Pu rol GEMEENTERAAD VAN AXEL dient heel de huid beiden aangaan en die wij ook slechts in ge meenschappelijke arbeid met sukses kunnen worden opgelost. De duitse boer is tot deze gemeenschappelijke arbeid bereid. Ik mag mijn uiteenzettingen met een adhesie betuiging tot de E.E.G. besluiten. Dhr Moews sprak zich uit voor een gemeenschappelijke markt en is bereid, ook hun deel tot de ver wezenlijking bij te dragen. Hij wenst echter, dat de lasten daarbij op een rechtvaardige manier verdeeld worden en dat dezelfde con currentievoorwaarden voor alle geschapen worden. Het behoud van gezonde landbouwkundige berdijven ligt ons niet enkel uit economisch- politieke overwegingen bijzonder aan het hart. Wij hechten er met het oog op de totaal andere levens- en economische opvatting van de totalitaire staten in het Oosten van ons land ook een hoge sociale en politieke be tekenis aan. Ik sluit met een hartelijke en oprechte wens voor het welzijn en de toekomst van de Ne derlandse landbouw. In deze vergadering werden tot ereleden van de Z.L.M. benoemd de heren Mr. dr. A. J. J. M. Mes lid van ged. staten van Zeeland en de heer H. C. van de Zande, voormalig voor zitter van de kring Schouwen en Duiveland. Tot lid van verdienste werden o.a. benoemd de heren D. Dekker, A. de Feijter, W. de Feijter, P. B. van Hoeve, S. Koster. J. K. de Putter en A. Schieman allen uit Axel. Aan het slot van de vergadering sprak ook mr van Aartsen de vergadering toe. Hij ver klaarde deze dag veel over de landbouw te hebben geleerd, en ook hoe belangrijk alle problemen van havens, industrie en recreatie de landbouw voor Zeeland nog steeds is en ook wel zal blijven. HET DINER Na afloop van de vergadering in het Centrum begaf een groot deel van het gezelschap ge nodigden zich naar Zaamslag waar in ,,De Poort" burgemeester van Wijck de vele gasten verwelkomde in zijn tot de kring Axel be horende - gemeente. Tegen acht uur waren alle gasten aanwezig in hotel Rotterdam te Terneuzen waar het ge bruikelijk diner werd aangeboden. De heer W. Koster voorzitter van de kring Axel ver welkomde hier de ca. 200 aanwezigen en in zonderheid de commissaris van de Koningin, de vertegenwoordiger van de minister van landbouw, dr ir de Bakker, Mr dr Mes, lid van Ged. Staten, ir Knottnerus voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité en de ver tegenwoordigers van de Belgische zusterorga nisatie. Na zijn welkomstwoord wijdde de heer Koster woorden van waardering aan de op zijn eigen verzoek dit jaar aftredende algemeen voor zitter van de Z.L.M. ir M. A. Geuze, en noemde het een grote eer en genoegen voor hem dat hij namens de kring Axel in dit grote en selecte gezelschap afscheid kon ne men van de heer Geuze. Namens de kring overhandigde hij ir Geuze een speciaal voor hem vervaardigde bokaal van Leerdamkristal. Alvorens ir Geuze een dankwoord kon spre ken verzocht de heer Koster aan de wnd. alg. voorzitter de heer Dekker met het verzoek om op dit moment namens de kring Axel een vergadering van het hoofdbesuur te willen beleggen. De heer Dekker deelde mede, dat hij officieus op de hoogte gesteld van de reden van dit verzoek - daaraan gaarne vol deed en verzocht de hoofd bestuursleden van tafel te willen opstaan en gaf daarna het woord aan de heer Koster. Deze las een ver zoek voor van de afdeling Axel tot het ver vaardigen van een duplicaat van de zojuist uitgereikte bokaal, deze te noemen de „ir M. A. Geuze bokaal" en deze bokaal in de toe komst steeds op hoogtijdagen van de maat schappij door de dan aanwezige hoogste gast te doen ledigen, ter herinnering aan het 20- jarige voorzitterschap van de heer Geuze. Unaniem werd dit besluit aangenomen, waar- DE GEMEENTERAAD VAN AXEL VERGADERDE DINSDAG 29 JUNI EN BESLOOT O.A. Tot verlenen van medewerking bij de bouw van een handenarbeid- en een gymnastieklokaal bij de R.K. Lagere School. Afwezig waren Wethouder M. L. M. IJsebaert, Mevrouw Folkersma-Staal en de heren A. H. van der Lee en A. de Waard. na het officiële deel was beindigd en verder in gezellige en gemoedelijke sfeer het diner verliep. Ir. Geuze concludeerde in zijn dank woord voor dit exclusieve geschenk dat het voor hem de hoogste tijd werd het voorzitter schap te beeindigen, aangezien hij uit deze vergadering meende te concluderen dat hij in het hoofdbestuur blijkbaar niet veel meer te vertellen had, nu een vergadering belegd en een besluit werd genomen geheel buiten zijn weten. DE TENTOONSTELLING. Het is wel bijzonder moeilijk om hier globaal een beschrijving te geven van hetgeen op deze meer dan 10 hectare beslaande tentoonstelling allemaal is te zien. Niet alleen moet men wel deskundig zijn op het terrein van de land bouw om enigermate de vele en veelsoortige machines te kunnen omschrijven die hier staan opgesteld, maar de expositie omvat van alles van waterski's en kampeertenten via naaimachines, koelkasten, konfektie en bank stellen naar trekkers, bietenrooiers en com bines. Wij kunnen hier alleen maar uit concluderen dat wat U ook zien wilt op het gebied van de landbouw of de huishouding U kunt hier te recht en een gang over dit enorme terrein en door de 9 grote expositietenten geeft U stel lig dingen te zien die U niet eerder hebt ge zien en waarover U toch wel eens wat meer wilde weten. Welnu U hebt vandaag nog de kans. Alleen al een bezoek aan de stands van onze plaatselijke winkelzaken geeft U op een andere manier dan normaal en in een gemak kelijke wandeling langs de stands een beeld van het vele wat zij hebben te bieden en wat zeker ook ver buiten Axel een bijzonder goede indruk zal maken. Mogen wij voor de speciale attrakties die nog op de zaterdag worden geboden verwijzen naar het afzonderlijke programma-overzicht elders in dit nummer. GROTE DRUKTE Reeds op de eerste dag, die zoals ons de heer Sinke die geroutineerd is in de organi satie van de Z.L.M.-tentoonstellingen en ook in de laatste weken bergen organisatorisch werk op zijn geïmproviseerde secretariaat met steeds ratelende telefoons heeft moeten ver zetten - in het algemeen stil is en waarop behoudens het officiële gedeelte voor publiek noch op het terrein noch in de stad extra evenementen zijn georganiseerd is het relatief bijzonder druk geweest en heeft men ca. 4000 bezoekers gehad. Vrijdag werd het al vroeg in de ochtend druk, niet alleen door de aanvoer van paarden, rundvee en schapen dat op deze dag wordt gekeurd en getoond, maar ook door de vele bezoekers die zich al vroeg op het terrein be gaven. Tegen de middag had men al 10.000 mensen verwerkt en de stroom werd steeds dichter, zodat tegen de middag zich al regel matig files auto's vormende op de toegangs weg. Wij menen de Axelaars die de situatie ken nen dan ook de goede raad te moeten geven ditmaal niet naar het concoursterrein te gaan via de Kinderdijk doch via plan Oost en via de bruggetjes die daar toegang geven naar de achterzijde van het terrein en waar zich ook kaartverkooploketten bevinden die minder druk worden bestormd dan aan de voorzijde. Het voorkomt wachten voor U en stagnatie voor de organisatoren. Predikbeurten Zondagsdienst artsen Kort na aankomst van mr van Aartsen W. Koster, ir Prins en mr dr Mes. de commissaris met naast hem v.l.n.r. de heren ir Geuze ZONDAG 4 JULI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: Ds. P. J. Pennings 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10 en 2.30 uurLeesdienst. 3-4 JULI Dokter Kok. Na de opening sprak de voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke, ter gelegenheid van de verloving van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg met de volgende woorden de raad toe Mijne Heren, leden van de Raad Steeds opnieuw is er bij ons mensen plaats voor vreugde, indien twee jonge mensen elkaar in liefde vinden. De gisteren door H.M. de Koningin bekend ge maakte verloving van onze kroonprinses geeft om die reden dan ook aanleiding tot blijdschap over het feit, dat onze alom geliefde Prinses Beatrix de man harer keuze gevonden heeft. Degenen, die de televisiebeelden over de verloving zagen hebben zich kunnen overtuigen van de grote genegenheid welke deze twee jonge mensen elkaar toedragen. Het eerlijk gemeende respect dat de verloofden toonden voor de begrijpelijke reserve over deze verbintenis bij een groot deel van onze be\wlking deed weldadig aan. Prinses Beatrix heeft in de afgelopen jaren een grote plaats verworven in de harten van ons Ne derlanders door de charmante wijze waarop zij haar moeilijke taak als kroonprinses uitoefent. De vele en uiterst vermoeiende goodwill-reizen welke zij ondernam en die de naam en de faam van ons land stellig ten goede kwamen getuigen daarvan. Zij trad hiermede in het voetspoor van haar vader, Prins Bernhard, wiens geboortedag wij vandaag met vreugde mogen gedenken. Gedurende nu reeds vele jaren van zijn Neder lands staatsburgerschap heeft Prins Bernhard zich een voortreffelijk vaderlander getoond. Gaarne spreek ik de wens uit, dat het de verloofde van onze kroonprinses gegeven moge worden zich op dezelfde doeltreffende wijze te vereenzelvigen met ons Nederlandse volk als zijn door ons zo hoog gewaardeerde aanstaande schoonvader. Mede te gen de achtergrond van het voor ons volk zo smar telijke oorlogs-verleden zal hier ongetwijfeld enige wellicht zelfs veel tijd mee gemoeid zijn. Ik meen echter dat wij het aan onze toegewijde kroonprinses verplicht zijn haar verloofde ook in dit opzicht een faire kans te geven. Wij zullen als volk èn kroon tezamen moeten streven naar een nieuwe toekomst waarin oprechte menselijkheid en liefde voor de naaste een ruime plaats innemen. Hierbij zullen wij ons afhankelijk weten van de leiding van de Allerhoogste. Moge God dan ook Zijn onmisbare zegen geven aart het jong verloofde paar en het mede tot zegen stellen voor ons land en volk. DE NOTULEN van de vorige raadsvergadering worden zonder bespreking goedgekeurd. Een tweetal punten van de mededelingen zijn voor de heer D. J. OGGEL (G.P.V.) aanleiding tot het stellen van vragen. 1. Wijkt het advies van G.S. voor de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het ministerie van Binnenlandse Zaken af van het standpunt dat door de raad is ingenomen De raad wordt verder medegedeeld dat de ver hoogde Legesgelden ter secretarie zijn goedgekeurd. De heer OGGEL vroeg of ook de andere belas tingverhogingen al zijn goedgekeurd en of de be groting 1965 goedkeuring zal krijgen. DE VOORZITTER antwoordt dat omtrent het advies van G.S. over de herindeling nog geen standpunt door het college is ingenomen. „Wij wachten af tot een toelichting door de minister van Binnenlandse Zaken hierover is gegevenaldus de voorzitter. Hierna worden de mededelingen met kennisgeving aangenomen. Aangaande het voorstel tot het aanbieden van de Gemeente- en bedrijfsrekeningen over het dienst jaar 1963 en het benoemen van de commissies van onderzoek zegt de heer E A. MAAS (K.V.P.) geen behoefte te hebben om vragen te stellen, maar naar aanleiding van de functionele werkverdeling, wilde hij toch het college er op attent maken, dat hij graag de vakarbeiders, met name de timmer lieden meer te werk zou willen zien gesteld, in de dienst waarvoor ze uiteindelijk zijn aangenomen. Wethouder C. VAN BENDEGEM zegt dat het geen de heer Maas stelt niet aan de orde is, maar hij wil toch antwoorden „Het is niet altijd mogelijk voor alle werkzaam heden, die noodzakelijk verricht moeten worden, arbeidskrachten te krijgen en dan moeten wij onze eigen mensen soms inschakelen. Dit gebeurt niet meer dan strikt noodzakelijk is. Hierna worden de voorgedragen leden in de com missies gekozen. De 6e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1964 werd vastgesteld. Op het verzoek om subsidie van de commissie Monaco van het Reizend Zeeuws Volkstoneel Hulst werd afwijzend beschikt. De vergoedingen per lokaal en per kleuter over het jaar 1963 en verrekening van de ontvangen voorschotten werden vastgesteld. De voorschotten op grond van artikel 42, der Kleuteronderwijswet vocrr het jaar 1965 werden toegekend. Voorts werd medewerking verleend tot de stichting van een lokaal voor de lichamelijke oefening bij de Rooms-Katholieke School voor gewoon lager onderwijs en tot de stichting van een vaklokaal voor handenarbeid bij de Rooms-Katholieke School voor gewoon lager onderwijs. De raad besloot verder tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan mej. P. L. Hemelaar te Terneuzen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstr. aan de heer S. Poulsen te Kopenhagen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Gen. Si- korskistraat, aan de heer C. A. A. de Deijn te Axel een perceel bouwgrond, gelegen in plan oost, aan de heer C. van Kampen te Axel een perceel bouwgrond, gelegen in plan oost, aan mej. A. E. van Kampen te Amsterdam een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Gis- tellelaan, aan mevr C. van den Brink-van de Kreeke te Axel een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdi- nandstraat, aan de heer W. J. de Visser te Axel een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinand- straat, aan de heer C. Kegels te Axel. Tevens nam de raad een nieuw besluit tot aan koop van werkplaats, loods -en erf aan de Kanaal kade van de heer J. C. van Driel te Axel. Voorstel tot verkoop aan het Rijk van de om streeks 1950 en in 1964 omgelegde waterleiding KinderdijkEerste Ve«korting met een aangrenzen de strook grond en tot overdracht van het in 1964 verlegde gedeelte in beheer en onderhoud aan het Rijk en het voorstel tot overname van het Rijk in beheer en onderhoud, respectievelijk in eigendom en be heer van het wegvak KinderdijkEerste Verkor ting, deel uitmakend van de Rijksweg Sluiskil. Axel—Kijkuit (gedeeltelijk plaatselijk genaamd Kanaalkade) ondervonden enige stagnatie. De heer D. J. OGGEL zegt dat er in deze voor stellen verwerkt zit, datgene wat eerst als ruil zou geschieden. „Kan dit overdragen van deze waterleiding geen moeilijkheden veroorzaken voor de pachters van het visrecht en voor de gemeente door de aanleg van de bruggen naar het eiland dat in de water leiding ligt Wethouder C. VAN BENDEGEM antwoordt dat het juridisch niet mogelijk was dit op een andere maner te doen plaats vinden. „Het is zo dat het laatste voorstel voortvloeit uit het eerste. De Wa terstaat wil de waterleiding in eigendom hebben. Het eiland er in blijft eigendom van de gemeente dus dit zal geen moeilijkheden opleveren. Ook het visrecht is veilig gesteld." De heer P. J. VAN BENDEGEM zegt gehoord te hebben dat het Rijk het visrecht zelf wilde houden. Wethouder VAN BENDEGEM antwoordt dat dit niet het geval is. De heer D. J. OGGEL vraagt of de kosten van de overdracht door het Rijk worden gedragen. De VOORZITTER zegt dat de kosten minimaal zijn. Hierna worden de voorstellen aangenomen. Het voorstel tot het opnieuw verpachten van het visrecht in de ijsbaan in het recreatiegebied werd goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer P. DEKKER (C.H.U.) vraagt of er al wat in het werk is gesteld om in de Nieuwstraat parkeerstroken aan te brengen. Verder informeerde hij naar de verplaatsing van het woonwagenkamp. De heer P. J. VAN BENDEGEM zegt dat de woningen in de Julianastraat er onogelijk bij staan, graag zag hij dat deze eens werden opgeknapt. De heer D. J. OGGEL zegt dat de muziek bij het behalen van het kampioenschap door de v.v.-Axel, vele mensen in hun zondagrust heeft gestoord. Drie partijen zijn in de raad vertegenwoordigd die hierdoor zijn getroffen. Daarom drong de heer OGGEL er op aan dat dit niet meer zou voor komen. DE VOORZITTER In tegenstelling tot de ge woonte zal ik de vraag van de heer Oggel direkt beantwoorden. Artikel 3 van de zondagswet geeft het hoofd van de politie de mogelijkheid ontheffingen te verlenen zonder de raad hiervan verantwoording te moeten geven. Uit democratissh oogpunt zal ik dit wel doen, maar zal hierover geen discussie toestaan. Ik ben van oordeel dat van deze mogelijkheid een spaarzaam gebruik gemaakt moet worden. Er is zeker geen sprake van niet spaarzaam zijn. In de 5 jaar dat ik in Axel ben is dit de eerste maal dat ontheffing wordt gegeven. Er was naar mijn mening voldoende aanleiding toe, bij het behalen van het kampioenschap door de v.v.-,,Axel". Er moet stellig rekening worden gehouden met de aard van de bevolking. De godsdienstige overtuiging van het overgrote deel van de bevolking liet het toe, daarom is toestem ming gegeven aan de drumband „Axel" om het kampioenselftal van de v.v.-„Axel" in te halen. Ter geruststelling kan ik mededelen dat in voor komende gevallen een spaarzaam gebruik van de mogelijkheid zal worden gemaakt. De heer MAAS zegt dat de sloten aan de Polenstr. en Chopinstraat een ophoping van vuil zijn. Gaarne zag hij dat deze sloten werden gedempt. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het ambtsgebed.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2