DUIKERS IN DE GESCHIEDENIS DAM PO KOU. GRIEP is alleen als er op staat Historische raadsels wachten diepzee-archeologen op de bodem van de zee Fruitdrops en diverse andere smaken In 1961 werd ter hoogte van Stockholm het oorlogsschip „Vasa", dat in 1628 op die plaats was gezonken, na een verblijf van driehonderddrieëndertig jaar onder water op een diepte van ruim dertig me ter, gelicht. De aanwezige onderwater-ar cheologen zoals men de diepzee-onderzoe kers tegenwoordig wel mag noemen, wa ren verbaasd over de uitstekende staat, waarin het zeventiende eeuwse schip ver keerde. Hoe goed het zeewater deze ou de oorlogsbodem had geconserveerd, bleek vooral uit de talloze gebruiksvoorwerpen van weleer, welke men aantrof. Tinnen kroezen, aarden pijpen, musketten, navi- gatie-instrumenten, leren laarzen en zelfs vaatjes boter kwamen geheel in tact bo ven water. Men stond oog in oog met een brokje zeventiende eeuwse scheepvaart. Sinds de uitvinding van de aqualong door de Fransman Jacques Yves Cousteau in 1942, heeft deze nieuwe wetenschap ver schillende geheimen, die soms eeuwen lang voor de mens verborgen zijn geble ven, ontsluierd. De aqualong stelt de mens in staat om op een diepte van vijfenveer tig meter de bodem van de zee te ont dekken; een onontgonnen gebied met on voorstelbare rijkdommen aan oudheidkun dige objecten. Op de bodem van duistere offerbronnen in Centraal-Almerika hebben de diepzee onderzoekers vuurstenen, messen, aarde werk, godenbeelden, koperen klokken en juwelen ontdekt, terwijl in bronnen van Zuid-Afrika belangrijke prehistorische vondsten zijn gedaan. In grotten, welke zich in grote aantallen in Frankrijk en (Groot-Brittannië bevinden, aldus „Het Beste" van augustus, hebben duikers voorchristelijke cultuurvoorwerpen aan getroffen, alsmede zeer oude muurschilde ringen. Rivierbodems in de Verenigde Staten hebben Indiaanse relikwieën prijs gegeven naast kanonnen en kruithoorns, daterende uit de revolutie. In Duitse en Zwitserse meren heeft men houten paal werken aangetroffen, waarop onze neo- lithische ouders eens hun huizen moeten hebben gebouwd. schatten Voor zover men thans heeft kunnen con stateren, is vooral het Middenlandse Zee gebied rijk aan oudheidkundige schatten. Bovendien is het afzoeken van deze zee bodem minder moeilijk, vanwege de gro te helderheid van het water, de milde temperatuur ervan, alsmede het ontbre ken van eb en vloed. Daarnaast zijn de kustgebieden bewoond geweest en de wa teren bevaren door volken met een hoog beschavingspeil, zoals de Egyptenaren, Uit onze Omgeving Axel Grieken, Romeinen, Etrusken en Phoeni- ciërs, zodat men mag verwachten, dat de zeebodem een schat van rijkdommen her bergt. ONDERWATERSLEE De lucht boven het wateroppervlak vormt een groot probleem, daar deze de voor werpen, die duizenden jaren onaangetast op de zeebodem hebben gelegen, onher stelbaar kan verwoesten. Er zijn gevallen bekend, waarbij oude glazen flessen tot korrels verpulverden zodra zij aan de bui tenlucht werden bloot gesteld. Zo ver anderen tinnen voorwerpen vaak in een wit poeder, terwijl oude ankertouwen soms in een poeder- of brijachtige sub stantie veranderen. Het grootste probleem vormen echter houten voorwerpen. Deze kunnen op het droge tot eenderde van hun ware afmetingen krimpen of zelfs uit eenvallen. Hoewel men uit de aard der zaak aan oplossingen voor dit probleem werkt, is er vooralsnog niets op gevonden. Teneinde verwoesting in het casco van de in het begin van dit artikel genoemde ze ventiende eeuwse oorlogsschip te voorko men, heeft men dit, vanaf het moment dat het boven wiater kwam, met een omvang rijke watersproei-inrichting nat gehouden. Men werkt koortsachtig aan hulpmidde len, die de onderwaterarcheoloog bij zijn arbeid kunnen helpen. Zo worden er reeds onderwatersleeën gebruikt, waarmee men aanzienlijk sneller de zeebodem kan af speuren dan een gewone duiker. Met een compact, in de Verenigde Staten ontwik keld apparaat, niet groter dan een gewo ne fotocamera, kan men de bodem aftas ten. Een fluittoon waarschuwt wanneer er iets in zijn bereik komt. Ook gebruikt men van mijndetectors afgeleide appara tuur, die zo gevoelig is,dat hij onderscheid maakt tussen een simpele kiezelsteen en een stukje marmer. Deskundigen op het gebied van de on- derwater-archeologie zijn er vast van overtuigd, dat heel wat raadsels door mid del van deze nieuwe wetenschap kunnen worden opgelost. Zij weten ook, dat zij, ondanks de reeds behaalde successen, nauwelijks de eerste stappen op dit be langwekkende terrein hebben gezet. In dien de omvangrijke plannen, welke men hieromtrent koestert, slagen, is de kans niet denkbeeldig, dat wij wat meer te we ten zullen komen over de mysterieuze ver zonken steden en havens, zoals de Etrus- kische haven Pyrgi even ten noorden van Rome en die, welke Nero in zijn geboor teplaats, het tegenwoordige Anzio in Ita lië, bouwde. Duizenden historische raad sels wachten de diepzee-archeologen op de bodem van de zeeën. Predikbeurten Zondagsdienst artsen Bericht aan onze lezers Wegens vakantie zal volgende week de Axelse Courant NIET verschijnen. Het eerstvolgende nummer ontvangt u dus op zaterdag 29 augustus. Geslaagde reis naar Cadzand Het nog pas enkele weken geleden op gerichte comité voor vakantiebesteding voor de Axelse jeugd oogstte deze week bijzonder veel sukses met een dagreis naar Cadzand waarvoor het donderdag dan ook wel bij uitstek goed weer was, waarbij men zich niet ten overvloede on der meer had bewapend met middelen te gen zonebrand. Vele deelnemers aan de ze tocht keerden 's avonds met een aan zienlijk veranderde huidskleur terug in Axel. Ruim 260 Axelse kinderen hadden zich gemeld voor deze rit, die met de nodige vrijwillige begeleiders al betrekkelijk vroeg in de ochtend vertrok met 4 grote bussen, 2 van de garage Cito en 2 van de ZVTM, richting Cadzand, waar aan het ruime Zwinstrand de jeugd een hele zon nige dag zijn hart heeft kunnen ophalen en waarvan men 's avonds omstreeks 8 uur voldaan en vermoeid weer terugkeer de. De jeugd heeft bijzonder genoten deze dag en zowel het initiatief-comité als de dames en heren die zich beschikbaar stel den om deze dag de kinderen te begelei den verdienen zeker aller waardering. Als laatste programmapunt volgt nu a.s. donderdag 19 augustus nog een sportdag voor de Axelse jeugd op het concours terrein. Wanneer ook dan het weer zo meewerkt als deze week het geval is ge weest, zal men ook daar wel van succes verzekerd zijn. Axelse „Miss" Bij de door café-dancing „Het Witte Huis" te Kloosterzande georganiseerde „Miss Witte Huis"-verkiezing waarvoor j.l. zondag een overweldigende belang stelling bestond - waaraan de hoofdprijs een 6-daagse vakantiereis naar Duits land wellicht niet vreemd geweest zal zijn - werd uit de vele candidaten onze stad genote mej. R. Buyze (18) tot „Miss Witte Huis" gekozen. Voorzichtigheid vereist, in de va kantie nog meer dan anders De velen die onbekend zijn met onze be trekkelijk smalle polderwegen, gevoegd bij degenen die in de vakantie op de open bare weg race-allures krijgen maken dat het bijzonder goed uitkijken wordt om heelhuids terug te keren van uw vakan tietrip. In de afgelopen week zijn ook in Zeeuwsch-Vlaanderen vele en vaak ern stige ongevallen gebeurd, waatbij toeris ten waren betrokken. De Rode Kruisambulance uit Oostburg, die al enkele gewonden van een ongeval bij de Kruisdijk naar lOostburg had ver voerd raakte bij de terugtocht naar de plaats van het ongeval in een sloot langs de rijksweg Oostburg-Schoondijke. Op de rijksweg van Schoondijke naar Oostburg kwamen verder twee brom fietsers met elkaar in botsing in de ge meente Schoondijke. Mevrouw C. uit Schoondijke, die achterop de brommer van haar man zat, moest met een hoofd wond naar het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg worden overgebracht. Vrijdagavond is mevrouw E. Colsen-Si- mons uit Sas van Gent bij een autoonge luk in Tours in Frankrijk om het leven gekomen. De auto van de familie Colsen raakte in een slip en botste op een tegen ligger. Mevrouw Colsen werd op slag gedood. De familie was juist op de terug weg naar Nederland en had in de omge ving van Tours de vakantie doorgebracht. RANG RANG RANG Voorstel tot vaststelling van de 7e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964. Onder verwijzing naar het overgelegde ontwerp voor de 7e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964 stellen B. en W. - de Finan ciële Commissie gehoord - voor deze wijziging vast te stellen conform het ingesloten concept. Voorstel tot aankoop van het pand Koestraat 35 van de heer C. J. J. Willemsen te Axel. De heer C. J. J. Willemsen te Axel is bereid zijn pand Koestraat 35, dat bij de sanering van de Oudewijk en omgeving betrokken is, aan de ge meente te verkopen. Gehoord de Commissie voor Openbare Werken stellen B. en W. voor ter uitvoering van het sa neringsplan Oudewijk en omgeving van de heer C. J. J. Willemsen te Axel aan te kopen de wo ning met winkelruimte, schuur en erf, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3154, groot 203 m2, plaatselijk gemerkt Koestraat 35, voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die zijn genoemd in het ontwerp-besluit. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van de woningen Hospitaalstraat 23 en 25. Ter realisering van het uitbreidingsplan-west is het noodzakelijk de beschikking te verkrijgenover de woningen met erven Hospitaalstraat 23 en 25, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel, Hospi taalstraat 23. Genoemd perceel is in bedoeld uit breidingsplan in onderdelen bestemd tot trottoir, tuin, woningbouw en achtererf. B. en W. zijn niet geslaagd in hun pogingen om langs minnelijke weg voor de gemeente de eigendom van deze panden te verkrijgen. Onder verwijzing naar de overgelegde stukken stellen B. en W. - gehoord de Commissie voor Openbare Werken - voor het bij de stukken ge voegde plan tot onteigening, ten name van de gemeente Axel, van de woningen met erven Hos pitaalstraat 23 en 25, alhier, voorlopig goed te keuren, conform het ontwerp-besluit. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat, aan de heer G. van der Waa te Zaamslag. De heer G. van der Waa te Zaamslag wenst van de gemeente Axel te kopen een perceel bouw grond, groot ongeveer 500 m2, gelegen aan de van Middelhovenstraat. Gehoord de Commissie voor Openbare Werken, stellen B. en W. voor aan adressant te verko pen een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middelhovenstraat, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1553 ged., groot 500 m2 over eenkomstig het ontwerp-besluit. Voorstel tot het verlenen van medewering op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het invoeren vaneen nieuwe methode voor het geven van godsdienstonderwijs. Het bestuur van de Rooms-Katholieke School voor gewoon lager onderwijs heeft onder dagte kening van 29 juli 1965 tot de raad het verzoek gericht om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen tot het invoeren van een nieuwe methode voor het geven van godsdienstonderwijs. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is vol daan, stellen B. en W. - de Commissie voor On derwijs en Culturele Zaken gehoord - voor de gevraagde medewerking te verlenen. Voorstel tot het vaststellen van een bouwkrediet- regeling gemeentepersoneel. Ter bevordering van het eigen woningbezit bij het gemeentepersoneel achten B. en W. het ge wenst een „Bouwkredietregeling gemeenteperso neel'' vast te stellen. Van deze regeling kunnen, naast het gemeente personeel, ook profiteren het personeel van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en gemeen tewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat Axel als standplaats heeft, alsmede de leerkracrten verbonden aan de in deze gemeente gevestigde scholen voor kleuter-, gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs. Onder verwijzing naar de ontwerp-regeling stel len B. en W. - de Financiële Commissie gehoord - voor de bedoelde regeling vast te stellen. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 14 aug. 1965 door mevrouw Moerdijk van 15.00-16.00 uur Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Tune: „Dan zal de beiaard spelen" 2. Bewerkte volksliederen 3. Variaties over „Des winters als het regent" Ed. Loos 4. Impromptu voor beiaard Leon Henry 5. Vlaamse dans Staf Nees 6. Menuet M van Hoof 7. Barcarolle 7 P- Tschaikowski 8. Melancholie E. Naprawnik 9. Rythmendans voor beiaard Staf Nees 10. Tune: „Dan zal de beiaard spelen" AUTOBOTSING Maandagmorgen te kwart voor negen reed A. R. uit Kapelle-Biezelinge met een grote vrachtauto komende uit de Buitenweg door de Stationsstraat en wilde de Nieuwendijk opdraaien. Door de grote lengte van de auto kon hij niet in één keer voor de daar aanwezige verkeers- zuil voorlangs draaien. R. stopte de vrachtauto, eveneens stopte de personenauto die bestuurd werd door M. t G. uit Sas van Gent die achter op kwam gereden. Toen R. met de vrachtwagen achteruit reed botste hij tegen de personenauto, waardoor deze vrij ernstig werd beschadigd. TRACTOR EN BUS MET ELKAAR IN BOTSING Zaterdagmiddag te 12.10 uur zijn op de Kinder dijk bij het passeren een tractor met een aard- appelrooimachine, bestuurd door M. H. van M. en een bus van de Z.V.T.M. bestuurd door H. K. V. uit Axel, met elkaar in botsing gekomen. De bus werd aan de zijkant beschadigd, persoon lijk letsel deed zich niet voor. Door de rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. BIJ PARKEREN TEGEN AUTO AANGEREDEN Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur wilde P. F. O. uit Vraesene (B.) zijn personenauto op het Szyd- lowskiplein parkeren. Toen hij de auto achteruit het parkeervak in reed botste hij tegen de aldaar staande personenauto van zijn landgenoot J. P. M. uit Vilvoorde. ZONDAG 15 AUGUSTUS 1965 Ned. Herv. Kerk 9 uur: Ds. Brok; 2.30 uur: Ds. Becht. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Geref. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdienst. 14-15 AUGUSTUS: Dokter Boor. 21-22 AUGUSTUS: Dokter Schiltman HENGELSPORTVERENIGING KOEWACHT LAAT DE MUZIEK NIET IN ZIJN HEMD STAAN Bij diverse muziekverenigingen zijn de muzikan ten in fraaie uniformen gestoken om bij hun op treden niet alleen het oor maar ook het oog te strelen. Ook bij de Koewachtse muziekvereniging bestaat het verlangen de muziek te uniformeren, waarvoor een uniformfonds werd opgericht. Om het ge noemde fonds een duw in de goede richting te geven is door de Koewachtse hengelsportvereni ging besloten op zondag 12 september een grote internationale hengelwedstrijd op het Grootegat en de Konijnenputten te houden. Er zijn voor deze wedstrijd een zeer groot aan tal prijzen beschikbaar, op iedere 4 deelnemers een .prijs. Voor deze wedstrijd wordt dan ook een zeer gro te deelname verwacht, waarvan de opbrengst zal worden overgedragen aan het uniformfonds van de muziekvereniging „Eendracht maakt Macht BROMFIETSER TEGEN AUTO Dinsdagavond te tien minuten voor acht ver leende de bromfietser A. J. D. uit Sluiskil geen voorrang aan een personenauto bestuurd door C. V. van V. uit Hulst, die vanaf de Crijnssen- straat de kruising met de Polenstraat opreed. Hierdoor ontstond een botsing waarbij D. enke le ontvellingen opliep en klachten van pijn in zijn linkerschouder had. De auto werd zwaar beschadigd en de bromriets zeer zwaar beschadigd. Dokter Kok verleende de eerste hulp. DE „TWEEDE TRAVERSE" IS GEREED De reconstructie van de zogenaamde „tweede traverse" in de gemeente Axel, te weten de ver bindingsweg Prins Hendrikstraat-Bylocquestraat- Singelweg-Stationsstraat is gereed gekomen en voor het verkeer opengesteld. Komende uit de richting Sluiskil kan men nu via de Rooseveltlaan (de nieuwe toegangsweg in plan west, die de verbinding vormt tussen de West singel en de Prins Hendrikstraat) Axel binnen komen. Ook de Westsingel, lopende van de Buthdijk tot aan de verlengde Singelweg, is open voor het verkeer. Uit Axel komende kan men via genoem de wegen naar de richting Sluiskil. Omgekeerd kan men via de Westsingel Axel binnenkomen. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend sli|mfsnuift en wrijft U weg met

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2