GEMEENTERAAD VAN AXEL BRABANTS WATER NAAR ZEELAND Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 79e Jaargang No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dinsdagavond kwam de raad van Axel in openbare zitting bijeen. Afwezig waren de heren Vink (K.V.P.) en Dekker (C.H.U.) resp. wegens ziekte en vakantie. De notulen worden overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. Voor de zoetwatervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen vanuit Noord-Brabant is in ont werp een 150 km lange transportleiding, die begint bij Heusden aan de Bergsch Maas, via Geertruidenberg en langs Roosendaal loopt en door de Schelde naar de Braakman spaarbekkens gaat. Dit plan is de nieuwste ontwikkeling in de zoetwatervoorziening van Zeeland beneden de Schelde. In de uitgestrekte Braakmanpol ders naderen op een terrein van ruim 120 ha de spaarbekkens van de Zeeuwsch-Vlaamse waterleidingmaatschappij hun voltooiing. In de drie kunstmatige kommen, met een to tale inhoud van bijna zeven miljoen kubieke meter, zal zoet water uit de Beligsche Isabella- en Zwartesluiswatering worden op gevangen, dat anders via de Braakmankreek in de Westerschelde zou wegvloeien. Om aan het enorm stijgende industriële en ook huis houdelijke watergebruik in Zeeuwsch-Vlaan deren het hoofd te kunnen bieden, is deze be perkte Belgische leverantie van oppervlakte water vele malen ontoereikend. De mogelijk heden tot opvoering van de waterproduktie in eigen streek zijn reeds alle benut, zodat men nu voor een verdere verruiming aangewezen is op een deel van de in West-Brabant aan wezige reserves aan grondwater en op het aanvoeren van oppervlaktewater daarvandaan. Wanneer de zinker onder de Westerschelde zal zijn gelegd, zal Westbrabants grondwater, dat de beste kwaliteit van Nederland bezit, al naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen stro men. Wat de aanvoer van oppervlaktewater betreft zijn nog diepgaande studies en uit voerige besprekingen op provinciaal niveau gaande. Zeeuwsch-Vlaanderen zou opper vlaktewater willen betrekken uit het Mark- en Dintelgebied, maar ook uit andere delen van Noord-Brabant. Voor dit bactereologisch on zuivere water zijn in de Westerscheldezinker al speciale buizen voorzien. In deze plannen past ook de genoemde transportleiding. „De tijd is gekomen dat op provinciaal niveau een verdeling van de nog aanwezige reserve capaciteit der waterwinplaatsen in Noord- Brabant tussen de provincies Zeeland en Noord-Brabant tot stand zal komen, waarbij de industriële belangen der beide provincies dienen te worden afgewogen", aldus het jongste verslag van de Zeeuwsch-Vlaamse waterleidingmij. De zinker in de Westerschelde betekent te vens de uit veiligheidsoverwegingen zo ge wenste verbinding tussen de waterleiding aan beide oevers van de Schelde, waardoor een onderlinge hulpverlening op grote schaal tus sen meerdere waterleidingbedrijven wordt mogelijk gemaakt. Landelijk gezien is het industrieël waterver bruik 25 procent van de totale afname. In Zeeuwsch-VIaanderen echter verwacht men in 1970 cijfers van 4,6 miljoen m3 voor huis houdelijk en van 40 miljoen voor de in dustrie, In de Braakman is bekken no. 1 met een in houd van twee en een 'half miljoen m3 en een uitgebreide technische apparatuur al in ge bruik. Het staat via een open kanaal tot de grens en verder met een buisleiding in ver binding met het Belgische watergebied. De bekkens 2 en 3, die worden omringd met dij ken van 12,3 meter hoogte en die een in houd hebben van resp. 2,25 en 1,75 miljoen m3, zullen dit jaar nog gereed komen. Sinds 1960 is al een proefbekken van 65.000 m3 in gebruik. Er is terrein voorhanden om het gehele complex nog uit te breiden. Vanuit Brabant zullen de enorme reservoirs slechts twee keer per jaar gevuld kunnen worden, t.w. in de regentijden van de herfst en lente, wanneer de rivieren buiten hun oevers tre den. Langs de Scheldestromen Aanbesteding aanleg veerhaven Perkpolder Woensdag is in het bureau van rijkswaterstaat Zeeland te Middelburg de bouw van een aanleginrichting met bijkomende werken voor de veerhaven te Perkpolder aanbesteed. Voor het eerst kregen de inschrijvers hier de keus om in te schrijven met en zonder ver rekening van de post sociale lasten. De uitslag van deze aanbesteding luidt 1 Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk 2.987.000 (zonder post sociale lasten), 2.987.000 (met post sociale lasten. 2. A. v. d. Straaten jr. aannemingsbedrijf te Hans- weert 3.300.000 en 3.380.000 3. Van der Vorm aannemingsbedrijf N.V. te Rotter dam, 3.400.000 en 3.450.000 4. N.V. aannemingsbedrijf Hillen en Roozen te A'dam 3.478.000 en 3.540.5. Dirk Verstoep te Den Haag 3.525.000 en 3.575.000. 6. A. Faas aannemingsbedrijf te Amsterdam 3.555.000 en 3.605.000 7. N.V. aannemingsmij. v.h. N. J. Strijland te Uithoorn 3.575.000 en 3.625.000 8. N.V. Hei- en Bouwbedrijf GEKA te Dord recht 3.600.000 en 3.650.000 9. A. Keizer te Amsterdam 3.610.000 en 3.660.000 10. Firma A. Verhage aanne mingsbedrijf te Breda 3.625.000 en 3.674.000. 11. Firma De Ruijsscher te Bier vliet 3.660.000 en 3.710.000 12. Ko ninklijke Nederlandse maatschappij voor ha venwerken te Amsterdam 3.670.000 en 3.720.000 13. N.V. Visser en Smits aan nemingsmij te Papendrecht 3.698.000 en 3.738.000 14. N.V. aannemingsbedrijf v.h. firma B. N. van Noordenne te Hardinx- 33e Nationale Trekpaardententoonstelling In het Ere-Comité van de Nationale Trek- paardententoonstellng, dat onder Voorziter- schap staat van Z.K.H. Prins Bernhard, heeft o.m. ook zitting genomen Z.Exc. Mr. B. W. Biesheuvel, Minister van Landbouw en Vice- Minister President. Deze drie en dertigste nationale show zal o.m. door het groot aantal inzendingen - meer dan 500 van de beste trekpaarden uit het gehele land, 100 Haflingerpaarden en een keurkollektie Shtland Ponies, alsmede door toevoeging van verschillende aparte demon straties een bijzonder luisterrijk karakter dra- De tentoonstelling wordt gehouden op vrijdag 17 en zaterdag 18 septmber a.s. te 's-Her- togenbosch. veld 3.700.000 en 3.740.000 15. E. Blok te Rotterdam 3.700.000 en 3.755.000 16. Jan de Oude aannemings- bedr. te Biervliet 3.700.000 en 3.750.000; 17. Volkers Beton N.V. te Sliedrecht 3.718.000 en 3.770.000; 18. aanne mingsbedrijf firma Swets Bzn te Hardinx- veld-Giessendam 3.750.000 en 3.810.000; pO. Firma K. Plieger te Lexmond 3.760.000 en 3.820.000 21. Geerdink aannemings bedrijf te Rotterdam 3.830.000 en 3.880.000 22. N.V. v.h. J. N. Dekker en Zn. te Papendrecht 3.860.000 en 3.910.000 23. N.V. aannemingsmij v.h. gebr. E. van Luiing te Wouwbrugge 3.925.000 en 3.975.000 24. Algemeen aann.bdr. Haverland te Zwolle 3.935.000 en 3.990.000. Zaamslag krijgt nieuwe gemeentesecretaris De gemeenteraad zal tijdens de op dinsdag middag 31 augustus te houden vergadering worden geconfronteerd met een voorstel van b. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. W. Kusee als gemeente secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand met ingang van 1 oktober. De heer Kusee werd onlangs benoemd tot griffier van het waterschap Axeler Ambacht. Tevens zal de raad een nieuwe gemeentesecretaris moe ten kiezen. De heer J. J. Haak staat als eerste op de voordracht, de heer C. J. Dees als twee de. Beide kandidaten werken momenteel als ambtenaar op de secretarie van de gemeente Zaamslag. Poging tot inbraak in Temeuzens benzinestation. De Groninger politie heeft de 23-jarige ma chinist van de kleine handelsvaart J. E. H. te Groningen gearresteerd op verdenking van twaalf inbraken of pogingen daartoe in Gro ningen en elders in het land. De meeste in braken, overigens met weinig buit, pleegde hij in Groningen. Verder heeft hij bekend in juli te hebben ingebroken in Zwijndrecht waar hij 1200 gulden buit maakte. Voorts poogde hij in te breken in een gebouw in de vlot- haven te Amsterdam, een Shell-benzinestation te Terneuzen en in een kantoorgebouw daar. Dit geschiedde toen zijn schip voor de wal lag. De man is ingesloten en zal voor de of ficier van justitie worden geleid. Belgisch schip gezonken in de Oosterschelde. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur is in de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse het Belgische m.s. „Elfra" (1700 ton) gezonken, dat op weg was naar Gent met een lading zand. Schipper K. de Haan, zijn vrouw en vijf kinderen konden ternauwernood worden gered door de bemanning van de Nederlandse sleepboot „Atlas". Bij laag water zou men trachten het schip leeg te pompen. De bergingsvaartuigen „Inkt vis" en „Tijgerhaai" van het bergingsbedrijf L. Polderman uit Hansweert zijn daarmee be last. Streekploegwedstrijd Oost - Z .Vlaanderen bij Zaamslag. Op zaterdag 28 augustus zal de jaarlijkse ploegwedstrijd voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren worden gehouden. Dit jaar heeft men een perceel „tarwestoppel" van de heer M. Pateer van de „Kraaghoeve" langs de weg van Ter- neuzen naar Zaamslag beschikbaar. Tussen de (ploeg)bedrijven door zullen grond bewerkingswerktuigen worden gedemon streerd. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERD/ ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 2,90. Andere plaatsen f 3,90 Buitenland f 4,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN: Ten aanzien van een schrijven van G.S. d.d. 21 juni 1965, inzake salarismaatregelen per 1 juli 1965 voor de gemeentesekretarissen, gemeente ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand merkt de heer Oggel (G.P.V.) op het vreemd te vinden, dat dit niet als normaal agenda punt de raad is gepasseerd. Het college blijkt echter in tijdnood te zijn gekomen en gezien het onderwerp gemeend de raad niet in een extra ver gadering te moeten bijeenroepen. Aankoop panden Hospitaalstraat 27 en 29. De heer Oggel merkt op dat uit een en ander niet blijkt dat deze aankoop in het saneringsplan valt wat impliceert dat de 80 procent regeling niet van toepassing is. Worden we later hier niet mee geconfronteerd. De Burgemeester beantwoord deze vraag beves tigend. Wel zal getracht worden deze aankoop over te brengen van het exploitatieplan West en Oost naar het saneringsplan. Het hlijkt nu reeds dat hogere instanties hier niet onwelwillend tegenover staan. MEDEDELINGEN Wat betreft punt c. onderhoud woningen Julianastr rijzen nog enkele vragen. P. van Bendegem (C.H.U.) dringt er op aan toch zeker die woningen die niet in het saneringsplan vallen snel op te knappen. Wethouder C. van Bendegem wil liever spreken over de slechte toestand als het slechte onderhoud van de woningen. Maar volgens hem is er een flinke investering nodig om de woningen enigs zins op peil te houden. Hij zou ook de woningen die in het saneringsplan vallen in de verbeteringen willen betrekken. Maar de moeilijkheid is dat er geen geld beschikbaar is. Hij lichtte dit aan de hand van cijfermateriaal nader toe. Uitgegeven werd in 1964 12.796.79 tegen een inkomen van 7.200,—, waarbij 5.000,— werd bijgepast uit het onderhoudsfonds. In het eerste halfjaar van 1965 werd reeds 5.633,32 uitgetrokken. Ook zijn reeds enkele posten het bureau gepasseerd, wat samenvattend betekent dat er nu nog 2.300, beschikbaar is. Ook wijst hij erop dat voor aan het schilderwerk te kunnen beginnen het nood zakelijk is eerst ramen en deuren qua houtwerk op te knappen. Verder brengt hij onder de aandacht dat de slechte toestand van de schoorstenen tot een uitgave van 8.000,heeft genoopt. VASTGESTELD wordt uiteindelijk de her ziening uitbreidingsplannen Oost en West '65. Toelichting De vigerende uitbreidingsplannen oost en west voorzien niet voldoende in de realisering van twee belangrijke concrete bouwplannen aan de Hospi taalstraat en de Buitenweg. B. en W. zijn van mening, dat genoemde uitbrei dingsplannen onvoldoende ruimte bieden voor de bouw van kleine bungalows, en dat behoefte be staat aan uitbreiding van het aantal parkeerter reinen. Een en ander is aanleiding geweest het Stede- bóuwkundig adviesbureau Schut te Middelburg op te dragen een herziening van de uitbreidingsplan nen oost en west voor te bereiden met betrekking tot de bestemming in onderdelen van gronden, ge legen a. in de omgeving van de Buitenweg en de Po lenstraat b. ten westen van de Marijkestraat en in de om geving van de Hospitaalstraat, de Burchtlaan en de Oranjestraat. Het bij de stukken overgelegde ontwerp-herzie- ningsplan met bebouwingsvoorschriften heeft van 28 juni 1965 tot en met 26 juli 1965 op de secre tarie voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaar schriften tegen het ontwerp van dit plan met voor schriften zijn niet ingekomen. Ten aanzien van dit onderwerp vraagt de heer de Waard (A.R.) of dit plan wel gerealiseerd zal worden door van diverse zijden wel eens geopperd is dat deze terreinen een andere bestemming zou den krijgen. De heer Oggel ziet de grondprijs weer in gevaar komen door de aanleg van parkeerter reinen in dit project aan de Buitenweg. De burgemeester kan kategorisch mededelen dat het ministerie van Landbouw zal overgaan tot het stichten van een landbouwcentrum voor Zeeuwsoh- Vlaanderen in Axel en wel in het aan de orde zijnde plan. De rijksgebouwendienst heefs reeds opdracht gekregen tot het maken van een ontwerp. Wat de grondprijzen betreft is hij het er mee eens dat aanleg van parkeerterreinen hier zwaar op drukken. In dit verband zal dus te zijner tijd een voorstel aan de raad worden gedaan, het is overi gens niet ondenkbaar sommige kosten onder te brengen in het saneringsplan. VASTGESTELD wordt het Partieel Plan in onderdelen Oost". Met het oog op de vestiging van een bedrijf aan de St. Maartenlaan, achten B. en W. het gewenst voor de gronden, gelegen tussen de spoorlijn en de rijksweg AxelHulst een partieel plan in on derdelen vast te stellen, zulks in aansluiting op het vigerende uitbreidingsplan-oost. Daartoe is aan het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut te Middel burg opgedragen een plan te ontwerpen, regelen de de bestemming in onderdelen van gronden ge legen ten noorden van genoemde rijksweg. Zoals uit het bij de stukken gevoegde ontwerp-plan blijkt, is met het daar gevestigde bedrijf voldoende rekening gehouden en is voor de „aankleding" van het bedrijfsterrein een ruime beplantingsstrook op genomen. Verder is in het gedeelte, gelegen tussen de spoor lijn en de Liniedijk, een parkeerterrein geprojec teerd, dat aansluit aan het in het vigerende uit breidingsplan-oost opgenomen parkeerterrein. Behoudens wegen, bermen en een perceel volks tuinen, blijft het overige gebied bestemd voor ag rarische doeleinden zonder bebouwing. Het ontwerp-plan met bebouwingsvoorschriften heeft van 28 juni 1965 tot en met 26 juli 1965 op de secretarie ter inzage gelegen. Binnen de door de wet gestelde termijn zijn geen bezwaarschriften ontvangen. De heer de Waard vraagt of vaststelling van dit plan inhoudt dat de daar gevestigde showroom geen mogelijkheid meer heeft tot uitbreiding. Ook de heren Van Bendegem en Van der Lee vinden dit een brandende vraag. De burgemeester vindt het verheugend dat zovele raadsleden een lans breken voor het bedrijfsleven. Op de eerste plaats is hem van concrete plannen voor uitbreiding van deze zaak niets bekend en op de tweede plaats leent de oppervlakte zich nog tot uitbreidingen. Op grond van artikel 20 van de wederopbouwwet is destijds toestemming gegeven en is nog altijd verdere uitbreiding mo gelijk. De heer Van der Lee vindt het echter niet prettig dat betreffende firma dan van de „good will" van dit of een ander college afhangt, hij ziet het liever reeds in het plan opgenomen. De burge meester repliceert dat dit formeel niet mogelijk is daar dan het bedrijfsterrein voor ieder open ligt. Hij vraagt dan ook het nodige vertrouwen even tueel in volgende colleges te kunnen opbrengen. De overige agendapunten werden zonder discussie aanvaard zoals door B. en Wvoorgesteld, welke voorstellen uitvoerig werden opgenomen in ons nummer van 14 augustus. RONDVRAAG De heer Oggel ziet verkeersmoeilijkheden voor het rondgaand verkeer via de Westsingel naar Ter- neuzen, gezien dit verkeer in een nauwe hals zijnde het Buthstraatje terecht komt. Verder verzoekt hij om versnelde afbraak van de woningen in de Oudewijk i.v.m. de hygiëne. De voorzitter sluit hierna de vergadering op ge bruikelijke wijze. (Stem). gen' ..j

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1