Kwart eeuw geleden woedde slag om Engeland. AARDGAS volgend jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 79e Jaargang No. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Engeland herdenkt moed van enkelen. Nooit heeft een land meer in spanning, een stad meer in gevaar verkeerd dan Engeland en Londen in het najaar van 1940. Terwijl op het Europese vasteland de Duitse legers elike tegenstand zonder veel moeite oprolden, leek alleen Enge land nog een vuist ter verdediging te kun nen opheffen en dat nog vooral dank zij de natuurlijke hindernis van het Kanaal, dat in de weg lag van de oprukkende Duitse infanteristen. Terwijl de Duitse grondtroepen zich op de maten van het ,,Wir fahren gegen Engeland" voorbereid den op de overtocht, probeerde de Duit se luchtmacht het Britse eiland stormrijp te maken. Dag in dag uit dreunden de motoren van de EKuitse bommenwerpers en jachtvliegtuigen boven de Noordzee op weg naar Engeland en Londen. Dit lucht gevecht, dat zijn weerga in de nog jonge geschiedenis van de luchtvaart niet kende, zou de geschiedenis ingaan als de ,,Slag om Engeland". Nog altijd spreekt de strijd de verbeelding aan. De Britten wonnen dit gevecht ondanks hun nume rieke minderheid in de lucht, hun aan vankelijk verouderde materiaal. Maar het ging ten fcoste van grote offers. Het En gelse Fighter Command verloor 466 jachtvliegtuigen, 231 Britse piloten kwa men om het leven. Dit alles in nauwelijks veertien dagen. In die rampzalige maanden van 1940 was de Britse luchtmacht de enige pijler on der de verdediging van Engeland, het laatste 'bolwerk van het vrije Europa. In de havens van Nederland, België en Noord-Frankrijk werkten de Duitsers aan hun operatie „Seelöwje", de voorgenomen invasie van Engeland. Bijna een half mil joen soldaten stonden gereed om het „Wir fahren" werkelijkheid te maken. Het wachten was op de „Luftwaffe". Deze moest de absolute heerschappij boven de invasiestranden in handen krijgen. Een aanval zou anders onherroeppelijk mis lukken. Dat beseften de Duitse generaals maar al te goed. Vooral eind augustus zag het er naar uit, dat de Duitse opzet zou slagen. Steeds weer opnieuw moesten de Britse jachtvlie- gers de lucht in om de Duitse invallers te lijf te gaan. Dodelijk vermoeid streden zij hun wanhopige worsteling. De Haw ker Hurricane was nauwelijks opgewas sen tegen de Duitse Focke Wulfs en Messerschmidts. De vurige Spitfires zou den pas later in voldoende hoeveelheden beschikbaar komen. De aanvallende Duit sers hadden het vooral gemunt op de Engelse vliegvelden en vliegtuigfabrieken. Waren zij hiermede doorgegaan dan had het er voor Engeland somber uitgezien. Luchtmaarschalk Lord Dowding, bevel hebber van het Engelse Fighter Command moest eind augustus constateren, dat de RAF vrijwel aan het eind van zijn krach ten was gekomen. De redding kwam uit onverwachte hoek. Van de Duitsers zelf. Zij veranderden van tactiek. Op 3 sep tember 1940 had in het bezette Den Haag de bespreking plaats, die de uitslag van de „Battle of Britain" zou bepalen. Go- ring, de opperbevelhebber van de Duit se luchtmacht, ontmoette in de residentie zijn bevelhebbers Albert Kesselring en Hugo Sperrle. Qit waren de commandan ten van de Luftflotte II en III. Zij be schikten samen over ongeveer 2.500 vlieg tuigen - jagers, bommenwerpers en de gevreesde Stuka's. Deze twee en een halfduizend vliegtuigen vormden de kern van de Duitse luchtmacht, welke op En geland werd gericht. G°ring was onge rust geworden. De Engelse jagers scho ten de Duitse toestellen uit de lucht in een verhouding van 1 op 2. Göring be schikte niet over de inlichtingen, die hem konden vertellen dat de RAF er zo slecht aan toe was. Volgens hem wees niets op een snelle nederlaag van de Engelse luchtmacht boven het Kanaal en Zuid- Engeland. Hij wilde een wijziging van de tactiek. Niet de Engelse vliegtuigen en luchtmachtinstallaties, maar de Engelse steden - vooral Londen - moesten de eer ste doelwitten voor de Duitse vliegtuigen worden. Vooral Sperrle schijnt zich nogal tegen deze verandering te hebben verzet. Tevergeefs. Er wps een week tevoren iets voor gevallen, dat Göring (met achter zich Hitier) vastbesloten had gemaakt. De Engelsen hadden Berlijn gebombar deerd! De Duitsers hadden het zelf - per vergissing - uitgelokt. Op 24 augustus had een eskader Duitse bommenwerpers dor een navigatiefout bommen laten val len op Londen. Een dag later stuurden de Engelsen een groep bombardements vliegtuigen naar Berlijn. Vooral het bom bardement van hun hoofdstad wilden de Duitsers wreken. De Blitz" tegen Londen begon op 7 sep tember. Meer dan vijftig dagen en nach ten achtereen zou de Britse hoofdstad tel kens door gemiddeld tweehonderd bom menwerpers worden aangevallen. Ten koste van twintigduizend doden. De ver andering van tactiek gaf de RAF de no dige adempauze. De Engelse piloten kre gen hulp van de radarstations, de radio- gevechtsleiding functioneerde veel beter. Het hoogtepunt van de luchtoorlog viel op 15 september. Dat was de dag waar op de beslissing viel. Aan de overkant van het Kanaal formeerde de Duitse lucht macht een groot aantal eskaders voor een grote aanval op Londen. De Engelse Group nummer 11 en Group nummer 12 verzamelden zich boven Zuid-Engeland om de Duitse aanvalsgolven op te vangen. Een eskader van 60 Spitfires werd boven Londen in reserve gehouden. Het resultaat van de botsing was een niet mis te ver stane overwinning voorde Engelsen. Meer dan vijftig Duitse jagers en bom menwerpers werden neergeschoten tijdens de luchtgevechten, welke uren hebben ge duurd. Dit was niet het belangrijkste. Neen, vrijwel geen enkel D(uits vliegtuig slaagde er in Londen te bereiken. Het Engelse overwicht in de lucht was voor goed bevestigd. De Duitsers zagen dat in. Operatie „Seelöwe" werd afgelast. De moed van enkelen had Engeland gered. Kantoorbedienden, infanteristen, hand werkslieden, allen beneden de twintig, die in korte tijd tot vlieger waren omge schoold, hadden door hun doorzettings vermogen de Slag om Engeland gewon nen. De Duitse bombardementen zouden nog maanden doorgaan, maar nooit meer zou het hakenkruis de lucht boven Enge land beheersen. MET SAS VAN GENT VOOROP IN AXEL BEGON VOORLICHTING AAN GEBRUIKERS De N.V. Zegam heeft gisterochtend in de Evertsenstraat te Axel haar eerste aardgasvoorlichtingscentrum annex toon- kamer voor het publiek opengesteld. Dit met het oog op de op handen zijnde om schakeling op aardgas, die in Zeeuwsch- Vlaanderen in de periode maart tot sep tember 1966 zijn beslag zal krijgen. Sas van Gent, dat tot nog toe is aangewezen op flessegas, zal dan de eerste gemeente in Zeeland zijn, die (in maart (1966gaat profiteren van de Groningse gasbel. In de afgelopen maanden is in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds een behoorlijke hoeveel heid voorbereidend werk verricht. In tal van plaatsen werden de in gebruik zijnde gastoestellen geregistreerd, terwijl men momenteel bezig is met het huis-aan-huis testen van de binnenleidingen, meters en kranen. Tevens heeft men de gebruikers en gebruiksters op de hoogte gesteld van de consequenties van de komst van het aardgas. Consequenties die er op neer komen dat de thans in gebruik zijnde gas toestellen moeten worden omgebouwd of vervangen. Als het toestel niet al te oud is, zal om bouw op aardgas vrijwel altijd mogelijk zijn. Deze ombouw gebeurt gratis. Het is voor de gemeenten (die de kosten dra gen) een kostbare geschiedenis. Om die te vermijden heeft men een aantrekkelijke regeling uitgedacht: de gebruiker krijgt de gelegenheid zijn toestel in te ruilen te gen een nieuw, waarbij een hoge inruil- premie wordt toegekend. Juist om deze inruil te propageren en te bevorderen zal de Zegam in de komende periode in vrij wel alle belangrijke plaatsen voorlichtings centra met toonzalen inrichten. Het centrum, dat gisteren in Axel haar deuren voor het publiek opende, zal tot 12 oktober geopend blijven. Terneuzen en Hulst zijn daarna als volgende plaat sen in de gelegenheid kennis te maken met de diverse soorten (en merken) aard gastoestellen. Bovendien is er een belang rijke plaats ingeruimd voor aardgasver warming. Belangrijk argument daarbij is dat de kosten van het stoken van aard gas ongeveer de helft bedragen van an traciet, zo wordt in het voorlichtingscen trum gesteld. Men noemde het gisteren in het voorlichtingscentrum belangrijk dat ook diegenen die niet van plan zijn een nieuw gastoestel te kopen, toch een be zoek aan de toonkamer brengen. Men weet dan namelijk hoeveel ombouwsets er besteld moeten worden voor de oude toestellen die in gebruik blijven. SLUISKILGAS De nieuwe gasfornuizen, -geisers en -ka chels die via het voorlichtingscentrum worden geleverd (binnen drie maanden) zijn voorzien van z.g. universeelbranders, die in principe het gebruik van iedere gas soort mogelijk maken. Vjoorlopig zijn ze nog afgesteld op het gebruik van Sluis- kilgas, maar de ombouw op aardgas is bij deze toestellen een kwtestie van hooguit een half uur geworden. De bijbehorende ombouwset wordt reeds bij de aflevering bijgevoegd. De inruilwaarde van de „ou de" gastoestellen ligt bijzonder hoog. Te meer omdat men de uitgespaarde om bouwkosten vrijwel geheel ten goede doet komen aan de gebruiker. Om enkele voor beelden te noemen: bij aankoop van een 4-vlams gasfornuis levert een 3-vlams komfoor 90,— op. Datzelfde drievlams komfoor levert nog altijd 59,— op, als men er een nieuw drievlams komfoor voor in de plaats neemt. De inruilpremies voor fornuizen kunnen maximaal 125,be dragen. De belangstelling voor de toonzaal in Axel was gisteren - dus de eerste dag - reeds bijzonder groot. Heft aanjtal aansluitin gen bedraagt in deze gemeente bijna 2000. In het gehele oosten van Zeeuwsch- Vlaanderen moeten er zo'n 8500 aanslui tingen worden nagegaan. Gemiddeld heeft men per aansluiting de beschikking over twee toestellen, zodat in totaal in Z. Vlaanderen 17.000 tot 20.000 apparaten moeten worden omgebouwd c.q. vervan gen. Daarbij komen dan nog de z.g. buta- gasgebieden (o.a. Sas van Gent en Zaam- slag) die medio volgend jaar ook de be schikking zullen krijgen over aardgas. In het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen zal de omschakeling minder snel gaan. In de eerste plaats zal de aardgasleiding moeten worden doorgetrokken en voorts zal de Zegam in plaatsen als Oostburg, Breskens en Sluis de gaslevering moeten overnemen van Belgische concessionaris sen. Langs de Scheldestromen was afwezig wegens ziekte) benoemd tot gemeentesecretaris. De heer Haak zal op 1 oktober a.s. als zodanig in functie tre den. Hij is de opvolger van de heer J. W. Kusee, die de gemeente op dezelfde da tum zal verlaten, om vervolgens als grif fier in dienst te treden van het Water schap Axeler Ambacht. De heer Haak werd op 20 september 1925 te Zaamslag geboren. Hij trad bij de ge meente Zaamslag in dienst als volontair. Later werd hij leerling-ambtenaar, daar na tweede ambtenaar en tenslotte - in 1960 - eerste ambtenaar ter secretarie. Hij is vrijgezel. De heer Haak heeft vrij weinig bemoeienis met het verenigings leven. Hij ds nog secretaris-penningmees ter van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Hij stond eerste op de voordracht. De heer E. J. Does, eveneens ambtenaar ter secretarie, tweede. De nieuwe secretaris hoopt van zijn func tie „alles te maken wat er van te maken valt". De dreiging van de komende her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen waar bij Zaamslag mogelijk zal worden opge deeld tussen Terneuzen en Axel, zal daar bij geen handicap voor hem zijn. „Ik trek me daar nog niet veel van aan. En wde weet, kan de dreiging nog worden afge wend", vertelde hij ons. Tijdens dezelfde vergadering verleende de raad eervol ontslag aan de heer J. W. Kusee als gemeentesecretaris en als amb tenaar van de burgerlijke stand. Het ging niet helemaal van harte. „Het is moei lijk, zo iemand te moeten afstaan. Maar we gunnen hem zijn promotie van har te", vertolkte de heer H. de Feijter (SGP) de gevoelens van de vroede vaderen. De heer Kusee is 26 jaar secretaris van Zaamslag geweest. Tijdens de eerstvolgende vergadering van de raad zal men afscheid van hem nemen. Tevens zal bij die gelegenheid de nieuwe secretaris worden geinstalleerd. In de va cature van een ambtenaar van de burger lijke stand zal nog moeten worden voor zien. De raad van Zaamslag heeft tijdens de gistermiddag gehouden openbare verga dering de heer J. J. Haak met algemene stemmen (10, wethouder J. van Cadzand Naar van officiële zijde is bevestigd, zal de sluiting van de Oosterscheldebrug op dinsdag 5 oktober a.s. plaats vinden. Op deze datum zal het laatste brugdeel wor den geplaatst aan de zijde van Schou- wen-Duiveland. De sluiting welke met enig ceremonieel zal plaats vinden, zal onder andere wor den bijgewoond door de commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. Het ligt verder in de bedoeling dat de burgemeesters van Zierikzee en Kortge- ne na de sluiting elkaar op het landings- hoofd de hand zullen drukken. De aan nemerscombinatie die het werk uitvoert, streeft er naar zoals wij hebben gemeld, de brug in de week voor Kerstmis voor het verkeer open te stellen. De première van de speelfilm „Schoppen aas", die wordt geproduceerd door de Zeeuwsch-Vlaamse amateur filmorganisa tie, is uitgesteld. De eerste vertoning van de 30 minuten durende rolprent zou plaats hebben gehad op 4 september a.s. in het klein patronaat te Hulst, maar moet on geveer een maand worden verschoven. De kwaliteit van enkele opnamen bleek te slecht, zodat men onlangs enkele herop namen heeft moeten maken. De film is overigens al grotendeels gemonteerd. De kwaliteit van de opnamen laat veelal wei nig te wensen over. Inmiddels is komen tast te staan dat de rolprent zal worden vertoond tijdens amateur-filmfestivals, die einde dit jaar zullen plaats vinden in Tel Aviv en Johannesburg in Zuid-Afrika. Naar regisseur Henk Wentzler uit Hulst meedeelde zal de Zevlafo in de komende jaren nog enkele - korte - speelfilms ma ken. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERD/ ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 HoofdredaktieJ. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. J. HAAK BENOEMD TOT SECRETARIS VAN ZAAMSLAG OOSTERSCHELDEBRUG OP 5 OKTOBER DICHT PREMIERE VAN „SCHOPPENAAS" UITGESTELD

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1