Uit onze Omgeving Axel Donderdagavond omstreeks zes uur viel tijdens reparatiewerkzaamheden aan de goot van een woonhuis aan de Parlklaan de 63-jarige loodgieter A. R. uit Sas van Gent op onverklaarbare wijze van de lad der. R. viel op een paaltje van de afras tering. Een arts constateerde een bekken fractuur en liet de loodgieter per ambu lance naar het r.k. ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. Zondagsdienst artsen Predikbeurten Dokter van der Lee 25 jaar tandarts in Axel Zoals ook uit de officiële aankondi ging elders in dit blad blijkt zullen de heer en mevrouw Van der Lee deze maand, om precies te zijn op vrijdag 24 september, het feit herdenken dat zij zich 25 jaar geleden in Axel vestig den. 25 jaar is een hele tijd en zeker wanneer men aktief is in de plaatselij ke gemeenschap kan er heel wat tot stand worden gebracht. De heer Van der Lee heeft het wel en wee zowel van zijn beroep als van de Axelse gemeenschap steeds na aan het hart gelegen. Toen hij zich op 22 juli (want dat is de officiële datum) 1940 als tandarts in Axel vestigde betekende dit een aanzienlijke verbetering voor Axel en wijde omgeving, wiant hij was de eer ste tandarts die zich in onze stad ves tigde. De heer Vjan der Lee was en is een man die voelt voor samenwerking en overleg en zo was hij medeoprichter van de afdeling Zeeland van de Ned. Mij voor tandheelkunde waartoe de eerste stoot kwam op 1 december 1945 (sinds 1963 is de heer Van der Lee, die vele jaren secretaris was van deze afdeling voorzitter) Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen was een volgende stap stellig veel belangrij ker: in 1951 startte de schooltandverzor- ging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen dank zij zijn initiatief. Dit betekent dat sinds dat jaar in ons gewest de noodzakelijke aandacht wordt besteed aan de verzor ging van het gebit bij de jeugd, een zorg waarvoor velen hem stellig nu en in de toekomst zeker dankbaar zullen zijn. Wij schreven het hierboven al, de heer Van der Lee had ook interesse voor Axel en Zeeuwsch-Vlaanderen buiten zijn eigen beroep. Talloze voorbeelden zijn hiervan te noemen en zonder hier volle dig te kunnen zijn willen wij enkele van deze aktiviteiten nog eens opsommen. De bevrijdingsherdenkingen vanaf het jaar 1945 hadden steeds zijn bijzondere belangstelling en in vele van de herden- ikingscomité's heeft hij de voorzittersha mer gehanteerd. Iedere rechtgeaarde Axe laar zal zich zeker nog verschillende van deze festiviteiten weten te herinneren en allen die met hem in deze comités hebben samengewerkt weten hoe hij dit alles or ganiseerde en hoe een programma door dokter Van der Lee voorbereid vrijwel steeds van minuut tot minuut stipt volgens het opgestelde schema verliep. Bij de op richting van het monument ter nagedach tenis van de Polen in de Zeestraat was het ook dokter Van der Lee die het voor zitterschap bekleedde. Bij de reconstructie van het zwembad was hij actief. Sinds 1955 had hij zitting in het bestuur van de Stichting Axelse bad- en zweminrichting, waarvan hij bij de liqui datie tengevolge van de overname door de gemeente het vice-voorzitterschap be kleedde. Na de oorlog was Koninginnedag voor Axel een feestdag zonder feest. Zijn po gingen om opnieuw een Oranjevereniging op te richten slaagden en onder zijn voor zitterschap heeft Axel de laatste tien jaar Koninginnedag gevierd in een bescheiden feeststemming, waarbij inzonderheid voor de jeugd tal van evenementen werden ge organiseerd waarvan de jaarlijkse licht- stoet wel tot een vaste traditie is gewor den. Ook de vereniging voor Kleuteronderwijs vond in hem een voortreffelijk beharti ger van de belangen van deze vereniging. Het onderwijs werd verbeterd en aange past aan moderne opvattingen en toen dit onderwijs overheidstaak werd, waren ook de voorbereidingen zo ver gevorderd dat spoedig de nieuwe kleuterschool „Roodkapje" kon worden betrokken. De werkgroep Axel van de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft ook vele jaren zijn medewerking en steun mogen hebben. De tennisclub „Axel" werd door hem op gericht en wat stellig een zwaardere taak was: hij wist voldoende mensen in deze sport te interesseren om ook de financie ring van de aanleg van tennisbanen uit particuliere middelen mogelijk te maken. Tot slot willen wij nog melden het lid maatschap van de gemeenteraad dat de heer Van der Lee vervult sedert septem ber 1958, terwijl hij van september 1959 tot januari 1961 tevens belast werd met de waarneming van het wethouderschap in de vacature ontstaan door de benoe ming van de heer Kesbeke tot wnd. bur gemeester. Al met al stellig vele en velerlei activitei ten die het etiket „import" of „afkomstig van boven de Moerdijk" al vele jaren van de heer Van der Lee hebben afgewist en hem hebben gemaakt tot een echte „Axe laar". Wij twijfelen er niet aan of dit zal ook uit de belangstelling op de receptie die dok ter Van der Lee op vrijdag 24 septem ber ter gelegenheid van dit jubileum houdt, wel tot uiting komen. MUTATIES BEVOLKING VERTROKKEN Elf Tweede Kamerleden en zes Eerste Kamerleden van de Anti-Revolutionaire Partij zijn momenteel bezig aan een twee daags werkbezoek aan Zeeland. De ka merleden willen zich op de hoogte stellen van de belangrijkste problemen waarmee Zeeland op het ogenblik te kampen heeft. Het gezelschap is donderdag onder meer ontvangen door de commissaris van de koningin in Zeeland en het voltallige col lege van G.S. Gedeputeerde J. vaji den Bos gaf zijn partijgenoten een indruk van de ontwikkeling die Zeeland momenteel doormaakt. Een excursie naar de Ooster- schelde brug mocht in dit kader natuur lijk niet ontbreken. De kaderleden zijn ook ontvangen door de gemeentebesturen van Middelburg, Vlissingen en Oost- en West-Souburg. V rijdagochtend stond als eerste plaats Axel op het programma waar een bus met 'het gezelschap stipt om 10 uur voor het stadhuis arriveerde en daar door burge meester van Dijke werd verwelkomd. In de raadszaal vond daarop de officiële ontvangst plaats. Burgemeester van Dijke verklaarde bijzonder verheugd te zijn hier een groep vertegenwoordigers van de oudste politieke partij in Nederland te mogen ontvangen. Ook Zeeuwsch-Vlaan deren, langzamerhand het enige overge bleven overzese gebiedsdeel van Neder land, staat evenals de hele provincie Zee land aan het begin van een grootse ont wikkeling. De burgemeester gaf daarop een kort his torisch overzicht van Axel, waarbij hij in het bijzonder memoreerde de bevrijding van Axel in 1944 door de Polen en daar bij aanstipte de plicht van de Neder landse regering jegens onze Poolse be vrijders. Hij noemde het een nare zaak dat de gealieerden en ook Nederland zo weinig doen voor de vele Polen die in En geland en Canada in moeilijke omstandig heden verkeren en schetste daarbij ook de sociale positie van de aanvoerder van de le Poolse pantserdivisie en bevrijder van Axel generaal Maczek. Burgemeester van Dijke gaf de verzeke ring dat de eerste indruk dat Axel een overwegend agrarische gemeente is, mis leidend is. Zeker is de landbouw van groot belang doch de bevolkingsstatistiek leert dat ruim 70 procent van de werken de bevolking in de industrie en toeleve ringsbedrijven werkzaam is. De N.S.M., het grootste bedrijf in Zeeland na de Schelde in Vllissingen speelt daarbij een grote rol. Uitvoerig schetste burgemeester van Dijke ook de moeilijkheden bij de personeels voorziening en de huisvesting van de werkkrachten van deze grootindustrie. Ook de zuigkracht van België waar bin nen enkele jaren het hoogovenbedrijf van Sidemar 5000 mensen werk zal geven mag men niet onderschatten. Axel wil graag meewerken en staat zeer positief tegenover de herindeling van de gemeenten, al was het een wat bittere pil toen het provinciaal bestuur enkele jaren geleden zijn goedkeuring onthielt aan het Kanaalschap waarin alle gemeenten in de Kanaalzone behalve Terneuzen wilden gaan samenwerken, tot economische ont- LUSTRUM BEVRIJDINGSWANDELTOCHT Op 18 september a.s. organiseert de plaatselijke wandelsportvereniging „EMMA" haar vijfde be vrijdingswandeltocht. Deze wandeltochten die tot een jaarlijks terugkerend streekevenement zijn uit gegroeid, doen ook dit jaar weer enorme belang stelling verwachten. De bekendheid raakt steeds verder verbreid, gezien aanmeldingen binnen kwamen van prachtige wandelgroepen uit Mep- pel, Rekum en Borsbeek (B.) Ook Gorcum is van de partij en niet te vergeten de vele trouwe streekwandelverenigingen. Het gebruikelijke défilé voor burgemeester en wethouders ontbreekt ook niet op deze dag. De start heeft plaats aan het Gezellenhuis om 10.00 uur - 40 km; om 14.30 uur - 5, 10, 15, 20 km. Dank zij de spontane medewerking van de plaat selijke middenstand staan er weer prachtige prij zen ter beschikking. Gezelschappen en individuelen kunnen ziah nog opgeven bij J. Picavet, Beatrixstraat 39, Axel. BEVRIJDINGSHERDENKING Op zaterdag 18 september a.s. hoopt Axel weer de bevrijding door de Polen in 1944 te herden ken. Door de vereniging Axel-Polen is een herden kingsprogramma opgesteld dat luidt: 10.15 u.: Aankomst van de Polen uit Vlissingen 10.30 u.: Officiële ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur. 10.50 u.: Vertrek van het stadhuis. 11.00 u.: Kranslegging op de R.K. begraafplaats. 11.15 u.: Dito op de Algemene begraafplaats. 11.30 u.: Vertrek van de markt van de genodig den en de hoogste klassen van de scholen, ver gezeld van „Concordia naar het monument aan de Zeestraat. 11.40 u.: Kranslegging bij het monument door de officiële instanties, de scholen en particulieren (ook kinderen). Hierbij wordt door het Her vormd kerkkoor het Poolse volkslied en het Wil helmus gezongen. 14.30 u.: Afnemen van het défilé van de bevrij dingswandeltocht voor het stadhuis. 15 u.: Kranslegging bij het Poolse Kruis. 16 u.: Samenkomst van „Axel-Polen" met geno digden voor een vertoning van dia's over de bevrijding. (Deze samenkomst wordt om 8 uur herhaald voor genodigden). 19.30 u.: Prijsuitreiking bevrijdingswandeltocht in het Gezellenhuis. 20.00 u.: Concerten op de markt. 22.15 u.: Vertrek der Poolse gasten. Aangezien Axel-Polen dit jaar haar twintigjarig bestaan viert, heeft het bestuur gemeend de leden en andere speciale genodigden een dia-voorstel ling aan te bieden, die de feiten die zich bij de bevrijding voordeden weer in herinnering brengt. Getracht zal worden om in de weken die volgen op de bevrijdingsherdenking nog enkele voorstel lingen te geven voor degenen die geen lid zijn en toch belangstellen in genoemde feiten. CHRISTELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK NIEUWE AANWINSTEN Studieboeken Burger D., Galileo Galilei. Donker Anthonie, V in vers. Ebeling G„ Christelijk geloof. Eysenck H. G„ Wat is uw I.Q. Fabre M„ Geschiedenis van het verkeer te land. Geyl P. C. A., Figuren en problemen (dl. 2). Grzimek B„ Wij dieren zijn nu eenmaal anders. Hamelink J„ De eeuwige dag, Kunstgeschiedenis der Nederlanden (dl. 9). Maatschappelijk werk (dl. 2). Mandel G„ Ro maanse en gotische miniaturen. Materie. Pless- ner H., Lachen en wenen. Reichen Gh. A„ Ge schiedenis der sterrenkunde. Rheenen J. van, Schildpadden. Schmid-Tannewald K„ Pozuzo. Slob W„ Pony's en kleine paarden. Vaux R. de, Hoe het oude Israël leefde. Veer P. van 't, Daen- dels, maarschalk van Holland. Venstermans J„ August Vermeylen. De vogels. White W. S„ Lyndon B. Johnson. Het wonder van het mense lijk lichaam (dl. 2). Buitenlandse romans Bates H. E„ A moment in time. Droit M„ Le retour. Rinser L., Septembertag. Trevor E„ The flight of the Phoenix. Romans Bhattacharya Bhabani, De wereld wacht een wonder. Bomans G., Op het vinkentouw. Chris tie Agatha, Kerstmis van Poirot. Derby M„ Ren- dez-vous in Singapore. Fabricius Johan, Half bloed. Jongejan-de Groot C. Th„ Harry's be stemming. Knudsen P., De ondergang van Pom- peji. Maclean A„ Poolbasis Zebra. Merle R„ De oorlog in 'n weekend. Oosterbroek-Dutschun A„ Wie kent het eigen hart? Stempels K„ Rook in het hoofd. Verburg G„ Anak-anak mas. Wallace E„ Het gezicht in de nacht. Williams J„ Dromen zijn niet te koop. Zweig S„ Magellan. Jeugdboeken Allan M. E., Tracy zoekt vriendinnen. Blonay P., Het geheim van de ivoren boot. Bruyn M„ Het lied van Jan Joris. Door de wijde wereld (dl. 7). Eyk H.van, Mijnbeer Carles op avon tuur. Farley W„ Flame, de hengst van het eiland Azul. Guillot R„ Kpo de panter. Holm A., Da vid ontdekt de wereld. Kruss J„ Het wonderta- pijt. Mac Vicar A„ De verdkenen planeet. Mott C. en L. B. Baisden, De jeugd op verkenning in boek en bibliotheek. Nortje P. H„ De groene stuiter. Pothast-Gimberg C. E„ Het handje van Fatimah. Quak L„ Tóch met vakantie. Remoor- tere J. van Gers grote reis. Tschukowski K„ De gestolen zon. Tjeschow A„ Kasjtanka. Wit K. de De mooiste zeepbel van de wereld. Zandstra E., Allard Morrema. MATER AMABILISSCHOOL KANAALZONE In september zal de „Mater Amabilisschool" van start gaan. Deze school staat open voor meisjes van 17 jaar en ouder. De cursus welke wordt gegeven te Sas van Gent en Terneuzen duurt twee jaar. Van september tot en met mei zal iedere donder dag een lesavond worden gegeven. Het lesgeld bedraagt 1,per avond, terwijl de eventuele buskosten gedeeltelijk worden vergoed. Het programma is veelzijdig. Om enkele te noe men: opvoedkunde, medische raad, kinderverzor ging, ziekenverpleging, smaakontwikkeling, maat schappelijke vorming, godsdienst, zang, muziek, dans, koken, naaien, handenarbeid, vrije expressie. Excursies zullen worden georganiseerd naar ten toonstellingen, film en toneelavonden, make-up demonstraties, bloemschikken, fotografie e.d. Na opgave volgt bericht omtrent de aanvangs data. Voor de plaatsen: Sas van Gent, Westdorpe, Overslag, Zuiddorpe en Philippine bij mevr. T. Wijne-Verwilgihen, Buitenweg 25, Sas van Gent, telefoon 01158-651. Voor de plaatsen: Axel, Sluiskil, Terneuzen bij mej. B. Baars, Johan Willem Frisostraat 9, Ter neuzen, telefoon 01150-3435. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 11 september 1965 door mevrouw Moerdijk-Vanderswalm van 15.00 tot 16.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" P. Benois 2. Preludium Staf Nees 3. Hongaars volkslied en hymne 4. Volkslied van Mons voor beiaard bewerkt door Staf Nees 5. Impromptu (voor beiaard Leon Henry 6. Gavotte Pastorale (voor beiaard) Leon Henry 7. Variaties voor beiaard over: „Des winters als het regent" Edw. Loos 8. Herfstklanken 9. Tambourin J. Ph. Rameau 10. Tune: „Dan zal de beiaard spelen" LOODGIETER VIEL VAN LADDER 11-12 SEPTEMBER: Dokter Schiltman. ZONDAG 5 SEPTEMBER: Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. A. Kuyper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10 en 2.30 uur leesdienst. GEBOORTEN 7 aug. Tom J. M. Notebaert. 15 aug. Stefanie M. Marti Vereecke. 17 aug. Patrick B. L. Lam bert. 19 aug. Dorothea C. C. Geradts. 20 aug. Jacqueline M. E. Baecke. 26 aug. Alex F. Ver- bunt. 27 aug. Roland E. v. d. Vijver. 28 aug. Monique'H. Kanits. 8 aug. Adriana E. van Ham. 9 aug. Jan J. Harms. 31 aug. Gilles de Jonge. 11 aug. Sjoke van Houten. 23 aug. Geertruida Goossen. 26 aug. Jan K. de Kraker. OVERLEDENEN 6 aug. G. L. v. d. Casteel e.v. J. E. Bondewel. 5 aug. D. A. Naeye w.v. H. Willemsen. 23 aug. T. de Graaf, e.v. J. v.d. Heuvel. 2 aug. A. G. S. van Kerkvoort e.v. J. D. Jansen; 26 aug. L. P. Marijs, e.v. N. van Luijk; GEHUWD Th. L. C. Rietveld en L. M. de Moor. A. Dophe- mont en N. M. Verschelling. A. T. J. J. van de Laar en L. J. E. Mattheijssen. M. M. de Pan en M J. van Cadsand. W. F. E. Allonsius naar Zelzate. W. E. van de N. P. A. Geene met 2 gezinsleden naar Hilver sum. L. Zaman naar Breda. G. M. P. Borgt naar Hulst. C. F. Bukacki naar Lichtenvoorde. A. van Kampen en echt. naar Westdorpe. B. G. Seghers naar Middelburg. A. J. van de Vijver naar Ter neuzen. M. Verpoort naar Hulst. H. Zeelenberg naar 's-Gravenhage. A. Kats met 5 gezinsleden naar Leiderdorp. W. J. de Waal naar Koewacht. I. J. Janssen naar Kapelle. L. Schuitvlot naar Breda. J. M. de Feijter naar Dronten. K. G. Og- gel naar 's-Gravenhage. N. J. Jansen naar Mid delburg. C. Naeije naar Rotterdam. P. W. Die- leman naar Groningen. M. van Cadsand naar Terneuzen. H. de Jager met 3 gezinsleden naar Emmeloord. F. van Poelje naar Oostkapelle. VESTIGING IN DE GEMEENTE B. J. Dankaart van Vogelwaarde. J. J. M. van Esbroek van Terneuzen. M. E. Ramselaar van Veldhoven. A. Dophemont van Vogelwaarde. J. E. Mariman van Breda. E. A. Verleysen van Breda. B. F. Strooband van St. Jansteen. R. P. de Bruijn van Terneuzen. M. Sturm van St. Jan steen. Ph. de Dobbelaere van Sas van Gent. E. B. F. de Dobbelaere van Sas van Gent. A. Fer- ket van Utrecht. E. A. M. van Lieshout van St. Oedenrode. A. M. Verberkmoes van 's-Graven hage. A. P. Hamelink van Eindhoven. J. Koole van Koudekerke. M. T. Hille'brand van Koude- kerke. M. L. Koole van Koudekerke. L. T. Koole van Koudekerke. A. Hamelink van Zaamslag. A. A. van Lare van Schoondijke. W. K. Broekhoven van Terneuzen. J. C. E. de Doelder van Terneu zen. K. den Beer van Puten. A. Simon van Ter neuzen. M. A. Verhoeven van Zaamslag. M. Rie- mens van Den Helder. D. Borgman van Delfzijl. M. G. Wessels van Delfzijl. R. E. Borgman van Delfzijl. A. E. Borgman van Delfzijl. E. J. Borg man van Delfzijl. H. E. Borgman van Delfzijl. G. K. de Feijter van Middelburg. H. L. Hazel- hoff van Zaandam. E. Huisman van Zaandam. M. Breedveld van Rotterdam. VERHUIZINGEN BINNEN DE GEMEENTE C. L. J. van Hecke met gezin naar Drieschouwen 19. M. Kaijser en echt. naar Drieschouwen 11. A. M. Adam naar Bachstraat 27. F. F. van Acker naar Drieschouwen 15. E. P. de Nijs met 3 kinderen naar Drieschouwen 15. G. O. Ambrosini en gezin naar v. Gistellelaan 90. P. Hamelink en echt. naar Bachstraat 29. A. P. Hoogstraate en gezin naar Bachstraat 31. A. J. Meeuwse en gezin naar Bachstraat 33. P. Kaijser naar Gen. Meijerstraat 9a. A. Koekkoek naar Nieuwendijk 12. N. M. Verschelling naar Mo lenstraat 9. P. L. Marijs naar Bylocquestraat 63b. L. Dieleman naar Zeestraat 4bov. M. Ka- merik naar Hospitaalstraat 29. B. Vlaming met echt. naar Oosterstraat 35. A.R.-KAMERLEDEN BEZOEKEN ZEELAND

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2