met hout geladen coaster Kathe Mö'hl- mann zat gistermiddag gevangen tussen de sluizen van het Goese Sas en de brug over het kanaal bij Wilhelminadorp. De coaster was met hoog water de sluizen gepasseerd. Dat kon net. De coaster lag echter te diep om over de drempel bij de brug in Wilhel minadorp te kunnen komen. Behalve dat het schip zelf niet verder kon, blokkeerde de Kathe Möhlmann het kanaal volkomen. Er kon geen schip meer in of uit de haven van Goes. Gistermiddag en gisteravond is men be zig geweest een deel van de lading op het binnenvaartuig De Hoop over te brengen. Gestolen auto boven water De gemeentepolitie van Eede heeft de per sonenauto, die in de nacht van maandag op dinsdag werd gestolen uit de garage achter de woning van de heer L. van der G. uit Hulst onbeheerd langs de weg aangetroffen. De wagen was nog instact, maar er was geen ben- Sluiskil zonder hotel-accomodatie Sluiskil zit zonder hotel-accomodatie. Dezer dagen heeft hotel Meert aan de Kanaalweg- zuid de deuren gesloten. Het pand, waarin het hotel is gehuisvest, zal binnenkort worden af gebroken i.v.m. de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. In Sluiskil waren vroeger ongeveer 50 hotelbedden ter beschik king. De caf.'s raken nu ook dun gezaaid. In het Terneuzense gedeelte van Sluiskil zijn er nu nog twee, café Beaart en café De Krijger, die eerdaags echter ook met de aarde gelijk zullen worden gemaakt. In de naaste toekomst zal een bierbrouwerij een „paviljoen" bouwen op een sthk grond langs de invalsweg vanaf de nieuwe rondweg. N.S.M. Sluiskil reikte diploma's uit Tijdens een korte plechtigheid in de grote kantine heeft de direkteur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil, ir. V. Gena, aan 17 geslaagden het chemiciens, Bemetel- of V.E.V.-diploma uitgereikt. Het lerarenkorps, divisie- en afdelingschefs van de geslaagden, leden van de onderne mingsraad van het bedrijf, de chef van de personeelsdienst en de consulent van de Stich ting Leerlingstelsel Zeeland, de heer D. Elsacker uit Goes woonden deze plechtigheid bij. De heer Gena zei in zijn felicitatietoespraak het op prijs te stellen zelf deze diploma's uit te reiken om de waarde ervan zo duidelijk mogelijk te onderstrepen. Hij wenste de geslaagden een suksesvolle verdere loopbaan bij de N.S.M. toe en ging daarna tot uitreiking van de diploma's over. De geslaagden ontvingen tevens een persoon lijke herinnering. Het zijn Chemiciens-diploma A. Lafort te Sluiskil, P. Dhaene te Sas van Gent, N. de Bouvré en J. Faas, beiden te Axel, J. Leeraert en Th. Vernimmen, beiden te Graauw. V.E.V.-diploma installeren J. Giele te Sluis kil, J. Vonck te St. Jansteen en W. Heye te Graauw. Perenoogst dit jaar beneden het gemiddelde De Nederlandse perenoogst wordt dit jaar een kwart lager geschat dan de gemiddelde oogst van de afgelopen vijf jaren en 38,5 pCt lager dan de uitzonderlijk grote oogst van 1964. Dit meldt het produktschap voor groenten en fruit. De oogstraming voor dit jaar bedraagt slechts 90.000 ton tegen 146.000 in 1964 en 120.000 gemiddeld in de laatste vijf jaren. In september is op vele plaatsen een deel van het schaarse fruit verloren gegaan door een onverwachte val. Daar staat tegenover dat het weer de laatste weken gunstig is geweest voor de pluk, zodat de oogstwerkzaamheden vlot verlopen. De prijzen voor de telers zijn tot dusver bevredigend. De export van peren, die in augustus nog klein was, is in de loop van september van meer betekenis geworden. Nederland staat met zijn kleinere perenproduktie niet alleen. In bijna alle landen van Europa zijn de weers omstandigheden in voorjaar en zomer on gunstig geweest voor de vruchtzetting en de verdere ontwikkeling van de peren. Van een dozijn Europese landen is bekend dat zij een kleinere oogst hebben dan verleden jaar. Men schat de totale produktievermindering op 350.000 a 425.000 ton. Ten opzichte van '63 is het verschil minder groot, omdat dat jaar niet zo goed was als 1964. Zilveren jubileum bij de politie Dinsdag 12 oktober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer W. Penne, hoofdagent van de Terneuzense gemeentepolitie, in dienst van de politie trad. Men zal de jubilaris ter gelegenheid van dat heuglijke feit op die dag een welverdiende huldiging bereiden. Afscheid ontvanger van Vogelwaarde De raad en het gemeentepersoneel van Vogel waarde zullen maandagavond a.s. half acht afscheid nemen van de ontvanger-ambtenaar ter secretarie E. de Theije uit Hulst. De heer De Theije treedt met ingang van 12 oktober in funktie als ontvanger van het Waterschap De Belgische motorspits „Sorry" uit Gent is maandagavond laat met zware averij de haven van Hansweert binnengelopen. Het schip was omstreeks tien uur voor Hansweert op de Westerschelde in aanvaring gekomen met de 863 ton metende Spaanse kustvaarder Puerto de Gijon'. De kustvaarder had de spits, die 378 ton meet en met 252 ton suiker van Frankrijk op weg was naar Düsseldorf, het achterschip aan 'stuurboordzijde volkomen in elkaar gedrukt. Met name de woning op het achterschip was zwaar beschadigd. De „Tij- gerhaai" en de „Inktvis" van het bergings bedrijf L. Polderman uit Hansweert voeren wel ter assistentie uit, maar behoefden geen hulp te verlenen. De „Sorry" maakte geen water en kon op eigen kracht naar Hansweert varen. De „Puerto de Gijon" voer door naar de rede van Vlissingen voor een onderzoek naar eventuele averij. Benoeming archivaris in Axel en Hulst In de vergadering van de raad van Hulst op vrijdag 8 oktober komt o.a. een voorstel aan de orde tot aanstelling van een gemeentelijk archivaris. Na het ontslag van de heer G. Staderman was deze betrekking reeds jaren vacant. Onlangs heeft zich voor deze funktie aangeboden de heer W. Bouwens te Hulst, thans leraar m.o. geschiedenis aan het Jan- seniuslyceum te Hulst. In overleg met de heer Scherft, rijksarchivaris te Middelburg, wil men een dergelijk ambtenaar aantrekken die een halve week in Hulst en de tweede helft van de week in Axel zal werken. Later wil men deze functionaris ook voor het water schap Huster Ambacht inschakelen. Het waterschap toonde interesse voor een ge meenschappelijke archivaris. de huid smetteloos- zuiver WELK MEUBEL MOET IK KIEZEN Etalages en showrooms Het zwaardere- en lichtere meubilair „Gesloten" en „open" woninginrichting AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAC ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1,— elk woord meer 15 cent. maft» ir> forvlr f-Tnlcfpr AmhprVit. In de tijd dat we dit artikel schrijven, gaan de dagen reeds merkbaar korter, de avonden geleide lijk langer worden. Reeds nu, in deze nazomer en komende herfst, kunnen we dit al heel goed be merken. En wanneer we dan 's avonds naar de „laatste post" gaan, hebben we volop gelegenheid de ver schillende verlichte interieurs binnen te kijken. Sinds men 's avonds de ramen niet zo hermetisch meer pleegt te sluiten, heeft men aldus gelegenheid deze huis- en woonkamers met elkaar te verge lijken. Men mag echter met conclusies niet te voorbarig zijn. Tegenover onze persoonlijke op vattingen, die eenzijdig kunnen zijn, staan immers de persoonlijke opvattingen van de bewoners, welke we „onder schot" menen te mogen nemen. Stand en omgeving, dit ook ten aanzien van de buurt en straat, leeftijd, grootte van gezin en het gehele milieu, spelen in dit alles een belangrijke rol. Opvoeding en kennissenkring, relaties en ook de niet te onderschatten eigen werkkring, bepalen hier zéér veel. De smaak, welke op deze opvattingen berust, kan op tweeërlei manieren hiervan afhankelijk zijn. We bedoelen, dat die smaak enerzijds op een ver standelijke basis van overleg kan berusten ander zijds kan het op gevoels-overwegingen berusten, waarin zowel voorkeur als traditie, herinnering en onbewuste relatie (of wel associatie), de door slag kunnen geven. Bovenstaande overpeinzingen gaan ons door het hoofd, wanneer we na een wandel- of autobus tocht, van uit de binnenstad naar huis terug keren. 't Valt ons altijd weer op, hoe schijnbaar pasklaar de etalages voor de woninginrichting in de stad zijn opgesteld. Maar uit de overvloedige veelheid heeft men wel enige moeite zich te oriënteren. Het gemoedelijke „elck wat wills", hoe goed bedoeld en hoe ogenschijnlijk gemakkelijk ook, geeft de niet doelbewuste candidaat-koper nog heel wat hoofdbrekens, om 'het hem 't meest passende op te sporen en tenslotte te kopen Niettemin valt het ons op, hoe men in de woning inrichtingszaken en tegenwoordig ook in de grotere warenhuizen, door vakkundig personeel kan wor den „geholpen". Zonder opdringerige winkel beleefdheid worden adviezen gegeven, welke soms zeer nuttig kunnen zijn. En inderdaad is 't geëxposeerde in de étalage meermalen aanleiding om aanstonds naar binnen te gaan Het juiste meubel op de juiste plaats Bij alle beslommeringen, die zowel het bouwen, huren als inrichten van een huis of kamer inneemt, is het zaak dat men, ongeacht 't te besteden be drag, ten naaste bij weet wat men in het in te richten huls kan plaatsen. En dat niet alleen, men dient vooraf na te gaan wat men in hoofdzaak praktisch nodig heeft. Hoe „verguld", bij wijze van spreken, de aan staande bruid ook met een groot fors dressoir zou zijn, hoe graag ze ook een kompleet bankstel met crapeaux op haar verlanglijstje „durft" zetten, er is toch altijd nog die nuchtere gedachte aan ruimte aan ruimte-werking (waar de meeste mensen niet aan schijnen te denken) en, last but not least: aan „ruimtelijk verkeer" in eigen woning. Men hoopt zo vaak datgene te bereiken (lees evenaren), wat de ouders en grootouders misschien in hun ruimere behuizing of naar traditie behoorlijk, ja heel gewoon vonden. De oudere en nieuwere woningen Nu mogen we in dit artikel niet eenzijdig zijn. Hoewel we na 1945 geregeld over de problemen van „inwonen" en kleine na-oorlogse woningbouw horen spreken, kan de opgave „Inrichten van Uw woning", niet op uniforme wijze aangepakt worden. We dienen dus zowel voor het traditionele als voor het na-oorlogse huis een afzonderlijke maatstaf aan te leggen. Zonder bepaalde meubelsoorten te noe men, is er toch wel een en ander te zeggen, wat op een bepaald meubel-model betrekking heeft. Als we aan zware meubelen denken, dan denken we allereerst aan de zware oud-Hollandse kasten, o.a. met kussen-panelen. We denken ook aan de latere bufetten, monumentale stukken, in ieder ge val, welke geleidelijk tot 't zo begeerde dreissoir zijn uitgegroeid of „ingekrompen" I Inderdaad kunnen we „ingekrompen" herhalen, want het opbergmeubel en 't thee-meubel zijn er de verkleinde nakomelingen van. Een ware evolutie dus en voor sommigen een revolutie, waarin, in 't teken van „de slanke lijn", deze vernieuwing zich voltrok. Dit geldt niet alleen voor de kast, maar ook voor het zitmeubel. In hoge mate, en met name voor de gewone stoel I Bij het rondkijken in meubelzaken zal het niemand ontgaan, hoeveel verschillende modellen er van dit z.g.n. eenvoudige zitmeubel op de markt worden gebracht. Zo onderscheiden we het „gesloten" meubel, d.w.z. 't genoemde zware meubel, wat veel ruimte en plattegrond-plaats opeist. Onze patriciërshuizen op de oude Grachten, maar ook de Musea staan er vol van. Dit zijn „echte stijlmeubelen" I Dan zijn er de pseudo stijlmeubelen, te weten de naj-oorlogse „neo-gotische"- en „old-finish'1- meubelen, en voorts in 't meer of minder gematigd moderne genre, de zwaardere- en minder zware meubelmodellen. Vooral na ongeveer 1950 treden de verschillende nuances, waarin het meer „open", dus lichtere meubel, naar voren. Hout- metaal en rotan Dachten we in bovenstaande in hoofdzaak over de houten meubelen, welke we vanaf het „klassieke" tot aan het „moderne" toe in onze voorstelling hebben, er is ook nog het zeer belangrijke stalen- en rotan meubel. Beide laatste materialen hebben er, gezien de technische mogelijkheden, veel toe bijgedragen het „open meubel" te propageren. Het stalen meubel, dat aanvankelijk associaties met de spreekkamer van de tandarts opwekte, der halve niet direkt algemeen ingang vond, heeft toch, en dit voor bepaald open meubilering, zijn eigen betekenis gekregen. Denkt men in de eerste plaats aan kantoren e.d. Dit neemt niet weg, dat één of meer warm gestoffeerde stalen fauteuils in een zit- huis- of werkkamer zeer zeker niet te ver smaden zijn. Integendeel. D.w.z. als men het met overleg, smaak en oordeel, ook wat de bekledings- stof betreft, goed weet aan te pakken. Hoe de stalen stoel ook uit de voormalige en voor-oorlogse „Nieuwe zakelijkheid" mag zijn ge boren, de eerste modellen zijn, hoe origineel en goed, toch alweer enigszins verouderd. Opmerkelijk is, dat de eerst verchroomde stalen buizen thans voor sommige modellen, door mas sieve stalen staven worden vervangen. Men kan daarin van een ontwikkelingsgang spreken. De rieten- of rotan-meubelen, die, afgescheiden van „grootmoeders stoel", aanvankelijk voor tuin meubelen bestemd waren, zijn geleidelijk via de serre ook in de huiskamer binnengedrongen, 't Is hier hetzelfde als met de stalen meubelen. Het moet met mate, maar ook met takt, dus ook smaak, gebeuren. En daar komt nog iets bij. Met het rotan wordt zowel het houtmateriaal als het staal gekombineerd. Dat we hiermede een uitgebreid gezelschap van meubelen tegenkomen, spreekt vanzelf. Dat we bij dit alles nauwkeurig moeten selecteren behoeft, na bovenstaande, nauwelijks nader betoog. Dat bovendien deskundige leiding en voorlichting, zeer nodig, ja soms onontbeerlijk is, spreekt uiter aard vanzelf.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1